Meteostanice IQ - WS

Vše o provozování elektronických amatérských meteostanic.

Moderátor: Moderátoři

Milan

Meteostanice IQ - WS

Příspěvek od Milan »

Zakoupil jsem tuto meteostanici a rád bych se zde podělil o poznatky a zkušenosti s jinými majiteli tohoto nebo podobného stroje.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: IQ-WS Meteo stanice

Příspěvek od jirkapocatky »

Milan píše:Zakoupil jsem tuto meteostanici a rád bych se zde podělil o poznatky a zkušenosti s jinými majiteli tohoto nebo podobného stroje.
Ahoj, můžeš prosím blíže popsat tvou stanici? IQ-WS opravdu nevím kam zařadit.
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Návštěvník

Re: IQ-WS Meteo stanice

Příspěvek od Návštěvník »

jirkapocatky píše:
Milan píše:Zakoupil jsem tuto meteostanici a rád bych se zde podělil o poznatky a zkušenosti s jinými majiteli tohoto nebo podobného stroje.
Ahoj, můžeš prosím blíže popsat tvou stanici? IQ-WS opravdu nevím kam zařadit.

Tak třeba tady, není to reklama, jen link, pro představu

http://www.hifishop.cz/DetailPage.asp?DPG=28293
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: IQ-WS Meteo stanice

Příspěvek od jirkapocatky »

Anonymous píše:
jirkapocatky píše:
Milan píše:Zakoupil jsem tuto meteostanici a rád bych se zde podělil o poznatky a zkušenosti s jinými majiteli tohoto nebo podobného stroje.
Ahoj, můžeš prosím blíže popsat tvou stanici? IQ-WS opravdu nevím kam zařadit.

Tak třeba tady, není to reklama, jen link, pro představu

http://www.hifishop.cz/DetailPage.asp?DPG=28293
Aha,no na první pohled dobrý.Není tam sice srážkoměr a anemometr,ale na druhou stranu dalších 5 přídavných čidel je celkem praktická věc.Já jsem před zakoupením své stanice taky upřednostňoval více čidel,ale bohužel jsem zjistil že nelze mít vše najednou u jedné stanice a tak jsem dal přednost napojení na PC.Ale docela by mě zajímaly předpovědní údaje na tvé stanici.Zřejmě vycházejí jen z tlakové tendence.Nebo bere v potaz i jiné vlivy?A jak to vychází ve srovnání s tím co předpovídají v televizi a jak ve srovnání s realitou?Rozepiš se,budeš-li mít chuť.Samozřejmě že přeji mnoho radostných chvil při každodenní první kontrole údajů na displeji.Já nejsem jiný. Ahoj Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Dle popisu výrobce, by právě tato stanice neměla vycházet jen z tlaku ale i z venkovního senzoru. Bohužel bydlím v přízemí tak jsem měl strach instalovat jiná čidla na vítr a srážky, tak jsem se rozhodl pro tento přístroj z max. funkcí ale jen s 1 snímačem. Chci se přestěhovat a určitě ne opět do přízemí , ale v obchodě mi nebyli schopni zjistit když koupím WS3600 a budu ji používat ze začatku jen se snímačem venkovní teploty a vlhkosti , jestli bude pracovat spolehlivě. Myslel jsem dopředu.

Mám ji týden , zkušenosti jsou zatím rozpačité, Nevím jak dlouho sbírá data po prvním zapnutí, v návodu píšou 24 hodin. Pravděpodobnost uspěchu je zatím pořád 70%, delka předpovědi 12 hodin (umí od 6-48 hodin). Samozřejmě napíšu víc za pár dnů, neustále čumím na display. Zajímá mě Tvůj názor na to co jsem je žádal v obchodě (myslím, že by šla vyměnit) popř. se mi ještě líbí LR5000 VION. Neznáš ji ? Dík za jakékoliv info. Předpokládám, že stanice může být i pokažená protože mi po dvou dnech tvrdila, že je venku -11,3 C a vzápětí 185 C. Tak jsem z ní vytáhl na pár minut baterky . Uvidíme. Budu rád za každou zkušenost.
meteo-web.cz
Příspěvky: 3
Registrován: 09 srp 2005, 11:15

IQ-WS

Příspěvek od meteo-web.cz »

O teto meteo stanici jsem jiz slysel a docela jsem se na tuto stanici nekdy pred nejakym casem vice zameroval.

Indikuje délku předpovědi, pravděpodobnost předpovědi, denní nejvyšší a nejnižší hodnoty, Předpověď mlhy, sněhu, bouřky, vichřice a rovněž předpověď o jinovatce jako „normální“ povětrnostní údaje.

Jak asi kazdy vite, tak z ruznych mericich cidel, lze ziskavat predpoved pocasi na urcite obdobi. S urcitosti mohu rict, ze stanice by mela dokazat spise maximalne na 24hodin predpovidat. Kdysi jsem zkousel balonkovou metodu snimani pocasi, kdy predpoved pocasi byla u tohoto na 24hodin. Mohu rici, ze tato predpoved byla mnohdy i vice jak 90%.
Co se tyce pristroje IQ-WS, tak pravdepodobnost predpovedi bere z prubehu tlaku, ktery vyhodnocuje. Co se tyce predpovedi mlhy, tak samozrejme je to dano teplotou a vlhkosti. Jsem vsak zvedavy, jestli stanice dokaze predpovidat alespon vice jak 70%.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Můžete mi prosím ještě napsat porovnáni-zkušenosti s VION LR 5000 a WS3600 ? Nebo nějaký podobný přístroj s kterým je solidní zkušenost v této cenové relaci.
Další zkušenost z IQ-WS je zklámání. Tlak 1020.1 symbol polojasno a venku prší jako z konve. Ale myslím si , že mám vadný kus. Za posledních 8 hodin se tlak moc nezměnil a symbol šipky ukazuje pokles, který by na display neměl být. Protože dle manuálu se za poslední 4 hodiny nezměnil tlak o udávanou hodnotu 1- 3 HPa. Pravděpodobnost je sice 65% (možný nejhorší, umi 65-90%) ale i tak. Symbol je o dva stupně uplně mimo, Bral bych alespoň zamračeno, nejlépe déšt, vždyť venku je vlhkost skoro 80%. Děkuji za Vaše názory.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkapocatky »

Anonymous píše: Tlak 1020.1 symbol polojasno a venku prší jako z konve. Ale myslím si , že mám vadný kus. Za posledních 8 hodin se tlak moc nezměnil a symbol šipky ukazuje pokles, který by na display neměl být. Protože dle manuálu se za poslední 4 hodiny nezměnil tlak o udávanou hodnotu 1- 3 HPa. Pravděpodobnost je sice 65% (možný nejhorší, umi 65-90%) ale i tak. Symbol je o dva stupně uplně mimo, Bral bych alespoň zamračeno, nejlépe déšt, vždyť venku je vlhkost skoro 80%. Děkuji za Vaše názory.
V začátku provozu mé stanice,kdy jsem zpracovával data na PC v programu dodávanému ke stanici-Heavy Weather,jsem byl taktéž dost rozladěný když venku svítilo sluníčko a jak na display tak v PC se při změně tlaku zobrazil mrak s dešťovými kapkami.A naopak.Mohl jsem sice u stanice ručně naladit v rámci určité tolerance po kolika hpa se má změnit symbol,ale přesto se mi to zdálo velmi těžkopádné a neustále to "střílelo vedle".Takže jsem si už zvykl na to,že sleduju pouze jak rychle se děje změna tlaku,odkud fouká vítr a to vše konfrontuji pohledem na oblohu.Opravdu ani za mák něvěřím co mi hlásí ta ne zrovna levná,ale poze jen primitivní krabička s několika čidly.Jedině snad abych nemátl návštěvníky svých stránek s povděkem přijímám možnost stanice zobrazit okamžitý stav padajících srážek,či foukajícího větru s udáním rychlosti a směru.Jinak jsem na svých stránkách v povídání předem upozornil na svůj názor,že asi žádná,byť sebedražší meteostanice nedokáže spolehlivě předčít ve své prognoze průměrně všímavého a citlivého člověka který má navíc ještě k dispozici například radarové či satelitní snímky z internetu.To je můj názor a pokud jsem někomu vnesl do myšlení zmatek a zklamání,je mi to opravdu moc líto. Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Dík za názor. Já jsem si taky od toho nic moc nesliboval. Zajímají mě technické věci a potřeboval jsem domů venkovní teploměr :-). Když jsem se o to začal zajímat skončil jsem u přístroje za víc jak 5 tisíc kč. Po přečtení manuálů od přístrojů , které jsou na netu, jsem si možná sliboval lokálnější upřesnění předpovědi. Nelituji toho, dnes jsem si hrál ještě z nastavením, tlakem atd. Co by mě hodně zajímalo, je jak pracuje vyhodnocovací software v přístroji, jakým způsobem a jak dlouho sbírá data aby si vytvořil nějakou datovou mapu prostředí. Jak zachází s extrémními hodnotami atd.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Anonymous píše:Dík za názor. Já jsem si taky od toho nic moc nesliboval. Zajímají mě technické věci a potřeboval jsem domů venkovní teploměr :-). Když jsem se o to začal zajímat skončil jsem u přístroje za víc jak 5 tisíc kč. Po přečtení manuálů od přístrojů , které jsou na netu, jsem si možná sliboval lokálnější upřesnění předpovědi. Nelituji toho, dnes jsem si hrál ještě z nastavením, tlakem atd. Co by mě hodně zajímalo, je jak pracuje vyhodnocovací software v přístroji, jakým způsobem a jak dlouho sbírá data aby si vytvořil nějakou datovou mapu prostředí. Jak zachází s extrémními hodnotami atd.
Ještě se chci zeptat na udaj referenční tlak vzduchu, který se má zadat do přístroje. Po zapnutí mi naskočí 1013 hPa. Našel jsem na netu
( http://pocasi.divoch.cz/brno.php )aktuální tlak vzduchu a zadal. Je to špatně? Moje nadmořská výška je 175 m.n.m.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Hmmm, tak to je špatně, přečtěte si prosím i předchozí 2 příspěvky.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkapocatky »

Anonymous píše:Hmmm, tak to je špatně, přečtěte si prosím i předchozí 2 příspěvky.
Možná že už jste to našel-v tomto foru "Otázky a odpovědi"-relativní tlak.
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Milan

Příspěvek od Milan »

jirkapocatky píše:
Anonymous píše:Hmmm, tak to je špatně, přečtěte si prosím i předchozí 2 příspěvky.
Možná že už jste to našel-v tomto foru "Otázky a odpovědi"-relativní tlak.

Tak jsem nakonec vyměnil přístroj, kvůli chybným údajům. Výměna za VION Meteo Explorer. U této stanice, lze nastavit i nadmořskou výšku. Bohužel pořád nemám jasno v tlaku vzduchu-nevím co je kde za udaje, a co nastavit do přístroje. Pokud by si mi zde dal na Tebe tel . kontakt byl bych rád, zavolám. Stačí poslat SMS na 605-886673, abych věděl od koho a já zavolám.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkapocatky »

Milan píše:
jirkapocatky píše:
Anonymous píše:Hmmm, tak to je špatně, přečtěte si prosím i předchozí 2 příspěvky.
Možná že už jste to našel-v tomto foru "Otázky a odpovědi"-relativní tlak.

Tak jsem nakonec vyměnil přístroj, kvůli chybným údajům. Výměna za VION Meteo Explorer. U této stanice, lze nastavit i nadmořskou výšku. Bohužel pořád nemám jasno v tlaku vzduchu-nevím co je kde za udaje, a co nastavit do přístroje. Pokud by si mi zde dal na Tebe tel . kontakt byl bych rád, zavolám. Stačí poslat SMS na 605-886673, abych věděl od koho a já zavolám.
Ještě to zkusme takto.Stanice by měla ukazovat absolutní tlak-to je tlak v danou chvíli v daném místě(tvoje bydliště).Nyní si zjisti nadmořskou výšku a vyděl ji hodnotou 8.5 Výsledek bude třeba 27 a o to zvedni hodnotu udávaného tlaku tvé stanice.Toto je relativní tlak(v přepočtu na hladinu moře) který je ještě né docela přesný +- 3 až 5 hPa.Jemné doladění proveď podle nejbližšího oficiálního známého tlaku od místa bydliště.Mrkni například na http://www.chmi.cz/meteo/opss/pocasi/ -tam udávají taky tlak relativní.
Pokud nastavením nadmořské výšky do tvé meteostanice tato sama provede přepočet,pak není už nutné nic měnit.Nevím jestli to tak funguje,zkus mi napsat nějaký odkaz kde najdu info o tvé stanici.
Pro závěrečné ujasnění: tlak absolutní je ten nižší pokud ti stanice ukazuje obě hodnoty.Čistě hypoteticky-pokud by jsi bydlel na mořském pobřeží,tlak který by ti ukazovala meteostanice by byl zároveň relativní i absolutní.
Pokud bude nějaký problém nebo nejasnost,dej vědět a něco vymyslíme. Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
MIlan

Příspěvek od MIlan »

Díky moc za odpověd, Super.
Tak tady je odkaz
http://www.conrad.cz/detailPage.asp?DPG ... FB_obr.jpg

Dnes jsem provedl reset stanice, po zapnutí mi ukazovala cca 996 hPa při 0 m.n.m. Když jsem nastavil ve stanici mou nadmořskou výšku 175 m, tak tlak byl něco kolem 1016 hPa. Stanice si ho přepočítá. Dostal jsem se na hodnotu Brna na telet. na straně 174 i na webu jsem našel podobné čísla. Zdá se mi ale, že stanice s tímto tlakem "kopíruje" poměrně dobře počasí ale je tak o řád níž než je skutečnost (venku jasno na displ. polojaso, zamračeno) Udělal jsem pokus, zjistil jsem si nadmořskou výšku Brna-Tuřany 237 m, rozdíl meti mnou cca 60m jsem podělil 8,5 tuto hodnotu jsem ručně přičetl k 1016. Na display jsem dostal cca 1023 hPa. Zatím za pár hodin odpovídá symbol skutečnosti, nicméně stanice zatím bude sbírat data a dle manualu je 24 hodin nepřesná. Dám vědět jak to dopadne za pár dnů. Jinal ještě jednou dík.
Je možné , že právě to co jsi uváděl jako jemné doladění do + bude tak akorát.
Tento přístroj se na rozdíl od IQ-WS chová podstatně logičtěji a je vidět, že opravdu zvažuje než něco dá na display. IQ-WS měla hraniční hodnoty tlaku od které se odvíjeli symboly , třeba 1023.9 hPa poloajsno 1024 jasno. Pokud tlak osciloval kolem této hodnoty symboly kopírovaly tlak, bez zvažování. Bylo to pro mě celkové zklamání, nakonec začala psát nesmyslné udaje, tak šla z domu.
Odpovědět

Zpět na „Provoz elektronické meteostanice“