Umístění srážkoměru

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět

Kam umiestniť zrážkomer? (pred hlasovaním prosím prečítajte príspevok)

na súčasnú polohu medzi stromy a domy do výšky 1-2 metre nad zem
4
33%
na volné priestranstvo do výšky okolo 7 metrov nad zemou
8
67%
 
Celkem hlasů: 12

Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Umístění srážkoměru

Příspěvek od Rosina »

Zdravím! Čo by ste mi poradili? Mám umiestniť zrážkomer na súčasnú polohu medzi stromy a domy do výšky 1-2 metre nad zem alebo može byť na volnom priestranstve vo výške okolo 7 metrov?
Panorámu spájal mobil tak sorry za kvalitu. :)
Naposledy upravil(a) Rosina dne 04 led 2015, 15:59, celkem upraveno 1 x.
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Umiestnenie zrážkomera novej stanice

Příspěvek od filip »

Rosina píše:Zdravím! Čo by ste mi poradili? Mám umiestniť zrážkomer na súčasnú polohu medzi stromy a domy do výšky 1-2 metre nad zem alebo može byť na volnom priestranstve vo výške okolo 7 metrov?
Panorámu spájal mobil tak sorry za kvalitu. :)
Srážkoměr na střeše není dobré řešení. Sám jsem ho měl nejaký čas na střeše a sundal jsem ho a dal na zahradu. Kolega z Volar udělal to samé. Dokonce to konzultoval s profesionálama. Na střeše, či ve výšce na stožáru je větší vítr a proud vzduchu vyhání kapky a vločky pryč. Větší nepřesnost je v zimním období. Také kontrola a oprava srážkoměru (ucpání hmyzem a ptačím trusem) se provádí mnohem hůř. Věř zkušeným...

Na druhou stranu - srážkoměr pod stromem je taky špatně. Čili jediné správné řešení je vyřezat nebo aspon prořezat stromy.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Umiestnenie zrážkomera novej stanice

Příspěvek od fractal »

No já ho na střeše mám (resp. nad komínem) a nemůžu si ztěžovat. Ptáci do něj neserou, hmyz ani jiné svinstvo do něj nepadá a nic ho nestíní. Umístění je až nad vlastní komínovou rourou (komín se nepoužívá), celkem asi 1 m nad střechu, kde si myslím je efekt proudění kolem střechy už celkem slabý či zanedbatelný. Je fakt, že sněhové srážky neměřím. Jen kapalné a ty vcelku odpovídají kontrolnímu měření ručnímu.
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: Umiestnenie zrážkomera novej stanice

Příspěvek od Rosina »

No pri tohtoročnej oberačke sa stromy zrezali aj o 2 metre. Takže radšej dole? Niekde sa vraj používajú aj vo výške a údaje z nich sa berú ako z normálnych.
A to čistenie-to je už vymyslené to by sa dalo normálne dať dole a vyčistiť potom znovu upevniť. Už sú premyslené obe možnosti len ktorú vybrať.
:D
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Umiestnenie zrážkomera novej stanice

Příspěvek od dubnany 189 »

Já mám srážkoměr na zemi ve výšce cca půl metru a je to plně vyhovující.Ani strom a nic jiného ho nestíní a može do něj volně pršat. 8)
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: Umiestnenie zrážkomera novej stanice

Příspěvek od Rosina »

dubnany 189 píše:Já mám srážkoměr na zemi ve výšce cca půl metru a je to plně vyhovující.Ani strom a nic jiného ho nestíní a može do něj volně pršat. 8)
No ale vidíš na fotke že mám tam susedný dom (cca 5 m), a dva stromy (cca 9 a 7 m).
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3585
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro2+.Srážkoměry All-Weather, plech.
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Umiestnenie zrážkomera novej stanice

Příspěvek od kapr »

já ho mám na terase za barákem na zábradlí, od stěny(střechy) domu je cca 4 až 5m..ta stěna je na východní straně..a kontroluju to občas s klasickým na zahradě..a odchylky minimální, když jdou srážky s větrem tak většinou od strany která je volnější..tam jsou objekty podstatně vzdálenější..i když hlavní pozitivum je v dostupunosti, opravu by se mě nechtělo při každém restartu(výměně baterií lézt někde na střechu..no pochopitelně kdybych měl tu šanci tak ho dám uplně někde doprostřed zahrady, ale to bohužel nejde..i tak ale jsou ty odchylky minimální...výška baráku 5m od srážkoměru je jinak taky tak 5 metrů, celkově ta terasa je ve výšce 3m..ale od východu chodí min prudkých srážek, takže neřeším.. 8) no každopádně radši blíž zemi jak výš asi, to mě víc štve čidlo teploty, které bych nejradši dal uplně jinam..než zase pod střechou té terasy..jenže hold bezdrát nejaké velké čachry nedovolojue :(
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“