Aktuální počasí - květen 2010

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od kocurekp »

Příměr tohoto počasí s listopadem je trefné. Nejvíce mě ..re, že typické chladnější regiony (Skandinávie, Rusko, Benelux, ale i Británie) mají nyní naše léto, zato my máme jejich ani ne léto, ale podzim. Jsme v centru "bojiště" mezi Ruskem a západem, nikam se to neposouvá, je to zaseklé. Výhledy na alespoň průměrný květen se pořád oddalují, a to už je za dveřmi červen... :evil:

Dnes skoro zataženo ale světleji, minimum 8,4°C, akuálně 14,1°C.
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od dobrmanek »

Kdo si chce trochu pročíst o regulacích na Moravě v historii, tak tady je jeden článek z mnoha.

http://noviny.vkol.cz/kramerius/PShowPa ... id=1892192 ( v případě, že Vám to nepůjde otevřít, tak to z kopíruji )

Ještě se vrátím k víkedovému vichru, ač stanice udává maximální náraz jen 9,8 m/s, tak na kopcích v okolí muselo být přes 20 m/s spíše však i 25 m/s. V okolí spadlo odhadem okolo 3000 m3 a spíše více, takže některé zbytky lesů už nejsou. Kůrovec spolu s vichrem dělají divy.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od filip »

dobrmanek píše:Kdo si chce trochu pročíst o regulacích na Moravě v historii, tak tady je jeden článek z mnoha.
http://noviny.vkol.cz/kramerius/PShowPa ... id=1892192 ( v případě, že Vám to nepůjde otevřít, tak to z kopíruji )
Ahoj,
nejde mi to otevřít - chybí mi zásuvný modul a nejde nainstalovat.

Ted počasí - nuda, nuda, šeď a to doslova + ještě zima. Poslední 2 dny poměrně chladno bez větších výkyvů 4-10°C, od soboty spadlo necelých 9mm srážek. A protože je část listnatých stromů stále bez listí, tak to i tady silně připomíná podzim. Pamatuji si, že 1.května už vždy pučely javory u silnice. Letos začínají až teď. Jabloně před týdnem chtěli začít kvést, ale pak si to rozmyslely a stále nekvetou - květy jsou sice venku, ale zavřené. Jsem zvědav zda budou jablka, totéž třešně, taky zavřené květy a malé zelené bobule se zatím nedělají. Letos je to evidentně nějaké jiné...

O těch regulacích na Moravě bych si rád něco přečetl. Díval jsem se na mapu a na fotky řeky Moravy a jestli jsem to pochopil správně, tak Morava v některých (a docela dlouhých) usecích teče v napřímeném a hrázemi obehnaném korytě, který z výšky připomíná násep železnice. A místo kolejí je koryto řeky. Nikdy jsem v těch místech nebyl, ale na těch mapách a fotkách to tak vypadá, že řeka teče nad úrovní okolní krajiny. Pokud to tak opravdu je, tak se nedivím, že je tolik škody, že není kam utéct. Navíc mě to koryto přišlo hrozně úzké (vzdálenost těch hrází od sebe).
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od fractal »

filip píše: O těch regulacích na Moravě bych si rád něco přečetl. Díval jsem se na mapu a na fotky řeky Moravy a jestli jsem to pochopil správně, tak Morava v některých (a docela dlouhých) usecích teče v napřímeném a hrázemi obehnaném korytě, který z výšky připomíná násep železnice. A místo kolejí je koryto řeky. Nikdy jsem v těch místech nebyl, ale na těch mapách a fotkách to tak vypadá, že řeka teče nad úrovní okolní krajiny. Pokud to tak opravdu je, tak se nedivím, že je tolik škody, že není kam utéct. Navíc mě to koryto přišlo hrozně úzké (vzdálenost těch hrází od sebe).
Ano je to v podstatě tak, znám Moravu od Otrokovic až po soutok z Dyjí na Česko-Slovensko-Rakouské hranici a vypadá to stejně. Viz moje fotky ze včerejška. Nicméně standardně teče Morava na úrovni či pod úrovní okolního terénu. Jakmile se ale hladina zvedá, rozlévá se mezi dva náspy, které koryto rozšíří asi cca 3x, 4x. Mimo tyto umělé náspy jsou krásné přirozené "rozlivové" nivy, kde by se řeka zpomalovala a vsakovala. Pod Hodonínem většinou nezastavěné, obce jako Moravská Nová, Týnec, Kostice, Lanžhot leží na takové jakoby náhorní plošině, takže sebevětší rozlití vesnice neohrozí, snad kromě nějakých šílenců co bydlí dole u vody. Na Slovenské straně je tuším rovina, takže tam by případný rozliv byl problematičtější.

K počasí, oblačno ale celkem fajn, v Brně celkem teplo a občas i slunce svítí, doma mi stanice hlásí 15 °C. Minimum bylo rovných 9 °C, prozatím 0,2 mm srážek, takže už 8. den s deštěm v kuse.

Edit 20:30
: Maximum nakonec velice příjemných 16,0 °C.
Naposledy upravil(a) fractal dne 20 kvě 2010, 20:39, celkem upraveno 2 x.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Tom »

Částečně uměle narovnaný usek je i na řece Svratce od jezu Rajhradice po město Židlochovice jedná se asi o 5km úsek viz.foto na přiložené mapce je vidět původní koryto (vlevo od upraveného koryta -staré koryto je označeno jako Vojkovský náhon to je ta původní trasa) je vidět jak to bylo dříve klikaté a teď rovina http://www.mikroregion-rajhradsko.cz/cz ... tredni.jpg

Klášter který je v těsné blízkosti staré řeky tu stojí už 965let takže nějakou tu povodeň a to ve starém korytě vydržel je totiž postaven na dubových pilířích dnes ale už nahrazené betonovými dříve to byly močály voda se rozlévala východně od řeky protože na západ je terén už do kopce.No nedovedu si představit být to v dnešní době.V tomto úseku voda "nehrozí" je stavěná tuším na 100 letou vodu ale nevím kecal bych ale dále jižneji již byly problémy zejména ve Vojkovicích a Židlochovicích tam hráze nebyly už tak vysoké a hrozilo v 97 akutní vylítí chybělo pár cm.Zde už ale jsou po těch povodních udělané betonové hráze..
Přílohy
foto-vitejte1.jpg
foto-vitejte1.jpg (48.86 KiB) Zobrazeno 4769 x
Naposledy upravil(a) Tom dne 20 kvě 2010, 22:17, celkem upraveno 7 x.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Janek »

Ještě souhrnně odkazy na vlastní "úlovky":
http://www.youtube.com/watch?v=o8cniw1r3_c
http://www.youtube.com/watch?v=fTMnVVGvbA8
http://kozibrada.rajce.idnes.cz/

Včera i dnes prší už jen občasně, spíše mrholí. K tomu zima, a tedy ideální čas pro indoor. :P

Aktuálně: 12 °C; vánek; 8/8 St; beze srážek...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2352
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Shrnutí středy: Tmin +6,1°C, Tmax +9,4°C, tlak v 15:00 1023,5 hPa, max vítr 2,2 m/s severní, denní srážky 6,8 mm. Celý den zataženo, srážky slábly a ustávaly až po poledni a i poté se vyskytlo pár slabých přeháněk. Navečer klesla oblačnost pod 450 m n.m., takže se plouhala po okolních kopcích a i tady se začala tvořit mlha. Zatím nejstudenější den, vyložený podzim.

Dnes - ve čtvrtek - bylo ráno zataženo, ale již beze srážek. Během dopoledne se oblačnost rozpouštěla až na polojasno, po 14. hodině se ale opět začalo zatahovat až na skoro zataženo, dokonce spadlo pár kapek.

Momentálně v 16:00 zataženo beze srážek, teplota +15,3°C, tlak 1023,6 hPa, bezvětří. Dosavadní denní úhrn srážek 0,0 mm. Konečně se po více jak týdnu počasí zlepšilo....
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od filip »

to Tom a fractal: Díky pánové za objasnění situace ohledně regulace moravských řek. Teď je mi to mnohem jasnější. V Čechách pravděpodobně takovéhle hráze nejsou (aspoň ne v takovém rozsahu) a podél řeky Moravy jsem nikdy nejel, tak to prostě neznám. Zřejmě asi někde udělali soudruzi chybu, místo hrází podél řek asi měli udělat hráze kolem vesnic a měst a držet vodu vně. Ale nebudu radit když jsem to nikdy neprožil.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od dobrmanek »

Původně jsem chtěl vložit celý článek, ale když jsem viděl rozsah, tak jsem kopírování vzdal. A raději jsem našel nějaké jiné články
Přílohy
Regulace OT 23.7.1892.jpg
Regulace OT 23.7.1892.jpg (53.89 KiB) Zobrazeno 4746 x
Regulace OT 7.10.1903.jpg
Regulace OT 7.10.1903.jpg (26.94 KiB) Zobrazeno 4746 x
regulace OT 5.7.1902.jpg
regulace OT 5.7.1902.jpg (27.99 KiB) Zobrazeno 4746 x
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Ve středu vrcholila počasová mizérie a ke včerejšímu večeru byl květen -1,9 stupně v minusu proti normálu.Dnes konečně náznaky zlepšování počasí na odpolední polojasno s +17 stupni.Po mnoha dnech konečně slušnější počasí.
Srážek v květnu k dnešku 85,3 mm což není nějak mnoho.Vzhledem k nízkým teplotám a oblačnosti je však řádně zamokřeno.Tráva šílí.Sekačka nestíhá…
Celkově letos zatím 282 mm srážek.
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Yves »

Malá Morávka 670 m n.m.

Dneska už byl den ve znamení proměnlivé obl. od polojasna po zataženo - st, sc, cu. Teplota vylezla nad 10°C. Vítr mírný. Dneska jsme byli jenom dole a monitorovali Moravici. Fotky (vesměs polomy a výšlap na zasněžený hřeben):
http://yves13.rajce.idnes.cz/Jeseniky_kveten_2010/
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Uživatelský avatar
petrklíč
Příspěvky: 502
Registrován: 23 led 2008, 19:36
Bydliště: Bezděkov, okr. Klatovy (418 m.n.m.)
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od petrklíč »

Zdravím,
Včera většinou zataženo, odpoledne déšť, 3 mm srážek, Tmax 9,1.
Dnes pro změnu opět zataženo, ale jen s občasným mrholením, Tmax 12,8. Základna oblačnosti byla velmi nízko, odhaduji na 600 m.
Za květen máme 51,5 mm napršené vody, snad to dotáhneme alespoň k normálu.
Petr Hajčiar, Klatovsko, JZ Čechy; stanice WS1600
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od dubnany 189 »

Zdravím všechny,
Dnes konečně den bezesrážek a po týdnu zamračena dnes na chvíli cca na 5 minut vysvitlo i slunce skrze mraky a bylo podstatně tepleji než v minulých dnech. Teplota dosáhla až 15,2°C na to že je stálé SV-S proudění tak se i oteplilo. Zítra možná bude i 20°C. Jinak i tady roste tráva jak sviňa,ale sekat se zatím nedá je mokrá jak hnůj a nechce moc schnůt. :) :D
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
storm_ice
Příspěvky: 5636
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od storm_ice »

huj včera podzim, zataženo, občas slabý déšť, resp. spíše jen pokapávalo, později večer kouřmo a postupně chuchvalce mlhy. Tmax 11,3°C Tmin 7,8°C, vítr Z 1-6 m/s m/s s nárazy až 9 m/s, postupně večer zeslábl, srážky Obrázek 0,5 mm

Aktuálně 23:55 zataženo ObrázekObrázek 13,8°CObrázek Jz do 1 m/s
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - květen 2010

Příspěvek od Tom »

Dnes po ránu je skoro zataženo po přeháňce napršelo během ní 0.6mm a tím se zaokrouhlil měsíční součet srážek na 60mm teplota je +13C venku je tedy celkem teplo ale to sluníčko chybí už mě to taky štve za květen je tu nějakých 70hodin a to z první části měsíce od neděle sotva 3hodiny :? Květen oproti loňsku výrazněji zaostává teplotně Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2010“