Kolísání teplot

Zajímáte se o meteorologii a nevíte jak začít? Máte nějaký problém při měření a pozorování? Pokusíme se vám poradit.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
horale
Příspěvky: 728
Registrován: 29 říj 2010, 11:00
Meteostanice: Topcom NG265NE
Bydliště: Nové Město pod Smrkem 490 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Kolísání teplot

Příspěvek od horale »

Zdravím, chtěl bych se zeptat, čím může být způsobeno kolísání naměřených teplot meteostanicí. Poslední dobou jsem pozoroval jakési kolísání teploty v pravidelných intervalech (přibližně 2 minuty) o cca 1-1,5°C. Myslel jsem si, že je problém s bateriemi ve vysílači, tak jsem je vyměnil jak tam,tak v meteostanici (ta dostává ale stálý proud z pc), ale nezměnilo se to. Bylo to období asi dvou dnů pře koncem roku, teď už běží normálně.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolísání teplot

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Za jaké teploty to bylo?
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
horale
Příspěvky: 728
Registrován: 29 říj 2010, 11:00
Meteostanice: Topcom NG265NE
Bydliště: Nové Město pod Smrkem 490 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolísání teplot

Příspěvek od horale »

Jednou jsem to pozoroval při teplotě kolem +6°C, podruhé když bylo cca -3°C.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolísání teplot

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Tak to pak nevím čím může být, při teplotách pod -5°C a jasných nocích se s tím setkávám běžně a není to chyba stanice - prostě tak teplota osciluje.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
horale
Příspěvky: 728
Registrován: 29 říj 2010, 11:00
Meteostanice: Topcom NG265NE
Bydliště: Nové Město pod Smrkem 490 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolísání teplot

Příspěvek od horale »

No tak zrovna včera jsem pozoroval zase jeden výkyv. Na meteostanici bylo +5,3°C a během chvilky to přeskočilo na +0,8°C, pak se to ustálilo na cca +3,5°. Je pravda, že tu neustále fouká silný vítr a fénuje, ale tohle se mi moc nezdá.

Kolikrát jsem při větru pozoroval výkyvy teplot a většinou změny byly v rychlém časovém sledu, ale postupné, tzn. teploty se zvedaly, nebo klesaly po desetinách stupně, maximálně po 1 až 2°C, ne rovnou skok o 5 stupňů..
TommyAst
Příspěvky: 1556
Registrován: 05 bře 2013, 22:44
Meteostanice: V 850 hPa pod -40 °C a zvoleni Babise v CR nechcem

Re: Kolísání teplot

Příspěvek od TommyAst »

Ona teplota docela dost kolísá, ale obvzkle jsou používána čidla s rozumnou setrvačností u CHMI, poločas vyrovnání rozdílů nevím. Krátkodobé kolísání může být o 1-2°C. Dost záleží na typu krajiny a počasí. V horských svazách za jasných nocí kolísá docala dost.
V 850 hPa pod -40 °C a Babise prezidentem v CR nechceme
Odpovědět

Zpět na „Otázky a odpovědi“