Měření vlhkosti - rozdíly při měření

Používáte klasické teploměry, barometry, srážkoměry? Máte nějaký problém? Svěřte se zde!

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
martinellicz
Příspěvky: 2
Registrován: 04 srp 2014, 22:16
Bydliště: Kolín, CZ

Měření vlhkosti - rozdíly při měření

Příspěvek od martinellicz »

Ahoj, najde se tu prosím někdo, kdo má doma/v práci meteorologickou budku vybavenou všemi standardními konvenčními přístroji? Nebo minimálně suchým/vlhkým teploměrem (s dělením po 0,2°C) a vlasovým vlhkoměrem, např. typ T899?

Vlhkoměr je nově koupený, teploměry (na stránkách výrobce definované jako meteorologické staniční) jsou zakoupeny cca před 5 měsíci. Kalibraci vlhkoměru jsem provedl metodou nasyceného solného roztoku, takže by měl být ok. Po odečtu hodnot z obou teploměrů a následném vyhodnocení z tabulek pro Assmannův aspirační psychrometr (ty, které se používají na stanicích ČHMÚ) však získávám dost velký rozdíl ve vlhkosti vzduchu oproti hodnotě, kterou ukazuje vlasový vlhkoměr v budce, a to až +/-8%. Pokud provedu novou kalibraci vlhkoměru podle tabulek, ručička se při vysoké vlhkosti vzduchu vychýlí i přes hodnotu 100%, takže tudy cesta asi také nevede.

Na vlhkém teploměru je použita punčoška z bavlněného knotu (voda bez problémů vzlíná), v nádobce je destilovaná voda. Oba teploměry v "suchém stavu" ukazují stejně. Nevím, kde by mohla být chyba.

Jak se vám liší naměřené hodnoty? Má někdo podobnou zkušenost? Díky :)
Odpovědět

Zpět na „Měření konvenčními přístroji“