Aktuální počasí - říjen 2011

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
David Sadecký
Příspěvky: 581
Registrován: 09 říj 2005, 12:27
Bydliště: Český Brod, 225 m.n.m.

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od David Sadecký »

...taky mě to udivuje, že je v tom Podkrkonoší taková zima. Jak to sleduju, tak v Trutnově jsou asi podobné teplotní poměry jako u nás na chatě v 600 m na Vysočině (a že Vysočina platí za studenou).
Jinak včera u nás ještě byl letní den, lehce nad 25°, udělal jsem si pěkný 60km výlet v polabské rovině (Poděbrady, Nymburk atd.). Dnes odpoledne už kolem 18°, ale je velmi teplá noc, teď v půl jedné 16,9°C!
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od kocurekp »

Ano, včera bylo dočasně zhoršené počasí, ale pořád dost teplo 14,2 - 20,7°C. Bylo skoro zataženo, později odpoledne až oblačno. Nárazy větru k 6 m/s. Noc byla hodně teplá a klidná, o půlnoci ještě těsně pod 18°C, k ránu to vyklesalo na 14,6°C. Dnes ráno polojasno - čeká nás poslední pěkný baboletní den... Ale vypadá to, že v říjnu budeme topit jen zlehka, po víkendu má být další 2 týdny vcelku příjemně okolo 15°C přes den, 8 v noci. :)

To Trutnovsko je snad nejchladnější kraj v ČR vzhledem ke své nadmořské výšce. Chudák Flames... :(
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od Yves »

Pro srovnání u nás například včera bylo stejně 10°C - 18°C. Nadmořská výška se zvlášť v ČR hodně počítá. My bychom se měli v zimě sněhově celkem dobře, nebýt ve stínu. Vysočina je dost rozlehlá a zimu si drží. V zimě kolikrát nechce pustit teplý JZ na inverzí promrzlou Moravu. Radši bych bydlel trošku na SZ, kde se v létě iniciuje nejvíc bouřek v regionu a v zimě leží pořádný sníh. Já bych se stejně nejradši nehnul z toho Filzmoosu, kde jsem byl v létě, dálnice za kopcem, Salz nedaleko a přímo v místě pohádka jak pro počasí, tak pro všechno ostatní. Mají tam přes 1100 mm srážek a zítra tam napadne už druhý snížek. A to je to jenom 1067 m n.m.

Trošku OT, mohla by se založit už zase rubrika "jaká bude zima". Už jsem zaznamenal na centrumu zase hlod typu, zvěř se důkladně připravuje, takže bude tuhá zima. Když se to tam spojí s výstupama z modelů, ta rubrika má smysl. :P
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od Flames »

kocurekp píše:To Trutnovsko je snad nejchladnější kraj v ČR vzhledem ke své nadmořské výšce. Chudák Flames... :(
No zima tady opravdu je,ale budu spravedlivý a musím uznat,že jsou možná ještě studenější regiony s podobnou nadmořskou výškou,třeba Jablonecko a údolí Jizerek.Opravdovým děsem,několik let zkoušeným je Vrchlabí,tam je kosa,klidně i metr sněhu,samá bouřka a teplo skoro nikdy...tam by to nevydržel snad ani Adi.Proti tomu,je Trutnov zlatej :)
Po teplé noci s +12 stupni,je dnešní den velice větrný a oblačný,teplota +16+17,přitom kousek jižně od Trutnova je toho sluníčka mnohem více.Tlak slušně valí dolů a další dva dny bude fučet ještě více.To bude pěkný humus – paty nevytáhnu,na zahradě jsem dnes udělal vše potřebné.
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od kocurekp »

Tady je dnes krásně skoro jasno 23°C, jen ráno bylo na chvilku ještě trochu více oblačnosti (polojasno až oblačno).

Asi zase trochu off-topic, ale včera jsem byl v jedné pražské vinárně na degustaci vinaře Horáka z Čejče. Krom vína jsme taky stočili řeč na počasí a klimatické podmínky, a musel jsem mu poopravit vnímání o zdejším počasí. Měl zkreslené představy o zdejší teplotě, srážkách i množství slunečního svitu vůči jižní Moravě. Nakonec jsem ho "donutil" ochutnat místní víno ze Salabky i Roudnice, kdy musel uznat, že asi zas takové rozdíly v podmínkách tu nebudou... :D Pan Horák nebyl žádné ořezávátko, víno dokázal zhodnotit opravdu objektivně, i to své, a jak péči o vinohrad tak sklepní hospodářství má opravdu zmáknuté. Teď se v žádném případě nechci navážet do Fractala, ale už tolikrát jsem se setkal s rozšířeným předsudkem mezi jihomoraváky, že to "jejich" počasí je daleko lepší než zde v Čechách - a já říkám není to tak! Srovnávat lze Polabí s jižní Moravou, samozřejmě ne Šumavu nebo Jizerky... Čímž potvrzuji obrovský vliv nadmořské výšky a orografie (možná ještě více než nadmořskou výšku - Českobudějovická pánev je taky relativně vysoko a klima je tam teplejší)
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Dneska dopoledne zpočátku skoro zataženo až oblačno, postupně polojasno. Ráno velmi teplé - minima v okolí 14-15 stupňů, v termínu necelých 16, maxima něco málo nad 20, v intervalu 20-21, více patrně ne. Dopoledne slabý vítr a pocitově mizerný vzduch a takřka dusno. odpoledne již bylo příjemně a celkem větrno. Teplota klesá pomalu, ještě nyní je 17 stupňů.

Flamesi, já mám za to, že tam máš dle mých měřítek celkem příjemné teploty. :) Nevím, jak je ve Vrchlabí, nicméně o nic horší to asi nebude:) nemluvě o tom, že tam určitě neznají inverzi ani smog :/
Viz squelá reklama pro naší reprezentaci s gumovou páteří a ocelovým žaludkem :
http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_ ... ?diskuse=1
odkaz na film zde: http://www.youtube.com/watch?v=7956d8O1UoU

http://www.ostrava-online.cz/zpravy/cen ... elormittal - k popukání :/


zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od fractal »

Zdravím,
dnešek převážně oblačný ale teplý, odpoledne oblačnosti méně, polojasno až skoro jasno. Hlavně večer. Teploty 13,6 °C - 23,9 °C. Po frontě zatím ani památky, jen klesá tlak, už o cca 12 hPa za den (10 hPa za 12 h) a fouká vítr od JV ale jen do 5 m/s.

kocourekp: No on si asi skoro každý myslí, že u něj je to nejlepší ;-) Já třeba polabí (klima) vůbec neznám, takže nemůžu vůbec soudit. ALe třeba na jih od Prahy už bývá vyloženě zima proti nám (myslím např. okolí Jílového, Zvole, apod.).
Uživatelský avatar
Adi
Příspěvky: 2295
Registrován: 25 kvě 2005, 14:27
Meteostanice: WH1080 + termio datalogger
Bydliště: Horní Suchá, 279 m.n.m

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od Adi »

Ahojky,

Ano, kohu potvrdit, na vojně jsem pobýval v jižních partiích Prahy, bylo tam nádherně oproti teplému a dusnému centru :) I v zimě bylo to hodně poznat. 20 cm oproti 5 uvnitř města :)

Jinak jsem vytvořil jednu jistě velmi přínosnou diskusi - aneb jaká bude zima :)


Teplota stojí, stále kolísá někde mezi 17-18,

zatím
Adam Gamrot, Horní Suchá 279 m.n.m

Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Uživatelský avatar
hrdla3
Příspěvky: 1022
Registrován: 24 črc 2005, 20:18
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Loket,430 mn.m/Karlovarský kraj/
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od hrdla3 »

Zdravím z Lokte.Tak dorazila k nám studená fronta a ochlazování je na ní opravdu rapidní.Teplota klesá doslova před očima.Před dvaceti minutama bylo +14,3st. a nyní už pouze +8,7st. a než to dopíšu a odešlu,tak bude zase o pár desetin míň.Už je +8,4st.Přeji pěkný zbytek dne.

www.smart-web.cz/karel
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od Tom »

Zde je teplota ještě poměrně vysoko +16°C maximum bylo dnes +22.8°C dnes bylo hlavně dopoledne více oblačnosti ale srážky žádné.
storm_ice
Příspěvky: 5598
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od storm_ice »

Hoj, včera většinou zataženo nebo skoro zataženo a přes den výrazně chladněji s Tmax jen 18,3°C Tmin 13,4°C, přízemní min 7,2°C, vítr Z-Jz do 3 m/s, odpoledne přechodně zesílil do 5 m/s s nárazy až 7 m/s.

Aktuálně 22:00 zataženo, po přeháňce ObrázekObrázek 12,7°CObrázek Jz 1 m/s
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od fractal »

Zdravím,
ráno ještě velice teplé, když jsem v 5h vylézal z postele bylo +15 °C. Při cestě do Brna jsem se srazil s frontou hned v Zaječí, od té doby pořád jemně prší. Teplota zatím klesla na 12 °C.
Uživatelský avatar
kocurekp
Příspěvky: 1374
Registrován: 05 bře 2008, 11:11
Meteostanice: Hobby Boards 1-Wire
Bydliště: Praha Ďáblice, 285 m n.m.

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od kocurekp »

Jak vidím z radaru, fronta se aktivovala na Moravě.

Včera večer přesně ve 23 hodin dorazila k nám, kdy teplota z 18°C doslova spadla na 12°C, zvedl se vítr a začalo jemně pršet. Pršelo však jen do 1 ráno, a to pouze 2,8 mm. Minimum pak dnes ráno 10,0°C, je klidno, skoro zataženo, beze srážek, s teplotou na 12°C.

Ano, na jih od Prahy je už zcela jiné klima, podobné tomu na Vysočině. Praha-město tvoří onen předěl mezi Polabím a Vysočinou. Ale úplně stejný projev má Brno, taky kousek na sever či severozápad a už jste v chladných zalesněných kopcích...
Pavel Kocúrek
Praha Ďáblice 285 m, 1-wire od Hobby Boards online, IP kamera online
Uživatelský avatar
horale
Příspěvky: 728
Registrován: 29 říj 2010, 11:00
Meteostanice: Topcom NG265NE
Bydliště: Nové Město pod Smrkem 490 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od horale »

Ahoj, tak teplé dny asi již definitivně skončily. Včera ještě příjemné odpolední teploty a i když bylo dosti větrno celý den, vytáhnul jsem alespoň letos naposledy kraťasy. Od 20 hod již byly přeháňky a studená fronta dorazila cca ve 22 hod, kdy se rázem ochladilo o 8°C. Nejvyšší náraz větru zde byl v 17:30, 96 km/hod a jak jsem na to koukal, foukat bude celý dnešek a i zítřek, aspoň tady u nás pod Smrkem.

Dnešní ráno s mírným větrem a teplotou 6,8°C, prozatím to ani moc nestoupá, nyní téměř ve 12 hod je jen 9°C.

Čtvrtek 6/10
Tmin: 8,2°C
Tmax: 20,5°C
Srážky: 5,7 mm
Max. náraz větru: 95,8 km/hod
Uživatelský avatar
Yves
Příspěvky: 1186
Registrován: 01 led 2006, 09:25
Bydliště: Třebíč, 425 m n.m., nadmořská výška Třebíče 390-485 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktuální počasí - říjen 2011

Příspěvek od Yves »

Přivalila se nám fronta. Včera ještě s maximem 22°C. V noci teplota většinou neklesla pod 15°C, nicméně fronta udeřila někdy kolem jedné hodiny v noci, až do rána dost pršelo. Teplota postupně spadla na 9°C (i když červeně má být noční teplota), na kterých se držela po většinu dne. Srážky nakonec lehce nad očekávání 14,8 mm. Přes den už pouze dvakrát velmi slabě poprchávalo. V 18:07 zrovna poprvé vyšlo slunce od západu, je skoro zataženo a 8,5°C.
POČASÍ V TŘEBÍČI na Facebooku http://www.facebook.com/pocasivtrebici
Odpovědět

Zpět na „Aktuální počasí v roce 2011“