Předpověď počasí na prosinec 2022

Jaké jsou předpovědi počasí pro území ČR i pro ostatní státy? Máte i svou vlastní předpověď dle své zkušenosti? Poskytněte ji i ostatním...

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3528
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od kapr »

No, musím uznat, že čumím jak puk na ty teploty v Čechách... tady je v maximu i o 8 °C chladněji než dnes třeba v Budějovicích a myslím že desítka tu ani nepadne.. bude to sice nadprůměr, ale rozhodně to nebude o rekordech. U mě. Maxima zimních měsíců v posledních 15 letech jsou jinde. Toho 28.12. může na některých místech být ledový den.. minima tu budu mít často slabě pod nulou. Průměry teda slabě nadnormální. Prosinec možná skončí jako normální.. přece jen. Čechy zase teplejší než Morava...
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od Vichr »

Hezký den všem, občas sleduji fórum a teď zrovna mě napadlo téma. Všimli jste si té podobnosti mezi nástupem podzimu a nástupem zimy, a toho, co se dělo / děje dál?
Pohledem z různých koutů ČR to může vypadat všelijak, u mě na samém jihu to probíhalo následovně: Stabilně teplé a relativně suché léto s gradací před polovinou srpna, před 20.8. za zvlněnou frontou necekaně ostrý zlom a nástup sražkově velmi bohatého počasí se stupňovitým ochlazováním až do podnormálu v druhé půlce září. Pak se v modelech začala objevovat změna k teplu, říjen dorostl až do extrémů a teplé sušší proudění trvalo až do půlky listopadu, kdy tu ještě bylo až 14 stupňů. Přesně 3 měsíce po srpnovém ochlazení opět na zvlněné frontě prudký zlom, nástup sněžení, měsíc stupňovitého ochlazování a srážek, 17 dnů se sněhovou pokrývkou, po půlce prosince až 17 pod nulou. A teď zas teplá fáze, která nějakou dobu potrvá, podle mě nejméně ještě první dekádu ledna a pak se to buď vyčerpá, nebo obnoví...

Příjemné svátky.
Uživatelský avatar
CtiborV
Příspěvky: 648
Registrován: 21 led 2008, 21:51
Meteostanice: Lacross WS 2350
Bydliště: Řídeč, okr. Olomouc, 300 m.n.m, střední morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od CtiborV »

Tak hlásím bílé Vánoce, dokonce se souvislou pokrývkou okolo 5 cm břečky. Teplota nepřesáhla 2,5°C. Je tu stále mlha nebo NO. Pokud se nerozfouká nebo se to neprotrhá tak s už s tím nikdo nehne a klidně to bude odtávat další 2 dny.
Vichr: velmi dobrý postřeh, těch cyklů si všiml i mnej, ale pokud by to mělo takhle trvat dále, tak na další chladnější cyklus si musíme počkat do února.

p.s: Než jsem dopsal příspěvek tak mlha se začíná trhat a asi po 7 dnech je vidět obloha a ... takže asi je tu poslední zbytek chladného vzduchu v ČR :)
Z Řídeče (300 m.n.m) u Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku . Aktuální data a statistiky : https://ctiborvenus.eu/pocasi
JABO
Příspěvky: 10
Registrován: 17 pro 2022, 07:03
Meteostanice: Garni Arcus 1025

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od JABO »

Zdravím,
krásné sváteční ráno - skorojasno, +9,8°C, svěží oceánský vzduch a krásná dohlednost a k tomu dnes i FVE od rána vyrábí... :D :D
Tak nějak hledám pozitiva na teplých Vánocích...a není jich málo...
Třeba nám Ježíšek nadělí někdy nějaké zimní překvapení...
troll
Příspěvky: 12
Registrován: 13 lis 2022, 19:52

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od troll »

Tak aktuálně téměř 12 st., mám dojem, že je to nejvyšší štědrodenní teplota od doby, kdy jsem začal pozorovat počasí. Výhledy nestojí za komentář, snad jen, že toho 27. 12. se nakonec možná krátkodobě ochladí poněkud více, než to vypadalo, nicméně na charakteru vánočního období a tomu, že jde letos o dobu mimořádně nezimní, především zde na SZ, to nic nemění. Zimu dříve než po Třech Králích opravdu nemá cenu očekávat, zejména ne zde.
ovar
Příspěvky: 53
Registrován: 13 lis 2022, 18:41
Meteostanice: Ventus 830

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od ovar »

Zdravím z Vánočního JZ, kde lezou ze země sněženky. Dnes se teplota motala těsně pod 10°C po celý den, nejteplejší Vánoce to nebyly, na to chybělo skoro 5°C, ale myslím že do TOP 10. by se zařadit bez problému mohly..
Jakési zbytky břečky jsem dnes našel pod hromadou pytlů mulčovací kůry, se kterou zimujeme nadzemní záhony, takže co se týče sněhu, máme taky splněno :) . Mohl bych to považovat za úspěch jelikož, zde nebyl atom sněhu na Štědrý den od roku 2010.
mnej
Příspěvky: 23
Registrován: 14 lis 2022, 08:49
Meteostanice: Gogen ME 3900

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od mnej »

Zdravím ve Štědrém večeru, tady to klaplo na jedničku, nádherný slunečný den s maximem 13,2st. a ještě s výškou souvislé sněhové pokrývky cca 10cm. Při pochůzkách po rodině po městě jsem si s dětmi užil nekonečné koulovačky, jen tam, kde se slunce opíralo, byly už vytátá místa. Za mně i přes teplo asi nejhezčí Vánoce za posledních 20let, i FVE něco vyrobila. Sníh bohužel během dne rychle odtával, zítra už bude všechno pryč :( . Pocitově mi dnešní den připomněl Velikonoce 2013. Být konec února, tak řeknu, že byla skvělá zima, ale takhle v těch cyklech bude s otazníkem, kdy se to zase překlopí do zimního módu. Jsem rád, že nejsem jediný, kdo si toho všímá. Přeji všem krásný zbytek svátků. CIAO.
Přílohy
IMG_20221224_120714.jpg
daz_4
Příspěvky: 15
Registrován: 05 pro 2022, 08:28
Bydliště: Ostrava

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od daz_4 »

Dnes den vystřižený spíš jak někde z dubna. Vymetená obloha, teplota na 10 st. Přelom roku vypadá taky velmi teple, takže i hory vstoupí do nového roku vesměs bez sněhové pokrývky. Ačkoliv tedy byla tady na SV po téměř deseti letech pořádná sněhová nadílka, celkový dojem z prosince bude i tak velmi rozpačitý. Opět se ukazuje, že jakákoliv krátká, studená vložka je patřičně "vykompenzována."
JABO
Příspěvky: 10
Registrován: 17 pro 2022, 07:03
Meteostanice: Garni Arcus 1025

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od JABO »

Zdravím,
tak nevím, máme za sebou pár dní s nějakou sněhovou pokrývkou a mrazy a 3 dny s ledovkou...zima byla hezká, ale krátká, chtělo by se říct.
Marně hledám v modelech náznaky nějaké změny směrem k ochlazení, ale v horizontu 240 h není jaksi nic...nejvýše nějaké inverzní ochlazení ve výběžku TV okolo 3.1.2023...
Ono i v ansámblech globálních modelů je na příštích 10 dní vlastně jen nadprůměr (teplota v 850 hPa)...
Již je to týden, kdy sem začal ve výšce proudit teplý vzduch, a zdá se, že toto teplé proudění bude pokračovat minimálně do 3 Králů. Den se začne prodlužovat a pokud zima nedorazí ani v půli ledna, bude to asi na pytel. Sněhové zásoby na horách zmizely nebo ještě ty zbytky zmizí - to není dobře.
Prosinec zde dole srážkově zatím cca 30 mm...
A tak uvidíme...
JABO
Příspěvky: 10
Registrován: 17 pro 2022, 07:03
Meteostanice: Garni Arcus 1025

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od JABO »

Zdravím,
tohle by ČHMÚ mohlo už vyjít - není to jako ty bláboly o podnulových teplotách o Vánocích z měsíčního výhledu z 12. 12....
Zde je tedy ČHMÚ měs. výhled:

Předpokládáme, že období od 26. prosince 2022 do 22. ledna 2023 bude na našem území jako celek teplotně nadprůměrné. Nejteplejším ze všech 4 předpovědních týdnů bude pravděpodobně první týden s výraznou kladnou odchylkou od dlouhodobého průměru. V průběhu dalších týdnů budou podle předpovědních materiálů průměrné teploty klesat, ale stále se by se měly udržovat nad hranicí nebo blízko hranice dlouhodobých teplotních průměrů. Z hlediska celkového množství srážek předpokládáme, že období 26.12.2022-22.1.2023 bude na území ČR jako celek podprůměrné. Zejména v první polovině období bude převládat počasí s menším úhrnem srážek, a proto nepředpokládáme výraznější přibývání sněhu ani na horách.
brhel
Příspěvky: 7
Registrován: 06 pro 2022, 09:04
Meteostanice: Zahradní srážkoměr

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od brhel »

Dlouho už na vánoce neteklo v potocích a v říčkách v okolí Prahy tolik vody, jako letos. K povodní to má daleko, ale nadprůměrný stav vody to určitě je. Postaral se o to tající sníh plus déšť v noci na štědrý den. Přitom se o všech třech svátečních dnech ukázalo slunko a dvakrát jsem spatřil i duhu. Teplota vystoupila na 10°C i výš a foukal svěží západní vítr.
Aktuálně přechází studená fronta s ostře vymezenou linií silných přeháněk. Ta přinese symbolické ochlazení a přechodný pokles noční teploty k nule. "Vánoce na blátě" jsou pro mě furt ten lepší případ, než by byly teplé vánoce na suchu. Ono když se studený arktický vzduch skoro všechen vylil do USA, tak není divu, že jinde v mírném podnebném pásu chybí ;-)
JABO
Příspěvky: 10
Registrován: 17 pro 2022, 07:03
Meteostanice: Garni Arcus 1025

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od JABO »

Zdravím,
když bylo v loni na Silvestra zde +15°C, říkal jsem si, že jde o takovou výjimečnou událost. A ejhle, ono se to letos možná zopakuje...
A možná i na Nový rok- jupí...
Uživatelský avatar
Vichr
Příspěvky: 755
Registrován: 10 lis 2008, 21:38
Bydliště: České Budějovice

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od Vichr »

Já čekám u nás na Nový rok maximální teplotu nad 15 stupňů. Při jihozápadních föhnových situacích se do předpovídaného intervalu zpravidla nevejdeme. Teplo ve výšce bude extrémní. Už dnes bylo v maximu skoro 13 stupňů, zatímco některé lokality ukryté za Vysočinou měly snad i ledový den. O víkendu vypereme zimní bundy a vyrazíme na kola...
Uživatelský avatar
Aahaz
Příspěvky: 7
Registrován: 13 lis 2022, 19:17
Meteostanice: Ambient Weather 2902
Bydliště: Prosek, 292 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Předpověď počasí na prosinec 2022

Příspěvek od Aahaz »

Dobřichovice pomalu 19, jsem teď v Srbsku na výletě v Císařské rokli a potím se v tričku.
Odpovědět

Zpět na „Vaše předpověd pro ČR i zahraničí“