Kde sehnat anemometr ?

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Cumulik
Příspěvky: 299
Registrován: 25 kvě 2005, 23:30
Meteostanice: klimatologická stanice ČHMÚ
Bydliště: Pošumaví, Budětická vrchovina
Kontaktovat uživatele:

Kde sehnat anemometr ?

Příspěvek od Cumulik »

Ahoj,nevíte,kde sehnat samostatně stacionární čidlo na měření rychlosti a směru větru? Aby to umělo hodit data i do pc by bylo dobré. Na netu jsem nic pořádně nenašel. Buď to jsou ruční hračičky nebo věc za 20 táců a výš.
http://www.vlkonice.webnode.cz

Z Vlkonic (493m n.m.) pod Džbánem (618,5m n.m.) a kousek od Horažďovic (427m n.m.) všechny zdraví Jarouš
mili14
Příspěvky: 20
Registrován: 10 čer 2005, 21:07
Bydliště: Brehy,okres Mlada Boleslav <BR> ws3600 + inspeed vortex + par cidel na dallas 1-wire
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mili14 »

Obrázek
Uživatelský avatar
Cumulik
Příspěvky: 299
Registrován: 25 kvě 2005, 23:30
Meteostanice: klimatologická stanice ČHMÚ
Bydliště: Pošumaví, Budětická vrchovina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cumulik »

mili14 píše:Zdar,
co treba http://www.inspeed.com/anemometers/Vort ... Sensor.asp ale jen rychlost
M.
Díky,tahle věcička nevypadá špatně.Má celkem slušný rozsah a dle provedení by mohla být i dosti citlivá.Škoda,že není u toho ten směr větru.Jinak miskovým anemometrům fandím a tenhle vypadá skoro jako Vaisala:-)
http://www.vlkonice.webnode.cz

Z Vlkonic (493m n.m.) pod Džbánem (618,5m n.m.) a kousek od Horažďovic (427m n.m.) všechny zdraví Jarouš
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman -dovozce »

Cumulik píše:
mili14 píše:Zdar,
co treba http://www.inspeed.com/anemometers/Vort ... Sensor.asp ale jen rychlost
M.
Díky,tahle věcička nevypadá špatně.Má celkem slušný rozsah a dle provedení by mohla být i dosti citlivá.Škoda,že není u toho ten směr větru.Jinak miskovým anemometrům fandím a tenhle vypadá skoro jako Vaisala:-)
Miskové anemometry pro WS 3600, WS2300, WS 2305, WS 2307 a WS 2308 jsou k dispozici
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JeKyLL »

.... a musím dodať, že ten miskový je oproti pôvodnému oveľa lepší - je to vidieť na grafoch vo WD.
Už ho mám pár dní namontovaný.
storm_ice
Příspěvky: 5635
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

JeKyLL píše:.... a musím dodať, že ten miskový je oproti pôvodnému oveľa lepší - je to vidieť na grafoch vo WD.
Už ho mám pár dní namontovaný.
Tak WD nemám, tak nevim jak výrazně se to projeví tam, ale u mě zatím významější změna u rychlosti neni. Spíše jen, že směrovka je citlivější (asi že "netáhne" i vtrulku). U rychlosti přijde pořádné testování až s nárazovitějším větrem, zejména když se často bude měnit směr, což v současné době je přesný opak, vítr pozvolna narůstá, určitou dobu má stejnou rychlost i směr. V bouřce to bude jiné tak se ukáže výhoda misek :) Jinak mě celkem štve, že stanice bere data z anemometru až po půl minutě. To nevim jestli průměruje za těch 32s rychlost i nárazy nebo jak to měří :roll: ... No tak že teď už jen doufat, že brzo přijde nějaká bouřka a bude pořádně co měřit :) :P
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkapocatky »

storm_ice píše:
JeKyLL píše:.... a musím dodať, že ten miskový je oproti pôvodnému oveľa lepší - je to vidieť na grafoch vo WD.
Už ho mám pár dní namontovaný.
Tak WD nemám, tak nevim jak výrazně se to projeví tam, ale u mě zatím významější změna u rychlosti neni. Spíše jen, že směrovka je citlivější (asi že "netáhne" i vtrulku). U rychlosti přijde pořádné testování až s nárazovitějším větrem, zejména když se často bude měnit směr, což v současné době je přesný opak, vítr pozvolna narůstá, určitou dobu má stejnou rychlost i směr. V bouřce to bude jiné tak se ukáže výhoda misek :) Jinak mě celkem štve, že stanice bere data z anemometru až po půl minutě. To nevim jestli průměruje za těch 32s rychlost i nárazy nebo jak to měří :roll: ... No tak že teď už jen doufat, že brzo přijde nějaká bouřka a bude pořádně co měřit :) :P
Ahoj.
Určitě se u miskového anemometru projeví výhoda při náhlých poryvech větru z různých směrů,ovšem celé to je degradováno již výše zmíněným dlouhým intervalem :cry: .Stanice určitě nic neprůměruje.Zkrátka nestíhá častější zpracování, nebo to výrobce záměrně prodlužuje. WS2300 zobrazuje přes drát každých 8 vteřin. Nevím proč WS3600 když je ze stejného"těsta" má 32 vteřin?Že by záměr ?
Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od filip »

jirkapocatky píše: Ahoj.
Určitě se u miskového anemometru projeví výhoda při náhlých poryvech větru z různých směrů,ovšem celé to je degradováno již výše zmíněným dlouhým intervalem :cry: .Stanice určitě nic neprůměruje.Zkrátka nestíhá častější zpracování, nebo to výrobce záměrně prodlužuje. WS2300 zobrazuje přes drát každých 8 vteřin. Nevím proč WS3600 když je ze stejného"těsta" má 32 vteřin?Že by záměr ?
Jirka
Taky jsem si ho namontoval a měří o hodně lépe než původní. Interval je závislý na rychlosti větru a typu přenosu:

typ přenosu | rychlost větru | interval
-------------------------------------------------
drát | < 10 km/h | 32 s
-------------------------------------------------
drát | >= 10 km/h | 8 s
-------------------------------------------------
radio | < 10 km/h | 128 s
-------------------------------------------------
radio | >= 10 km/h | 32 s
-------------------------------------------------

F.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
storm_ice
Příspěvky: 5635
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

4filip tak co vim, tak odesílání z čidla je 128/32, že by to měl anemometr jinak :?: nebo ty údaje jsou pro ws2300 ?
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JeKyLL »

U 2300 je pri RF prenose 32/128s - podľa vetra, ale u kábelového prepojenia (a napájania cez adaptér) je to vždy 8s - a nezáleží na vetre.
Naposledy upravil(a) JeKyLL dne 27 kvě 2007, 22:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Th
Příspěvky: 68
Registrován: 09 srp 2005, 19:11
Bydliště: Vítězná-Huntířov, Dvůr Králové 430 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Th »

U mojí WS3600 se vítr měří po 32s při větru nad 10 km/h a po 128s při větru do 10 km/h :cry: a to mám po kabelu.
Miskový anemometr se mě osvědčil nejen při silném větru, ale i při mírném vánku. U vrtulky jsem měl bezvětří přes 55% času, u misek je jen 15%! Klidně i několik hodin ukazuje 0,2-1 m/s, u vrtulky by byla 0.
Průměrná měsíční rychlost se u vrtulky pohybovala od 0,5 do 1 m/s, u misek je kolem 2 m/s. Takže rozdíl velkej a naprostá spokojenost (až na ty intervaly).
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JeKyLL »

Skusmo som odpojil sieťový adapter u "2300 1S" a nechal to na batériách. Ale cez kábel. Stále zostáva zberný interval 8s. Po odpojení prepojovacieho kábla prejde do režimu 32s/128s. Takže adaptérom to nebude. V každom prípade to je vcelku divné, že 3600 má tak dlhé intervaly.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkapocatky »

JeKyLL píše:U 2300 je pri RF prenose 32/128s - podľa vetra, ale u kábelového prepojenia (a napájania cez adaptér) je to vždy 8s - a nezáleží na vetre. Aspoň u mňa to tak ide -- "WS2300 1S D"
Ano při kabelovém propojení to měří každých 8 vteřin bez ohledu na rychlost větru. Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Uživatelský avatar
Cumulik
Příspěvky: 299
Registrován: 25 kvě 2005, 23:30
Meteostanice: klimatologická stanice ČHMÚ
Bydliště: Pošumaví, Budětická vrchovina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cumulik »

Ahoj, díky za odpovědi. Za tu dobu,co jsem tu nebyl,jsem stačil přemístit anemometr Amet ze stožáru na střeše na měřící 10m stožár, kde je již anemoindikátor od ČHMU. Problém jsem měl v tom,že na střeše byl anemometr příliš rušený a nezjistil jsem absolutně důvod. Vázané to bylo zejména na večerní dobu od 18- 22h. Rušením se ukládala do pc data se znakem E(error) a nebo přílíš vysoké nesmyslné nárazy.Tím byla znemožněna tvorba grafů. Opravovat data a mazat by zabralo mnoho času a nemělo by to valný význam. Přemístění si vyžádalo 80m kabele a vše se zdá býti v pohodě. Poslední dobou jsem zjistil nějaké rušení při bouřkách a občas to znovu hodí éčka ve večerní době. Ale jedná se o 1-2 přenosy,což lze již jednoduše opravit. Surová data do pc mi to posílá po 2 sec, což už jde na odchycení nárazů a signál obsahuje směr a rychlost zároveň. Zdravím
http://www.vlkonice.webnode.cz

Z Vlkonic (493m n.m.) pod Džbánem (618,5m n.m.) a kousek od Horažďovic (427m n.m.) všechny zdraví Jarouš
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kde sehnat anemometr ?

Příspěvek od Roman -dovozce »

Cumulik píše:Ahoj,nevíte,kde sehnat samostatně stacionární čidlo na měření rychlosti a směru větru? Aby to umělo hodit data i do pc by bylo dobré. Na netu jsem nic pořádně nenašel. Buď to jsou ruční hračičky nebo věc za 20 táců a výš.
V nabídce bude od příštího týdne anemometr TX20 USB. Jedná se o vlastní modifikaci modelu TX20 s přímým připojením k PC přes usb. Více na http://www.garni-meteo.cz/index.php?ID=93 Soft je lokalizován do češtiny
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“