Předpověď počasí na leden 2023

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

hanz1
Příspěvky: 24
Registrován: 14 lis 2022, 07:43

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od hanz1 »

Ahoj,

Tak zde zataženo a překvapivě to zde ráno pořádně přimrzlo až k -5,7 st. a je z toho teď taková tvrdá ledová krusta. Jinak včera jsem byl na běžkách zde v údolí a dalo se při celkové sněhové pokrývce cca 15 cm po slehnutí. Jinak Lysá hora mám 77 cm a celkově na horách konečně napadli desítky cm, už bylo na čase.

Výhled je zatím daný, do středy zde teploty lehce nad nulou a v noci kolem či lehce pod. Následně čtvrtek až sobota relativně chladněji (možná i nějaký slabý sníh) a od neděle přechod k SZ proudění...
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od Vichr »

V Č.B. máme 10 cm sněhu a celý víkend bylo pod nulou. Tyto situace jsou stran sněžení spolehlivé. Dnes už ledový den nebude, ale děti se rozhodně vyblbnou. Očekávám šedou deku až do fronty od SZ, což vůbec není příjemné, ale znamená to, že sníh možná vydrží celý týden. Pokračování zimy po Hromnicích za dané situace také moc nevěřím. Nicméně, tuto zimu už máme 20 dnů se sněhovou pokrývkou, a mráz jaký nebyl od února 18. Je sice proměnlivá, ale je...
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od Adi »

Ahoj,
Dnes beznadějný humus s mrholením, mlhavým počasím, někdy až mlhou, teplotou lehce nad nulou - tedy okolo +1.
Výhledy se moc nemění, tedy je šance ochlazení po středě. Pak to vypadá na další srážky asi v pátek, již v chladném luftu, ovšem víkend by mohl být slunečnější. Uvidíme slunko i ve středu?
Jinak za leden už 70,5 mm, ráno leželo 15 cm mokrého sněhu, nyní jen lehce přes 10, sléha to a zvolna taje
Stran možného srazu (nejspíše v České Třebové) jsou v podstatě dva požadavky na čas - buď někdy během časného jara, kdy se nedá venku moc dělat, nebo pak v druhé polovině května. Kdyby to bylo v březnu, šlo by to spojit s návštěvou pobočky ČHMÚ, během dne otevřených dveří, který se letos koná 25. 3. 2023.
Ovšem kde je tam nejbližší pobočka/stanice s obsluhou to by chtělo zjistit. Kdyby ono setkání se uskutečnilo v květnu, nic nám nebrání udělat nějaký hromadný výlet po předchozí telefonické domluvě.
Tož tak
A.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
hanz1
Příspěvky: 24
Registrován: 14 lis 2022, 07:43

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od hanz1 »

Ahoj,

Tak včera max. teplota 2 st. a sníh pomalinku to jde dolů, minimum -0,7 st. a aktuálně stejně tak. Od čtvrtka se ve výšce více ochladí a potom pátek i sobota je tam možnost nějaké sněžení, pak stále platí SZ proudění...

Celkem překvapil výhled od ČHMÚ na měsíc dopředu https://www.novinky.cz/clanek/pocasi-da ... .seznam.cz, kdy předpovídají víceméně přůměrné počasí takže žádné velké oteplení v únoru neočekávají, už jsem i četl články o stratosférickém oteplení a vliv počasí na Evropu, že největší mrazy letošní zimy má Evropa teprve před sebou.
libi
Příspěvky: 9
Registrován: 01 pro 2022, 13:58
Meteostanice: Sencor
Bydliště: Chlumec u Ústí nad Labem

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od libi »

Ahoj,

tak zde na SZ jsme si užili zhruba 3 dny zimního počasí se sněhovou pokrývkou, včera již při protrhané obloze teplota vystoupala na 3,5°C a těch 6cm rychle mizelo. Dnes již nesouvislá pokrývka, v závěru týdne by mohl nějaký cm zde spadnout a postupně se nejspíše prosadí SZ proudění, pro vyšší a horské polohy to nevypadá zle, ale pro polohy do cca 400m to bude asi na střídačku.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3529
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od kapr »

Leden neskutečně šedivý a ošklivý.. pořád jen dekl... Listopad byl oproti lednu labutí píseň. Hnus. Modely pořád slibují protrhání oblaků, ale nic se neděje. O sněhu, který vydržel dva dny se nemá smysl bavit. Leden za mě opravdu škaredý měsíc..
hanz1
Příspěvky: 24
Registrován: 14 lis 2022, 07:43

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od hanz1 »

Je to jak píše Kapr, leden je neskutečně tmavý a šedý měsíc, už od samého začátku snad nebyl jeden jediný celý slunečný den a pořád mi přijde i přes den takové jako těsně před večerem (teď když je trochu sněhu, je to přeci o něco veselejší). Jinak máte někdo info, zda letos dojde k rozpadu Vortexu, četl jsem nějakou Německou předpověď a tam píší, že se to zde projeví hlavně v únoru a březnu tak jsem zvědavý.
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od ovar »

hanz1 píše: 24 led 2023, 12:44 Je to jak píše Kapr, leden je neskutečně tmavý a šedý měsíc, už od samého začátku snad nebyl jeden jediný celý slunečný den a pořád mi přijde i přes den takové jako těsně před večerem (teď když je trochu sněhu, je to přeci o něco veselejší). Jinak máte někdo info, zda letos dojde k rozpadu Vortexu, četl jsem nějakou Německou předpověď a tam píší, že se to zde projeví hlavně v únoru a březnu tak jsem zvědavý.
Jak může někdo říct, že se to projeví v únoru a březnu, když se vortex ne jen že nerozpadl, ale ani se ještě nechystá rozpadnout? :)

Jinak u nás bylo od 21.12. 2022 do 17.1. 2023 bezmrazé období, tedy 28 dní v kuse, není to náhodou nějaký celostátní rekord? :D
Nyní je klasická zimní obleva, kterou znám jako dítě, kdy se vrstva sněhu mění při těsně nadnulových teplotách a mírném oparu na břečku. Mě osobně tohle počasí přijde super, dá se v tom i dělat. Na druhou stranu je to po letech fakt hodně tmavý leden, jaký už roky nebyl. Možná je to kompenzace, za ten přesvětlenej loňskej rok :) , tedy aspoň u nás, trhal počet slunečných hodin rekordy.
daz_4
Příspěvky: 15
Registrován: 05 pro 2022, 08:28
Bydliště: Ostrava

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od daz_4 »

Nic nenasvědčuje tomu, že by se vortex měl rozpadnout. Současné oteplení ve stratosféře přežije celkem bez úhony a rychle zase zesílí.

Obrázek

Počasí celkem bída. Být listopad, tak si řeknu, že je to ok, ale na leden slabota. Sníh už je skoro pryč, možná z toho vymáčkneme pár ledových dní o víkendu a pak zas oteplení.
wenzel
Příspěvky: 7
Registrován: 14 lis 2022, 20:51
Bydliště: Rakovník, 320 m. n. m.

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od wenzel »

Toto vlákno jsem našel až teď, proto se kopíruju svůj příspěvek předvčerejška:
Už dlouho se nemůžu přihlásit na Meteoforum, nevím proč. Ostatní zjevně nemají problém. Zakládám tedy vlákno zde.
Včera u nás sněžilo celý den až po pozdního večera, celkem napadlo 10 cm, někde až 11 cm. Velmi pěkné. Je to sněhový rekord této zimy. V prosinci jsme tu měli maximum 7 cm. Sníh je mokrý a lepivý, což dětem vůbec nevadí a řádí dokud mají na čem. Koukám, že na většině jiných míst v nižších polohách sněžilo mnohem méně. Inu, tyto situace nám většinou přejí. Zajímavé je, že během včerejška k nám srážky postupovali od Kralup, přesto tam Dididi naměřil jen minimum. Teď znovu sněží už necelou hodinu, ale je +1 st, v noci byl - 1 st.
Do čtvrtka/pátku asi většina sněhu roztaje. Otázkou je co bude pak. Při SZ směru proudění u nás spadne jen minimum srážek, ovšem je možné, že se proudění přechodně změní na severní, což by bylo lepší a bylo by i chladněji. Oproti včerejšku jsou modely četně ansámblů pro zimu mnohem lepší, uvidíme, co ukáží večer.

Dnes už máme jen cca 3 cm sněhu, místy se již objevují místa bez sněhu. I v noci zůstala teplota na 0,1 st., přes den již skoro 2.
Rakovník
Uživatelský avatar
CtiborV
Příspěvky: 648
Registrován: 21 led 2008, 21:51
Meteostanice: Lacross WS 2350
Bydliště: Řídeč, okr. Olomouc, 300 m.n.m, střední morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od CtiborV »

Zdravím pánové.
Nevím jestli jsem to už někde nepsal, ale vyšly statistiky od CHMI za Prosinec pro Olomoucký kraj, MS a Zlínský.
Viz https://www.chmi.cz/files/portal/docs/a ... _kraji.pdf

Co mě zajímalo nejvíc byl sluneční svit pro Olom. kraj
- nejhůře, spíše prabídně byl na tom Šumperk s pouhými 5,5h za celý měsíc!
- dále pak pak Dubicko a pak... Paseka - od mého bydliště 5 km - 13,6h
- naopak nejvíce měl Jeseník, který měl těžko uvěřitelných 57,7h - více než horské stanice! (2h denně)
A co další kraje?
MS kraj - nejhůře Rýmařov s 16,6h (který je ovšem od nás vzdálen 25 km), nejlépe Krnov 49,2
Zlínský kraj - nejhůře Horní bečva s 27,7h

Prostě Hornomoravský úval jede v Prosinci bomby a JZ nebo J proudění tu bezpečně vytváří neproniknutelný dekl , kdy FVE dává třeba 20w v pravé poledne.
5h za celý měsíc je pro mě těžký extrém.

Naopak posledních pár Lednů zde bývá mnohem slunečněji, i tento měsíc toho není vyjímkou. I včera zde svítilo, protože SV vítr zde vytvořil fénové okno a za poslední týden tu svítilo denně.
Ale z Vašich příspěvku je patrné, že se karta obrací a inverze se objevují více na jiných místech než právě u nás, je zajímavé, že se kompenzuje i toto.

Další věc - na meteostanici Garni 930 už mě odešlo kromě čidla teploty i anemometr a to po 3 letech provozu... pro mě totální zklamání a jdu do prehistorické WH 1090, která má všechna čidla zvlášť dokupitelná.
A co mě navíc nasralo, že tu přes noc byl docela slušný fičák od SV, který mohl být klidně i k 20 m/s, ale stanice ukazuje 0 ...


Sraz: za mě určitě dobrý nápad, pokud se tam nebude řešit politika, rád přijedu.
Z Řídeče (300 m.n.m) u Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku . Aktuální data a statistiky : https://ctiborvenus.eu/pocasi
troll
Příspěvky: 12
Registrován: 13 lis 2022, 19:52

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od troll »

Vidím, že na meteoforum nikdo nepíše, tak dám příspěvek sem. Listopadová sněhová epizodka je za námi, 2 dny se sněhovou pokrývkou, navíc jen v ranním termínu. Od neděle už jsou jen teploty nad nulou a přesně odpovídají cca konci listopadu, stejně jako permanentní nízká oblačnost. Pondělní ranní 3 cm jsou novým maximem této pseoudozimy, nicméně v poledne už jen zbytky sněhu, které dnes, s výjimkou několika větších hromad, komplet dotály. Nějaká skoro souvislá pokrývka je až cca nad 300-350 m. n.m. Zcela jiný svět začíná až někde kolem 650 m. n. m., od této výšky je cca 12 - 18 cm poměrně hutného sněhu (dle lokality) s ledovou krustičkou z mrholení a veliká námraza, jelikož zde teploty zůstávají celý den slabě pod nulou. Výše se už situace nemění. Na pláních východních Krušných hor na to nevelké množství sněhu celkem obstojné podmínky pro běžkování, někde upraveno i rolbou - dnes jsem byl po práci vyzkoušet a na tu letošní bídu celkem slušné. V lese a na nerovných nebo rozbahněných cestách sněhu samozřejmě málo.

Aktuální měsíční výhled CHMI podle mě nevyjde, bude teplo, i když ne takové, jako v první půli ledna. Ono k teplotnímu normálu se dostáváme i nyní jen na vrcholu studené periody (čtvrtek, sobota), jinak zůstáváme cca 2-4 st. nad. Podobný trend patrně ještě cca týden a zhruba od těch Hromnic to opět nyní stále více vypadá na stabilní mírný až silný nadnormál s max. často nad 5 st. a možná někde až k 10 st. s tím, že většinou nebude mrznout ani v noci. Studené S, SV a V situace zmizely i z ansámblů modelů a patrně většina první dekády února bude převážně ve znamení Z, přechodně i možná JZ proudění s převážně dešťovými srážkami, možnost občasných sněhových srážek zůstane za takovéto situace jen na horách, hlavně v hřebenových polohách. Ale i tam bude občas pršet a často nad nulou. Celé to pak může být prokládáno inverzními epizodkami. Myslím, že je v nížinách i středních polohách de facto po zimě, která v podstatě až na to cca 10 - 14 denní chladné období bez sněhu v prosinci ani nebyla. Nějaká další epizodka ještě nejspíše přijde, ale v nížinách max. na pár dní a zřejmě taková, která může nastat i v březnu/dubnu. Nějaké 2-3 týdny zimního počasí se sněhem jsou mimo hory již podle mě velmi málo pravděpodobné, leda že by skutečně došlo k brzkému rozpadu toho polárního vortexu, což nyní spíše ale nevypadá. Velkým úspěchem pak bude, pokud sníh přežije zde na SZ oteplení v první dekádě února alespoň od 800 m.n. m. (k tomu je ale mimo jiné potřeba, aby před jeho začátkem ještě hodně připadlo, jelikož tohle je po 1 dni tepla a větru komplet pryč).
daz_4
Příspěvky: 15
Registrován: 05 pro 2022, 08:28
Bydliště: Ostrava

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od daz_4 »

Tak hlavně vedle se zas nejde přihlásit. Bylo by fajn, kdybychom se už všichni přesunuli nastálo tady a nepřeskakovalo se mezi dvěma fóry.
libi
Příspěvky: 9
Registrován: 01 pro 2022, 13:58
Meteostanice: Sencor
Bydliště: Chlumec u Ústí nad Labem

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od libi »

Ahoj,
ano na sousedním fóru se nejde přihlásit, opět.
Šedivý hnus venku trvá, teplota se ani v noci nedostala pod nulu, do konce měsíce je to více méně dané, od pátku nějaké slabé sněžení, ale srážek zde moc nečekám a to ani na horách, doufal jsem, že spadne alespoň nějaký cm, aby to na pár dnů navodilo zimní atmosféru. Začátkem následujícího týdne od SZ fronta, na té bude asi srážek více, hlavně na horách a pak to vypadá, že se opravdu proudění stočí až na Z/JZ a to je opět konečná se sněhem i pro hory zde. Psalo se zde o nějakých cyklech, ale nějak mi to nesedí, možná, že se prosadí na pár týdnů opět Atlantik. To by byl se zimou amen.
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na leden 2023

Příspěvek od ovar »

Tak nepřeskakujte :lol: :roll: . Já nevim co vám všem hrabe, nejdřív se tu všichni přehlásíte, pak se de na starým fóru přihlásíit a neni tu zase ani noha. Já sem na starý fóru napsal někdy v listopadu poslední příspěvek a od té doby tam ani nechodím a mam klid. Tady tedy občas doslovný :lol: .

Pokud hledáte v předpovědích zimu, asi budete zklamaní, já tam zimu nehledám a jsem nadšen. Jen úhel pohledu.. :)
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“