Předpověď počasí na leden 2023

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od Vichr »

Ovare, jsme na tom podobně. Jestliže zima znamená, že se na týden zatáhne nízkou oblačností, přestane se hýbat vzduch, měnit teplota, a vlhkost se sráží úplně na všem, tak není o co stát. Mám dojem, že ta zimní ochlazení už skoro o ničem jiném nejsou. Musí přijít proudění z Atlantiku, aby počasí vstalo z mrtvých. Teď mám dojem, že je po víkendu jisté a moc se na to těším. Severozápad by mi fakt nevadil, to je fajn zima, ale víme, že tak na tři dny, než se vír pootočí.
Ctibor V.: Zajímavé postřehy o krajině. Hornomoravský úval funguje jak se zdá přesně obráceně, než naše oblast za Šumavou. Když tady přijde J-JZ ve vysokém tlaku, fénuje a slunce pere a přepisují se teplotní rekordy. Cokoliv z východu zastydne na dně pánví a je z toho Mordor navěky.
paja
Příspěvky: 9
Registrován: 04 pro 2022, 18:39

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od paja »

Tak GFS v posledním výstupu jede proti všem. Jsem zvědav jak dlouho to vydrží.
troll
Příspěvky: 12
Registrován: 13 lis 2022, 19:52

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od troll »

Jen ulítlý hlavní výstup, vše ostatní potvrzuje předchozí nedobré výstupy, ba je to možná ještě horší. O tom hlavním výstupu Ecáku škoda mluvit, to by se mohly zopakovat teploty z přelomu roku. Jedinou šancí je asi opravdu protažení te TV na Z více k S - SZ a přechod některé z níží místo přes Skandinávii nad Pobaltí, ze Severního moře směrem na stř. Evropu. Šanci tomu dávám tak 10-15%. Dalších cca 30 % padá na nějakou formu "chladnější" inverze beze srážek a silnějšího větru, zbytek cca od 3 nebo 4. 2. na teplo ve všech polohách nejméně na několik dnů (spíše ale cca na týden i déle) snad alespoň s přechodnou možností vytvoření inverze a tedy i zmírnění oblevy na úroveň o něco mírnější než na přelomu roku.
mnej
Příspěvky: 23
Registrován: 14 lis 2022, 08:49
Meteostanice: Gogen ME 3900

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od mnej »

Pěkný večer kolegové,
Ovar mne rozesmál svým konstatováním o starém a novém fóru. Vzhledem k tomu, že o dámském osazenstvu by se tu dalo říci, že se nenápadně vytratilo bůhvíkam a pokud mám zhodnotit ryze náš pánský přístup, tak mi připadá, že tohle nové neosahané fórum na řadu z nás působí jako milenka, která nás zachrání při kolapsu starého fóra, kdežto staré fórum, pokud se aspoň trochu jde přihlásit, tak na nás působí dojmem staré známé manželky, kterou máme doma, a od které víme, co čekat :D Takže se nedivím, že je to v našem podání tak přelétavé. Prostě máme v genech vždy zažité, že je nám bližší starý kabát než nová košile. :D
Pravda je, že opravdu dekl je neskutečný. Na slunce je letošní leden katastrofa. Ale ani na horách to není žádná hitparáda. Dnes jsem koukal na webkamery, a opravdu krásně bylo jen na vrcholcích našich hor nad 1100m.n.m., neboť inverze je dost vysoko. Třeba lyžovačka na Dolní Moravě obnáší všechno, dole dekl, uprostřed mlíko, že není nic vidět a na samotném vršku krásné azuro se žhnoucím oskarem. Takové lyžování je dost zrádné, neboť nedá-li si člověk na rozhraních pozor a v plné rychlosti vlétne do mlhy, úraz může být nasnadě. Na Ovčárně a Pradědu to však bylo dnes ideální.
Zde rovněž vše roztálo, zbývají poslední zbytky z hromádek při odmetání. Tato sněžná epizoda dala 11cm, bohužel tato výška byla pouze střechách. Díky teplé zemi bylo na trávě pouze s bídou 7cm a na asfaltových plochách byla břečka do 4cm. Měl jsem pocit, jako by byla půlka listopadu a první sněžení. Prosincový nášup byl o něčem jiném, neboť vydatné sněžení přišlo již na prochladlou zemi. Oteplení od Vánoc do půlky ledna bylo natolik významné, že země se dost prohřála a pro sníh to bylo pak těžké se udržet.
Teplotní výhled nevypadá nijak brutálně teple, ale pouze jen většinou díky inverzi. Být živější proudění, teploty by byly zcela někde jinde. Nějaký opravdový zimní vpád není na pořadu dne. Aspoň můžeme být rádi, že je aspoň tak, jak je, a vegetace zatím bezpečně spí. Dny se však prodlužují, a tak brzy uvidíme s čím přijde únor.....
Pokud si dobře vybavuji poslední roky, tak vortex se rozpadl vždycky až ve chvíli, kdy už bylo s křížkem po funuse - v březnu. CIAO.
hanz1
Příspěvky: 24
Registrován: 14 lis 2022, 07:43

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od hanz1 »

Ahoj,

Tak teplota - 1 st. a lehký poprašek sněhu cca 0,5 cm a nakonec nějaké sněžení se vyskytne už dnes, zítra a v sobotu. Do cca neděle tedy relativně zima s možností ledových dnů a s občasným sněžením.

Od příštího týdne fronty od SZ, kde bude na horách a ve vyšších polohách výhradně sněžit, v nižších a středních polohách se to bude zřejmě střídat. Včerejší veřerní výstup GFS dával arktidu namísto oteplení (ale byl to jen výstřel),....nevím ale všude se to teď hýří články o polárním víru a jeho dopadu na Evropu (a není to jen od Honsové :D :D :D ).Prý největší dopady Evropa pocítí od cca půlky února no myslím, že určitá možnost tady je a není to vyloučeno.

Jinak aktuální GFS i Ecák o něco lepší než včera a jakž takž chladnější počasí do příštího pátku či soboty, přece jen ty fronty půjdou od SZ a od středních poloh by mohlo něco nasněžit.
libi
Příspěvky: 9
Registrován: 01 pro 2022, 13:58
Meteostanice: Sencor
Bydliště: Chlumec u Ústí nad Labem

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od libi »

Ahoj

tak Mnej to napsal velice hezky :D

Aktuálně 0,5°C a mrholí, šedivý hnus snad dosáhl svého vrcholu. Nemělo dnes již slabě sněžit?
V modelech nevidím významnou změnu, příští týden SZ/Z/JZ proudění. Včerejšímu večernímu úletu GFS jsem se jen pousmál.
daz_4
Příspěvky: 15
Registrován: 05 pro 2022, 08:28
Bydliště: Ostrava

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od daz_4 »

hanz1 píše: 26 led 2023, 07:48nevím ale všude se to teď hýří články o polárním víru a jeho dopadu na Evropu (a není to jen od Honsové :D :D :D ).Prý největší dopady Evropa pocítí od cca půlky února no myslím, že určitá možnost tady je a není to vyloučeno.
Tak v bulvárech věřím, že se tohle téma propírá, nicméně SSW není na programu dne, takže bych to celkem s klidem vyloučil :D Tím samozřejmě neříkám, že v půlce února nemůže přijít nějaký studený vpád, ale nebude za to moct rozpad vortexu.

Když se podívám na průměry ansámblů od Ecáku, tak z toho prostě zima v nejbližších dvou týdnech nekouká.

Obrázek
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od Adi »

Ahoj,

Tak tady rovněž dekl, akorát dneska na chvíli sunko mělo tendence aspoň nakouknout, ovšem jeho úsilí bylo beznadějně zmařeno. Tady je v noci k -1, přes den lehce přes +1, minimální teplotní interval, sníh už prakticky netaje, je takřka souvislá vrstva většinou k cca 5 cm.
Výhledy sibují sunko až na neděli, byť inverze polevuje, vzduch je stále vlhký a moc se to nehýbe, navíc zde budeme nyní na návětří, takže se slunkem to v mé lokaci bude do neděle bledé :( .
Mezitím nějaké slabé srážky ve sněhu, v neděli konečně tedy slunko. Příští týden to padá na SZ/z proudění, větrné, ano, se srážkami to bude na střídačku, pak to padá asi na slabé ochlazení v oblasti TV a tak vzniká otázka, jak a moc se projeví vliv výše, resp. na které straně se můžeme nakonec ocitnout.
Ansámbly nejsou z toho pohledu dvakrát ideální. Kdyby padla aspoň inverze, tak budiž, ovšem pokud by to měla být forma omega situace, tak poděš koště.
Tož toliko
A.
Ps. Ke srazu - buď tedy pátek/sobota - 24-25,3 nebo obdobný termín koncem května. Osobně bych bral onen konec května v oné České Třebové. Ten pivovárek, o kterém psal Mnej by nemusel být marný, zejména když je tamtéž ubytování. :)
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3533
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od kapr »

Adi, netěš se, v neděli toho slunce příliš nebude.. je to čekání na něco co nepřijde, leden je opravdu velice ošklivý měsíc.... :roll:
JABO
Příspěvky: 10
Registrován: 17 pro 2022, 07:03
Meteostanice: Garni Arcus 1025

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od JABO »

Zdravím,
zde také dekl celý čas od minulého pátku s minimální denní amplitudou teploty...sníh slezl nebo jsou fleky a je souvisle až od 300 mnm - ve 400 mnm je cca 8 cm a ve 450 mnm už začíná slabá námraza.
K historicky 1. výjezdnímu fóru meteo nadšenců - přikláním se ke květnu- děkuji...Ještě by to chtělo zvolit garanta/organizátora za "odborný" program a případně i nějaká prezentace/diskuze na zajímavé meteo téma bude určitě vítána. Návrh - jako docela perspektivní kádr mi připadá kolega Mnej... a navíc je to sportovec...(snad se neurazí...:))
A už našel i pivovar...

Jinak na něco vyloženě zimního v nižšších polohách tuto zimu bych si nevsadil ani pětník. Tak asi tak..
mnej
Příspěvky: 23
Registrován: 14 lis 2022, 08:49
Meteostanice: Gogen ME 3900

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od mnej »

Pěkný večer kolegové,

tak dekl ultra non hnus. Hranice inverze se zvedla již natolik, že ani naše vrcholky hor už nevykukují. Teplota celý den zabetonovaná kolem 1st. Už aby to skončilo. Naposledy jsem viděl slunce minulý týden v pondělí. Vedlejší fórum stále mimo provoz. Aspoň v tom inverzním hnusu JABO nastínil zajímavé myšlenky srazu, o tom dále níže.... Srážek ve výhledu moc není, a pokud nějaké pondělní sněžení dorazí, nebude to žádná hitparáda. Aby nakonec z fronty nezbylo pár drobků. Nějak se mi to nezdá, protože ta pondělní fronta je v predikcích držena již delší dobu již od neděle. Málokdy to modely trefí na tak dlouhou dobu dopředu přesně na den.... CIAO.

P.S. Též bych se přikláněl, jak pěkně pravil JABO, k historicky prvnímu meteosetkání po dlouhých letech diskutování zde, ke květnovému termínu. Pivo bude všem jistě hezky chutnat. Koncem března může být teplo, ale i docela zima, takže pro to raději ten květen.
Děkuji JABOvi za důvěru, kterou ve mne vkládá, ale myslím, že odborných diskutérů ohledně témat zde máme mnoho. Vždyť si vezměme, že stačí nadnést jen téma "GO - kdo za to může?", a určitě to bude pro řadu z Vás téma asi takové, jako červený hadr pro bejka. :D Při pohledu na to, kde se letos vyskytují dost velké mrazy (Čína, Korea, Japonsko, USA) a v Evropě zas nic - to by mohlo být další téma. :D Speciálně svou troškou do mlýna by mohl přispět OVAR či RADE, kteří na počasí jsou botanicky dost závislí a alespoň by nám mohli barvitě vylíčit své útrapy, které s počasím zažívají. Další naše velká jména - profík ČHMÚ DIDIDI, ten bude mít jistě, co říci, rozhodně bude lepší než madam Honsová, Troll, Adi, Kapr, VCTIBOR a všichni ostatní jakbysmet. Také bych nezapomněl na Daze4 a jeho kvalitní sledování polárního vortexu. Také, jak kdosi navrhl, bychom se mohli jít podívat do té pobočky ČHMÚ.
Co se týká samotného ubytování, prozkoumal jsem ten Faltus podrobněji, nevím jaké si představujete ubytování, ale kdybychom se sjeli všichni, tak pokoj pro každého asi mít nebudou. Ale jsou tam cenově přijatelné pokoje pro 5 lidí za 4450Kč, což vychází na 890Kč/osoba. To nezní nijak předraženě. Otázka je, kdo se bude chtít takhle sdružovat. :D Bejt mezi námi dámy, tak by to určitě neklaplo...., ale nevím, jaké kdo má potřeby z nás pánů....
Prostudoval jsem jejich ceník jídel, na dnešní drahotu mají slušné ceny, cena denních menu i s polévkou se pohybuje okolo 130-160Kč dle druhu jídla. Co se týká piva, zde bych se zastavil s myšlenkou, že pokud by nás bylo více, určitě bychom si tam mohli objednat celý sud 50l. Jedenácka Kohout tam vyjde na 2000,- Kč/50l, tedy sto piv. Chlaďák by se k tomu musel ještě půjčit, pokud někdo z Vás jím náhodou nedisponuje.... . Mít svůj vlastní výčep, abychom se sami obsloužili, by cenově určitě nebylo špatné. Ceny piva v restauraci zveřejněné nemají, ale tipuji, že minimálně za 45,- Kč tam půlčík bude.
Pro tenisty jsou nedaleko cca 600m tenisové kurty TK České Třebové, třeba bychom si mohli zahrát malé Roland Garros, neboť antuková sezona už bude v plném proudu.... :D
Ježkovy voči, to jsem se nějak zasnil. Teď jde o to, jestli i v podání ostatních budou ty představy o takovém setkání alespoň trochu podobné, neboť každý z nás je originál....
hanz1
Příspěvky: 24
Registrován: 14 lis 2022, 07:43

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od hanz1 »

Čau,

Teplota -1,6 st. a slabě sněží.

Je to tak, stále zataženo a tmavo jako by se mělo každou chvíli stmívat. Jediný rozdíl, že teplou advekci vystřídala chladnější mrazivější varianta. Jediná šance na pěkný slunečný den je neděle, to se ale postupně vytrácí a slunce bude zřejmě jen ráno a dopoledne a taky nás čeká nejchladnější noc letošního ledna, zde na východě může být nejchladněji až v pondělí ráno.

K výhledu na příští týden:

Ecák do konce příštího týdne (kromě středy a čtvrtka) dává spíše chladnější počasí, teplotně podobné tomu co je nyní, zda mu to vyjde je otázka, přidává se k němu i současný GFS...

Jinak
daz_4
Příspěvky: 15
Registrován: 05 pro 2022, 08:28
Bydliště: Ostrava

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od daz_4 »

Ecák tam má v ansámblech celkem velké nůžky od příštího víkendu, takže kdoví. To co tam ukazuje momentálně hlavní výstup je už taková klasika posledních let, studený vzduch by nás sice líznul, ale bylo to spíše na sucho a teplotně hlavně na západě taky nic moc. Ta výše na západě je blízko a silně pochybuji, že se vytáhne nad Skandinávii, vzhledem k vortexu nad Grónskem.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3533
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od kapr »

Dneska ve 14h mi stanice naměřila solární radiaci 18 W/m2.. o potřebě svícení doma celý den ani nemluvím... opravdu to má neuvěřitelnou trvanlivost...
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od ovar »

Mnej je vtipálek :lol: :lol: .
Já jsem tedy nejdřív o srazu nevěděl, jelikož jsem fakt na e-pocasi už nechodil :D , až tady od sud. A nebudu říkat jako škarohlíd ne, ale v tuhle roční dobu kterou plánujete, máme mimořádné pracovní vytížení a nestačí nám často ani těch 24 hod, co den má :) . A ještě jsem se zasekl v evoluci, jelikož mě pivo nic neříká, vlastně mi i dost nechutná, ani nic co má kolek :lol: , já jsem většinou ten blbec, co na oslavách řídí :lol: ...

Dnes tu nekonečnou nudu v počasí, narušilo dopolední celkem husté sněžení, koukám i na sumarizaci, že se to postupně protočilo velkým územím Čech. Bylo to fajn, ale krátké, aladin to sliboval na celý den! :)
Zítřkem (dneškem) to ale končí, vše nasvědčuje tomu, že se během dne vyjasní a čeká nás poměrně nehezká noc, kdy to může spadnou na -10°C a budou padat leckde nejnižší hodnoty této zimy (tohoto roku rozhodně :D ). Nás tedy čeká další kolo rychlýho zimování na zahradě, ale nic velkého, jen že k tomu stačilo poměrně málo..
Na nedělní jazyky jsem zvědavej, sníh je těžkej a mokrej a má na sobě vrstvu ledovky, to se vířit nebude..
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“