Předpověď oblačnosti a srážek

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
lamal
Příspěvky: 13
Registrován: 07 lis 2009, 09:37

Předpověď oblačnosti a srážek

Příspěvek od lamal »

Pokud admin tohoto fora uzná, že přízpěvek patří jinam, tak ať ho přesune, ale nenašel jsem vhodnější téma.
Zdravím všechny meteorology, mám na Vás takový dotaz a prosbu hledám někde stránky na kterých by byla animovaná předpověď oblačnosti a hlavně srážek pro střední evropu a ČR , ale s přesným znázorněním jak bude postupovat srážková oblačnost nad naší republikou. Jedná se mě o přesný výhled na nejbližší minuty popř. hodiny. Vím že je dost známých předpovědí jako GFS model a jiné, ale hledám přesnější na kratší dobu. Uvedu jeden příklad, pokud někdo z vás sleduje závody F1, tak někdy ukážou záběr z depa jak mají na monitoru předpověď srážek na nejbližší minuty nebo hodinu a říkají, že podle předpovědi Meteo France bude za 20-25 minut pršet a je vidět na monitoru postupující srážková oblačnost, jak je zasáhne a přitom závod není ve Francii, ale třeba jako dnes v Turecku.
Předem všem děkuji za odkazy a radu, kde bych mohl dané animace (předpovědi) hledat.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpověď oblačnosti a srážek

Příspěvek od Michal Geryk »

Pokud vím, tak v ČHMÚ využívají ke krátkodobým předpovědím srážek hlavně metody CELLTRACK a COTREC (tuším na 90 minut dopředu), která využívá k výpočtům aktuální radarová data. Ale jsou to prý dosti nepřesné metody, hlavně pro nowcasting bouřek. Lepší výsledky jsou dosaženy u stratiformních srážek.

Pro veřejnost ale volně dostupné výpočty nenalézám... :?
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
storm_ice
Příspěvky: 5636
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpověď oblačnosti a srážek

Příspěvek od storm_ice »

takové to modely neznám a na nejbližší minuty a desítky minut je podle mě nejlepší pohled z okna, na družici a radar a pak zpracovat v mozku :D (byť ten pohled z okna je opravdu jen lokální) ale jak psal Michal nejspíše u těch konvektivních srážek je asi problém s časem, kdy je potřeba sebrat data a následně zpracovat.
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“