Předpověď počasí na leden 2023

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od Adi »

Ahoj,

symbolicky se ochladilo, ovšem včera jsme měli +11 ve "studeném" sektoru. Rozbití inverze a oceánský vzduch dělají své.
Dnes ráno necelé +3, skoro zatažená obloha, na horách spadlo v noci trocha sněhu. Nyní +7, skoro zatažený hnus. Od včerejška nacmrdaly 3 mm srážek.
Výhledy jsou o ničem, furt šedivo a teplo, chladnější varianty i pro druhou dekádu se rozplývají jako pára nad hrncem.
Přeji vše dobré
A.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od Vichr »

Vypadá to jako velmi stabilizovaná situace. Krátkodobý studený vpád do Skandinávie a východní Evropy nebude mít na další dění vůbec žádný vliv, dynamika nad Severním Atlantikem to hravě vytlačuje. Změna může přijít nenadále, jako ve druhé polovině listopadu nebo srpna. Ale při pohledu do modelů fakt nic vidět není, takže leden spíš bude teplý, protože budou teplé minimálně dvě dekády. Jen se přesouváme z říjnového modu 10-15 do listopadového modu 5-10, ve kterém se příroda nijak nevysiluje zbytečným pučením. Přibývá i oblačnosti, ale k tomu bych chtěl říct, že alespoň u nás je teplý mód na slunce výrazně bohatší než studený, s výjimkou vzácného přeháňkového počasí od SZ-S, které přichází hlavně na jaře.
mnej
Příspěvky: 23
Registrován: 14 lis 2022, 08:49
Meteostanice: Gogen ME 3900

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od mnej »

Pěkný pozdní večer přeji kolegům, opět zajímavá diskuze, ke které bych podotkl, že již na začátku prosince jsem několikrát zmiňoval, že Atlantik je na spadnutí a moc lidí mi tu nevěřilo...., skutečnost však překonala moje očekávání, neboť zde byl donesen "horký" luft přímo z Afriky. Ten je dost teplý i při zemi, a tak se inverze moc nekonala. Je potřeba říct, že včerejší krásný jasný den plný slunce byl balzámem na duši. Ano maximum sice 13,1st., ale jinak parádní den. Samozřejmě bych byl radši za -5st a jasno, ale než tu věčně zasranou tmu, tak to radši teplo se svěžím luftem, který připomíná spíše konec března či dubna. Spousta lidí v mém okolí vyloženě chrochtá, že je teplo a modlí se, aby to vydrželo. S kým promluvím, tak tomu je zima skoro ukradená. Vypadá to, že tady na fóru je asi poslední skanzen zimofilů v republice. :D
Při pohledu na synoptickou situaci je patrné, že arktické mrazy jsou nehybně zaparkovány bezpečně u Moskvy (teploty okolo -20st.), až by se dalo říci, že na východní frontě klid. Mrazivého vzduchu je tedy dost, ovšem synoptika tomu nepřeje, nemá se sem prostě jak dostat. Pokud nedojde k výraznější přestavbě TÚ a posunu JET STREAMU, výraznější zimy se v dohledné době nedočkáme. Musíme vydržet, až se současný potenciál turbulentních níží v Atlantiku vyčerpá, nebo se některá z nich odváží jít více nad Evropu, kde by svou energií rozdala nové karty.
Současná situace v Alpách mi připomíná rok 2007. Nepamatuji se, že by od toho roku tam bylo opět tak málo sněhu. Nic moc by se nedělo, kdyby byla normální situace (jedna zima v prdeli za 15 let, to není žádná tragédie), ale mít skoro 2 sezony zavřeno kvůli covidu v době, kdy bylo sněhu na rozdávání, a teď zase zavřeno kvůli tomu, že je tak teplo, to je opravdu na pytel. Roky minulé jasně ukázaly, že povolání vlekaře je rizikové nejen z pohledů počasí....Když to vidím, tak bych v tomto oboru teda podnikat nechtěl. :jojo:
Po teplotně zcela normálním prosinci tedy přišel výstřel z aurory a současný průběh ledna by si aktuálně s průměrnou teplotou 5,6st. mohl prohodit místo se začátkem dubna. =-O Kdyby slunce nebylo proklatě tak nízko, tak řeknu konečně jaro na dohled, ale bude ještě dlouho trvat, než přijde to pravé jaro. :jojo:
Atlantik bude tedy ještě nějakou dobu pokračovat, ale už by nemělo být tak extra teplo. Naději na větší změnu vidím až opravdu v poslední lednové dekádě a začátkem února. To už bude v té době současný cyklus proudění mít trvání zhruba měsíc a půl. Většinou v této době přichází větší změna. A když to náhodou nedopadne v této době, tak jak vtipně poznamenal kolega JABO, tak "březen to jistí" :D CIAO :jasno: :jasno: :jasno:
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od Adi »

Ahoj,
Tož vypadá to trochu lépe.
Ansámbly GFS i ecáku jdou pod dlouhé době pod normál, sice mírně, ale je to tam.
Zdá se tedy, že za cca týden mohlo přijít aspoň na chvíli zimnější počasí.
Nakolik bude zimní a zda dá i ledové dny do nížín, je otázkou. Zdá se, že ochlazení doprovodí i další srážky, těžko říci, nakolik to zde bude ve sněhu či nikoli.
Uvidíme. Aspoň leden 2007, když už nic s týdenní chladnější vložkou, resp. leden 1998. Scénář 2018 nehrozí, už kvůli srážkám i možnému ochlazení za týden. Bohudík. Nyní máme na kontě necelých 37 mm srážek za měsíc s tím, že konto není zcela uzavřeno, do konce ledna fůru času. Při včerejším večerním dešti napadalo 5,9 mm srážek. Místní zemědělci se modlí aspoň o mírný zámraz a přiměřenou vrstvu sněhu. Prosincových 40 je nežádoucích - zem by nepromrzla a důle by bylo plno (sněžné) plísně a hniloby. V opačném případě se obávají předčasného vyrašení s tím, že by to pak zmrzlo. Myslím, že jejich volání bude vyslyšeno. Lehce přimrzne a snad na to i něco napadne.
A.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
hanz1
Příspěvky: 24
Registrován: 14 lis 2022, 07:43

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od hanz1 »

Čau,

Vidím, že zde diskuze vázne a první příspěvek po 6 dnech je opravdu pramálo. Z 99% je to právě díky zatím velmi teplému lednu 2023.

Jinak nový GFS o něco lepší než včera a příští týden bude v průměru zase o něco chladnější než týden současný a i to sněžení od středních poloh by mohlo klapnout, srážky by taky nějaké mohli být a může překvapit i nějaká frontální vlna, to je ovšem ještě daleko.
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od ovar »

Já většinou mlčím, když jsem spokojen, a to zatím jsem :) . Naprosto parádní leden, průměrná teplota je zatím 6,2°C :shock: , co jsou pro srovnání i aktuální průměrné lednové teploty v subtropických nížinách severoitalských alp. Akorát, že tam jim u toho každý den pere slunce a do toho naskakují srážky. U nás ani slunce, ani srážky, jen teplo ve dne/v noci :) .
Sněženky ještě nekvetou, ale brzy budou, již lezou všechny cibuloviny, lísky místama odkvétají, naplno kvetou vilíny a prinsépie.
Ideální počasí na práci venku, jen jsem zavětřil, že se to má brzy zkazit :? .
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od Adi »

No,
úpřimně nevím, co je na lednu s extrémním nadprůměrem teplot dobrého, ale budiž. (zde kromě čistšího vzduchu a mírných úspor energie - úpřimně moc toho nevidím - furt fučí a ono se to nezdá, dokáže zčásti vyfoukat barák, přes zateplení) Spousta předčasně vypučeného jednoduše zmrzne a pak se budou jen sčítat škody. Ovšem jsem jen zahradkář, poučený laik, takže nechám odborníka, aby obhájil své.
Zatím to vypadá na týdenní ochlazení, kde se ochladí už v pondělí, nicméně ze začátku půjde jen o mírně chladnější a stále nadprůměrné počasí s teplotami přes den and nulou, v noci lehce pod ní, jiné to bude po přechodu níže s frontálním systémem ve středu, kde by opět mohlo celkem dost napršet, resp. nasněžit. Až po středě to vypadá na ledové dny, tedy normál pro leden, resp. slabý podprůměr.) Nepříjemné je, že se zřejmě stane to, čeho jsem se obával: kýblu vlhkého sněhu na teplou zem, což spolehlivě zemědělcům nepomůže.
Pak to vypadá na výběžek vysokého tlaku od V s tím, že se zřejmě prosadí inverze s následným (asi?) přetočeným teplejším prouděním okolo výše nad VB, což by dalo především hodně teplého mordoru a mrholení. To druhé je zatím dost daleko, takže k tomu dojít hnedle nemusí - ovšem známe modely - oteplení jim vychází s doslova násobnou přesností.
Důležité je, že se na cca týden +- ochladí pod normál ve výšce, pak něco dole udrží inverze, pak zřejmě zase oteplení? Pozitivní je, že extrémní nadprůměr sklouzne do méně mimořádné polohy a snad vám v Čechách z toho vzniknou i nějaké srážky
Přeji krásný den
A.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Pája76
Příspěvky: 8
Registrován: 14 lis 2022, 08:50
Bydliště: Konárovice, okr. Kolín, 240 m n.m.

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od Pája76 »

Ochlazení během příštího týdne (jestli tedy opravdu dorazí) s návratem zimního počasí i do nížin uvítám.
Srážky v lednu zatím špatný a naskakuje to zde jen po desetinách nebo jednotkách mm - celkem zatím pouze necelých 9 mm.
Denní maximální teploty do 7.1. vždy přes 10°C, od 8.1. se "ochladilo" :lol: a jsme v maximech v intervalu 6 - 9 °C. Teď tedy ještě podobně teplý víkend a pak to snad už půjde postupně teplotně dolů...
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od Vichr »

Ochlazení nakonec opět přichází "v termínu" (18.8., 19.11....) Je ovšem předčasné dělat z toho závěry na déle než týden, celková situace se zatím spíš jeví na obnovu oceánského proudění po nevýrazné zimní epizodě. To slovo "zatím" bych zdůraznil. Je-li první půlka ledna teplá, většinou přijde změna právě v tomto termínu. Někdy trvá krátce (vzpomeňte třeba na vývoj po orkánu Kyrill), jindy odstartuje delší studená fáze zimy (v paměti mám zimu tuším 2004/5 s 15 stupni v půlce ledna a s následným trváním studené fáze až do března). Pokud by teď přišlo delší chladné období, určitě by mělo jiný charakter, než to prosincové, tlakové pole a rozložení vzduchových hmot vypadá úplně jinak. Možná bychom se dočkali nějakého SZ-S proudění.
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od ovar »

U nás za první půlku ledna ubohých 15 mm a to vč dneška. Západní přenos tedy tentokrát u nás nenaděluje. Dnešní noc byla provar úplný, aladinovo 10-15 mm je v reálu do 2 mm, fronta je nesourodá a vše se vymačkává na návětří hor jak citron. O suchu podle mě nemůže být řeč nikde, není odpar a stačí i 2 mm na zalití půdy a vytvoření bláta, ale narůstá odchylka od normálu v celém půdním profilu, bláto je totiž leckde jen na povrchu, která se nejvíc projeví ve vegetaci, kdy doslova během týdne za slunečného a teplého počasí vyschne půda na padrť.
Ale to už je taková ohraná píseň posledních let, před 10 lety bych se hrozil, že někde v ČR je v lednu na intersuchu byť S1 . Dnes to nikoho už ani nevzruší :D , spíše se to může považovat i za normální. Plné potoky vody, rybníky nad stav, nevyčerpatelné studny, lesní studánky, nevyschnutelné louže, tyhle věci jsou už dávno ta tam. Zimní projevy se shlukují do několika denních vpádů a z prožitku zimního období má člověk pocit, že se posunul o pár pásem na jih, někam na úroveň dřívějšího Bulharska.
Ať už to je, nebo není dobré pro přírodu, nebo nějaký udržitelný středoevropský ekvivalent přírody (půlmetrovou řepku v lednu na poli nepočítám) Adi, tak Tomáš Fuk. Protože co s tim uděláš? Já ti to řeknu, přizpůsobíš se. A máš u toho další 2 možnosti, můžeš se u toho klátit, nebo se neklátit :) . Já se snažím neklátit a hledám v tom lepší cestu.
mnej
Příspěvky: 23
Registrován: 14 lis 2022, 08:49
Meteostanice: Gogen ME 3900

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od mnej »

Ahoj, tak nastala půlka ledna a ve výhledu se začíná blýskat na lepší časy. Klidně se může stát, že to jakési oteplení okolo 25.1. může být odsouváno. Jak poznamenal přesně kolega Vichr srpnové či listopadové ochlazení 18.8. a 19.11. znamenalo vždy ochlazení na delší čas. Pokud by tomu bylo i tentokrát, tak minimálně do poloviny února by byla naděje na slušnou zimu. Tož uvidíme, řekl slepej.... :D
U nás zatím leden předvedl srážky 9,9mm. Včera byl nádherný slunný den a já litoval, že jsem seděl ve volební komisi. :( Nicméně zřejmě zase na čas končí doba, kdy stačilo zatopit i jen jednou za tři dny. Je prostě na čase, aby leden svou dosavadní průměrnou teplotu ve výši 5,5st., která převyšuje i březnový průměr, srazil někam alespoň někam blíže k únorovému průměru. :jojo: CIAO.
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od ovar »

No koukám že Aladinovy stačil jeden výstup k tomu, aby z 15 cm udělal 0 na JZ republiky, na jeho obranu byl ale sám, kdo prve srážky pro JZ předpovídal. Za to ale na V by mohlo nasněžit, to je fajn, letošní zimu jim sněhově moc přáno nebylo :P :lol: :wink: .
Nejlepší to má SZ republiky, tam prostě nenasněži ani za nic :D .
pazout
Příspěvky: 2
Registrován: 22 pro 2022, 19:55
Meteostanice: Garni Arcus 2055

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od pazout »

Zdravím z Chomutova,

ano, je to tak. Tady pořádně nejenom nenasněží, ale od loňského jara ani řádně nezaprší. Jakoby byla na jižní hranici našeho kraje zeď, přes kterou v žádném případě nesmí nic projít. Přitom by se to tady mohlo tak krásně opřít o Krušné hory. Na druhou stranu tato zima přeje subtropické zahrádce, největší trachycarpus jsem nestihl před prosincovou zimní vložkou přikrýt a vůbec mu to neuškodilo a dobře vypadá i již 4 metrový blahovičník. Co bohužel suché léto (a u nás i horké) a následně suchý podzim se zimou (krom vlhčího září) dodělalo je 23 letá jedle korejská. Za minulý rok spadlo 450mm a letos se to zatím nehodlá překlopit do vlhčího módu. Leden zatím 13mm a podle předpovědi pravděpodobně nijak dramaticky nenavýšíme :( Ale JZ Čech si možná výrazně polepší (poslední výstup Aladina), pokud srážky necuknou k východu. Návětří Šumavy při SV větru zafunguje :-) Pokud zde nenapadne ani o víkendu, tak o nějaké mrazy vůbec nestojím.
mnej
Příspěvky: 23
Registrován: 14 lis 2022, 08:49
Meteostanice: Gogen ME 3900

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od mnej »

Ahoj, koukám, že moje prognóza se nenápadně naplňuje, alespoň prozatím to vypadá, že oteplení se "jaksi bude opožďovat". Tak doufám, že to klapne. Nicméně pořád čtu o sněhových orgiích zde východě, ale při studiu na weatheronline, žádné zásypy pro naši oblast nevidím. Úhrn 1-2cm nevidím jako zásyp. :D Nicméně zkušenost velí, že zvláště u predikcí spadlého sněhu je ta nejvyšší nejistota ze všech možných srážek, a tak upřesňovat se to bude nejspíše až na pár hodin dopředu. Co je však jisté, tak že v naší lokalitě bylo letošní zimu sněhového maxima již dosaženo. Kdyby mělo ještě jednou napadnout 40cm sněhu, tak bych takový jev přirovnal pravděpodobnostně k výhře ve Sportce. :D
Co se týká teplot, míříme minimálně do průměru. Moje babička vždycky s oblibou, co se týká mrazů, říkala: "Když ne leden, tak ani jeden". Tím myslela to, že nemrzne-li v lednu, nebude už ve zbytku zimy v žádném měsíci zima. Noční déšť dal 3mm a dnešek s max. 6,6st. vykouzlil opět krásný slunný čas. Balzám to na duši. :jojo:
Pravdou je, že sníh začal v Evropě přibývat, vyrojily se články o lavinách v Evropě. Já zažil včera taky lavinu - ve sklepě se na mne zřítila při nabírání prken do krbu celá jedna 2,5m vysoká vatra dřeva, bože to byla šlupka, ještě dnes mne bolí čuňa v místech, kterou jsem si nestačil rukama zakrýt. Naštěstí jsem vyvázl zavalen jen po kolena, ale pocit jsem měl podobný, jako by se na mne řítil sníh. :jojo: CIAO.
Pája76
Příspěvky: 8
Registrován: 14 lis 2022, 08:50
Bydliště: Konárovice, okr. Kolín, 240 m n.m.

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od Pája76 »

No, tak za víkend jsme si zde u Kolína srážkově moc nepolepšili a spadly v sumě za 3 dny 4 mm srážek. Leden tedy zatím celkem jen 14 mm. Uvidíme, co nadělí další dny a zda zde dokape/dosněží alespoň průměr měsíčních srážek pro leden, který činí 24 mm.
Každopádně jsem spokojen, že to ochlazení předpovídané od zítra na alespoň +- průměrné hodnoty teplot pro tento měsíc se v modelech zachovalo a snad to od středy už klapne. Někde možná i celkem slušně nasněží. U nás se to zatím jeví (dle ALADINa) srážkově i teplotně dost nahraně, jestli něco mokrého sněhového spadne a zda se pak alespoň pár dní i udrží...
Zároveň jsem rád za současnou změnu synoptiky nad střední Evropou a doufám, že během týdne dojde k druhému startu zimní lyžařské sezóny na našich horách :wink:
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“