Polední duha

Halové jevy a jiné optické úkazy v zemské atmosféře

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Polední duha

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Dnes jsem byl svědkem úkazu, který prakticky může nastat jen v zimní polovině roku, a to polední duhy. Duha se vyskytla v 11:56 SEČ, při výšce Slunce nad obzorem 38,6°. Byla vidět jen nejsvrchnější část ležící defacto na zemi, bohužel byla tak slabá, že nemělo cenu ji fotit. Za 14 dní už takový výskyt nebude možný, protože v poledne bude Slunce více jak 42° nad obzorem....
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Polední duha

Příspěvek od dobrmanek »

Zima je taky jediné období, kdy lze pozorovat několikahodinovou duhu (letos 2 pozorování), samozřejmě za příznivých podmínek. To jsem až do letoška nevěděl a ani neviděl.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Polední duha

Příspěvek od storm_ice »

dobrmanek píše:Zima je taky jediné období, kdy lze pozorovat několikahodinovou duhu (letos 2 pozorování), samozřejmě za příznivých podmínek. To jsem až do letoška nevěděl a ani neviděl.
tak u nás k tomu za příznivých podmínek dochází, třeba 2 hodiny není problém. U nás se za Krušnými horami oblačnost protrhá v sice úzkém, ale dlouhém pásu, táhnoucím se "za horami". Srážky, kreré vypadávají na návětrné straně, pak vítr unáší až nad nás. Tak tomu bylo i letos, kdy byla duha mimořádně dlouho. a Být to nyní tak má možná ještě o 2-3h delší trvání :lol:

PS: jinak mě napadlo, jen taková úvaha, že z hory (např Milešovky) by šla pozorovat možná i později než za 14 dní ne?
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Polední duha

Příspěvek od Tomáš Prouza »

No z jakéhokoliv bodu nad horizontem lze teoreticky duhu pozorovat i při vyšším poloze Slunce než je 42° nad obzorem. Extrémním případem je letadlo, kdy by měla být duha opět teoreticky viditelná při jakékoliv výšce Slunce (kromě kulminace v nadhlavníku).
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Polední duha

Příspěvek od jirkapocatky »

Já sice nejsem tak moc znalý problematiky okolo halových jevů,ale právě před týdnem jsem viděl někdy okolo 16:30 přímo nad hlavou duhu(půlkruh) jehož konce nesměřovali dolu k horizontu,ale spíš směrem ke slunci. Na obloze byla vysoká, řídká Ci oblačnost a barvy duhy nebyly příliš kontrastní jako u klasické duhy.Řekl bych že to bylo spíše halo ,ale to barevné spektrum jsem nikdy takhle neviděl.
Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Odpovědět

Zpět na „Optické jevy v atmosféře“