teplotní čidlo

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
mafych
Příspěvky: 11
Registrován: 28 říj 2012, 19:14

teplotní čidlo

Příspěvek od mafych »

Potřeboval bych poradit ohledně koupi radiačního a teplotněvhlkostního čidla. Koupil jsem meteostanici, ale teplotní čidlo vypadá tak, že to je krabička zhruba o rozměrech 10x10x3cm a zjistil jsem, že jaksi trvá delší dobu, než začne reagovat narozdíl od klasických teploměrů, takže dle méh názoru by bylo vhodné čidlo, ze kterých vede kábl. Nenašel jsem na internetu žádné vhodné čidlo, co měří jak teplotu tak vlhkost nejlépe s pamětí a co nejnižší cenou. Dále bych se chtěl zeptat jestli má smysl kupovat štít s větrákem nebo stačí ten bez větráku (pasivní). Jestli to má nějaký zásadní vliv na teplotu uvnitř čidla.
Předem díky za odpověĎ
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: teplotní čidlo

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Co je toto za meteostanici přesně?
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
mafych
Příspěvky: 11
Registrován: 28 říj 2012, 19:14

Re: teplotní čidlo

Příspěvek od mafych »

je to meteostanice Garni WXR LM2
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: teplotní čidlo

Příspěvek od fractal »

Tak jinak se dá asi i tady najít plno pěkných studií na téma aktivní vs. pasivní větrání. To aktivní je vždy lepší a podstatně zkrátí odezvu čidla na rychlé teplotní změny. Také pokud radiační štít není dokonalý - což není nikdy - zlepší větrání přesnost měření teploty. Běžně to můžou být i jednotky stupňů.
Aktuální snímek z webkamery zde. Aktuální meteo data zde.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: teplotní čidlo

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Co se radičních štítů týká, mohl jsem si (zčásti nedobrovolně) vyzkoušet všechny 3 možnosti - čidlo naprosto bez štítu, pasivní štít i aktivní štít.

Čidlo bez štítu jsem používal léta u stanice Hyundai WS 1815 - jednalo se o kovovou sondu na cca 120 cm dlouhém kabelu s krabičkou pro bezdrátový přenos do centrální jednotky. Osvit Sluncem jsem řešil tak, že jsem měl 2 čidla na opačných stranách domu, tj. vždy bylo aspoň jedno ve stínu. Dnes používám už jen jedno kontrolní a to na JV straně (tj. dopoledne nepoužitelné).

Stanici Davis VP2 jsem si pořídil s FARS - tj. aktivně odvětrávaným štítem. Ventilátor pohání baterie nabíjená solárním panelem, tudíž v zimě za inverze se stává, že proud dojde a ventilátor se zastaví (obvykle se jedná o období začátku listopadu až konce února). Pak je velmi znát tepelná setrvačnost štítu - zatímco zcela nekryté čidlo vykazuje rychlý pokles teploty, čidlo ve štítu "zaostává" cca o 1- 1,5°C. Co se však minim týká, jsou nakonec totožná na obou čidlech (mimochodem za stabilních podmínek se hodnoty naměřené WS 1815 a DVP2 liší o 0,0 - 0,2°C). Pokud ventilátor běží, není proti nekrytému čidlu zpoždění žádné. V zimě je u nekrytého čidla hodně znát rozptyl a odraz záření na sněhu - jedná se o hodnoty 1 - 2°C rozdílu, především je-li lehce pod mrakem a Slunce prosvítá.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“