Anemometr z cyklocomputeru

Používáte klasické teploměry, barometry, srážkoměry? Máte nějaký problém? Svěřte se zde!

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět

Jak měříte rychlost větru?

Odhaduji dle účinků na okolí (Beaufortova stupnice)
4
24%
Měřím ručním anemometrem
1
6%
Měřím stacionárním anemometrem
9
53%
Neměřím vůbec
3
18%
 
Celkem hlasů: 17

Viktor
Příspěvky: 33
Registrován: 15 lis 2006, 10:46
Bydliště: Olbramice u Olomouce 400 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Anemometr z cyklocomputeru

Příspěvek od Viktor »

Postavil jsem si anemometr z cyklocomputeru. Pod klasický třímiskový Robinsonův kříž uložený ve vřeteníčku s kuličkovými ložisky jsem připevnil magnet a na držáček vedle něj uchytil kontakt jazýčkového relé (čidlo cyklocomputeru). Osa stojí, plášť vřeteníku i s křížem obíhá. To dává menší šanci, aby se voda dostala do ložisek než opačné uspořádání. Magnet přelepený na povrchu vřeteníku obíhá a těsně vedle něj umístěné čidlo započítává jednotlivé impulzy. Pro začátek jsem vycházel z velmi přibližného předpokladu, že vítr uběhne třikrát větší vzdálenost, než kolik činí dráha opsaná miskami anemometru (není to obecné pravidlo, záleží na mech. provedení, v mém případě běží středy tří hliníkových padesátimilimetrových misek po kružnici o průměru 140mm). Proto jsem do paměti cyklocomputeru do položky "obvod kola" uložil třikrát větší hodnotu než kolik čítá obvod kružnice, kterou misky Robinsonova kříže opisují. Výsledná hodnota není sice v metrech za sekundu, ale bohužel v kilometrech za hodinu. Musí se proto přepočítávat. Ale tato hračka má naoplátku některé docela užitečné funkce. Např. uloží do paměti maximální náraz větru od posledního vynulování, stejně tak jako po vyčkání 2 minut (na vestavěných stopkách) lze odečíst "průměrnou dvouminutovou rychlost větru". Samotné stopky ukáží, kolik hodin od posledního nulování foukalo a jak dlouho trvalo bezvětří. Údaje o "ujeté dráze" po nulování lze využít pro vypočítání celkové průměrné rychlosti větru od posledního měření. Ale to už jsou údaje spíš pro ty co uvažují o "energetickém" využití síly větru.

Protože jsem však zjistil přeci jen jistý rozdíl oproti údajům naměřeným vojenským ručním součtovým anemometrem, chystám se měřidlo podrobit skutečnému cejchování, respektive korekci v nastavení "obvodu kola". Až bude bezvětří, nainstaluji měřidlo (s osou vodorovně) na konec nejméně pětimetrové tyče, kterou plynule roztočím jako kolotoč, abych s anemometrem opsal v klidném vzduchu (nízko nad zemí) dlouhou dráhu známé délky, která musí ve výsledku a zkorigování souhlasit s počítadlem na displeji.

Myslím, že by tahle jednoduchá "šufánková" hračka, umístěná na desetimetrovém dřevěném bidle či kovovém stožárku, mohla významně rozšířit přístrojový arzenál nemajetných amatérů a přispět ke kvalitnějším údajům. I když by dávalo mírně nepřesné výsledky, přeci jen to bude lepší, než pouhé odhadování síly větru podle Beaufortovy stupnice. Nezkoušel někdo něco obdobného postavit a pokud ano, jaká je spokojenost za provozu?
Naposledy upravil(a) Viktor dne 22 lis 2006, 08:09, celkem upraveno 2 x.
Viktor Olbramice
Viktor
Příspěvky: 33
Registrován: 15 lis 2006, 10:46
Bydliště: Olbramice u Olomouce 400 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Viktor »

Tak jsem před několika dny výše popsaný, doma dělaný, anemometr ocejchoval. Konečně nastalo dlouho očekávané bezvětří, při kterém jsem mohl točit pětimetrovým zkušebním ramenem konstantní obvodovou rychlostí a měřit vzdálenost, kterou jeho konec s vodorovně nainstalovaným čidlem opsal. Výsledkem bylo, že původní narychlo přednastavená hodnota "obvodu kola" cyklocomputeru zaváděla do měření chybu okolo +10%. Hodnotu jsem tedy opravil a dal jsem si tu práci s testováním anemometru při různých rychlostech, až jsem úspěšně naprogramoval takový "obvod kola", kdy měřidlo v rozsahu 1 až 10m/sec. nevykalovalo větší chybu než +/-1,7% což jsem považoval vzhledem k použitým prostředkům za uspokojivé. Pak jsem "svezl na kolotoči" vojenský ruční anemometr a ejhle - přesnost nic moc. V rozmezí 1 až 15m/sec. se horko těžko držel v 7,5% od skutečné rychlosti. Většinou ukazoval méně než byla skutečná rychlost. Protože není čím ho seřídit, nezbylo, než si udělat tabulku s korekcemi.
Viktor Olbramice
kure.pc
Příspěvky: 5
Registrován: 07 říj 2010, 22:49

Re: Anemometr z cyklocomputeru

Příspěvek od kure.pc »

Ahoj,
zajímavej nápad s cyklometrem měřit otáčky. Nedávno jsem se pokoušel taky vyrobit svůj anemometr ale zatím se netočí... U mě byla otáčivá vrtulka spojena s rotorem hrobného motorku, kterej indukoval napětí, který jsem chtěl voltmetrem měřit. Ani jsem nečekal, že by se točil od 1m/s, ale při větru by mě potěšilo aby se to točilo. Ale nic... Nicméně vývoj pokračuje a já to nevzdávám...A tak jsem narazil na Tvůj zajímavej nápad. Měl bys i nějaký obrázky? A jakou nejmenší rychlost větru změříš? A taky mě zajímá co si mám představit pod "klasický třímiskový Robinsonův kříž" :D Vim jak to asi vypadá, ale spíš mě zajímá materiál a to, jak jsi vyvážil vrtulku. Tak jo, díky Kuře
Odpovědět

Zpět na „Měření konvenčními přístroji“