Předpověď počasí na prosinec 2022

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
CtiborV
Příspěvky: 648
Registrován: 21 led 2008, 21:51
Meteostanice: Lacross WS 2350
Bydliště: Řídeč, okr. Olomouc, 300 m.n.m, střední morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od CtiborV »

Nakonec jsme také přišli na řadu, zde na střední Moravě. Připadlo 10-15 cm sněhu, leží tu od 15 - 20 cm . Chvíli do toho padal i déšť, ale většinou to bylo ve sněhu. Na chůzi v lese už je to docela náročné, asi vytáhnu běžky.
Do čtvrtka zde bude tedy slušná zima, na Vánoce tradičně asi vše sleze. ECÁK nám sice dává 3°C Max , ale to se asi bude ještě měnit. Předvánoční oteplení je tradice.

I tak nás čeká týden zimy, což je na poslední roky víc než slušné. Uvidíme co bude po svátkách, jeslti se to přepne do tepla jako loni po slušném prosinci.
Nyní je -0.9°C, venku už jen drobně sněží, čeká mě poslední odhrnování, dělal jsem to celé dopoledne...
Z Řídeče (300 m.n.m) u Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku . Aktuální data a statistiky : https://ctiborvenus.eu/pocasi
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od Adi »

Ahoj,

Tak celkem 22 centimetrů globálního oteplování, celkem skoro 40. Před chvíli přestalo, nyní mně čeká odhrnování příjezdu. Ještě zítra má sněžit, hádám, že těch 5 cm připadne. Venku to vypadá jako v kostele skoro :) Křehká krása. 8) Neděle bude mrazivá, v pondělí taktéž, do 2 okolo nuly, pak se to bude zvedat.
To oteplení si to už nerozmyslí, dorazí s železnou pravidelnosti, kde nejchladněji bude tradičně u Ctibora nebo u Kapra, nejtepleji v Čechách, Slezsko bude tak nějak mezi.
Zdá se, že by se po svátcích mohlo opět ochlazovat, těžko říci.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od ovar »

40? :) To je pro nás tedy utopie, je vidět, že jste prostě vyjímečný kraj na tyto situace.

U nás za noc 6 cm, takže si můžeme pískat, jsme dle měření na 11-12 cm. Jsem trochu zklamaný, aladin měl pro nás přes den celkem dalších 5 cm, ale nějak to už nesype, nemá to sílu.
Máme tak před sebou i pořád stále nepředpověditelné 2 rána. Aladin slibuje do -10°C, ale Ecák nám dává na nedělní ráno skoro -20°C :shock: . Vše bude záležet, jestli se vytvoří mlha, nebo nízká oblačnost. Ale podmínky na to bohužel jsou dost výrazné.

Z oteplení mám radost, u nás to klasicky směřuje s Vánoční teplotou okolo 5°C, přece neporušíme již 13. letou tradici :lol: :wink: .
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3529
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od kapr »

Vedle se zase nejde přihlásit, tak svoje pocity nasdílím sem... Co k tomu říct, jenom jsem se utvrdil v jedné věci, letošní prosinec přináší silné deště... za měsíc už 55 mm a jsme teprve v půlce.. nutno dodat, že 95 % srážek spadlo v dešti. Jsme prostě letos smolaři, loňský parádní sněhový prosinec se neopakuje. Dneska jsem naměřil 8 cm čehosi mokrého... a nová suma činí celé 4 cm. Nééé, s tímhle na mě nechoďte. Ano, vypadá to venku už trošku zimně, břečka zmrzla. Ale pocity zatím z prosince velice smíšené, bohužel jsme byli při srážkách nejčastěji v teplém sektoru a padala jen kvanta vody.. Deficit se sice dorovnal, ale budu brblat, prostě budu, protože musím. Zavánělo to zásypy a prd z toho... Tak snad se podaří v lednu ještě něco, prosinec už odepisuju, příští týden jarní tání... před tím ještě krátká mrazová vložka aby se neřeklo. A pokud se leden nepředvede budu z tého zimy vcelku zklamaný... Mým snem je dostat se jednou spolu se západním Slovenskem na studenou zadní stranu s plošným vytrvalým sněžením.... tak jak dneska střední Morava. Dnes jsem jen ráno do práce přišel promoklý jako slepice..

Nicméně aspoň to bude rychle pryč, všechno zase oschne a nebudem si nic závidět, nicméně je hrozně těžké nezávidět Adimu, který už má podle všeho jisté bílé svátky... ... (na tomto místě jen povzdech)..

A že by současná epizodka nějak pohla s průměrem se říct nedá, nyní půjdem dolů, ovšem pak do konce roku už jen nahoru.. takže možná bude měsíc i jako teplý... nakonec po tom všem bych se ani upřímně nedivil. Zklamání je velké... tolik níží přes nás, to se jen tak nezopakuje... :(

Adi: chvilku budem odolávat, ale s první frontou půjdem... ne že ne. Pak to bude rychlé, pokud se přidá i vítr, 8 cm bude fuč raz dva... když se dívám na ty zelené barvičky u ens ecáku... tak si nedávám nějaké naděje, tohle nemusí skončit ani s koncem roku... ale to už tu bude asi předjaří. Jinak Adi, chladný výstup po svátcích? A mohla bych ho vidět? :lol: :D pobavils ale. :wink:
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od Adi »

Ahoj,
Rád pobavím :D Již druhý výstup pá přibližně toto na Štěpána a po něm. Věřte-nevěřte.
https://www.wetterzentrale.de/maps/GFSOPEU12_252_2.png
Měřil jsem 38 cm, tedy ke 40 chybí kousek, ale beru, že někde to třeba nafoukalo.
Ve vodě oněch nových 22 cm je 17,3 mm, aspoň co dal hrnek, možná desetina či dvě bude navrch, jak se to přelívá do odměrného válce, něco tam vždy zůstane.
Jo, bílé budou, ale v takové srajdě, které bude rychle tát, ecák má pro nás +8 na Štědrý den. Hádám, že u tebe bude ono vytoužené oteplení znamenat mrholení při +3 a deklu. Nicméně soucítím, mít tolik mm ve vodě, taky mně to štve. Tak to zde nyní zespod pomalu odtává a živí půdu doslova.
A.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
mnej
Příspěvky: 23
Registrován: 14 lis 2022, 08:49
Meteostanice: Gogen ME 3900

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od mnej »

Ahoj kolegové,
teda musím říct, že letošní prosinec jede teda těžký bomby. Jistojistě se jedná o nejvýraznější zimní měsíc od roku 2013. Za dosavadní projevy by se nemusel stydět ani leden či únor. A vše přišlo tak jaksi nenápadně po velmi teplém podzimu, kdy zdejší matadoři tvrdili, že prosinec nějak zimně nevypadá. :lol: Minulý pátek kalamita nevyšla a bylo modelové fiasko, za to tento týden byly modely zase moc konzervativní. Ve středu to trefily ideálně, napadlo 5cm, ovšem co nás čekalo jsem nečekal ani v největších bájích. Ráno vstanu a vidím 30cm vysokou peřinu, normálně jsem stál s otevřenou papulou jako tenkrát na velikonoce 2013. Všude krásně nasněžené obří čepice. Zimní pohádka. Ještě celé dopoledne sněžilo s vydatností dalších 5cm. Sníh byl byl takový načechraný, jemně vlhký a svěže voněl..... Ovšem byl jsem pak tvrdě vrácen do reality, neboť už jsem zapomněl, co to dá práce odklidit tolik sněhu. Naštěstí traktor s radlicí jsem měl připraven už od minulého týdne, ale i tak jsem plné 4 hodiny odklízel dvůr, aby tam bylo auty k projetí. A pak jsem se rozhodl odreagovat a se synem jsem šel běžkovat do zahrady. My nemusíme jezdit na Hvězdu jako v Praze, nám stačil 150 metrový okruh v zahradě, kde vznikla jakási malá replika běžkařského stadionu, jak na Hochfinzenu :lol: Jistil to medovej Jack Daniels, takže po dvouhodinovém běžkování navíc jsem dnes K.O. :lol: Přiznám se, že přímo doma jsem běžkoval poprvé a byl to super zážitek, při poslední sněhové nadílce v roce 2013, kdy tady byla obdobně vysoká sněhová pokrývka, jsem měl v zahradě ještě akorát bordel, ve kterém se nedalo ještě smysluplně nic dělat.
Moje očekávání na dnešek bylo takové, že jsem předpokládal spíše mrznoucí srážky a trochu sněhu, ale toto sněžné dělo překonalo moje největší očekávání. Přes den sníh při teplotách okolo nuly trochu slehával. I tak jsme takřka dohnali Adiho ve sněhovém úhrnu, neboť tu leží celkem 35 cm sněhu. :shock: Co se týká srážkového úhrnu, tak vzhledem k tomu, že nemám vyhřívaný srážkoměr, tak číselně mám úhrn 0, neboť budu muset počkat, až to ve srážkoměru při oteplení roztaje. Co se týká teplot, tak k dnešnímu dni prosinec naplňuje přesně dlouhodobý průměr, který je 0,6st. Vzhledem k predikcím, že nás zatím nečeká nějaké echt teplé počasí, kde by létaly teploty +10, předpokládám prosinec jako celek teplotně podprůměrný.
Při pohledu na radar je vidět blížící se další sněžení, a tak pokud trajektorie srážek vyjde, tak v noci určitě ještě něco připadne.
Na základě výše uvedeného si myslím, že ve zdejší lokalitě jsou bílé Vánoce téměř zaručeny, neboť tolik sněhu nemůže do Štědrého dne za čtvrtek a pátek s predikovanými +3st již roztát.
Když to srovnám s loňským rokem, tak tehdy se v listopadu dost ochladilo, bohužel tady to bylo víceméně vše v dešti, prosinec se snažil jet ještě v listopadovém duchu, ale pak došly zimě patrony a dál už to známe.
Již loni jsem psal, že tak jak sleduji cykly v jednotlivých epizodách proudění, tak letošní ochlazení by mohlo přijít později a taky to vyšlo až na prosinec, což je skvělé. Teď bude zajímavé sledovat, jak dlouho současný ráz vydrží, zatím bych předpovědi modelů nad 7 dnů s oteplením nebral moc vážně, neboť si všímám, že oteplení ve výhledu je již delší dobu, ale je stále odsouváno. Osobně si myslím, že na rozdíl od letošního ledna, kdy převládal oceán, tak v lednu 2023 o zimní projevy nebude nouze.
Užívejte tedy všichni, kterým peřina napadla a těm, co moc nenapadla přeji sněhové hody při další zimní vhodné situaci. CIAO.

P.S. Pravda, ani mně se nejde na vedlejším fóru přihlásit, takže tentokrát zůstane u příspěvku jen zde. :?
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od ovar »

Stejně jako po teplém podzimu se objevovali názory že zima bude stát zase za prd, tak po chladné prosincové vložce, začínají znít názory, že bude zimní celá zima, že Mneji :lol: :wink: .
To já posoudit nemohu, vidím jen Jet stream a vypadá to, jakoby se měl tendence se spojovat do pevného prstence. Ale jeho předpověď je taky možná stejně vypovídající, jako předpovědi na víc jak 3 dny od GFS :) .

Jinak gratuluji k obří sněhové náloži, můžeme jen závidět, tolik sněhu tady taky neznáme :D .
JABO
Příspěvky: 10
Registrován: 17 pro 2022, 07:03
Meteostanice: Garni Arcus 1025

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od JABO »

Zdravím,
i když nemám problém s Meteofórem, přihlásil jsem i sem, kde vidím staré známe diskutéry...
Co dodat k výhledům - do středy se budem plácat těsně okolo 0, ale čt a pá to vypadá na profuk, kdy i polohy do 800 mnm zde přijdou o veškerý sníh - ona ta maxima zatím vypadají dole okolo +10°C.
Nicméně frontální rozhraní nebude daleko a je možné, že se s 1. svátkem Vánočním dostaneme do chladnějšího vzduchu - no uvidíme.
V každém případě se zdá, že jediná jistota v této nejistotě je tradiční Vánoční obleva - letos se zdá, že bude razantní i s deštěm ve všech polohách... :wink:
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3529
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od kapr »

Adi: máš pravdu, u gfs a jeho ansámblech tam trošku náznak je, ale to nemusí nic znamenat.. jasně, po svátcích se ochladí, jen nevíme kdy, že..

Ovar: počkejme na oblevu, názory na zimu se obrátí..

U mneje možná prosinec desetiletí, u mě možná skončí i slabě nadprůměrný, záleží jak výrazná bude obleva... ale spíše to vypadá na normální měsíc.

Mneji, s tím odsouváním je to podle mě jen tvůj subjektivní pocit, úterý ještě maxima kolem 0 a ve středu už nad, na tom se nic neněmí už několik dní..

Tentokrát to vyhrála střední Morava...
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od Adi »

Ahoj,
Ne, nemusí, naopak výhled na 23-24 je horší ve smyslu silnějšího větru i nějakých srážek při vysokých teplotách. To těch 40 cm zmizne při tom skoro hned. No, možná se udrží nesouvislé fleky srajdy, Ecák dává pak výši, GFS mirné ochblazení, kde při nočním vyjasnění by tohle zmrzlo skoro hned, což by stačilo k udržení zbytku něčeho tady.
Aktuálně sněží, -4, od včerejška napadlo dalších 5 cm, do rána připadnou tak dva nebo tři.
Od úterka zde budeme nad nulou, jsme náchylní na jižní směry, Střední Morava bude držet déle.
A.
Ps. vedle zas přihlášení nejde
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
brhel
Příspěvky: 7
Registrován: 06 pro 2022, 09:04
Meteostanice: Zahradní srážkoměr

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od brhel »

Tak se mi podařilo z Prahy z Dejvic přihlásit na nové fórum.
Zde je už sedmý ledový den v řadě a šestý den v kuse pod sněhem, zpočátku tenká sněhová pokrývka po včerejším i nočním sněžení narostla na 11cm. Více sněhu jsem měl naposledy v "koronové" zimě v únoru 2021. Ve Hvězdě jsou podmínky na lyže běžky ideální a běžkuje se i v dalších pražských parcích. Ještě i zítra zimní idylka vydřží, tím jsem si jistý.
Letos je na více míst větší šance na skutečnou vánoční oblevu, protože bude "co oblévat" - to v předchozích letech nebylo pravidlem, často to vánoční oteplení bylo z tepla do ještě většího tepla :-)
Srážky za prosinec mám zatím 22mm, není to úplně mnoho, ale proti suchému ústecku nebo podkrušnohoří na tom vůbec nejsem zle.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3529
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od kapr »

Jak jsem to Adimu nevěřil, že se možná po svátcích zase ochladí, tak se zdá, že by to nemuselo být opravdu daleko od pravdy.. Je to daleko, ale po tom výrazném oteplení na svátky jsou v ansámblech náznaky opětovného poklesu teplot.. teď jsou jejich průměry v noci 0 až -4 přes den 0 až +4.. ale to se může a bude měnit..
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od ovar »

Ahoj ze zamrzlého JZ, nakonec před půlnocí -13,9°C. Černé scénáře se tak potvrdily jen z části. Teplota je to je přes čáru pro zahradu, ale není to vyloženě hrůza. Hrůza to byla všude dole pod kopcema, tam bylo i -18°C :shock: . Kolem půlnoci se tu začala motat extrémně hustá mlha, něco takovýho sem ještě neviděl. Ono co čekat, že se stane s vodní párou při skoro -14°C :D , to nebyla mlha, ale spíš naředěnej sníh. Takže dnes je tu vše obalné ještě k tomu ve velké námraze.
Průměrná denní teplota je zatim -12°C a pokud se během dne neoteplí, bude to nejspíš nechladnější den za mnoho a mnoho let. Ono totiž s ránem šla teplota na -10°C, ale dopoledne se proti všem přírodním zákonům opět ochladilo na skoro -12°C :shock: .
Obrázek

Edit, tak zatím byla dnešní nejvyšší teplota -10°C :D :o . Je pravda že šance na arktický den je u nás vyšší než tropická noc, ale oba pojmy jsem myslel, že v mojí oblasti neexistujou.
troll
Příspěvky: 12
Registrován: 13 lis 2022, 19:52

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od troll »

No JZ, J dnes tedy opravdu nízké teploty, to tady vypadá skoro neuvěřitelne, i když dnes i zde dosti chladno a max. nevystoupilo nad -4 st, min. -7 st. a inverzní dekl. škoda jen, že není více sněhu.

Co se týče Vánoc, tak opravdu se potvrzuje, že zejména Štědrý den bude velmi teplý s max. zde pravděpodobně nad 10 st. Sníh roztaje prakticky ve všech polohách, protože těsně před svátky a během nich to vypadá na relativně dost deště hlavně pro hory, větru a celé to bude spojeno až s dvoucifernými kladnými teplotami. Vypadá to, že můj tip se 7 st. na Štědrý den, kdy jsem dal asi ze všech tipujících nejvyšší teplotu, byl ještě moc opatrný a bude ještě tepleji. I ochlazovací tendence během svátků je zatím pravděpodobná.

Velká nejasnost v modelech je však cca po 25.12. Ecák a většina ostatních modelů, které tak daleko vidí, po přechodu studené fronty počítá s velmi rychlým přesunem výběžku VT a obnovou velmi teplé advekce ve výšce, tedy inverzí, zejména na hřebenech hor velmi vysokými teplotami a suchem. Naopak GFS někde nad S mořem nechává postupně vzniknout TV, která by sem nepustila ten teplý hnus od J kolem TN Z od Evropského pobřeží Atlantiku, kterou tam má většina modelů, a nechává nás v chladném vzduchu. A nejde jen o hlavní výstupy ale i o většinu ansámblů zmíněných modelů a jejich průměry. Tak komu to asi vyjde? Sice je to teď skoro všichni proti jednomu, ale zatím bych si ještě nesázel. Opět se ukazuje, že počasí kolem Vánoc zůstává pravidleně nejasné skoro do poslední chvíle, i když teď se bojuje spíše jen o možný návrat zimy a trochy sněhu do středních - vyšších poloh a do hor, nížiny mají celé svátky i období do konce roku asi z hlediska sněhu jasné. Teplotně však nikoli, i když stávající celodenní mrazy stejně jako 2 ciferné kladné hodnoty mezi svátky jsou spíše málo pravděpodobné.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od Adi »

Ahoj,
Dnešní ráno bylo ještě zatažené, lehce pod -6, během poledne se oblačnost protrhala na nádherný, zimní skoro jasný den, kde max nepřekročila -5 s tím, že večer začala padat strmě dolů a zastavila se někde na -17,2. Venku je stále malá oblačnost, chuchvalce zmrzlé mlhy s tím, že máme stále cca 35 cm sněhu.
Výhledy na vánoce jsou žel dané, ovšem co potom. Ansámbly gfs vypadají dobře, stejně tak jako jeho hlavní běh, ovšem ecák je hodně mizerný. Opět se zde potvrzuje to, že teplá advekce srážek většinově nikdy moc nedá, vyjímkou by mohla být situace 23.12, tedy efekt mokrého hadru, kde by došlo ke srážkové konvergenci, sbíhání díky zpomalování postupu teplé části FS. To se patrně nestane a celá věc přeletí poměrně rychle.
Jisté je jen to, že na Štědrý den přejde slabá SF, pak na Boží hod další, načež se začne nasouvat výše.
Dál výhledy modelů se významně různí - od vlhčího a studeného GFS, po extra teplý ecák.
Uvidíme, snad se zima zmátoří. Prakticky vzato je stále ve svém začátku, takže snad ano. Zatím si vede dost slušně, přestože jsem byl po teplém podzimku nastaven hodně skepticky. I stran srážek za prosinec maximální spokojenost, aktuálně lehce přes 70 mm
A.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“