Aktuální počasí - červen

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od Michal Geryk »

Včera bylo dusno a vedro a slibované bouřky dlouho žádné. Když ale bouřka pozdě večer dorazila, stála za to... :? (byl jsem ale mimo Přerov na "stormchasingu").
:!: Přečtěte si následky této bouře :!: : http://prerovsky.denik.cz/zpravy_region ... panel.html

Dnes je beznadějně zataženo (Sc), ale poměrně teplo.

Tmax včera +31,5°C (letos nejvíc).
Tmin dnes +18°C.
Srážky za 24h 22 mm.
Vítr v bouřce v nárazech kolem 20 m/s (kam se hrabeme na Znojmo...).
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od Jan Pícha »

Zdravím
Víkend trávím na chalupě v Krásné Lípě 5 km od nejsevernějšího bodu ČR.
V pátek po příjezdu atakovala teplota právě maximální teplotu tohoto roku 26,5°C,víc tu letos zatím nebylo,jinak bylo polojasno,večer ubývání oblačnosti
Sobotní ráno začalo polojasnou oblohou,odpoledne ostupně přibývání oblačnosti a zásah slabé bouřky,která dala 5 mm srážek.Maximální teplota 23,0°C,večer po dešti už zase bylo tak,jak tu bylo v květnu skoro každý den,mlhavo,mokro a 10°C.
Dnes tu zatím máme proměnlivou oblačnost s teplotou 10,8°C,vlhkost 95% a Z větrem s rychlostí 5 km/h.
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od Adi »

Ahojky

Včerejší bouřka přeci jen patřila do kategorie těch silnějších, Předehra přišla v podobě bouřky, která šla od Ostravy, směrem na Dětmarovice a Polsko, kdy spadlo pár kapek, ale bouřka byla doprovázena schelf cloudem, který krásně rotoval. Teplota padla na přijatelných 24, posléze se začalo zatahovat před bouřkou hlavní, která dorazila sem okolo 22 večerní. Opravdu slušná blesková aktivita, silný déšť, úhrn tipuji tak na 20-25 mm, pršet přestalo přibližně po půl druhé a teplota klesla na 16 stupňů při dešti.

Nyní je zataženo nízkou oblačností a stupňů 15, pocitově chladno až zima, po oněch horkých dnech.

zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2350
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Mezi sobotou a nedělí udělala fronta opravdu razantní rozdíl. Zatímco včerejší Tmin klesla jen k +15,7°C a Tmax vystoupala až na +29,4°C, dnešní Tmin je +11,2°C a Tmax +16,4°C z půlnoci (ještě se během dne neoteplilo víc). Tlak včera během dne neustále klesal až do 19:46, kdy zjevně přešla fronta doprovázená zesílením větru až k 6 m/s, od té doby stoupá až na současných 1014,5 hPa. Během soboty se střídaly období se zmenšenou oblačností, definitivně se zatáhlo k večeru a kolem 21. hodiny se dokonce objevila slaboučká bouřka, která kromě 2 blesků zanechala ve srážkoměru 2,0 mm deště.

Aktuální stav v neděli v 9:40 - teplota +15,2°C, vlhkost 78%, rosný bod +11,2°C, tlak 1014,5 hPa. Zataženo beze srážek, bezvětří.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
dědahvězdář
Příspěvky: 1167
Registrován: 28 kvě 2009, 16:19
Bydliště: kousek od sv. Hostýna 242 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od dědahvězdář »

Dřevohostice.
Po včerejší rekordní teplotě 32°C a velmi dusném počasí se daly čekat bouřky. První blesky začaly kolem 21 hodiny, po chvíli začalo pršet. Zdálo se, že bouřka odchází ale přišla druhá větší dávka blesků a sedělo to u nás až do půl noci. Při bouřce byly chvílemi silné nárazy jihozápadního větru.
Srážky 16,5 mm, bylo potřeba narušit tvrdý škraloup po květnových deštích.
Minimální teplota 16°C.
Je zajímavé jak stavěli naši předkové střechy kostelů, zámků a škol, že vydrží ale nové střech padají, za svůj život (je mi 62) již pamatuji hodně bouřek a vichřic ale staré stavby to vydrží. Přikládám obrázek staré kůlny, která nechce spadnout.
Přílohy
kůlna.jpg
kůlna.jpg (173.76 KiB) Zobrazeno 4938 x
RNDr.
Příspěvky: 206
Registrován: 23 říj 2009, 20:44
Meteostanice: DAVIS VANTAGE PRO 2
Bydliště: Uhrovec - SZ slovensko, meno: MARKO, vek: 15

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od RNDr. »

Aktuálne máme polooblačno s teplotou 23,3°C a fúka premenlivý vietor 1 m/s.
Tmax včera: 31,4°C
Tmin včera: 17,2°C
Tpriemer: 23,8°C
Max.náraz vetra: 17,4 m/s - JZ

Tmin dnes: 14,8°C
Max.náraz dnes: 2,7 m/s

Včera pri búrke spadlo 8,0 mm zrážok a max.intezita dosiahla 132,4 mm/hr, padali krúpy 0,5 cm až 1 cm
lampet
Příspěvky: 18
Registrován: 05 úno 2009, 13:19

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od lampet »

Ahojte po včerjší bouřce se nám ochladilo a tropické teploty již nám nehrozí. Aktuálně mám oblačno s teplotou 20,1°C a vane JV vítr do 2m/s. Včera napršelo 14mm srážek.
Kolegové mám takový dotaz : Tropická noc je když teplota je > nebo = 20°C to vím, ale soused mě nasadil brouka do hlavy a to například od 0:00 hodin do 21:30 teplota neklesla pod 20°C a v 22:00 došla bouřka ochladilo se na 18°C . Otázka: byla tropická noc nebo ne??
RNDr.
Příspěvky: 206
Registrován: 23 říj 2009, 20:44
Meteostanice: DAVIS VANTAGE PRO 2
Bydliště: Uhrovec - SZ slovensko, meno: MARKO, vek: 15

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od RNDr. »

Nebola to tropická noc. Ráta sa to tak že v časovom intervale od 21:00 hod do 07:00 hod nesmie klesnút teplota pod 20°C.
Uživatelský avatar
dědahvězdář
Příspěvky: 1167
Registrován: 28 kvě 2009, 16:19
Bydliště: kousek od sv. Hostýna 242 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od dědahvězdář »

Dřevohostice.
Pro lampet a RNDr.
Minimální teplota vyjadřuje nejnižší teplotu za období předchozích 24 hodin, tj. od termínu 21
předcházejícího dne do termínu 21 dne měření, měřenou v meteorologické budce.

Vyčerpávající informace pro pozorovatele najdete zde: http://www.chmi.cz/OS/pdf/metodicky_navod/MP.pdf
dubnany 189
Příspěvky: 397
Registrován: 14 úno 2009, 22:07
Bydliště: Dubňany 200m.n.m.okres Hodonín Jihomoraský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od dubnany 189 »

Zdravím všechny,
Včera podvečer byla ohromná bouře u nás! Fůkal ohromný větr od Z-JZ nárazy byly i o síle orkánu. Rychlost tak 15-16m/s nárazy 26-32m/s ten větr trval 20 minut. Byla i ohromná bouře s četnými silnými blesky a hřměním. Deště toho bylo poméně napršelo 11mm za 2 hodiny co ta bouře trvala. Teplota včera byla až 31°C dnes je příjemných 24°C. K nám asi dorazila vlna ze Znojemska kde byly nárazy větru až 37m/s!
Tu je ještě článeček z řádění té bouře v sousedních městech: http://hodoninsky.denik.cz/zpravy_regio ... 00613.html :|
Pěkný pozdrav z jižní Moravy,konkrétně z Dubňan posílá Jirka
Naděje umírá poslední,užívejte života dokud to jde.
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od Michal Geryk »

dubnany 189 píše:...Fůkal ohromný větr od Z-JZ nárazy byly i o síle orkánu. Rychlost tak 15-16m/s nárazy 26-32m/s ten větr trval 20 minut...
Prosím, odkud bereš data o větru? Pokud usuzuješ podle subjektivního dojmu, tak se můžeš splést i o víc než 10 m/s...
Díky za odpověď.
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
lampet
Příspěvky: 18
Registrován: 05 úno 2009, 13:19

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od lampet »

dědahvězdář píše:Dřevohostice.
Vyčerpávající informace pro pozorovatele najdete zde: http://www.chmi.cz/OS/pdf/metodicky_navod/MP.pdf
Díky za informace.
A vím, že to není k aktuálnímu počasí proto ať admin se nezlobí chci se naposledy zeptat ať neotevírám další téma. Citace z odkazu : Pro účely záznamu a vykazování naměřených hodnot meteorologických prvků a sledovaných
atmosférických jevů jsou všechny typy meteorologických stanic vybaveny příslušným pracovištěm
ČHMÚ potřebnými tiskopisy.
Ptám se Vás, Jak máte řešený zápis hodnot údajů ze stanice? A to denních týdeních a hlavně měsíčních po dnech, Máte nějaké tabulky v exelu, nebo vytvořený grafický program na PC popř. tiskopisy pro ruční zapis. Můžete mě něco poskytnout ať v tom mám pořádek a přehled abych nemusel pracně něco tvořit na PC. Děkuji všem za vaši pomoc a případné formuláře mi prosím zašlete na e-mail lamlampet@seznam.cz
Ještě jednou všem moc dík
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od Yves »

Černé a i ty černější obavy se vyplnily. Pozoroval jsem nejsilnější bouři zřejmě ve svém životě. Přímo ve městě a jeho těsném okolí jsem viděl jen na zběžné objížďce první jednotky stovek vyvrácených a polámaných stromů. Přímo ve městě se možná i nějaký lehký vír opřel neskutečnou silou do borového lesíka v blízkosti sídliště a minimálně z 25% jej srovnal se zemí. Na ostatních místěch města jsem viděl sem tam polámané stromy, ale to vč. líp a podobných statných dřevin. Škody na majetku minimální, viděl jsem jen pár tašek ze střechy, ohlé pouliční osvětlení, ohlé antény, značky, ale nic extrémního. Zřejmě nejhorší byla ta údajná střecha, co spadla na auto a zranila 3 lidi. Vítr prostě musel prolomit ojediněle 100 km/h (jenom odhad podle škod), nevylučuji ani nějaké rotující minivíry, protože leckde jsou podezřelé pásy vyvrácených dřevin. Dominancí supercely tak byl jednoznačně vítr. Obvykle takové fotky vývratů a polomů znám z hor, ve městě jsem to nikdy neviděl. Myslím si, že snad ve zprávách něco večer bude, ale nám třeba televizní kanály nejedou. Za městem je situace lepší, bouřka se vyřádila přímo zde, možná downburst, možná nějaké víry, nevím. Ale viditelnost 50 metrů při bouřce a hukot jak nevím kde, prostě ta bouřka byla úplně jiná než ostatní a předčila je o parník.
Dneska je skoro zataženo až zataženo, kolem 20°C. Kolegova stanice na netu nevysílá od včerejší bouře žádná data. Snad o ni nepřišel, má stanoviště na panelovém domě přesně v místech, kde jsem viděl největší účinky větru.
FOTO:
http://yves13.rajce.idnes.cz/Nasledky_s ... 010/#album
Je to prosím na sídlišti 40tisícového města, není to někde v lesích mimo zástavbu. :?
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2350
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od Tomáš Prouza »

lampet píše: Ptám se Vás, Jak máte řešený zápis hodnot údajů ze stanice? A to denních týdeních a hlavně měsíčních po dnech, Máte nějaké tabulky v exelu, nebo vytvořený grafický program na PC popř. tiskopisy pro ruční zapis. Můžete mě něco poskytnout ať v tom mám pořádek a přehled abych nemusel pracně něco tvořit na PC. Děkuji všem za vaši pomoc a případné formuláře mi prosím zašlete na e-mail lamlampet@seznam.cz
Ještě jednou všem moc dík
No každý to asi má jinak, já jsem si během let vytvořil toto: http://www.meteosvatonovice.unas.cz/Data/2010.xls přičemž za měsíc si z toho spočítám průměry, vytáhnu maxima atd...
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
storm_ice
Příspěvky: 5607
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - červen

Příspěvek od storm_ice »

huj včera bylo zpočátku skoro jasno až oblačno, odpoledne oblačno, postupně až zataženo a zpočátku velmi slabý déšť, kolem 16h se přidaly občasné přeháňky s poměrně různorodou intenzitou od pokapávání až po silný déšť. Významnější srážky se tvořily na JV od nás (z těch se na Ústecku a Děčínsku vytvořila bouřka). Večer postupné ubývání oblačnosti a se zesilujícím severním větrem i ochlazení. Tmax 28,6°C Tmin 14,1°C, vítr ZJz-Jz do 4 m/s, večer Sz-Sv přechodně až k 7 m/s s nárazy až 10 m/s, srážky Obrázek 4,2 mm.

Aktuálně 14:30 oblačno ObrázekObrázek 20,5°CObrázek VJv do 1 m/s
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2010“