Meteostanice WS 3500

Vše o provozování elektronických amatérských meteostanic.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Meteostanice WS 3500

Příspěvek od Roman -dovozce »

Model WS 3500 je pouze jednodušší varianta WS 3600 bez anemometru a srážkoměru, používající stejný software. Vyskytl se takový problém: při stanici připojené na PC (Heavy weather) se v okně "Current weather" na záložce "Weather" vše zobrazuje a aktualizuje OK. Na záložce "Data" je ale zapisovaná hodnota rel.tlaku vždy o 0,5hPa vyšší než aktuální. Hodnota abs.tlaku je OK. Máte někdo takovou zkušenost, nebo vysvětlení?
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

huj měl sem podobný problém pořád se mi to nedařilo srovnat nakonec jsem upravil rel. tlak o hodnotu co se lišila .. 0,2 hPa .. stejně mám rel. tlak odhadem mezi stanicemi z UL a MO, tak tam 0,2 hPa nic nezkazí. Občas mi to ale hází Tmax/min o 0,1°C nižší než udává stanice .. nevim čim to je, ale po problémech se srážkami mám pocit že co si v softu zadrhává ;)
MilanOp
Příspěvky: 3
Registrován: 10 lis 2006, 17:58
Bydliště: Opava

Příspěvek od MilanOp »

zdravím všechny najdnou se mi zacalo objevovat jak v programu tak i na stanici rychlost vetru 183,5 km muzu to resetovat do zblbnuti a porad to tam naskakuje poradi mi nekdo co s tim?
WS3600
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od filip »

MilanOp píše:zdravím všechny najdnou se mi zacalo objevovat jak v programu tak i na stanici rychlost vetru 183,5 km muzu to resetovat do zblbnuti a porad to tam naskakuje poradi mi nekdo co s tim?
Taky se mi to už párkrát stalo (ale vždy jen na krátký okamžik), pak to zase fungovalo. Myslím, že je to tím, že overflow dané hodnoty je 51 m/s (183,6 km/h) Totéž už se mi stalo u teploty. Domnívám se, že je to způsobeno rádiovým přenosem (chyba přenosu). Ty používáš kabel?
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
Th
Příspěvky: 68
Registrován: 09 srp 2005, 19:11
Bydliště: Vítězná-Huntířov, Dvůr Králové 430 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Th »

MilanOp píše:zdravím všechny najdnou se mi zacalo objevovat jak v programu tak i na stanici rychlost vetru 183,5 km muzu to resetovat do zblbnuti a porad to tam naskakuje poradi mi nekdo co s tim?
Mám to samý, stačí vypnout počítač (nebo odpojit kabel) a vyresetovat to na stanici. Pokud resetuju náraz větru a je připojené PC, vždy naskočí max náraz 50,9 m/s.
Další problém je v tom, že když zapnu PC, vnitřní teplota začne ukazovat o 0,7 °C víc, když počítač vypnu, zase klesne. Na grafu krásně vidím, kdy počítač běžel a kdy ne. Pro upřesnění PC je v jiné místnosti než stanice, takže to není teplem z PC.
Naposledy upravil(a) Th dne 07 led 2007, 14:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ivosum
Příspěvky: 231
Registrován: 06 led 2007, 20:34
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Volary, 760 m n. m., nejvyšší bod okresu 1378 metrů n.m.
Kontaktovat uživatele:

WS 3500

Příspěvek od ivosum »

Měl bych dotaz na umístění čidla. Jaké máte zkušenosti, pokud na čidlo svítí slunce? Je rozdíl hodně patrný nebo se čidlo slunečními paprsky nezahřeje? Během 14 dní budu stanici instalovat venku a toto by mě hodně zajímalo. Nemám totiž moc možností, kam čidlo umístit a byl bych velice nerad, pokud by měření bylo přesné a ne ovlivněno slunečními paprsky. :(
Mirc
Příspěvky: 58
Registrován: 16 pro 2006, 17:46
Bydliště: Hlína, Jihomoravský kraj, N 49°6'45'', E 16°25'28'' 420 m n m.

čidlo

Příspěvek od Mirc »

TO ivosum:

mam WS3600. Kamarád, který nainstaloval čidlo (WS3600) na konci října na jihovýchodní stěnu domu (jinde to nešlo) měl problém. Při ranním osvitu, zhruba po 10h mu pod určitým úhlem zřejmě zasvítilo na čidlo a ukazovalo mu to přes 20 (až k 25). Pak to kleslo a celý den nebylo víc než 12-15. Takže já jsem to instaloval teď mezi svátky. Mám to asi 4m od budovy, která je vytápěná pouze sporadicky krbem. A celé jsem to umístil do takového "radiačního štítu". Bez toho bych to neprovozoval. Jsou samozřejmě tací, kteří to dávají do roury s ventilátorem, což je úplně nejlepší. Další kapitola je umistění, ale to je na delší povídání. Pokud bys měl zájem, poslu i fotky. Kontaktuj mě na mejl.
Uživatelský avatar
Th
Příspěvky: 68
Registrován: 09 srp 2005, 19:11
Bydliště: Vítězná-Huntířov, Dvůr Králové 430 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: WS 3500

Příspěvek od Th »

ivosum píše:Měl bych dotaz na umístění čidla. Jaké máte zkušenosti, pokud na čidlo svítí slunce? Je rozdíl hodně patrný nebo se čidlo slunečními paprsky nezahřeje? Během 14 dní budu stanici instalovat venku a toto by mě hodně zajímalo. Nemám totiž moc možností, kam čidlo umístit a byl bych velice nerad, pokud by měření bylo přesné a ne ovlivněno slunečními paprsky. :(
Já mám čidlo na severní stěně kůlny a sluneční paprsky ovlivňovaly teplotu i večer v 19 hodin (v létě), když se tam slunce otočilo, tak jsem dal z obou stran clonu z překližky a je to OK.
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

tak já mám čidlo na jižní straně, mám radiační štít a před ním ještě menší clonu. On štít totiž při nízkém slunci má "výrazně" nižší účinnost - rozdíl je tam i několik stupňů. Teď tam může být odchylka do 1°C, což už je celkem v poho :)
supercela
Příspěvky: 111
Registrován: 29 kvě 2005, 14:03
Meteostanice: Watson W - 8681
Bydliště: Habartov,okr. Sokolov, 525 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od supercela »

Ahojte!
Já mám umístěné teplotní čidlo v dodávaném radiačním štítu na sloupku cca 2 m nad střechou domu, a můžu říct, že za více než rok pozorování se mi nezdálo, že by měřilo špatně. Slunce má přístup celý den, myslel jsem, že třeba v létě bude znát vliv rozpálené střechy za bezvětří, ale porovnával jsem teploty ze střechy a teploměru, umístěného ve stínu domu na severní straně, a rozdíl byl max +1 C, což nepovažuju za nijak významnou odchylku.
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

supercela píše:Ahojte!
Já mám umístěné teplotní čidlo v dodávaném radiačním štítu na sloupku cca 2 m nad střechou domu, a můžu říct, že za více než rok pozorování se mi nezdálo, že by měřilo špatně. Slunce má přístup celý den, myslel jsem, že třeba v létě bude znát vliv rozpálené střechy za bezvětří, ale porovnával jsem teploty ze střechy a teploměru, umístěného ve stínu domu na severní straně, a rozdíl byl max +1 C, což nepovažuju za nijak významnou odchylku.
Tak zrovna u střechy se divim že to nemá žádný vliv, ale pokud to tak je :) .. já právě z pozorování zjistil že při nízkém slunci je teplota o něco vyšší než by měla být ... jak to je v létě nevim, to sem testoval teploměr jinde (blíže u zdi) a zdálo se mi že odraz záření taky zvyšoval teplotu o nějaký stupeň. Jinak co jsem koukal, je zas čas štít umýt .. to taky asi bude mít vliv.
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Umístění čidla

Příspěvek od fractal »

Zdravím, mám taky WS3500 a čidlo jsem umístil na asi metr dlouhou dřevěnou tyčku (stará hokejka) natřenou na bílo, která trčí z balkónu, celkově je asi 5 m nad zemí nad trávníkem, asi 2m od zdi domu na západní straně. Vlastní radiační kryt je obalen pevnějším alobalem. Stanici provozuju s tímto uspořádáním někdy od vánoc a nějaké výraznější výkyvy při svitu slunce jsem zatím nepozoroval, je pravda, že toho slunce zatím moc nebylo.
Uživatelský avatar
ivosum
Příspěvky: 231
Registrován: 06 led 2007, 20:34
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Volary, 760 m n. m., nejvyšší bod okresu 1378 metrů n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivosum »

Máte někdo zkušenosti se stanicí, co udělá při opětovném výpadku proudu? Mě se stanice zasekla a na displeji nebylo nic kromě dvou spodních řádků. Musel jsem stanici na chvíli úplně odpojit a pak to zase šlo.
Je lepší mít ve stanici pro případ výpadku proudu nandané permanentně baterky? Nebo se to nedoporučuje? A bere stanice proud z baterky či z 220V? Poraďte prosím

http:/www.meteo-volary.snadno.eu
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman -dovozce »

ivosum píše:Máte někdo zkušenosti se stanicí, co udělá při opětovném výpadku proudu? Mě se stanice zasekla a na displeji nebylo nic kromě dvou spodních řádků. Musel jsem stanici na chvíli úplně odpojit a pak to zase šlo.
Je lepší mít ve stanici pro případ výpadku proudu nandané permanentně baterky? Nebo se to nedoporučuje? A bere stanice proud z baterky či z 220V? Poraďte prosím

http:/www.meteo-volary.snadno.eu
Tato stanice (stejně jako WS 3600) používá vnitřní paměť EEPROM (Electrically EPROM) s možností uložit až 1750 kompletních datových souborů. Jedná se o statickou energeticky nezávislou paměť, kterou je možné naprogramovat a později z ní informace vymazat. Výhodou oproti EPROM pamětem je, že vymazání se provádí elektricky. Není tedy závislá na napájení, takže jestliže dojde k výpadku napájení, datové soubory zůstanou v paměti zapsány.
Uživatelský avatar
Th
Příspěvky: 68
Registrován: 09 srp 2005, 19:11
Bydliště: Vítězná-Huntířov, Dvůr Králové 430 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Th »

ivosum píše:Máte někdo zkušenosti se stanicí, co udělá při opětovném výpadku proudu? Mě se stanice zasekla a na displeji nebylo nic kromě dvou spodních řádků. Musel jsem stanici na chvíli úplně odpojit a pak to zase šlo.
Je lepší mít ve stanici pro případ výpadku proudu nandané permanentně baterky? Nebo se to nedoporučuje? A bere stanice proud z baterky či z 220V? Poraďte prosím

http:/www.meteo-volary.snadno.eu
Mám napájení ze sítě a pro případ výdaku proudu baterky ve stanici. Venkovní čidlo mám propojený drátem a baterky v něm nemám. Když nejde proud, vpohodě to ty 4 tužkovky utáhnou i s venkovním čidlem. Pokud tam baterky mít nebudeš, tak sice nepřijdeš o uložený data, ale budou ti chybět data z doby výpadku proudu.
Odpovědět

Zpět na „Provoz elektronické meteostanice“