Mech. provedeni cidla (odstineni...)

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Hafajs
Příspěvky: 1
Registrován: 28 črc 2006, 13:45
Kontaktovat uživatele:

Mech. provedeni cidla (odstineni...)

Příspěvek od Hafajs »

Zdravim vsechny. Potrebuji zjistit, staci treba link, jak ma byt fyzicky provedeno teplotni cidlo. Kde ma byt umisteno -vzdalenost od budov, vyska nad terenem, jak a jestli stineno... Mereni, prenosy dat atd. nejsou momentalne problem, ale relevance namerenych hodnot ano. Urcite existuje nejaky predpis zajistujici mereni ve stejnych podminkach. Strejda Google neporadil, ale dostal mne sem. Pomuzete? Dik.
Viktor
Příspěvky: 33
Registrován: 15 lis 2006, 10:46
Bydliště: Olbramice u Olomouce 400 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Viktor »

Pro oficiální klimatologická a synoptická měření by mělo být samotné čidlo 200cm nad terénem. Uprostřed volné plochy nejméně 20 x 20 metrů porostlé nízce posekaným trávníkem. Teprve ve vzdálenosti 15 až 20 metrů se smí vyskytovat překážky nižší než 2 metry. Pokud jsou v okolí překážky vyšší, musí být čidlo umístěno tak, aby tyto překážky nevrhaly na čidlo stín při pohybu Slunce po obloze - na termogramu by byl schodek, případně by to "otupilo" maximální teplotu.

Radiační kryt (žaluzie, stínící misky) jsou čistě bílé (barevný odstín 1000, nátěr se obnovuje 1x za 2 roky) a čidlo by od nich mělo být vzdáleno nejméně 50mm. Samotné čidlo by mělo být kovově lesklé nebo bílé (i uvnitř radiačního krytu), nikoli černé jak některé plastové termistory bývají.

Pro amatérské podmínky bude patrně nutné z těchto požadavků hodně slevit. Přesto by bylo vhodné uhnout s čidlem co nejdál od asfaltových ploch, horkých stěn domů. Od velkých stínících překážek je umístit jižně.

Jako radiační kryt je samozřejmě ideální meteorologická budka, ale pro malé čidlo vyhoví i soustava obrácených, nad sebou sestavených, závitovými tyčemi držených, bíle nastříkaných, větších plastových misek, určených původně pod květináč, uvnitř kterých je ve dně velká díra, kde má čidlo dost "životního" prostoru. Dvě horní misky mají dno plné, horní miska stíní dno té spodnější, aby se neprohřívalo, protože umělá hmota není zcela neprůhledná. Misek musí být hodně a hustě, tak aby při východu či západu slunce, neprošel nikdy jeho paprsek na čidlo. Nejspodnější miska má také plné dno, za které je celý ten "stromeček" upevněn na tyči.
Viktor Olbramice
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“