Nadmořská výška

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
jezeveeec
Příspěvky: 14
Registrován: 15 bře 2009, 02:18

Nadmořská výška

Příspěvek od jezeveeec »

Zdravím, jakým způsobem zjišťujete PŘESNOU výšku nad mořem v DANÉM místě? Na internetu si např. najdu mapu s body přesné výšky, nicméně jenom v mém hodně malém městečku je bodů několik a liší se od 215 do 239 m. Místo mého bydliště bohužel změřené není. Dík za info...
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadmořská výška

Příspěvek od Bobr »

google earth :) najedeš an místo a ukáže to kolik to má
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadmořská výška

Příspěvek od fractal »

Já to kdysi zjistil podle nivelačních bodů, seznam sem sehnal někde na netu a jeden jsem měl pár metrů od domu. A taky jsem si to ověřoval podle GPS, když se udělá několik měření a vezme se průměr, tak se tak na +- 5 m dostane. Google Earth si myslím je taky moc dobré řešení. Sedí to dle mého na +- 2 m.
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadmořská výška

Příspěvek od dubnany 189 »

Průměrná nadmořská výška Dubňan je 196 m.n.m.Ale kde bydlím já tedy kousek od kostela na vrchním konci tak je to rovných 200 m.n.m. Ale na dolním konci tedy blíž k Hodonínu tam je nadmořská výška jen 185 m.n.m. Nejvyšší bod v okolí je kopec Náklo který je asi 2km od Dubňan severně a má nadmořskou výšku 266 m.n.m :)
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2352
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadmořská výška

Příspěvek od Tomáš Prouza »

fractal píše:Já to kdysi zjistil podle nivelačních bodů, seznam sem sehnal někde na netu a jeden jsem měl pár metrů od domu. A taky jsem si to ověřoval podle GPS, když se udělá několik měření a vezme se průměr, tak se tak na +- 5 m dostane. Google Earth si myslím je taky moc dobré řešení. Sedí to dle mého na +- 2 m.
No, tak to já mám ohromnou výhodu v tom, že máme nivelační bod přímo na baráku. Je to rovných 370,508 metrů. Vcelku pěkné číslo vzhledem k tomu, že Žaltman jako nejbližší nejvyšší bod v okolí má výšku přesně dvojnásobnou, 740 metrů.
Jinak pokud máte nějaký nivelák blízko, můžete zkusit hledat tady: http://geoportal.cuzk.cz/wmsportal/main.asp?map_id=6 - přiblížit si vybranou lokaci, modré body jsou pak nivelační body, kliknutím na ně se dá dostat jejich přesná výška.

Případně na mapách.cz se dá výškopis taky zjistit, na mapách jsou vrstevnice po 10 metrech, pokud to není na nějaké rovině tak to jde snadno...
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadmořská výška

Příspěvek od dobrmanek »

Jsem si dal tu práci a našel jsem jak je to s Větřkovicema. Obecně se uvádí, že nejvyšší bod Větřkovic má 521 m.n.m, ale to je nevyšší bod katastrálního území ne obce. Obec je složena ze dvou částí viz níže. Rozloha obce je 2714 ha, ale na serveru Města a Obce je uváděna rozloha jen 1783 ha :!:
Větřkovice - 380 m.n.m - 521 m.n.m.
Nové Vrbno - 400 m.n.m - 550 m.n.m.
Já bydlím ve 460 m.n.m. na katastru Větřkovic a obec má výškové rozpětí 380 m.n.m. - 550 m.n.m :D
Bohužel v blízkém okolí nemám žádný větší kopec :?
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
storm_ice
Příspěvky: 5636
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadmořská výška

Příspěvek od storm_ice »

já to zjišťoval podobně jako fractal, a +-2m tu výšku mám přesně, když vezmu stanici v TP která je tak o cca9-10 m výše, tak mám čiclo ve stejné nadmořské výšce, bo ho mám ve 12m (včera jsem to přeměřoval 50m pásmem :D ). akorát se snažim vypátrat výšku v práci, kde to vypadá na nějakých cca 265-270 m n.m. Jinak nejnižší bod Teplic bude v Proseticích cca 190 m n.m., kde město opouští potok Bystřice, nejvyšší pak kopec Doubravka s cca 395 m n.m. a pak sídliště Nová ves s cca 380 m n.m.
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2352
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadmořská výška

Příspěvek od Tomáš Prouza »

No kdybych to bral podle katastru, tak máme rozptyl výšek mezi 350 a 740 metry.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Nadmořská výška

Příspěvek od Flames »

I má nadmořská výška je plus minus metr.Co oceňuji,že bydlím v kopci.Mohu sice slézt k řece jen o pár výškových metrů a tady to většinou bývá zajímavé na podzim při inverzích,kdy se proti mně vyvalí stěna mlhy.Mnohem zajímavější je to směrem nahoru,kde během necelého kilometru se mohu dostat do 530m.n.m .V zimě nebo na jaře ta stovka výškových metrů bývá pozoruhodná.
Hodně zajímavé bylo tohle převýšení na mém dřívějším tréninkovém cyklistickém 3 km okruhu pro bikes.Jezdily jsme to i na jaře,či v zimě pokud to šlo a vyškrábat ten kopec bylo tak tak.Následný sjez byl skoro o život.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3573
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Nadmořská výška

Příspěvek od kapr »

zdravím, pro nadmořskou výšku taky doporučuju poměrně hodně přesný google earth, zjištoval jsem si výšku všude možně, ale fakt pokud máte okolí hodně členité, tak doporučuju tento program.. 8)
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“