WS 3650 - redukce COM USB

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

kozin
Příspěvky: 2
Registrován: 11 led 2009, 11:29

WS 3650 - redukce COM USB

Příspěvek od kozin »

Zakoupil jsem stanici WS 3650.Jsem s ní naprosto spokojen.Jediný problém je v tom že nemohu rozchodit komunikaci mezi notebukem a stanicí.Na notebuku schází COM port a přes zakoupenou redukci to nefunguje.K redukci jsem nedostal žádné ovladače.Ty co jsem našel na internetu nefungují.Nemáte prosím někdo z Vás nějaké funkční řešení(ovladač,redukce).Mám windows vista.Děkuji
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od fractal »

Zdravím,
taky mám tuto stanici, taky jsem ji zkoušel přes COM-USB redukci a taky bezúspěšně i když redukce jela dobře, v PC se objevil port, nakonfiguroval jsem program, se stanicí komunikoval. To znamená ukazoval aktuální data ale neukládal je do history.dat, prostě odmítalo to číst údaje z paměti stanice. Jelikož jsem stanici plánoval provozovat na starém stále běžícím, nízkoenergetickém PC, tak jsem se na ntb vyprdl a dále to neřešil. Takže Vám sice nepomůžu, ale alespoň víte že v tom nejste sám :(

P.S. bylo to na XPčkách.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od Jan Pícha »

Zdravím tak to jsem rád že se tu schází uživatelé WS 3650,já ji mám totiž od včerejška taky....zatím mi jede pouze teplota a vlhkost,anemometr a srážkoměr pujdou k instalaci až dnes....zatim jede výborně
Pěkný den z Teplicka :-)
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od filip »

kozin píše:Zakoupil jsem stanici WS 3650.Jsem s ní naprosto spokojen.Jediný problém je v tom že nemohu rozchodit komunikaci mezi notebukem a stanicí.Na notebuku schází COM port a přes zakoupenou redukci to nefunguje.K redukci jsem nedostal žádné ovladače.Ty co jsem našel na internetu nefungují.Nemáte prosím někdo z Vás nějaké funkční řešení(ovladač,redukce).Mám windows vista.Děkuji
Tak bohužel tě asi zklamu, WS3650 zřejmě používá stejný typ přenosu (synchronní) jako WS3600 (kterou mám já) a tudíž to tak na 95% fungovat nebude. V tomhle článku úplně dole je trochu popsán princip komunikace. Trochu jsem s tím laboroval a nakonec jsem to částečně rozchodil. Částečně znamená, že sice dokážu načíst aktuální data ze stanice, ale už nenačtu denní extrémy + časy a také nenačtu historické záznamy. Princip načítání jsem nastínil zde.

Příčinu, proč nefunguje převodník USB<->COM vidím v tom, že synchronizace portu se stanicí neproběhne zcela korektně a PC se se stanicí po určité době rozejdou. Ta data se ze stanice čtou po bitech jeden za druhým, teplota, vlhkost, tlak, vítr atd. Abych zjistil např. vítr, musím přečíst postupně vše před tím, tj. teplota, vlhkost, tlak. Např. u WS2300 je čtení asynchronni - stačí řict: dej mi údaje (1-3 byty) z paměti na adrese xy a je to - dohromady nějakech 10 čtení paměti (ve skutečnosti cca 30 bytu, tj 240 bitu, cili 240 dotazu do stanice)

Jeden záznam v paměti WS3600 má 416 bytů, což je 8x416 = 3328 bitů. Čili pro načtení tohoto jednoho záznamu je třeba provézt 3328 čtení. Při vysokém baudrate na portu to nejede vůbec, doporučení je 200 nebo 300. Při takovémhle nízkém baudrate je čtení sice možné, ale trvá dlouho a ta synchronizace se poruší. Technicky tedy není možné aby ten převodník fungoval stejně jako normální port. Pro zajímavost pro načtení nejstaršího historického záznamu ze stanice je potřeba provést 1740 x 3328 dotazů tj. 5 790 720 dotazů (1740 je kapacita paměti) a to už bude asi každý převodník úplně vedle.

Snažil jsem se to vysvětlení maximálně zjednodušit ale nevím jestli tomu budeš rozumět. Nicméně jsem asi jeden z mála lidí na světě, který má WS3600 připojen přes USB převodník k NSLU2, prostě v tomhle ohledu je WS3600 absolutní šunt a omyl výrobců.

Poslední naděje tedy spočívá v tom, sehnat převodník, který tu synchronizaci zvládne dobře a udrží si ji dejme to v rámci 6 milionů dotazů. Já jsem jiný převodník nezkoušel takže v tomhle směru nevím, zda se jednotlivé převodníky liší či nikoliv. WS3600 už mám jen jako výběhový typ a začínám šetřit na něco lepšího. Pokud by měl někdo zde na fóru volný převodník, který mu leží doma k ničemu, a mohl by mi jej poskytnout k testování, tak ať se mi prosím přihlásí. Dík
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od Jan Pícha »

Jsem rád že tohle tedy řešit nemusím.....právě jsem namontoval anemometr na střechu a použil jsem spojku pro prodloužení kabelů od anemometru k čidlu...vše funguje naštěstí.
Pěkný den z Teplicka :-)
Tomáš Psika
Příspěvky: 54
Registrován: 04 srp 2008, 14:55
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od Tomáš Psika »

kozin píše:K redukci jsem nedostal žádné ovladače.Ty co jsem našel na internetu nefungují.Nemáte prosím někdo z Vás nějaké funkční řešení(ovladač,redukce).Mám windows vista.
Záleží, co je to za redukci. Já měl v ruce tedy jen dvě redukce, ale obě mě fungovaly pod Linuxem automaticky. Sám se mi nahrál ovladač (usbserial). Myslím, že mi jedna ta redukce fungovala sama od sebe dokonce i ve Windows XP. Je ale pravda, že mi to po připojení do USB portu snad tři minuty něco rachtalo na disku, ale pak se to jako jakési nedůvěryhodné zařízení objevilo. Logiku toho, co ty Wokna s tou redukcí vlastně dělali snad ani nechci vědět. Mě to vždycky připadá jako nějaká tajná alchymie.
filip píše:Příčinu, proč nefunguje převodník USB<->COM vidím v tom, že synchronizace portu se stanicí neproběhne zcela korektně a PC se se stanicí po určité době rozejdou. Ta data se ze stanice čtou po bitech jeden za druhým, teplota, vlhkost, tlak, vítr atd. Abych zjistil např. vítr, musím přečíst postupně vše před tím, tj. teplota, vlhkost, tlak.
Taky jsem zíral na ten způsob komunikace, když jsem si trochu upravoval zdrojáky open3600. Problému se synchronizací přenosu jsem si všiml až když jsem binárku zkompiloval s optimalizací (-O2) a stahování historických dat přestalo fungovat úplně. Taky je pravda, že po pár měsících provozu se problémy se synchronizací začnou projevovat častěji a binárka stahující data (histlog3600) nemá chuť někdy komunikaci ukončit. Jediným řešením je reset meteostanice do továrního nastavení, pak to zase nějaký ten měsíc jde docela dobře. Nemyslím si ale, že by za všechno mohla jen ta meteostanice.
filip píše:Při takovémhle nízkém baudrate je čtení sice možné, ale trvá dlouho a ta synchronizace se poruší. Technicky tedy není možné aby ten převodník fungoval stejně jako normální port. Pro zajímavost pro načtení nejstaršího historického záznamu ze stanice je potřeba provést 1740 x 3328 dotazů tj. 5 790 720 dotazů (1740 je kapacita paměti) a to už bude asi každý převodník úplně vedle.
Asi to tak bude, ale moc tomu nerozumím. Jen nechápu, proč mi binárka fetch3600 občas ukáže absolutně nesmyslná data. Třeba venkovní teplotu přes 50°C, rok z 22. století a podobné chuťovky. Určitě to také musí nějak souviset s tou synchronizací.
filip píše:Nicméně jsem asi jeden z mála lidí na světě, který má WS3600 připojen přes USB převodník k NSLU2, prostě v tomhle ohledu je WS3600 absolutní šunt a omyl výrobců.
No tak to každopádně :D . Já jsem to s redukcí raději ani nezkoušel, protože se to nikomu prý nepodařilo rozběhat. Každopádně je lepší tuto meteostanici a všechny její přítomné i budoucí následovníky definitivně poslat tam kam patří.
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od fractal »

Jan Pícha píše:Jsem rád že tohle tedy řešit nemusím.....právě jsem namontoval anemometr na střechu a použil jsem spojku pro prodloužení kabelů od anemometru k čidlu...vše funguje naštěstí.
Jak dlouhý máte celkem kabel? Já mám zatím ten default (10 m?) ale vyšlo mě to na mm a ještě jsem to dal na místo, kam jsem původně nechtěl. Uvažuju ale o přesunutí čidla a prodloužení kabelu....
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od filip »

fractal píše: Jak dlouhý máte celkem kabel? Já mám zatím ten default (10 m?) ale vyšlo mě to na mm a ještě jsem to dal na místo, kam jsem původně nechtěl. Uvažuju ale o přesunutí čidla a prodloužení kabelu....
Já mám čidlo v meteorologické budce asi 20 - 30 m od baráku a srážkoměr + anemometr na střeše. Takže každý kabel (stanice->čidlo, čidlo->srážkoměr, čidlo->anemometr) bude mít tak 40 - 50 m Mám to tam již měsíc a žádné problémy nenastaly.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od Jan Pícha »

fractal píše:
Jan Pícha píše:Jsem rád že tohle tedy řešit nemusím.....právě jsem namontoval anemometr na střechu a použil jsem spojku pro prodloužení kabelů od anemometru k čidlu...vše funguje naštěstí.
Jak dlouhý máte celkem kabel? Já mám zatím ten default (10 m?) ale vyšlo mě to na mm a ještě jsem to dal na místo, kam jsem původně nechtěl. Uvažuju ale o přesunutí čidla a prodloužení kabelu....
Mám 20 metrů přes telefonní spojku za 20 kč.
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od Jan Pícha »

Jaké máte zkušenosti s dosahem srážkoměru? Já ten původní od TFA Nexus dal pryč (433 Mhz) a dal jsem na držák od WS3650 (868 Mhz) a nechce jet :( Pořád rain tx out of range
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od fractal »

Jan Pícha píše:Jaké máte zkušenosti s dosahem srážkoměru? Já ten původní od TFA Nexus dal pryč (433 Mhz) a dal jsem na držák od WS3650 (868 Mhz) a nechce jet :( Pořád rain tx out of range
Já jej mám 10 m od stanice, vysílá skrz střechu (mám jej za komínem na střeše a podkroví je dřevěné) a jede to bez problémů.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od Jan Pícha »

No musim tedy vyzkoušet to dát jinam ,ale tohle mě tedy u vysokofrekvenční stanice překvapilo.....u 433 Mhz u TFA Nexus mi to jelo přes rok bez vypadku.Jak máte stíněný teplotní čidlo před sluncem?
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od fractal »

Já to mám řešeno takhle:

Obrázek

Je to 1 kg pixla z umělé hmoty od hydroxidu sodného :-) polepená odrazovou fólií a nahoře je větrák z PC 12V 0,15 A. Celkový pohled na umístění čidla (je to asi ve 2,3 m nad zemí na ZJZ straně domu ale od jihu tomu stíní sousedovic dům, jak se to bude chovat v létě ještě netuším, tuto konfiguraci mám teprve od listopadu):

Obrázek
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od Jan Pícha »

Zajímavé řešení,jak to čidlo máte daleko od stanice?.Vím že u TFA Nexus mi to přes ten alobal nechodilo.O víkendu na čidlo u WS nasadím radiační štít,snad to bude chodit.
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3650-redukce COM USB

Příspěvek od fractal »

Vzduchem asi 5 m ale jde to přes betonovou podlahu. Ono to na fotce není vidět ale ta fólie jde jen asi z poloviny pixle - ze západní strany, takže stínění není moc silné, kdysi, na WS3500, jsem to měl obalené úplně kolem dokola a taky to šlo bez problémů. Vzdálenost byla taky asi 5 m. Bohužel u domku nemáme pozemek, tak to musím věšet na zeď, jen mám strach co to udělá v létě, protože se určitě projeví tepelná kapacita sluncem ohřátých zdí. Ale třeba to nebude tak hrozné. Případně prodloužím kabel a dám to na severní stěnu domu :D .
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“