Elektronicky nebo analogovy merak?

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
jirka.xx

Elektronicky nebo analogovy merak?

Příspěvek od jirka.xx »

Dobry den, chtel bych se zeptat jakou mam vybrat "meteostanici" U te el. me laka predpoved a komfort ovladani a ze mam na stole vsechny informace. U te analogove zase cena a dojem, ze bude nejspis o neco presnejsi ( hlavne ten vlhkomer). Od analogove me odrazuje, ze ven bych musel koupit nejakej dalsi teplomer a chodit se na nej koukat:) ( vnejsi vlhkost me ani tak moc nezajima ). Jeste jsem premyslel, ze bych koupil tu el. + k tomu analogovej vlhkomer. Co me poradite? Nikdy jsem meteostanici nemel a po prestehovani nemam doma ani teplomer:)

vlhkomer

http://www.meteoshop.cz/product_info.ph ... anguage=cs

analog:

http://www.meteoshop.cz/product_info.ph ... anguage=cs

elektronickej:

http://www.obchodnet.cz/inshop/zbozi/(i ... cidlo.html
mishut

Re: Elektronicky nebo analogovy merak?

Příspěvek od mishut »

Viděl jsem tu TE653 na vlastní oči a má docela malý displej. Nedávno jsem si zrovna na meteoshopu koupil jednu meteostanici, váhal jsem právě mezi TE653 a GARNI TE652EL a rozhodl jsem se pro TE652EL viz.: http://www.meteoshop.cz/product_info.ph ... anguage=cs

Cena byla malinko vyšší, ale displej je tam pořádnej, takže nelituju, mám ji na nočním stolku a teď každý ráno, když vstávám tak hned vidím vše potřebné.

Ta analogová bude asi taky pěkná, ale je to jen dovnitř, což by mi nevyhovovalo, já potřebuji vědět hlavně jak je venku.

Cus bus

mishut
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronicky nebo analogovy merak?

Příspěvek od JeKyLL »

jirka.xx píše:DU te el. me laka predpoved a komfort ovladani a ze mam na stole vsechny informace. U te analogove zase cena a dojem, ze bude nejspis o neco presnejsi ( hlavne ten vlhkomer). Od analogove me odrazuje, ze ven bych musel koupit nejakej dalsi teplomer a chodit se na nej koukat:) ( vnejsi vlhkost me ani tak moc nezajima ). Jeste jsem premyslel, ze bych koupil tu el. + k tomu analogovej vlhkomer.
Spomínané analog. vlhkomery sú skôr "symbolické" - s presnosťou to určite nebude také dobré a váš dojem je iba klam. Určite ich "kalibrovali" číňani niekde v garáži. Samotná stupnica delená "po 5" - hovorí za všetko.
Jednoznačne by som si kúpil el. stanicu! Ceny sú priaznivé, stačí trochu hľadať.
jirka.xx

Příspěvek od jirka.xx »

Nj, jenze ta garni stoji 1955 a ja tam tu koupim za 1211. Coz pro me docela rozdil je:( Snad to zas tak extra maly nebude. S tou presnosti jsem to myslel spis tak, ze jsem se kdesi ( mozna tady ) docetl ze ty el. stanice nezvladaji ty krajni polohy. Jakoze vlasovej ukazuje 90% a el. se sekne na 80%. Zas je fakt, ze ta 653ka nevypada jak nakej totalni smejd, tak snad to bude za neco stat:)
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirkapocatky »

Kdysi jsem dostal k narozeninám takovou tu trojkombinaci hygrothermobaro.Myslím že to vyrábějí v Novém městě nad Metují.
Mohu potvrdit že je to jenom dekorační předmět.A ne zas tak levnej.Takže bych se jednoznačně přikláněl k elektronice.Profesionální automatické stanice provozované na celém světě jsou a musejí být postaveny na elektronice a jsou brány jako rovnocenní partneři klasickým měřidlům.Samozřejmš že jsou vyrobeny špičkovými technologiemi,ale v dnešní době se tyto rozdíli už dost stírají postupujícím technickým pokrokem a masovostí výroby těchto komponentů právě do amaterských stanic.Jediný podstatný rozdíl v přesnosti snad může být způsoben faktem,že profesionální stanice jsou pravidelně kalibrovány a to je slabina u všech námi amatéry používaných čidel-si myslím já.
PS. a s tou předpovědí bych to nebral tak smrtelně vážně Jirka
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JeKyLL »

jirka.xx píše:Nj, jenze ta garni stoji 1955 a ja tam tu koupim za 1211. Coz pro me docela rozdil je:( Snad to zas tak extra maly nebude. S tou presnosti jsem to myslel spis tak, ze jsem se kdesi ( mozna tady ) docetl ze ty el. stanice nezvladaji ty krajni polohy. Jakoze vlasovej ukazuje 90% a el. se sekne na 80%. Zas je fakt, ze ta 653ka nevypada jak nakej totalni smejd, tak snad to bude za neco stat:)
S "krajnými polohami" je vždy problém, aj u vlasových hygrometrov. LaCrosse používa "swiss humidity sensor" čo je Sensirion (a asi aj ostatné stanice ho používajú). Zo samotného princípu konštrukcie cmos čidla vyplýva, že ono je aspoň tak presné, ako je deklarované v návode. To že v praxi výsledky také nie sú - je dôsledok "uloženia a nevhodného zakrytovania senzoru". Aspoň to je záver z mojej korešp. so Sensirionom. A to je potom presnosť veľmi slušná.
Po niekoľkých prototypoch pasívne vetraného krytu (kedy som dosahoval max 86%RH) som sa pustil do aktívneho - ventilátorového krytu a hneď vyskočili hodnoty do 91%RH - a to ešte nebola hmla.
Z informačného hľadiska je %RH v podstate nepodstatná informácia. Dôležitejšie pre porovnávanie a záznam je rosný bod.
jirka.xx

Příspěvek od jirka.xx »

No ja to zas neberu tak tragicky:) Precejen to nemam jako konicek, ale budu to sledovat jen tak ze zajmu. Treba me to casem nak vic chytne a poridim neco lepsiho:) Jinak jeste dotaz na umisteni venkovniho cidla. Muze byt v otevrene casti skrine co stoji na balkone? je bila, takze to nebude ohrivany a bude to chraneny pred slunkem, destem vetrem atp.
Viktor
Příspěvky: 33
Registrován: 15 lis 2006, 10:46
Bydliště: Olbramice u Olomouce 400 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Viktor »

Samozřejmě pokud má někdo umístěné přístroje v naprosto nestandardních podmínkách (např. na okně v paneláku), je naprosto zbytečné honit se za jakoukoliv přesností přístrojů, protože už sama poloha čidla vnáší do měření chybu několika stupňů. Pokud jsou ale čidla na přibližně odpovídajícím místě (tj. 2m nad zemí na volném prostranství), stojí za to i v amatérské praxi brát to s tou přesností a reprezentativností výsledků trochu vážně. S tím souvisí i "křížová" kontrola. Tedy digitální meteostanici kontrolovat ještě přesným rtuťovým teploměrem, či vlhkoměr občas konfrontovat s hodnotami naměřenými psychrometrem.

Protože jsem nedostal počítač od strýčka z Ameriky, ale musel jsem na něj našetřit z českého platu a udělat tak díru v rodinném rozpočtu, vážím si téhle plechové bedny dost na to, abych ji při odchodu z domu vytahoval ze zásuvky a nenechával všanc bouřkovému přepětí v síti. To byl první důvod, proč se ze mě nechtíc stal zastánce konvenčních měřidel a ručního shromažďování údajů (s využitím mechanických registračních přístrojů). Než jsem pochopil, že právě v tom je ta krása amatérské meteorologie... ...ne, nekamenujte mne hned za zpátečnictví v době, kdy se vše předělává na automatický sběr a vyhodnocování dat. Pro mne je právě to obcházení teploměrů s blokem a tužkou to, co mě těší. Číslo na displeji v teple pokoje nikdy nenahradí přímý pohled na svištící misky amenometru ve vichřici, když vám ten živel žene déšť do tváře. Je v tom trochu adrenalinu, protože kdybych chtěl, můžu se kdykoli na http://www.chmi.cz kouknout co udává za hodnoty pár kilometrů ode mne stanice Luká. Ale to by nebylo jaksi ono. Zadruhé papír je papír a tužka je tužka - žádný nechtěný klik myší či havárie harddisku mě nepřipraví o záznamy.
Viktor Olbramice
storm_ice
Příspěvky: 5596
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

tak já pro změnu rád přešel na sběr dat do PC. pravda člověk si tím "ulehčí práci od běhání k teploměru apod., ale u mě v paneláku to zas takový rozdíl není. Spíše to má pro mě výhody .. 1) pokud jedu pryč, stále se mi měří hodnoty (zaznamenávám po 5min) 2) mám přehled o vývoji teplot za celý den což s ručními záznamy je prakticky "nemožné". 3) určitě mi to usnadní práci s daty .. ze stanice překopíruji do excelu a tam si s daty můžu hrát jak chci :). Je ale pravda, že s nostalgií zavzpomínám na časy minulé když se podívám do notesu a tam ještě symboly podobné počasí na ČT1 :P PS havárie se stala i s notesem, kdy sem ho polil a pak následně sem musel asi 2 roky přepisovat ... pokud jsem doma tak si data každý den zálohuji ;)
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Příspěvek od Flames »

Zajímavé názory a rád se přidám.Souhlasím s Viktorem,že nic nenahradí kontrolu hodnot na přístrojích a zaznamenání hodnoty,než automatický sběr dat do počítače-prostě stará škola.Ale abych se tak nedržel zpět,poslední roky jsem si počítač pořídil a ukládám vše do tabulek v nesrovnatelně přehlednější podobě-samozřejmě s ochranou v podobě záloh.Čas který ztratím měřením se mi vrací uložením hodnot a výpočtem v tabulkách.Nedokáži si již představit dřívější zaznamenávání do tlustých bloků,které po třech letech denního používání vypadaly hrozně.
Určitě se nemůžeme srovnávat s meteorologickými stanicemi,pořád je to počasí jen náš koník a podle toho je nutné k tomu i přistupovat.Časem si i já možná pořídím nějakou stanici s automatickým sběrem dat,ale pořád to bude jen vedlejší produkt-doplněk k tomu hlavnímu sledování počasí.
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“