Aktuální počasí - srpen 2010

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
cvp
Příspěvky: 110
Registrován: 25 led 2008, 13:51
Bydliště: Napajedla 260m.n.m., Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od cvp »

Mas pravdu Michale. Rosne body jsou mnohem lepsi na Morave a to i celkove teplota vzduchu je vyssi. Cechy maji momentalne vice oblacnosti a tato oblacnost jim zustane i z toho systemu od ALP, ktery te oblacnost tam nasouva vice nez je zdravo. Morava i z pohledu druzice vypada mnohem lepe. ALE....strih vetru je totalne naprd. Ve vysce sotva 10 m/s :?
Obrázek
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od Tom »

Totální rozklad oblačnosti z Rakouska dokonán :D jen asi 2 kapky deště a slunce už opět svítí.Dalo se ta si čekat že to takhle dopadne jak to opustilo Alpy stálo to za prd kdežto jinde na severu si "užívaj" u nás bouřek.Teplota dnes k +27C.
storm_ice
Příspěvky: 5645
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od storm_ice »

huj včera ráno mlha, pak velká oblačnost (většinou střední a vysoká), před 14h byl patrný vývoj kupovité oblačnosti, zejména v okolí hor (Sz-S). Před 16h již slušně bouřilo západně a těsně nás to míjelo, další jádro se pak vytvořilo jižně a přešlo přes nás k SSz-S. Zpočátku mírný, postupně silný až přívalový déšť (ten trval něco kolem 5min), pak o5 zeslábl, spadlo "jen" 17 mm, okolí má podstatně víc :roll: a k tomu později slušně foukalo. Blesková aktivita mírná, nejbližší blesky tak 1-3 km, většinou spíše CC ale i pár CG. Zejména zpočátku bylo pěkné pozorovat jak se "pošťuchjí" nově vznikající jádro na jih od nás s již slušnou bouří na Z od nás. Pak se oblačnost protrhala a při doznívajících srážkách byla k vidění duha, večer ještě jedno Cb s pěkně protaženou kovadlinou a na ní pár mammatů, srážky zejména ve středohoří a tímto směrem byla vidět další duha, po západu slunce se rychle oblačnost rozpouštěta. I přesto během noci převažovala velká oblačnost, ráno o5 s mlhou a občasným slabým deštěm. Tmax 28,7°C Tmin 14,6°C, vítr VSv-V do 5 m/s, ale v bouřce Jz-Sz až 13 m/s s nárazy do 15 m/s, srážky celkem Obrázek 18,6 mm.

Aktuálně 19:30 zataženo, velmi slabý déšť ObrázekObrázek 20,0°CObrázek Sv do 1 m/s
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Díky za všechny odpovědi kolem délky dne.Něco jsem o tom věděl,tak to na propadnutí snad nebylo,jinak jsem v tu dobu ve škole asi chyběl :)
Včerejší čtvrteční den byl vcelku slunečný s maximem k +28 st a zřejmě jeden z posledních letních dní letos u nás pod horami.Včerejší večer na chatě nebyl k zahození,nebyla zima,grilované maso vonělo,z povzdálí brumlala bouřka a občas jsem jen přečetl sms-ku od bráchy,jak to kde řádí.Ve 20:47 nás zasáhl okraj neaktivního bouřkového oblaku se zesíleným větrem a sem tam kápancem,kterých nebylo ani jedna kapka na metr čtverečný.Za pár minut poté už je klid,po setmění blikaly blýskavice od západu,které později ustávaly.V noci několikrát slabě sprchlo,naposledy ráno po 8.hodině spadlo pár kapek když jsem byl na houbách.(jinak houby parádně rostou hřiby a spousty dalších hub)
Dnes v pátek oblačno,dusno,po poledni se chystají bouřky jižně od nás,ale nic z toho nebylo,ovšem lijáček byl ukázkový,kdy během 2 sekund to spadlo z nebe a z venku se ozval pořádný hukot.
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od Vichr »

Včerejší bouřky dorazily na jih Čech až v noci. V Č. Budějovicích byla kolem půlnoci možná půlhodinová bouřka, světelné i zvukové efekty docela pěkné, déšť 11 mm. Dnes ráno polojasná obloha, postupné přibývání oblačnosti, spíše vrstevnaté, kolem poledne přechodně slabý déšť. Odpoledne oblačno až polojasno, maxima nad 25 stupňů již třetí den v řadě. K večeru vypadal obzor opět bouřkově, ale prozatím se to rozpadlo. Nerad bych přivolal opak, ale zatím to vypadá na pěkné letní počasí nejméně další týden.

Včera jsem viděl rozvodněnou Lužnici u Stříbřece na Třeboňsku. Voda se valí říční nivou po loukách a lužním lesem. Mohutně, ale pomalu...Vodáci mají na delší čas po zábavě.

Zdravím
Vichr
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Dneska vrchol hnusu, dopoledne vysoká a střední oblačnost, dusno, vedro, mizerný vzduch, odpoledne polojasno až skoro jasno, vzdálené Cb na Sz, maxima na 28.
Nyní 19, vítr východních směrů, od jihu se něco blíži, ovšem nebudu naivní. Od začátku měsíce ani ne 15 mm. Kdo má méně?

Včerejší Perseidy pěkné, v zemi "nikoho" kousek za Karvinou, světla žádná, ovšem ... o světelný smog se postarala šachta snad dva km daleko, ale svítíla neskutečně, nechápu. Okolo cedule, že se nacházíme v nebezpečné oblasti bývalých štol a chemické kontaminace čehosi. No comment :(
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od Flames »

Tak přece jen jsme vypotili bouřku,která vznikla někde u Pardubic jako přeháňka.Postupně mohutněla a ve stadiu silné přeháňky jsem ani nečekal na detekci a vyhlížel blýskavice,které se brzy objevili.Bouřka zvolna sílila při postupu k severu,ale přeci jen nás obešla západněji,s nejbližšími údery těsně pod 3 km a silným deštěm.Druhé jádro od Orlických hor nás minulo více východněji.
Teď nastupuje na jižní Moravu výrazný pás bouřek od jihu.Snad poprvé vidím,že Aladin z 12.hod i GFS z 18.hod totálně propadly.Aladin z 18.hodin už přeladil na srážky v JV části území.Hodně toho dává i na SZ Čech,ale tam je zatím relativní klid.
Uživatelský avatar
CtiborV
Příspěvky: 648
Registrován: 21 led 2008, 21:51
Meteostanice: Lacross WS 2350
Bydliště: Řídeč, okr. Olomouc, 300 m.n.m, střední morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od CtiborV »

Tak nám tu zavítala noční MCS, blesková show pořádná, max. náraz 16,2 m/s, napršelo 20 mm, spát se moc nedalo....Teplota před bouřkou nechutných 22,7 ještě v 1h ráno, teď ráno pěkných 18,6 °C.
Z Řídeče (300 m.n.m) u Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku . Aktuální data a statistiky : https://ctiborvenus.eu/pocasi
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od fractal »

Zdravim ze Zakopaneho,
tady byla v noci krasna bourka, krasna v tom smyslu, ze hromy se od stitu hor neskutecne zajimave odrazely. Proste mely super ozvenu. Doma v Podivine bourkove nocni pasmo dalo 13,3 mma prehoupli jsme se prez 500 mm.

Jinak jeste k tomu dni, nekdo tu psal, ze nejrychlejsi ztmivani je na 23,5 stupnich zemepisne sirky. Neni tomu tak. Nejrychlejsi ztmivani (rozbresk) je vzdy na rovniku a to v den rovnodenosti. V jiny termin a v jiny cas Slunce vstupuje pod obyor vzdy pod uhlem mensim nez 90 stupnu a tedy i pomaleji. Napr. u nas na 50 stupni vstupuje pod uhlem 40 stupnu v den rovnodenosti, v lete a nebo vt zime, pak pod uhlem jeste mensim.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Noční bouřka přeci jen přišla a shodila teploty s 20 před ní na 17-18 potom. Napršelo 5-10 mm, nic dramatického, vzduch je vyčištěn :wink:
Výhledy jsou stále teplé, ba na můj "severský" vkus stále velmi teplé. Od půle týdne nás čeká "chcíplý" jihozápad v oblasti vyššího tlaku vzduchu, změna na lepší, tzn. čerstvější počasí nás čeká až na začátku dalšího týdne. Přirozeně jsou to jen výhledy a ty se mohou změnit. Zkušenost však říká, že tyto situace bývají pozoruhodně stabilní :|

Stran diskuse o stmívání - Severněji, zhruba tak od 60 stupně nahoru se v létě pořádně nesetmí vůbec :mrgreen: Ještě začátkem října poslední zbytky soumraku jsou vidět na 60 stupni někdy o půl deváté večer, zatímco slunko zapadá někdy po půl sedmé letního času. Stmívání jsou dlouhá ... a nádherná, rovněž jako svítání....
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2352
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Narozdíl od letního čtvrtka s Tmax 28,8°C se v pátek již znatelně ochlazovalo a teplota dosáhla jen 23,7°C. Pršelo již nad ránem, sice pouhé 0,2 mm, ale aspoň byla položna vlhkost na zbytek dne. První bouřka pak přišla odpoledne, bylo to slabé jádro, které vyprodukovalo 3 mm přeháňku. O poznání aktivnější byla večerně noční bouřka před půlnocí a množstvím relativně blízkých blesků a srážkami 4 mm. Celkem tedy za pátek 7,2 mm (a 100 mm za srpen).

Sobota přinesla zlatý hřeb programu: Nad ránem od jihovýchodu dorazila MCS, která zahájila bleskovou show kolem 4:15 po dobu asi 40 minut - blýskalo se dost a blízko, většinou ale CC blesky. Pršelo skoro 3,5 hodiny a celkem spadlo 18,2 mm deště. Přestalo kolem 7:20 ráno.
Aktuálně v 8:20 máme teplotu 17,8°C, tlak 1013,5 hPa (setrvalý stav), vlhkost 97% a rosný bod 17°C. Zataženo beze srážek a bezvětří.

K té délce dne: ptal jsem se v zimě kamarádky ze Švédska jak to snáší, říkala že jsou prý zvyklí, ale zima je opravdu depresivní (žije ve Vesterasu, což je na úrovni Stockholmu a slunečná část dne je tam v prosinci ještě o 2 hodiny kratší než u nás), ale že si to vynahradí v létě :) No a počasí tam letos taky nemají moc extra, tropy tam byly ve stejnou dobu jako tady a zjevně na ně tak zvyklí jako my zase nejsou...
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
dědahvězdář
Příspěvky: 1167
Registrován: 28 kvě 2009, 16:19
Bydliště: kousek od sv. Hostýna 242 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od dědahvězdář »

Dřevohostice.
Včera jasno max. teplota 30°C (první tropík v srpnu), vedro a odpoledne veliké dusno.
Přesně o půl noci začala mohutná bouře a spustil se přívalový déšť, bouře trvala asi dvě hodiny a spadlo 23 mm srážek.
Nevím jestli to udělalo nějaké škody, možná na polích na ještě nesklizeném obilí.
Teplota před bouřkou se držela nad 20°C, k ránu klesla na 17°C.
Nyní krásný jasný den.
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od Yves »

V noci mcs od jihu. Seděl jsem v hospě, ale docela prosklené, takže jsem na to viděl. Před příchodem lijáku jsem ještě odváděl kamarádku a to už byla docela obloha v ohni. Pak to spadlo. Hnal to vítr, takže srážkoměry po městě nic moc, můj 8 mm. Srpen 76,5 mm a celkově jsme taky překonali pětistovku na 506,2 mm. Blesků nepočítaně, i poměrně vlízké CG. To bylo dáno tím, že jsem byl na vyvýšeném okraji města. Show pěkná. Před bouří stále ještě 20°C. Kolega: max. náraz 17,4 m/s a max. intenzita srážek 97,6 mm/h. Dopoledne máme oblačno a přesně v 10:43 19,7°C. Smědá opět řádně v prdeli. :cry:
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od dobrmanek »

Jednoznačně letošní nejlepší bouřka. Probudilo mě velmi vzdálené hřmění, kdy ještě ani nebyly vidět blesky, tak jsem musel počkat. Přechod samotné bouřky byl okolo 2 h. Na čele nádherný schelf cloud, osvětlovaný mnoha blesky jak CG, tak CC, intenzita tak 10 - 15 za minutu, ale hlavní část el. aktivity byla jihozápadně. Nejbližší úder okolo 500 m a několik dalších cca 1 km. Srážky jen 8,2 mm, vítr na čele 7,2 m/s. Včerejší max 28,2 °C, tmin 12,1 °C.
Dnes po celý den polojasno, na obloze se převalovala spousta sc. Dnešní max 25,1°C, min 16,6 °C a vypadá to na další noční návštěvu MCS.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - srpen 2010

Příspěvek od Tom »

Zde dorazila ona bouřka kolem půlnoci na ní i silný dešť a silnější blesková aktivita ale žádný zajímavý blesk i díky omezenějšímu výhledu jsem nezaregistroval.Na bouřce napršelo pěkných 14mm.Ráno jsem jel směr sever na Trutnovsko-Jánské Lázně po cestě zataženo až do Hradce Králové a teplota defakto po celé trase k+18C za Hradcem dopoledne v kopcích mrholení a u Trutnova i mlha.Při cestě zpět kolem poledne v Hradci přívalák z přeháňky pak čím více na jih tím méně oblačnosti a i tepleji v Brně k +26C.Aktuálně už doma máme skoro jasno +25C.

P.S. ta cesta z Brna přes Svitavy na Hradec a dale na Trutnovsko děs a hrůůůůza to se tak strašně táhne zpátky samé kolony díky omezením + při cestě tam jeden kamion na boku v příkopu ale bez kolony zpět už ale s další kolonou díky překládání zboží.Cesta tam a zpět mě zabrala 9 hodin z toho s asi hodinovou pauzou.To není nic pro mě řídit v tahu pěkně jsem vytuhl jak jsem dojel domů.
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2010“