Virga u Ac

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
RAM
Příspěvky: 9
Registrován: 23 kvě 2005, 19:33
Bydliště: Ždánice
Kontaktovat uživatele:

Virga u Ac

Příspěvek od RAM »

Dnes jsem pozoroval další krásnou virgu u altokumulu a v souvislosti s tím mě napadla jedna věc. Je možné, aby virga směřovala jen dolů? Nemůže třeba od Ac směřovat i nahoru? Jako že by drobné kapičky byly unášeny stoupavými proudy vzhůru a vytvářely by tak virgu. Mnohdy se mi totiž zdá, že ta virga je skutečně protažena směrem nad Ac.
Uživatelský avatar
Cumulik
Příspěvky: 299
Registrován: 25 kvě 2005, 23:30
Meteostanice: klimatologická stanice ČHMÚ
Bydliště: Pošumaví, Budětická vrchovina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cumulik »

Ahoj Romane,já nevím,ale nepamatuju se,že by jsem pozoroval virgu u Ac směrem nahoru.Dolu ano a i jsem kolikrát zaznamenal pár kapek. Někdy u vysokých Ac mě rozčiluje,že pozorovatelé mají tendenci kódovat krom Ac cirry,přičemž při pořádném pozorování je vidět,že to je ve skutečnosti všelijak zakroucená virga směrem dolů pod Ac,avšak vzhledově vypadá jako cirrus,protože to je velice jemná virga.Nojono,s tím nic neuděláš.To na co se ptáš,bych spíš čekal u nějakého Cb nebo Cu cong,kdy se vršek odtrhne,ulítně a zkrystalovatí. Zkrátka Ti tohle nemůžu potvrdit.ahoj
http://www.vlkonice.webnode.cz

Z Vlkonic (493m n.m.) pod Džbánem (618,5m n.m.) a kousek od Horažďovic (427m n.m.) všechny zdraví Jarouš
Uživatelský avatar
Slovakia
Příspěvky: 25
Registrován: 01 čer 2005, 10:22
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Slovakia »

Nie nie je mozne. Pri takomto procese totiz pokracuje vyvoj oblaku smerom nahor ako vzduch stupa.
Virga su vzdy zrazky ktore vypadavaju do vrstvy sucheho vzduchu. A vacsinou smerom nadol.
je vsak mozne pozorovat ako pri silnom vetre a najma v zime sa z oblaku odtrhavaju prudy ladovych krystalikov, co casto nadobuda formu podobnej virge.
RAM
Příspěvky: 9
Registrován: 23 kvě 2005, 19:33
Bydliště: Ždánice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RAM »

No, mě to taky připadá docela zvláštní, že by virga "splývala" směrem nahoru. Ale při pozorování halových jevů jsem se docla nedávno setkal se zajímavým jevem, kdy byly na obloze Ac a z nich splývala virga. A na této virze bylo halo. Podle teplotních a dalších snímků z družice NOAA jsem určil, že altokumuly měly teplotu někde nad nulou, tedy že byly vodní a ta virga musela být v oblasti, kde byly teploty pod nulou, protože jinak by tam nebyly ledové krystalky, na kterých bylo halo. Konkrétně šlo o horní dotykový oblouk, to jest o halo, které vzniká na ledových sloupcích. Nebyl sice moc jasný, ale byl docela "ostrý" a s čistými barvami, což dokládá docela kvalitní krystalky bez nějakých "zbytečných" inkluzí. Ledové sloupky vznikají při teplotách mezi -6°C a asi -10°C (další oblast tvorby sloupků je pak až při dost nízkýc teplotách). A tady mě právě poprvé napadla myšlenka, že by virga mohla směřovat i vzhůru.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Aha,tak jo.Pravda,nikdy jsem se tomu moc nevěnoval a nikdy mne to nenapadlo,ale ted v zimních měsících se na to zaměřím,ikdyž to asi bude lépe vidět v létě při lepší konvekci.Je to zajímavý poznatek.
Uživatelský avatar
Cumulik
Příspěvky: 299
Registrován: 25 kvě 2005, 23:30
Meteostanice: klimatologická stanice ČHMÚ
Bydliště: Pošumaví, Budětická vrchovina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Cumulik »

Jee,omlouvám se,to je moje:-)
Anonymous píše:Aha,tak jo.Pravda,nikdy jsem se tomu moc nevěnoval a nikdy mne to nenapadlo,ale ted v zimních měsících se na to zaměřím,ikdyž to asi bude lépe vidět v létě při lepší konvekci.Je to zajímavý poznatek.
http://www.vlkonice.webnode.cz

Z Vlkonic (493m n.m.) pod Džbánem (618,5m n.m.) a kousek od Horažďovic (427m n.m.) všechny zdraví Jarouš
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“