Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 327
Registrován: 29 dub 2007, 02:03
Bydliště: Karviná-Ráj, 260 m n. m.

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od Janek »

Adi píše:Dneska nádherný polojasný den s maximy mezi 16 až 17 stupni, ne horko, ne-zima, akorát.
Včerejší řádění připomínají místy stále závěje natrhaných listů a polámané větve a v místním lespoparku i stromy.
V nedalekých Albrechticích to však bylo mnohem horší. Pravděpodobně tornádo?
http://www.novinky.cz/domaci/169490-na- ... rnado.html
Možná jsem jediný, kdo prohlašuje, že pokud šlo o tornádo, muselo vzniknout velmi rychle. Na JZ (kde leží Albrechtice) jsem viděl "jen" silně zvířený prach bez známky rotace, či dokonce tornáda. Napadá mě, že mohlo jít o gustnado. :idea:
Přikládám video, ač ve špatné kvalitě (čím víc doleva, tím blíž k Albrechticím :D ): http://www.uloz.to/1821706/mvi-0089.avi
Dneska opravdu vyadřený den s příjemnými teplotami...
Ze zazelenalé (kromě zimy) pahorkatiny z Karviné zdraví Hloupý Honza. :-)
oblíbená webovka: http://pocasi.venku.cz/ mé rajče: http://kozibrada.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od dobrmanek »

Po celý den jsem sledoval vývoj na obloze a doufal, že něco přijde. Kolem poledne se vytvořilo západně několik Cb, ale ty jak se rychle vytvořily, tak se i rozpadly. S jistým nadšením jsem sledoval vývoj bouří v Čechách a doufal, že něco dojde i k nám. Jsem si odpoledne nachystal vše potřebné a kolem 15:30 jsem vyrazil na svoje místečko, kde jsem sledoval vše podstatné. Jen jsem doufal, že tam nebudu zbytečně stát a čekat na něco co by nepřišlo. Neměl jsem žádné připojení k internetu, tak jsem byl v očekávání věcí příštích. Na obloze bylo stále mnoho oblačnosti, tak jsem měl velmi špatný výhled. Naštěstí s tím jak se přibližovalo sql, tak se i zmenšovalo pokrytí oblohy. Postupně bylo vidět nasouvající se kovadliny, ale tyto postupovaly východním směrem a začínal jsem mít pochyby zda se něčeho dočkám. Potom jsem si všimnul oblačnostim která byla velmi nezřetelná a byla těsně nad zemí. Uvažoval jsem, co by to mohlo být :). To už jsem popadl foťák a jal se fotit. Bohužel jsem měl velmi špatný výhled a uvažoval jsem jak si vylepši pozici pro focení. Uvažoval jsem o střeše auta, ale to řešení jsem zavrhl. No naštěstí tam místní ZOD navezlo před nějakým časem hromadu hnoje :lol:. Hromada je více než 5 m vysoká a dobře odleželá, takže jsem se naštěstí nikam neprobořil a vyřešil jsem problé s výhledem na postupující shelf cloud. V autě jsem měl na snímání videa nachystaný můj první foťak, takže proto trochu horší kvalita videa. Jako stativ posloužila pojistka na dveřích a abych měl správný úhel, tak jsem ještě musel pod foťák strčit tužku. Řešení krajně nestabilní, ale nakonec velmi dobře posloužilo svému účelu. Zapnul jsem snímání videa a víc se o ten foťak nestaral, jen jsem doufal, že bude po dvou letech stále fungovat :). Fotil jsem jak urvaný z řetazu a srdečko mne skákalo nadšením. S přibližujícím se shelf cloudem vzrůstaly mé obavy co přijde. Ještě před samotným příchodem se zvedl prudký vítr, odhadem okolo 15 m/s.Tento vítr souvisel s tím co se sunulo po zemi ( je to dobře patrné na videích). Moc jsem potom už nečekal a sedl do auta a snažil zmizet z tohoto exponovaného místa. Samotné centrum bouře bylo ještě dost vzdálené, jen jsem slyšel občasné zadunění. Vyjel jsem na cestu a tam jsem čekal. Příšel poměrně silný déšť, ke kterému se přidaly i kroupy do 0,5 cm, poté opět přechod do deště, ale nebyl ještě všemu konec. Po cca 3 minutách opět nástup krup, ale tentokrát již okolo 1 cm. Jsem si jen pomyslel jak bude brácha nadávat ( měl jsem pravdu, nadával dobře ). Poté už jsem směřoval domů, abych obhlednul kolik napršelo a pod.. Již před příchodem bouře vyletěla elektrika a cca 1 h nešla. Z kontroloval jsem srážkoměr, honem vyfotil kroupy a doufal, že elektrika půjde co nejdříve. Toť asi tak vše...... Videa jsem dal na youtube
http://www.youtube.com/watch?v=2xEPC7y12D0 , http://www.youtube.com/watch?v=3nM_scgUU1s , http://www.youtube.com/watch?v=SLAcSQSIIQA
http://www.youtube.com/watch?v=rzQwk54kvrE, http://www.youtube.com/watch?v=VDuo58-4QH0

K dnešnímu počasí. polojasno, ráno lehce zapršelo 0,1 mm a poměrně chladno. Tmax 17,8 °C, ranní min 8 °C.
Naposledy upravil(a) dobrmanek dne 24 kvě 2009, 08:44, celkem upraveno 1 x.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.To byl dneska vzdoušek a pěkný průvan.Fičelo až dost a po většinu dopoledne bylo jen slabě přes +10 st,odpoledne to vylezlo nad +15 st a na kole mi bylo odpoledne v krátkém pěkná kosa,vyjma prudších delších stoupání :)
Dnes potvrzeno,jak se nám včerejší bouřky s ničivými jevy vyhnuly - nestěžuji si,ale trochu zabouřit mohlo,tak snad jindy...určitě až nebudu doma..
Teď večer je jasno,vítr ustal a opět to vypadá na velice studené ráno.Příští týden to už vážně vypadá na výraznější ochlazení.Úterní bouřky budou opět asi divoké.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2351
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od Tomáš Prouza »

V pátek před bouřkami jsme měli nejteplejší ráno s teplotou +17,2°C v 8:00 (Tmin jinak +10,9°C). Od rána však bylo zataženo vysokou oblačností, takže Tmax se dostala jen k +21,4°C. První bouřka ještě před samotnou SQL přišla po obědě, minula nás však severně a slyšet z ní byl 1 hrom. Jižně od ní nad Úpicí však vzniklo další jádro, které však nebylo elektricky aktivní, avšak zkropilo nás pěknou sprškou na svém závěru (asi downdraft). Poté se dočasně vyjasnilo a před 15. hodinou dorazila od západu SQL.
Na té byl u nás pěkně viditelný arcus a nad Jestřebími horami i shelf cloud. Zdvihl se S vítr kolem 15 m/s, který se během postupu bouřky stáčel na východní. SQL se přímo nad námi nejspíše vlivem orografie roztrhla na 2 vlny, první bouřila nad Náchodem a druhá východně od Trutnova. Z první vlny nás zasáhl hlavně vítr, až druhá přinesla intenzivní srážky a elektrickou aktivitu. Z hlediska síly doprovodných jevů byla v letošním hodnocení tato bouřka mírně nadprůměrná, v rámci okresu ale slabá - viz. vykolejení vlaku u Bílé Třemešné, kde musel být vítr o hodně silnější, u nás ani nelámal suché větve. Srážek spadlo během půl hodiny 9 mm. Po bouřce se ochladilo na +12,0°C. Navečer zůstala oblačnost zvětšená, ale žádné další srážky nenásledovaly.

Foto z bouřky zde: http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/ ... 22.5.2009/

V sobotu po ránu jasno, Tmin +6,2°C, během dne přibývání oblačnosti kupovité a vyšších pater, Tmax +21,1°C, tlak 1021 hPa. Vítr S do 5 m/s, beze srážek.

V neděli, ač v noci přecházela fronta a radar naznačoval silnější déšť nespadla ani kapka. Ranní Tmin +6,8°C, aktuálně v 9:10 teplota +13,2°C, tlak 1020 hPa, zataženo St, As. Bezvětří, beze srážek.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od fractal »

Zdravím,
dnes už bylo přes den tepleji než včera ale ráno zato bylo chladné 8,7 °C. Po ránu oblačno až zataženo ale po 10 h se to protrhlo a až do večera nebyl na obloze ani mráček. Slunce celkem praží ale vzduch je chladnější stále. Tmax 27,3 °C.

Za víkend jsme najeli něco málo přes 110 km na kole. Krásné výlety a počasí tomu jen přálo, chladnější vzduch a vítr většinou do 5 m/s.

Jinak díky všem za krásné foto a video bouřek. Tak jsem to viděl alespoň virtuálně :-).
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od dubnany 189 »

Zdravím všechny,
Dnes ráno bylo skoro zataženo s vrstevnatou oblačností Ac,As ta se postupně rozpadla až do vyjasnění,které pak bylo celý den.Teplota ranní 11°C. Denní teplota byla 25,2°C..Aktuální teplota je 19,2°C. Vítr slabý SZ 2-5m/s. Tlak 1016hPa. Srážky 0mm. Vlhkost 58% :D :P :P
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od Yves »

Ahoj, dneska bylo skoro jasno, jasno. Původně rosničky čekali oblačno a přeháňky. Nějak se toto dění nekonalo. Maximum šplhalo k 23°C. Koukám na CAPE a už se skutečně těším na úterní večer. Vypadá to velice zajímavě. :)
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od Tom »

Dnes slunečno t.max. +26C ale vypl se mě větrák tak nevím na kolik to tím bylo ovlivněno.Jinak meteorologicky nic zajímavého slunečno bez oblačnosti a teplo.Jak je psáno snad úterý se polepší oproti propadáku z konce tohoto týdne alespoň u nás.No Německo a ¨celkově oblast kolem Alp tam už musí být na prášky z těch bouřek ať nám radši něco pošlou sem at si odpočinou :D :D v těchto posledních dnech tam být musí být zajímavý zážitek pro lovce bouřek
storm_ice
Příspěvky: 5627
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od storm_ice »

huj včera oblačno až skoro jasno, Tmax 21,8°C Tmin 9,2°C vítr Z-Jz do 5 m/s, dnes o5 slunečno, ráno až zataženo a slabý déšť, později odpoledne přechodně oblačno.

Aktuálně 23:30 skoro jasno ObrázekObrázek 18,4°CObrázek Jz do 1 m/s
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od Vichr »

V Č. Budějovicích jsme pátečními bouřemi nedotčení. Srážky vypadávaly ve čtvrtek večer a v noci ve formě přeháněk. Páteční den začal velkou, ale vertikálně nevýraznou oblačností, odpoledne přešly opět krátké přeháňky provázené zesíleným větrem. Teplota vzduchu v pátek nepřekročila 20 st., tedy relativně chladný den. Včera byl snad nejpříjemnější letošní den, s jasnou oblohou, dalekou dohledností a odpoledními teplotami do 21 st. To se mi líbí :). Dnes navzdory předpovědi bylo znovu skoro jasno, ale již citelně horko, odpoledne i nad 25 st.
Jinak opravdu nic zvláštního. Květen je teplý, jako ostatně pokaždé. Neumím si představit "normální" květen s průměrnou teplotou 13 st. (to bylo v dubnu :shock: ). Špenát na zahradě si ho také neumí představit - proto každý rok vyroste asi za 40 dní, ačkoliv má mít vegetační dobu 2 měsíce :o. Srážky jsou naopak úplně normální, prší často, úhrny většinou řádově několik mm, žádné extrémy, žádné kroupy. Pro zajímavost - poslední letošní mráz mám tuším z 26. března.

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Včera ráno a dopoledne bylo zima a zataženo a i když byla vidět virga, tak žádná kapka na mě nespadla... ;-) Po poledni bylo nádherně slunečno s cirry na obloze a byl to ideální májový den.

Tmin včera +8°C.
Tmax včera +23°C.
Tmin dnes +11°C.

V úterní podvečer a v noci na středu to vypadá hlavně na Z Čech na až "drastické" bouřky a přeji si, aby nedošlo k velkým škodám a hlavně zraněním. Zřejmě druhá slabší vlna bouřek z Rakouska zasáhne východ ČR ve středu nad ránem, ale i tady může řádit silný vítr. Uvidíme.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od fractal »

Dneska už od rána jasno a pěkně 13,5 °C, teď aktuálně kousek přes 20 °C. Zítřejších, potažmo středečních ranních bouřek se moc nebojím, podle modelů to u nás vypadá do 5 mm, jestli vůbec něco. No nechám se překvapit.

Jinak včera jsem se poprvé naďobal třešní, některé byly už pěkné ale většinou spíš kyseliny :)
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od dubnany 189 »

Zdravím všechny,
Dnes skoro jasno až polojasno s drobnou kupovitou oblačností a přes den dost horko.Teplota ranní 13°C. Denní pěkných 29,2°C. Nyní je ještě 27,1°C. Vítr slabý severní 2-4m/s.Tlak 1014hPa. :lol:
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od fractal »

Tak nám to právě potvrdila sl. Honsová na Nově. Akční to bude SZ Čechách (doufám jen v dobrém). Na Moravě už bude nuda. Snad nám tu alespoň něco naprší ale moc tomu nevěřím. Dneska celý den jasno a u baráku 1. tropický den 30,7 °C. Aktuálně jasno a 26,1 °C.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí v ČR - květen 2009

Příspěvek od Tom »

Dnes po celý den slunečno maximum nejvyšší letošního roku a to +28.5C v silnější bouřky u nás také nevěřím může to maximálně překvapit.Ale ten déšť by se hodil :D
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2009“