zamrznutí anometru na WS2355

Informace, dotazy a rady týkající se provozu meteostanice WS 2300

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
rp1
Příspěvky: 32
Registrován: 05 kvě 2009, 15:56

zamrznutí anometru na WS2355

Příspěvek od rp1 »

Pánové,
znáte problém "zamrzání" anometru na WS23xx? Toto je první zima, kdy mám instalován anometr na stožáru na zahradě a od včerejška (kdy pršelo a pak rychle klesla teplota po nulu) ukazuje směr větru stále 135 stupňů. Dnes ke stožáru vylezu a zjistím problém, ale zatím to vypadá, jako by ten anometr "zamrzl". Při tom v noci v nárazech byl i vítr 8 m/s, tudíž to nebude jen tak nějak lehce zaseklé.... Neřešili jste někdo stejný problém?
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: zamrznutí anometru na WS2355

Příspěvek od dobrmanek »

Kamarád ná jiný problém. Jakmile klesne teplota pod nulu, tak jeho stanice začne ukazovat nesmyslné hodnoty u větru. Rekord má zatím 255 km/h :lol: . Další týden posílá tuto stanici na reklamaci.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: zamrznutí anometru na WS2355

Příspěvek od storm_ice »

no zamrzlé to bude na 95% co jiného a vítr takovou sílu nemá aby led přerušil, jedině že by foukalo silně kolmo na směrovku. Mně loni zamrznula asi 4x, nynější zimu zatim ne :wink:
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: zamrznutí anometru na WS2355

Příspěvek od Bobr »

to se v zimě prostě stává - mě na to satčí i namrzající mlha dokáže to samý - prvně směrovk a apozději to palk přichází i na rychlost
rp1
Příspěvky: 32
Registrován: 05 kvě 2009, 15:56

Re: zamrznutí anometru na WS2355

Příspěvek od rp1 »

No, a jak se to řeší? Napadlo mne čidlo rozebrat a na zimu kritická místa potřít vazelínou odpuzující vodu. Mimochodem - dnes jsem k tomu vylezl po žebříku (mám to na stožáru 5 metrů nad zemí) a anometr byl opravdu přimrzlý. Zkusil jsem ho rukou povolit, sice se otáčí, ale dost těžko, takže směr větru to zcela jistě neukazuje správný....
rp1
Příspěvky: 32
Registrován: 05 kvě 2009, 15:56

Re: zamrznutí anometru na WS2355

Příspěvek od rp1 »

Hmm. Mně se stává to, že stanice tak jednou za 1000 měření ukáže nesmyslnou hodnotu vnější teploty. Řada měření vnější teploty vypadá takto: -1.1, -1.2, -1.1, -17.8, -1.2, .... Myslel jsem si, že je to rušením přenosu mezi vnější a vnitřní stanicí, ale protože jsem to viděl několikrát a nikdy nebyla dotčena jiná hodnota (vlhkost, směr a síla větru), jsem přesvědčen, že občas prostě kecá vnější teploměr. Pochybuji, že mi tohle někdo vyreklamuje, neb bude problém to vůbec dokázat...
orol
Příspěvky: 10
Registrován: 04 kvě 2009, 19:54

Re: zamrznutí anometru na WS2355

Příspěvek od orol »

Tak mne sa stalo, ze zamrzla veterna smerovka a v rade merani sa objavil udaj o smere vetra z juhu, aj ked smerovka bola zamrznuta smerom na severozapad :)

Je to prva zima, kedy mam namonotvany novy typ anemometra ES-TX20 (s miskami - nie s vrtulkou) tak som zvedavy,
ako to bude pokracovat.
K cidlu som vyliezol a zohrial, az sa pohlo. Zamrznutie sposobila voda medzi telesom cidla a "strieskou" ktora sa otaca spolu so smerovkou. Do vnutra urcite voda neprenikla.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: zamrznutí anometru na WS2355

Příspěvek od jirkapocatky »

U stanice WS2300 jsem ještě nikdy nezaznamenal zamrznutí korouhve,ale velmi často se mi za hustého sněžení ucpe turbínka.Napadlo mě utvořit nad celým anemometrem nějakou přiměřeně velkou stříšku z nějakého lehkého plastu nebo i plechu ale nakonec k tomu nedošlo,neboť jsem si pořídil VP2+.Přestože WS ka je stále duálně v provozu už tenhle problém neřeším.myslím si ale že by to mohla být pro někoho inspirace.Možná by se dala udělat např. z PET lahve nějaká malá manžeta aby nezatékalo do tělesa anemometru a nemohl tím pádem zamrzat(korouhev) Jinak si myslím že jakékoliv mazadlo při nižších teplotách situaci jen zhorší.
Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
rp1
Příspěvky: 32
Registrován: 05 kvě 2009, 15:56

Re: zamrznutí anometru na WS2355

Příspěvek od rp1 »

Bobr píše:to se v zimě prostě stává - mě na to satčí i namrzající mlha dokáže to samý - prvně směrovk a apozději to palk přichází i na rychlost
Přesně tak, dnes ráno zamrzla i sonda na rychlost :( A je to ten nový typ s miskama. Vcelku jsem si zvykl, že WS 2355 je spíše stavebnice, kterou je třeba dodělat doma - radiační štít jsem vyrobil, špatně nacvaknuté koncovky RJ-11 na kabelech opravil, ale problémy s anometrem jsem nepředpokládal. Zkusím vymyslet nějakou tu stříšku s pet-lahve, jak tady někdo navrhoval...
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice WS 2300“