Předpověď počasí na listopad 2022

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3532
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od kapr »

Tak pár mých postřehů do tohoto měsíce. Prozatím mají navrch tlakové níže nad Atlantikem co se týče vlivu na počasí ve střední Evropě, nicméně toto by se mohlo změnit ke konci příštího pracovního týdne. Způsobit by to mohla vytvořivší se tlaková výše nad Skandinávií.. Je ale otázkou jaký to bude mít dopad na počasí tady u nás. Záležet bude na frontách od západu, zda se dostanou dál do vnitrozemí a až pak se stočí k severu, nebo se toto odehraje někde nad západní Evropou a u nás se prosadí proudění výrazně chladnější od východu. Tady toto by zdá se bylo tak či tak na krátkou dobu, protože nad sv Atlantikem se mají postupně prohlubovat další níže. Ale samozřejmě modely se mohou a budou měnit v závislosti na aktuálních podmínkách... Tak se nechme překvapit. Můj tip je takový, že zatím listopad nějaké zimní počasí do nižších poloh nepřinese, přechodně možná, ale stabilnější změnu do zimy odhaduji, že ne, dokonce si to nemyslím ani o prosinci, spíše zimní tipuji až leden... Ale celkově z pohledu posledních zim vidím tuto co nás čeká jako povedenou..

No, gfs z 12h zdá se celou situaci za týden opět zamotává, je to pro modely zatím daleko.. třeba to dopadne i tak, že jz bude pod vlivem front od západu, které se budou rozpadat a sv území bude v chladném vzduchu, ale v ensemblech obou globálních modelů se právě od čtvrtka příštího týdne začínají objevovat jak teplé tak i taky na listopad velmi chladné výstupy.. no, jistota je ta, že ve výšce už se bude příští týden jen ochlazovat až pod 0 po nynějším velmi teplém proudění ve vyšších vrstvách... takže nevěřte některým trollům, co píší že jsou výstupy jen do tepla, není to pravda, je to jen snaha o provokaci vůči milovníkům zimy.. stačí pohled na křivky ensemblů, a ve vyšších polohách si nad takovými příspěvky musí klepat na čelo.


V příloze je výstup ECMWF z 00h a jeho jednotlivé běhy, kde je vidět, že od čtvrtka je situace značně nejistá a může pokračovat teplotně nadprůměrné počasí nebo se i výrazně ochladí.. jak se to vyvine uvidíme další dny. Ono bude důležité i to jestli se opravdu východně nad Ukrajinou vytvoří ta níže, která přitáhne studený vzduch z Ruska...

Ve shrnutí, dostaneme se na teploty běžné tomuto období po těch poměrně vysokých nadprůměrech, které panovaly, zejména ve vyšších polohách. Před tím ještě přijemně teplé dny na počátku nového týdne. Pravda je ale ta, že ochlazení bude postupné a ne nijak dramatické..

Jisté to ale nebude do té doby, dokud se modely neshodnou a zatím se jednotlivé výstupy výrazně rozcházejí, to je třeba dodat.. nebo ještě jinak, ochlazení nějaké nastane, je otázkou jaké bude... tam panuje velká nejistota.

(zdroj obrázku je www.meteologix.com)

Hezké dny, snad sem přidá příspěvěk i někdo další.. :)
Přílohy
ecmwf.png
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od Adi »

Ahoj
Příspěje a bude nás v dohledné době asi víc ... :)
Tak, dnes poprvé více přimrzlo, nějaké -2 stupně po ránu, ráno přízemní mlha, dopoleldne dlouho teplota do 5 stupňů, ovšem okolo poledne se to prošťouchlo a rázem bylo 11, okolo 11 a nad nimi byla i dennní maxima při polojasné obloze, nyní jsme na 3 a hvězdy parádmě svítí.
Teď výhledy. Ona výše nahoře se reinkarnuje krapet západněji, než je ta současná. To umožní uprostřed týdne změnu proudění k SV až V a zároveň i očekávané ochlazení. Jenže bude mírnější, než původně vypadalo, teplota ve výšce jen na chvíli klesne k -5 na SV území, na západě ve výšce nespadne ani k nule.
Takže to bude standartní plichta, když se v soočasné dpbě v chladném období blíží ochlazení. Ochladí se, nejvíce u nás, na SV, zde určitou roli bude hrát inverze, toto proudění je víáce či méně inverztní, tedy důle bude chladnější luft pomalu než nahoře, tedy čekám dekl, nějaké to mrholení a sešup maxim doi okolo 5 stupňů. V noci i pod ní. Jinde to bude mírnější, slunka více, kromě JZ, kde zaúřaduje okludující systém, pak se uvidí - padá to na nějaké nevýrazné tlakové pole, ovšem co dál.
GFS sází an níži, tedy standartní kolovrátek, Těžko říci, nebo něco proti tomu namítat. Má největší pravděpodobnost. Bohužel. Ona výše ze Skandinávie zřejmě ustoupí více k V a zbytek není třeba dodávat, JZ proudění je tu pak hned. Určitá šance na jiný vývoj tu je, ale v ansámblech moc není. Srážky se nechtěji zubatit, což opravdu nahrává teplému JZ v závěru. Já tomuhle říkám europočasí. Nebo jarozim.
Přeji krásný zbytek dne
A.
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3532
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od kapr »

Ahoj, jak už zaznělo vedle, je opravdu s podivem, že ani já nemám dosud mráz ve 2m.... v tuto dobu již prakticky vždycky mrazový den byl. Jinak výhled je jistý asi plus minus do příštího víkendu. Od Sv se bude nasouvat ve výšce chladný vzduch. No srážek zpočátku nějak nebude. Ten víkend se jeví všelijak, možná do počasí v ČR zasáhne i tlaková níže nad toho času nad Itálií.. jak to má teď ecák. Má tam i mrznoucí srážky, což snad ne. Jak už zaznělo prostě si myslím, že nás čeká zatím jen návrat k normálním teplotám.

20:10 a pokles teploty se zastavil na +2,7 °C.. mrznout tedy nebude opět, během noci se má vytvořit nízká oblačnost nebo mlha..
GP68
Příspěvky: 1420
Registrován: 09 led 2010, 12:42
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Olomouc, meteostanice Hačky, 482 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od GP68 »

Tak dnes poslední mlha na střední Moravě byla asi kolem Konice a Luké. Maximum 6,5 stupně odpovídá datumu. Slunce mohlo prosvítat tak půlhodiny podle čidla záření. Ve 2 m ještě nemrzlo, ale příští týden se snad už dočkám.
Extrémy od 1.7.2018
max.T: + 34,6°C 15.7. 2023, max. prům den.T + 27,1°C 21.7. 2022
min.T: - 14,3°C 18.1.2021, min. prům.den.T - 10,3°C 9.1. 2024
max. náraz větru: 24,6 m/s ZSZ 17.02.2022
max. den. úhrn srážek: 86,4 mm 1.7.2019
https://grohmann.cz/udaje
Uživatelský avatar
Aahaz
Příspěvky: 7
Registrován: 13 lis 2022, 19:17
Meteostanice: Ambient Weather 2902
Bydliště: Prosek, 292 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od Aahaz »

Ahoj, tady mlha jak mléko od rána, vlastně už od pátku až do setmění, pak se náhle rozpustila a teplota se z ranních 2 st. dostala na 6, vyšel rudý půlměsíc a jde to dolů, počítám během noci tu bude zase mléko. Od středy se inverze rozruší, tudíž tu se oteplí a bude to připomínat hlavně teplotně konec října zase. Škoda, mám ty mlhy, tu vodu cítit ve vzduchu a loterii, kdy to vznikne, bude tím prosvítat slunce při západu či východu, tu atmosféru mám rád a občas ji i zachytim. Ten JZ je potom opravdu nejpravděpodobnější a jestli skončí se začátkem prosince, ledna, toť otázka. Ale nevím jestli o ten JV co jej vystřídá stát, i když tady by to dalo aspoň ty mlhy. Vypadá to, že topit nezačneme dříve než v prosinci, to bude rekord! On vlastně ani Kapr zimu v tom úvodním příspěvku nečeká a to už je co říct, protože meteošilenci. Jsa ho stejně jako mne v dětství, když mě chtěla matka dostat ráno z postele, tak zalhala, že je venku sníh, a já vyletěl jak střela. :lol:

PS: Jestli se nemůžete dočkat zimy, kochejte se tady a mrkněte na ty situace v archivech:
https://archiv.ucl.cas.cz/index.php?pat ... 1/27/1.png
https://archiv.ucl.cas.cz/index.php?pat ... /3/6/1.png
https://archiv.ucl.cas.cz/index.php?pat ... 1/12/1.png
Ale nezapomeňte, jaký by tohle byl v dnešní době průser, a co by to nejen nás všechny stálo.
Naposledy upravil(a) Aahaz dne 13 lis 2022, 21:42, celkem upraveno 2 x.
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od ovar »

Ahoj zde :) . Následující 2 noci budou u nás napínavé, jestli bude likvidační mráz, zatím se drží stále NO, kterou vítr nafoukává k nám na návětří :) .
Ale jedno je jisté, počasí začíná být po 2 měsíční pauze, aspoň trochu zase zajímavé. Pro mě tedy hlavně proto, abych monitoroval blízký příchod zimy kvůli zazimování rostlin. Zimu mám rád, ale je pro mě zároveň nežádoucí :) .
godlike
Příspěvky: 2
Registrován: 13 lis 2022, 22:17
Meteostanice: GoGEN ME 3900

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od godlike »

Cau hosi, jsem rad, ze vas zase vidim, snad to tady bude fungovat normalne. U nas byla vcera i dnes velmi husta mlha, vlhkost skoro 100%. Vcera byl stred a jih Prahy zalit sluncem, my na severu jsme utreli a dnes se mlha zvedla az nekdy kolem 16h. K pocasi, porad verim v nejaky mirny zimni pozdrav u nas do nizin na prelomu listopadu a prosince. Dokud ale bude rozdovadeny ocean s hlubokymi TN v severnim Atlantiku, tak zima jen tak neprijde. Ja na prvni mraz zatim cekam. Dnes jsem v tom vlhkym hnusu neco sazel a v zemi porad rejou zizaly. Soused ma furt zeleny jablone a muj habr jen z 50% opadal. Porad to smeruje k nemastny neslany mirny zime, kterou ale si myslim letos uvita snad skoro kazdy.

PS: Snad si sem najde cestu co nejvic lidi z puvodniho fora... 8)
Uživatelský avatar
CtiborV
Příspěvky: 648
Registrován: 21 led 2008, 21:51
Meteostanice: Lacross WS 2350
Bydliště: Řídeč, okr. Olomouc, 300 m.n.m, střední morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od CtiborV »

Jsem rád, že to zde oživlo.
Víkend zde byl překvapivě převážně slunečný, např. v sobotu se mlha rozpouštěla nezvykle opačně od hor a od severu. V neděli tomu bylo již naopak , NO se rozpusila trochu později, ale od jihu, jak to zde většinou bývá.
Dnes ráno překvapivě pouze kouřmo , mlha bude zřejmě jen v nejnižší dolině hornomoravského úvalu.
Na konci týdne se ochladí už i na horách a vypadá to na první horský sníh, což je dost pozdě, ale přece. Zajímavé je docela výrazné prochlazení Ruska i jeho evropské části a vytvoření ruské TV. Pokud by se tento útvar více ustálil, mohl by být prosinec mnohem chladnější než se předpokládalo.
Z Řídeče (300 m.n.m) u Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku . Aktuální data a statistiky : https://ctiborvenus.eu/pocasi
hanz1
Příspěvky: 24
Registrován: 14 lis 2022, 07:43

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od hanz1 »

Ahoj,

Tak dnešní minimum na -1,5 st. při jasné obloze, no teploty hodné listopadu :D . Nedělní ráno bylo ještě chladnější s min. teplotou -2,2 st. a jednalo se zatím o nejchladnější ráno tohoto podzimu. Jinak ta TV na SV nás částečně ovlivní (zejména SV republiky), poté to vypadá na proudění od JZ, jinak teplotně už budeme někde na normálových hodnotách, některé předpovědi mi hlásí pouze 5 st. přes den po dobu více dní.

Co je evidentní, během pár dnů se hodně ochladí SV evropy díky té TV, uvidíme co se bude dít dále.
Uživatelský avatar
Aahaz
Příspěvky: 7
Registrován: 13 lis 2022, 19:17
Meteostanice: Ambient Weather 2902
Bydliště: Prosek, 292 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od Aahaz »

Tak nakonec bez mlhy dnes, díky větru, i teplota večer byla stejná jako ráno, tedy 4 st., modely se snaží o přetahovanou TV na SV a TN na Z a tu nikdo...
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od ovar »

Od 6.3.2007 je při registraci nového účtu nutná aktivace adminem. Fórum kontroluji minimálně 1/24 hodin, takže déle by povolení trvat nemělo. Budu povolovat jen CZ/SK domény (registrace na cz/sk maily). Doména gmail.com je zablokována, protože se sem z ní registruje 95 % spambotů.

Apeluji na administrátory zdejšího fóra, aby se zamyslel na touto 15 let starou funkcí. Já za sebe říkám, že vypnout gmaily je dost debilní nápad, protože minimálně dnes má gmail hodně uživatelů z profesního hlediska, protože to je prostě mezinárodní email. A jsem si jist, že plno lidí se na přehlášení sem do fóra vyprdne, než aby si zakládali email u jiné domény. Já bych se na to vyprdl určitě, protože si nebudu zakládat email ve schránce, kterou nikdy využívat nebudu.
A myslím si, že za 15 let se technika snad trochu posunula, aby zachytávaly spamboty jinak, než zakazováním gmailu. A bez tak tomu nerozumím, když nové členy stejně odklikává administrátor :shock: , tak prostě neodklikne spamboty a je to, ne? Nebo jiný způsob ověření, hydranty, sčítání, odpověď na otázku.... :roll: :roll: :roll:

Hezká profilovka Aahazi :D .
Uživatelský avatar
Aahaz
Příspěvky: 7
Registrován: 13 lis 2022, 19:17
Meteostanice: Ambient Weather 2902
Bydliště: Prosek, 292 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od Aahaz »

Díky Ovare, vyprdni se na ně a dej si pivo, buďme rádi, že to :lol: tu funguje.
troll
Příspěvky: 12
Registrován: 13 lis 2022, 19:52

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od troll »

Zde naopak došlo včera večer k oteplení až k 10 st. a dopoledne vykouklo i sluníčko. Max. nakonec skoro 12 st. Včerejšek tedy zůstal prozatím nejchladnějším dnem, podzimu jen tak tak.

Zejména Ecák aktuálně dává na druhou pol. týdne možnost nějakého ochlazení ve výšce i zde na SZ a pokud přinese srážky, mohly by být ve vyšších polohách i sněhové. Chtěl bych, aby to vyšlo, protože v téhle roční době už je na první sněžení i pokrývku mimo nížiny nejvyšší čas. Ten Ecák se vůbec snaží z toho mála udržet relativně chladnější počasí a naznačuje, jak by mohla možná vypadat případná změna synoptiky. Zatím tomu ale příliš nevěřím, i když návrat inverzního J - JZ na konci listopadu se komplikuje i dle aktuálního GFS. Ten na to jde po dočasném oteplení přes SZ proudění s tím že i on následně dává vznik níže na JV a proudění z V směrů. Jelikož studený vzduch na V Evropy zatím moc nebude, skutečná zima by ani z jedné situace asi v této roční době ještě nebyla, ale teploty odpopvídající konci listopadu možná s trochou sněhu alespoň pro hory, snad ano.
godlike
Příspěvky: 2
Registrován: 13 lis 2022, 22:17
Meteostanice: GoGEN ME 3900

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od godlike »

OT. Ja mam asi 6 mailu a tady jsem pouzil naky seznamovy. Registrace probehla cca do 10 minut. Svuj gmail se svym jmenem, nedavam moc casto na verejne registrace. Dnes FVE umistena V-Z vyrobila jeste nakou el, od zitra asi na delsi cas konec, pac NO a potom nejake okludujici fronty. Osobne teda nejvic nenavidim tohle listopadove sero s teplotama cca +3/+7. :roll: Na prvni mraz ve 2m stale cekam.
mnej
Příspěvky: 23
Registrován: 14 lis 2022, 08:49
Meteostanice: Gogen ME 3900

Re: Předpověď počasí na listopad 2022

Příspěvek od mnej »

Ahoj kolegové,

tak jsem zde úspěšně přesídlil :D , je to tu krásné, leč toto fórum mi v mnohém připadá i graficky připadá to, které se pokazilo. Dnes byl druhý den jako přes kopírák, ráno mlha jako mlíko, ale podle pořekadla "11h rozhodne", se tak i stalo a jak dnes, tak i včera mlha okolo 11:15 se rychlostí blesku rozpustila. Ovšem vliv na teploty to moc nemělo. Na slunci sice bylo velmi příjemně, teploty z minim slabě nad nulou však stoupaly velmi neochotně a nakonec doputovaly na včerejších 9, resp. dnešních 10st. Ani náhodou jsme se nedostali k predikovaným teplotám okolo 13st. Je vidět, že vliv inverze stále nedokážou modely spolehlivě zacenit do svých předpokladů. Je vidět, že zvláště podzim je období, kdy by mělo modely korigovat stále zkušené oko meteorologa. Jinak vypadá opravdu vtipně, když aplikace hlásajú, že každou chvíli by se mělo už už vyjasnit, abych na družici viděl inverzní prešovský beton. :? I přes inverzi činí dosavadní průměrná listopadová teplota 7,5st., pokud by to tak vydrželo i nadále, byl by překonán historicky nejteplejší listopad 2019 s průměrnou teplotou 7,3st. Jinak ohledně zimy jsem rovněž rozpolcen, i když je příjemné ke 14.11. zatím pouze 5x topit v krbu, po studeném září bych to moc nečekal. Díky počasí to možná nebude pro lidi ohledně energií tak strašná darda. Sice prda za energie to bude i tak, ale ne třeba na úrovni desetinásobku, ale třeba trojnásobku.... :?: Avšak zajíci se počítají až po honu, takže doopravdy jasno bude až v březnu 2023. :?: Další období sice nevypadá nějak srážkově bohaté, ale neustálá vlhkost okolo 95% mi znemožňuje posekat trávu, protože ta neustále vypadá, jako by bylo čerstvě po vydatném slejváku. Nic neschne, vše se rosí, jen na slunci oschne maximálně asfalt.
V pátek a sobotu zde panovala celodenní mlha, slunce bylo chvíli vidět až okolo 15h před jeho západem. Všiml jsem si, jak jen malé a neznatelné proudění vzduchu, které se nedá označit ani za vánek, mlhu dokáže spolehlivě zničit, až se tomu nechce věřit.
Aktuálně je jasno bez NO a 3,7st., jsem zvědavý jestli se NO z Rakouska rozšíří i sem, nebo bude zítra dekl.

CIAO.

P.S. Jen mi tu chybí smajlík sluníčka. :(
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“