Aktuální počasí v ČR - leden 2006

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Když zima,tak už pořádná a tak ji tady máme.Vše začalo nenápadně včera večer kolem22.hod,kdy přestalo sněžit,vzrostla dohlednost a ve výšce začalo sílit severní proudění spolu s cáry stratů.V Peci pod Sněžkou se začalo ochlazovat před půlnocí,ale u nás až v 1.hod po půlnoci teplota váhavě pomalu klesá k -1 st.Ráno v 6.hod už -12 a venku arktické povětří-polojasno,proletují sněhové hvězdice.Do doby než začalo ovlivňovat teplotu slunce jsme se dostali na -16 st.Teď je zcela jasno -12 st.
josefsitka
Příspěvky: 19
Registrován: 26 zář 2005, 13:32
Bydliště: Drnovice 236, okr. Vyškov

brrrrrrrrrrrr

Příspěvek od josefsitka »

Zdravím z Vyškova!
Tak nad ránem k nám Moravskou branou dorazil arktický vzduch. V noci ve 3:00 ještě +1°C, velká oblačnost, slabé dešťové přeháňky. Ty jsou záhy střídány sněžením. V 7:00 teplota -6,5°C, zataženo, po sněžení, nový 1,5cm. Čerstvý SV vítr 5-9 m/s, tvoří se jazyky. Ráno rozpad oblaků a další ochlazování.
Aktuálně jasno, -10,6°C, SV 6m/s, 60%. Výška sněhu firn 19cm.
Dnes a zítra ráno má být u nás dle GFS mezi -18°C a -22°C, jestli to vyjde, bude nejchladněji od prosince 1996 (tehdy u nás série ranních minim -°18°C, -22°C a -20°C), to mi bylo 10 let. Větší mrazy už nepamatuju.
40km na SV od nás je nyní -15°C (Přerov), takže se může stát cokoli :D
Teplotní rozdíl Znojmo-Ostrava činí 12°C :shock:
Přeju příjemné zmrzání, já du do lesa :)
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Mrrrrrzzzzznnnneeeee

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Dnes ráno to spadlo k -17, teď je -16, večer čekám -20, čekám prolomení 10-ti letých rekordů od roku 1996.


Od včerejška napadl 1 cm, je jakési oblačno průsvitným stratocumulem? padá jakýsi vymrzlý sníh. Je opravdu zima.
Jinak včera večer nenápadně kolem 23 hod již se začalo při slabém sněžení tvořit náledí, teplota jen lehce pod nulou, mrazivá vlna dorazila nad ránem

Ps. Já jsem to tušil, že jsem to zblbnul z tím ledovým dnem ihned po odeslání :-(


Zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Kross
Příspěvky: 336
Registrován: 24 kvě 2005, 10:11
Bydliště: Most, 270 m.n.m.

Zima je tu!

Příspěvek od Kross »

Hezký den z Mostu! Po menší odmlce se vracím zpět. Vrátím se ještě ke včerejšku, kdy panovalo nevlídné počasí, skoro celý den slabě pršelo /slabě nad 3 mm/, poslední sníh ubýval. Zůstala vrstva do 3 cm, 10-30% povrchu kouká ven, ve městě je to přesně obráceně. Max. T včera +3,8 st. C., večer před půlnocí ještě necelých +2 st. C. Dnes ráno ochlazování a poprašek. Dnes se max. T dostala k -6 st. C. Vál velice studený SV vítr. Stav teď po 17. hodině-teplota -8,1 st. C., jasno, 0/8, rozpad oblaků, vlhkost 77%, tlak 1035 hPa, slabý vzestup, vítr se dost zklidnil, jen občas do 3 m/s, SV. Zdárek a nezmrzněte!!!
Most-místo měření 270 m.n.m., nadmořská výška Mostu 205-415 m.n.m.
Uživatelský avatar
hrdla3
Příspěvky: 1022
Registrován: 24 črc 2005, 20:18
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Loket,430 mn.m/Karlovarský kraj/
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hrdla3 »

Zdravím z Lokte.Tak tady jako všude jinde v ČR se od rána ochlazuje.Tmax 0,0st. hned po půlnoci a Tmin je nyní -12,2st.Po včerejším oblevovém dni nám tu zůstalo 20cm teď už zmzlého sněhu.Aktuálně je jasno,tlak letí nahoru 1036,7hPa a vlhkost 77%.Přeji pěkný promrzlý večer a jsem zvědav na minima v příštích dvou dnech.
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Dnešní arktické počasí poledních hodin ještě šlo,i když mrzlo hodně a vanul slabý nepříjemný vítr-teplota přes den kolem -13 st.Odpoledne vysoká oblačnost s pár straty,klesá dohlednost,sílí vítr a teplota dále padá.Teď večer po 21.hod jsme po dvaceti letech zpět v roce 1987 kdy bylo podobné počasí.Je jasno -20 st a čerstvý severovýchodní vítr činí pobyt venku nesnesitelným.
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Prozatimní rekord

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Když jsem šel na noční, teplota klesla k -21, je téměř jisté, že do půlnoci to ještě poklesne. Sem tam do toho zafouká v poryvech SV vítr.
Naposledy v roce 1987 to kleslo tak hluboko ....
, jak psal můj předřečník .-)

Uvidíme, na kolik to padne do rána.

Zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Rosnicka-avo
Příspěvky: 19
Registrován: 22 lis 2005, 01:35
Bydliště: Chomutov - 320 m n. m.

Příspěvek od Rosnicka-avo »

Tak zase po delší době zdravím z Chomutova.

Také k nám dorazil mrazivý vzduch, i když není to tak zlé jako na východě našeho uzemí (Ostrava ve 21 h hlasila - 20,4 st. C).- Sněhu tu po včerejší oblevě zůstalo asi 5cm. Je pěkně zmrzlý, snad ještě na něj něco v polovině týdne připadne, ale moc tomu nevěřím. Zatím nejvíc sněhu tuto zimu bylo týden před Vánocema, kdy jsem naměřil 18 cm, ale hned ten den sníh začal tát. Bohužel tady obvykle nejvíc sněhu napadne těsně před oblevou. Pořadná peřina tu naposled byla v lednu roku 2004, to i v centru města tehdy leželo 30 cm. Před rokem byla v Chomutově maximální výška sněhové pokrývky jen cca 10 cm. Máme holt nevýhodnou polohu v zavětří Krušných hor a navíc k nám nezasahují srážky středomořských tlakových níží. Horší to je se sněhem snad jen v okolí Žatce. Dnes jsem si byl pořadné peřiny užít nad městem, tam to vypadá po včerejším mokrém a vydatném sněžení jako v pohádce (vyšku sněhu na hřebenech odhaduji min. na 1 metr). Aktuální počasí: teplota: - 11 st. C, vítr slabý SV, tlak:1032 hPa, jasno. Tak se mějte a ať vám padne teplotní rekord.
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Zdravím všechny z Trutnova.Adi i já jsme psali,že naposledy takhle mrzlo v roce 1987.Jen bych to rád upřesnil.Samozřejmě byly silnější mrazy třeba v prosinci 1996,ale to bylo bezvětří na rozdíl od posledních hodin a předpokládáme,že teploty ještě půjdou dolů.Toho roku 1987,kdy při -20 byla téměř vichřice a sněhová bouře,stejně asi nedosáhneme,ale tehdy jsem se vypravil obdivovat obrovské sněhové závěje na kopci nad městem a málem jsem se nevrátil.Tehdy to bylo opravdu drsné,nesrovnatelné s dneškem.Ponořím se do starých papírových záznamů a hodím sem datum pro pamětníky.
Ještě o jednu záhadu se tu s vámi musím podělit a doufám,že mi s tím objasněním pomůžete.Už mám přesnější informace od známých.V noci ze soboty na neděli za silného větru okolo 3hod ranní došlo k průniku kontinentálního,nebo arktického vzduchu na Trutnovsko a bleskovému poklesu teploty podobnému ze silvestra roku 1978.To už asi pamatovat nebudete nikdo,ale nevadí,toho se to netýká.V neděli ráno a dopledne už silně mrzlo v celé severovýchodní polovině území a teploty byly od -12 do -18 st,jen Pec pod Sněžkou měla v 10.hod -3,9 st,což jsem považoval za chybu,ale za hodinu měla sice -6 st,ale oproti okolí stále téměř o deset stupňů tepleji.Během odpoledne se tento rozdíl pomalu srovnával a teď večer ač je v Peci o nezvyklé dva stupně tepleji než u nás je to skoro teplotně srovnáno.Ale co se tam dělo dnes v ranních a dopoledních hodinách,když byla v Peci stejná teplota jako na nejteplejších místech v republice-třeba České Budějovice a o mnoho stupňů tepleji než v okolí.Díval jsem se na výstup z ranních hodin a jediné co mně napadlo při pohledu na teplotní křivku,že nejstudenější vzduch ležel v hladině pod 1 km.Do Pece se tedy od severovýchodu jednoduše asi nedostal,protože tam jsou hřebeny vysoké 1200-1500 metrů vysoké.Dalším potvrzením je vítr.V celé republice dnes foukalo ze severovýchodního směru různě silně,a i u nás vál dosti čerstvý vítr a Pec dávala většinou bezvětří.Takže studený arktický vzduch zatekl do Pece až v průběhu dne údolím od jihu?Vše uvedené se týká stanice v Peci pod Sněžkou.Na Holiday info jsou hodnoty teploty z měření nad Pecí ve výšce 1000 metrů přes den kolem -10 st,což je také o pěkných pár stupňů více než v nedaleké Horní Malé Úpě.Jiné stanice z Krkonoš udávají z tohoto zdroje uvádějí podivné teploty,takže hodnoty odsud beru s rezervou.Už to však není tak výrazný rozdíl,jako ze stanice.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Sibiř v Brně

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Tak sibiřské mrazy dorazily samozřejmě i na jih Moravy. Dnes ráno tu máme okolo -20 °C (teploměr vzhledem k únikům tepla skrz okno ukazuje -18°C), což pokud mě pamět neklame bude snad nejméně za můj pětiletý pobyt zde. Pokles teploty tu nebyl zpočátku nijak prudký, každopádně zima je velká :o . Takže nyní v 10:00 je -16°C, absolutně jasno, dohlednost velmi dobrá, bezvětří a leží cca 15 cm sněhu, mírně firnovatého.

Co se týče Velkých Svatoňovic, v sobotu tam panovaly celý den nadnulové teploty (+0,5 - +2°C) a zatažená obloha s občasným deštěm se sněhem. V neděli ráno však bylo náhle -13,2°C, to samé ve 14:00 a obloha se téměř zcela vyjasnila. Výsledky z dnešní noci zatím nemám, až budou poskytnu :wink:. Dnešní den asi bude v Brně jeden z nejstudenějších, ještě že nemusím ven 8) ...
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
josefsitka
Příspěvky: 19
Registrován: 26 zář 2005, 13:32
Bydliště: Drnovice 236, okr. Vyškov

zima na Moravě

Příspěvek od josefsitka »

Zdravím z Vyškova!
Tak my jsme naměřili ranní minimum -19,5°C (naposledy chladněji v prosinci 1996). V noci stále SV vítr 3-8 m/s skrz Moravskou bránu, přesto se permanentně slbě ochlazovalo. Nyní teplota jde nahoru jen velmi pomalu, odpoledne lze u nás čekat tak -13°C. Vítr už znatelně slábne, takže ráno možná klesneme i pod těch -20°C. Včera se hodně ochotně tvořily jazyky a závěje. Na přímém větru to bylo kruté, moc nepomáhala ani šála KOMETY :o
K dnešním ranním minimům. Ve Slezsku to spadlo na -24°C, ještěi v Přerově -22,5°C, jasně je vidět teplotní uspořádání Moravské brány. Ve Štítné naměřili -25,3°C a v Šumperku to spadlo na -29°C.

A s tou Pecí. Když tak přemítám místní reliéf, od SV nevede do Pece žádné údolí, tam je svah Růžohorky. Takže tomu arktickému vzduchu asi chvíli trvalo, než tam zatekl. Do Trutnova to může huknout mnohem rychleji. Vzduch má vždycky dost problémy přímo kopírovat svah, nejdříve si volí přirozenější cesty. Takže takové krkonošské mikroklima :D
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yves »

Dobrý den,
včera bylo rozděleno počasí na dvě části: ráno a dopoledne zataženo s trvalým slabým sněžením, které přineslo jen necelý 1 cm. No a odpoledne a večer již převládlo jasno. Tmin (23:59) -18.3, Tmax (0:01) +0.6 stupně.
Dnešek už byl jasný po celý den a vyjímečně mrazivý. Dnů, kdy se teplotní maximum nedostane nad -10 stupňů, je velmi málo a jsou zimy, kdy se takové denní maxima ani nevyskytují. Takže dnes Tmin (7:30) -19.5 stupně a Tmax (14:50) -10.5 stupně. Mráz ještě stupňoval slabý větřík.
No a nyní máme opět jasno, kouřmo, teplota je -15.1 a tlak neuvěřitelných 1044 hPa. No nevím, dnešní rekord stávající zimy se klepe, tak uvidíme......Přeji hezký večer
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Yves »

Jestě chci dodat, že na zemi leží 14 cm prašanu, někde firnu. A KOMETA dostane v sobotu v Třebíči na zadek!!
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

počas

Příspěvek od Bobr »

tak u nás do rána -19,7, ráno cestou do práce kolem řeky tak -24, v poledne bylo "jen -12. jinak jasno akorát ven se nikomu nechce :-)
Uživatelský avatar
hrdla3
Příspěvky: 1022
Registrován: 24 črc 2005, 20:18
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Loket,430 mn.m/Karlovarský kraj/
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hrdla3 »

Zdravím z Lokte.Tak tady také pořádná zima,i když ne zase taková jako na východě republiky.Tmin -19,2st. a Tmax -8,7st.,takže se nejedná ani o arktický den.Aktuálně je jasno,tak jako po celý den,teplota je
-15,2st.,zhruba o 2st. nižší než včera v tuto dobu,tak uvidíme ráno,tlak nám pěkně povylezl 1040,1hPa a vlhkost 83%.Sněhu se tu drží stále 20cm.Přeji pěkný večer.
Zamčeno

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2006“