Náhradní registrační papíry

Používáte klasické teploměry, barometry, srážkoměry? Máte nějaký problém? Svěřte se zde!

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Viktor
Příspěvky: 33
Registrován: 15 lis 2006, 10:46
Bydliště: Olbramice u Olomouce 400 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Náhradní registrační papíry

Příspěvek od Viktor »

Jak to už bývá v amatérské praxi zvykem, měří se na tom, co "dům dal" respektive co nám "někdo dal". To v mém případě platí i o mechanických registračních přístrojích. Měl jsem to štěstí, že můj hydrotermograf byl skoro zánovní, jenže měl jednu zásadní chybu - nebyl k němu dostatek týdenních registračních papírů. Protože se jednalo o výrobek firmy Laboratorní přístroje Praha někdy z období konce totalitní éry, zavrhl jsem už předem pátrání zda snad na nějaké stanici či laboratoři papíry nezůstaly a snažil jsem se najít způsob, jak si pomoct sám. Asi nebudu jediný, kdo se ocitl před podobným problémem a proto se se svými zkušenostmi podělím. Nebudu zde popisovat trnitou cestu (od rozpitých skvrn, potrhaného záznamu až po obarvené ruce inkoustem) na jejímž konci jsem konečně našel papír s takovou úpravou, který i při velmi malém posuvu vyhoví (týdení záznam).

Jak na to:
Předpokládám, že máte originál, či si ho půjčíte nebo narýsujete vlastní předlohu.
Originál papíru zkopírujte v patřičném počtu kusů někde na obyčejné černobílé kopírce nebo prostřednictvím laserové tiskárny. Na kopírku nejsou kladený žádné zvláštní nároky, jedinou podmínkou je, aby kopírka či tiskárna pracovala s práškovým tonerem a v závěrečné operaci používala princip tepelného zažehlení výtisku (nelze použít tiskárnu inkoustovou). Jako papír pro tisk vyhoví běžný hladký bílý kancelářský papír pro kopírky (o váze 80g/m2). Nakopírované papíry ostříhněte na požadovaný rozměr. Delší strana formátu A4 je většinou dostatečně dlouhá, aby vystřižený papír bezpečně ovinul válec registračního přístroje. Alespoň v mém případě tomu tak bylo. Mnohé čtenáře hned napadne, že na tomto obyčejném papíře se bude inkoust zákonitě rozpíjet a dokonce o pisátko drhnout. Souhlasím a právě proto teď bude následovat nejdůležitější operace - naimpregnování papíru.

Na dřevěný stůl nebo širší rovnou desku rozložte několik vrstev novin. Na ně položte první potištěný papír. Vezměte elektrickou horkovzdušnou pistoli používanou na opalování okenních rámů (ono by to šlo určitě i žehličkou, ale vaše drahá polovička ji nejspíš nebude chtít pro tenhle účel zapůjčít), list důkladně nahřejte a pak rychlými tahy navoskujte bezbarvým kusem vosku (stearinu) vyklopeným z kalíšku tzv. čajové svíčky. Vosk se vpije do papíru. Tisk neporuší. Prosákne a přebytek vypijí podložené noviny. Dbejte rovnoměrného rozpití. Pokud jsou někde loužičky, zahřejte místo víc. Vosk se odpaří nebo vsákne do podkladu. Hned jak se tak stane, můžete na tento list položit list další a pokračovat s voskováním. Horké listy leží na sobě a vzájemně se voskem hloubkově propíjí, ale nikde se na jejich povrchu netvoří vosková vrstva. Chce to trochu zručnosti, ale při troše cviku navoskování celoroční zásoby papírů netrvá více než hodinu. Po skončení práce, dokud je svazek listů horký a vosk tekutý, vložte listy střídavě mezi čisté novinové listy, ktreré přebyteky vsáknou. Ještě než úplně schládnou, je vhodné vše (i s novinami) stočit do ruličky (potiskem vně). Papíry si i po ochlazení zachovají snahu se zkrucovat a lépe se pak zakládají na válec přístroje.

Takto upravený papír je poloprůsvitný, jeví se na omak mastný, hladký, nešpiní, nenavlhá. Sice se po něm nesnadno píše propisovačkou (datum a čas založení do přístroje), ale hydrografický inkoust (např. červený Regopen 12) na něm zanechává krásnou jasnou ostrou stopu, protože nezůstává na povrchu, ale probarvuje i napuštěný vosk. Záznam se ani při zastavení hodinového stroje nerozpije a ani po bezprostředním vyjmutí z přístroje se nerozmazává. Pera se nezanášejí a po povrchu snadno kloužou, takže zapisovač snadno registruje i prudné změny měřených veličin. Spotřeba inkoustu je naprosto minimální, takže doplňování pisátek je s odstupen několika týdnů až měsíců.

Zatím jsem s těmito doma upravenými papíry spokojený. Pokud máte lepší způsob úpravy registračních papírů, budu rád, když přispějete se svou troškou do mlýna...
Viktor Olbramice
jirkahc
Příspěvky: 1
Registrován: 15 kvě 2012, 19:21

Re: Náhradní registrační papíry

Příspěvek od jirkahc »

Před týdnem jsem řešil stejný problém.
Zapisovač který mám je polské výroby asi 30 let starý. Použitý papír který jsem vyjmul je však delší než A4 takže jsem hledal delší papír nejlépe v rolích. Našel jsem sice papír do souřadnicoveho zapisovače ale štěstí mi přálo a když jsem podpaloval krb z krabice s papírem určeným na podpal se vysypaly dvě role faxového papíru který se mi jevil jako vhodnější. Původně jsem měl představu, že papíry budu tisknout z roličky na laserové tiskárně. Když jsem však chtěl udělat zkušební tisk na inkoustové tiskárně tak jsem zjistil že tyto tiskárny umožňují poze tisk na listy. Takže nastřihané listy délky cca 350 mm z role fax papíru se musí trochu vyrovnat a do tiskarny vkládat opatrně ručně. Po ostřihnutí na požadované rozměry jsem řešil problém jaký inkoust použít. Nejdřív jsem zkusil inkoust do plncích per, ten však zapisoval cca jeden den. Jako druhý jsem zkusil razítkovou barvu s tou to psalo asi 4 dny. Nyní scháním vhodný inkoust.

Jirkahc Praha
joko69
Příspěvky: 2
Registrován: 06 bře 2012, 15:39

Re: Náhradní registrační papíry

Příspěvek od joko69 »

Zdravim, inkoust do registračních per.Lahvička 50 g stojí cca
22,- Kč. (NOVI s.r.o.)
Hoyer
Příspěvky: 1
Registrován: 09 úno 2018, 22:47
Meteostanice: klasická manuální meteobudka

Re: Náhradní registrační papíry

Příspěvek od Hoyer »

Nejlépe je použít křídový papír, odpadne tak jeho úprava. Protento účel stačí gramáž 90g, A4 je dostatečný, i když originál .pásky jsou o něco delší. Dobře se na něj tiskne a inkoust se nerozpíjí, je to opravdu výborné. Dá se tisknout samozřejmě i barevně, pak jsou pásky s originálními téměř k nerozeznání. Hlavně při tisku zachovat skutečnou velikost. Mohu poskytnout v případě zájmu skeny originálních pásek týdenních do Tg, Hg, Bg i Mbg.
Hodně štěstí a radosti.
Křídový papír v gramáži 90g dodává SKARTIA ČR s.r.o. Praha. 500 listů (prodává se zde po 250 listech v balení) vyjde i s dopravou na 505 Kč.
Odpovědět

Zpět na „Měření konvenčními přístroji“