Stránka 1 z 3

Sluneční aktivita

Napsal: 14 úno 2011, 09:19
od Tomáš Prouza
Tak se nám Slunce čím dál víc probouzí, skvrny přibývají. Včera došlo k zatím nejsilnější erupci v současném solárním cyklu:


Obrázek

Směřovala přímo k Zemi, takže 15. února se čeká její příchod a nějké ty polární záře...

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 14 úno 2011, 13:13
od fractal
No uvidíme, každopádně, tento cyklus asi bude jeden z nejslabších za nějakých 200 let, alespoň se to předpovídalo....

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 15 úno 2011, 08:09
od Tomáš Prouza
No, tak ta dnešní ranní šleha byla kategorie X2, nejsilnější za posledních 5 let. Sledujte http://www.spaceweather.com/

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 20 úno 2011, 16:26
od Mirou
Dobrý den,
nedávno jsem koukl na slunce,bylo to v polovině ledna.V té době mě překvapilo že na kotouči nejsou žádné skvrny.
Loňské léto jsem je pozoroval,červenec a srpen,napočíal jsem jich pět.Mohli být v lednu odvráceny na opačné straně.
Nic méně jsem se dočetl že nastávající sluneční cyklus má svým nástupem výrazné zpoždění a že slunce se nyní chová velmi podivně.
Je dost možné že maximum sluneční aktivity bude mít extrémě rychlý průběch,s tím i předpovídaná sluneční erupce koncem roku 2012 a začátek roku 2013.
Také se ale mluví o dalším velkém útlumu sluneční aktivity a tím spojené klimatické změny na zemi,doba ledová.
Jsem jen amaterský pozorovatel a dalekohled si jen občas vypůjčím od kamaráda.
Taky se zajímám o jiné teorie možných změn v naší sluneční soustavě a jejich příčinou.
Je možné že tyto anomalie způsobuje nějaké těleso s velkou gravitací které se k naší sluneční soustavě přibližuje?
Už dávné civilizace se o tomto objektu zmiňují,Sumerové,Mayové.....

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 20 úno 2011, 16:37
od dobrmanek
Mirou píše:Je možné že tyto anomalie způsobuje nějaké těleso s velkou gravitací které se k naší sluneční soustavě přibližuje?
Už dávné civilizace se o tomto objektu zmiňují,Sumerové,Mayové.....
Tohle zatím nikdo neprokázal. Určitě na své objevy čeká mnoho planetek, které mají několik tisíc km v průměru, ale objekt o velikosti či gravitaci, který by nějakým způsobem ovlivňoval dění ve sluneční soustavě zatím nebyl nalezen.

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 20 úno 2011, 16:57
od Mirou
Ještě se zeptám,
je možné v dnešní době na obloze něco shovat,před amaterskými astronomy?
Třeba použitím nanočastic kovu v leteckém palivu ,které se dostává do atmosféry.
Taky je o tom spousta teorii,dokonce ve válce v Afghánistánu se použili tyto prostředky-CHEMTRAILS.

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 20 úno 2011, 19:08
od Tomáš Prouza
Životnost skvrn na Slunci je různá, od hodin až po desítky dní. To, že se jich objeví najednou větší množství po relativním období klidu není žádná mimořádnost. Navíc aktivita Slunce je oproti předpokladům stále nízká. Navíc, zdroj a podstata slunečních skvrn se nachází ve Slunci samotném, ne mimo něj. Vzhledem k objemu hmoty, který vůči Slunci obsahuje zbytek sluneční soustavy je jeho vliv za centrální hvězdu zanedbatelný.

Neznámým objektem je předpokládám Nibiru, oblíbené to téma vyznavačů teorií o konci světa v roce 2012. Žádný takový objekt ve formě, jako ho popisují různé konspirační teorie, neexistuje. Je možné, že se vyskytují ještě neobjevená tělesa ve vnějších prostorách sluneční soustavy, ale rozhodně se nedostávají do jejich vnitřních prostor a nemají dostatečnou hmotnost an to, aby cokoliv ovlivnily.

Chemtrails neexistují, je to jen výmysl jedinců, kteří buď nejsou ochotni akceptovat (nebo pochopit) základní fyzikální zákony. Četl jsem o nich už dost, ale o Afghánistánu tedy ne, ani mě nenapadá princip použití.

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 21 úno 2011, 09:15
od fractal
Na Slunce nejvíce gravitačně působí Jupiter (má hmotnost 2,5 x větší než všechny ostatní planety dohromady a oběhne jednou za cca 12 let - že by nějaká shoda s cca 11-letým slunečním cyklem?), pak dlouho dlouho nic a pak teprve ostatní smetí ve formě ostatních planet. Takže silně pochybuju, že by na Slunce něco gravitačně působilo a nebylo by to vidět.

Nicméně možné to je, třeba neutronová hvězda apod. Každopádně by takovéto přibližující se těleso první působilo na vnější planety (pokud by se přibližovalo v rovině blízké rovině ekliptiky) pokud ne, tak by toto těleso působilo na komety a další smetí. Což se nepozoruje.

Co se chemtrails týče, tak plně souhlasím s Tomášem výše. Jinak obecně v atmosféře je dost špíny a prachu a samozřejmě z tohoto důvodu se pozoruje buď vysoko v horách anebo úplně mimo atmosféru. Ale i v nížinách ve viditelném spektru může amatér s dobrým dalekohledem a s CCD detektorem v klidu pozorovat objekty kolem 15. hvězdné magnitudy (to je nástřel od boku). Tedy takové slabé potvůrky jako je trpasličí planeta Pluto apod.

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 21 úno 2011, 10:52
od Tomáš Prouza
fractal píše:Na Slunce nejvíce gravitačně působí Jupiter (má hmotnost 2,5 x větší než všechny ostatní planety dohromady a oběhne jednou za cca 12 let - že by nějaká shoda s cca 11-letým slunečním cyklem?), pak dlouho dlouho nic a pak teprve ostatní smetí ve formě ostatních planet. Takže silně pochybuju, že by na Slunce něco gravitačně působilo a nebylo by to vidět.
Ano, díky tomu leží těžiště sluneční soustavy mimo těleso Slunce. Ostatně jedna z teorii tvrdí, že Jupiter je nedovyvinutá hvězda s nedostatečnou hmotou pro zážeh jaderné reakce v jádru (ve vesmíru jsou běžnější dvojhvězdy nebo vícečetné systémy než systémy jako je náš). Ostatně tahle teorie posloužila jako zápletka ve Vesmírné odyssee 2010, kde byl Jupiter zvýšením hmoty "zapálen" a změnil se v druhou hvězdu.

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 21 úno 2011, 14:51
od Mirou
Sluneční soustava o 100% hmotnosti,z toho samotne slunce je 99,86% hmotnosti,zbytek tvoří zbylé planety sluneční soustay.Tudíš podle laického úsudku je hmotnost Jupitera tak zanedbatelná že příliš velký vliv na slunce nemá...
Je tu ještě jedna astronomická událost.Co si myslíte o průletu naší sluneční soustavy galaktickým rovníkem?Kde je soustředěno nejvíc hmoty naší galaxie.Je možné že to může mít vliv na sluneční soustavu.Tato událost se děje zhruba jednou za 26000 let,takže takovou událost ještě nikdo nemohl zaznamenat.
Kdyby oběh Jupitera měl vliv na 11letý sluneční cyklus,byl by téměř pravidelný a se stejnou intenzitou,jenže Jupiter není nikdy blíž nebo dál od slunce,alespoň ne nijek výrazně aby se to dalo spojovat.A NASA by už dávno něco podobného zveřejnila,jenže NASA,schválně cenzuruje své objevy a skutečnost jaká je nikdy neřekne.A to nikdy nikdo nemůže ovlivnit,ani ten nejlepší ameterský pozorovatel.

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 21 úno 2011, 15:12
od fractal
Mirou píše:Sluneční soustava o 100% hmotnosti,z toho samotne slunce je 99,86% hmotnosti,zbytek tvoří zbylé planety sluneční soustay.Tudíš podle laického úsudku je hmotnost Jupitera tak zanedbatelná že příliš velký vliv na slunce nemá...
Je tu ještě jedna astronomická událost.Co si myslíte o průletu naší sluneční soustavy galaktickým rovníkem?Kde je soustředěno nejvíc hmoty naší galaxie.Je možné že to může mít vliv na sluneční soustavu.Tato událost se děje zhruba jednou za 26000 let,takže takovou událost ještě nikdo nemohl zaznamenat.
Souhlas ani obří Jupiter na Slunce asi moc extra vliv mít nebude ale pokud něco má, tak určitě Jupiter. Mimochodem ale na principu o kterém píše Tomáš, tedy že těžiště s. s. leží mimo střed Slunce jsou založeny objevy extrasolárních planet. Slunce prostě čuchtá kolem těžiště a vůči pozorovateli se střídavě přibližuje a zase vzdaluje, což se projeví modrým a červeným dopplerovským posunem, který se dá velice přesně změřit.

Co se gal. rovníku týče, nenapadá mě žádný výrazný vliv, který by to mohlo mít, snad jen, že se dostaneme do oblasti s vyšším výskytem různého prachu a plynu ale nemyslím si, že by šlo o něco dramatického, takovéhoto materiálu tam je už celkem málo, protože za ty miliardy let byl asi celkem účinně odstraněn. A nevím ani, že by se děly nějaké pohromy v historii s periodou 26000 let...

K tomu mě napadá historka, je to několik let, co proběhlo novinami, že se seřadí planety za sebou a roztrhne to Slunce nebo co :D . Bylo to někdy v květnu 2002???, nějak tak. Planety se seřadily a se Sluncem to ani nehlo, protože...viz. gravitační vlivy ve s. s. které jsme rozebírali výše.

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 21 úno 2011, 15:42
od Tomáš Prouza
Galaktický rovník je ryze virtuální termín, stejně tak jako rovník zemský. Průchod sluneční soustavy touto rovinou se nemůže nijak zvlášť projevit už jen proto, že samotná tloušťka galaktického disku je okolo 3000 parseků (1000 ly), takže se v ní Sluneční soustava pohybuje neustále bez ohledu na to, jak je blízko k jejímu geometrickému středu.

Ad fractal: neprojeví se to, protože hmota je rozložená jiným způsobem. Projevilo by se to tehdy, pokud by se SS dostala do jednoho ze spirálních ramen (teď jsme mezi nimi). Pak by došlo ke zmenšení vzdálenosti mezi hvězdami a pravděpodobně k nárůstu výskytu mezihvězdného prachu, plynu a radiace. To nám však v době, kterou si šlověk dovede představit, nehrozí.

Ad Mirou: Orbitální perioda (jupiterský rok) Jupiteru je kupodivu 11,85 roku pozemského. Jinak netuším, cenzuru jakých objevů máš na mysli, na průzkum vesmíru rozhodně USA monopol nemá a pokud by šlo o něco, co by Američanům mohlo uškodit, zcela jistě by se toho dávno chytili Rusově nebo Čína (když už vůbec uvažujeme tímhle způsobem).

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 22 úno 2011, 09:26
od Mirou
Pokud by bylo něco co múže ohrozit nejen USA, ale právě i Rusko a Čínu, asi by v takovém případě tyto velmoci drželi při sobě.Svět je postavený na ekonomice.Každý z nás chodí do práce a platí daně!!!! Miliardy lidí!!!!
Co by se stalo kdyby se zveřejnila správa o apokalypse, byť jen rok předem.Kdo by šel do práce, kdo by platil daně?Jaká by asi vznikla panika?
USA jistě monopol nemá, ale takovou věc by si nemohli dovolit ani Rusové a ani Čína.V Norsku vznikla semenná databanka a úkryty pro ELITU planety,mocnářů světa,je to spousta lidí.Je to nutné když světu nic nehrozí ?A nebo hrozí,ale jen málo "lidí"na to bude připraveno.....

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 22 úno 2011, 09:50
od Tomáš Prouza
Nevím, zda je zrovna nejlepší vycházet ze scénářů filmů Armageddon a Drtivý dopad. Každopádně v případě, že by hrozila reálná hrozba z kosmu, se kterou by se lidstvo bylo schopné technologicky vypořádat, pak bych cenzuru informací schvaloval - protože moc dobře víme, jak krásně se dá kšeftovat se strachem (stačí právě prodej různých "ochranných prostředků" proti chemtrails, mikrovlnnému vysílání aj.).

V případě, že by se problém vyřešit nedal, tak k čemu to tajit. "Elita" přece může do bunkrů zalézt už teď a nechat "plebs" ať se požere mezi sebou hned. Za 3 největší kosmické hrozby se dají považovat impakt tělesa, mohutná sluneční erupce nebo gama záblesk blízké supernovy. Kromě případu číslo 1 se ostatní nedají nijak předpovědět, v případě Slunce je reakční doba nějakých 20 hodin (aspoň tomu tak bylo v případě zatím nejsilnější známé erupce v roce 1859.

Při impaktu opravdu masivního tělesa není zaručeno, že nějaké kryty vůbec odolají a pokud ano, bude jejich osazenstvo odsouzeno k doživotnímu pobytu mezi betonovými stěnami, protože nukleární zima není otázkou několika let (zajímal by mě psychologický aspekt takového pobytu, když je problém vydržet v uzavřeném prostoru i těch 550 dnů při simulaci letu k Marsu).

Mohutná sluneční erupce by dopadla nejničivěji na naši technologickou civilizaci, sama o sobě by nezabíjela. Otázkou jsou možnosti odstínění energetických zdrojů od jejcih dopadů.

Záblesk gama záření podle vědců nehrozí a případné zdroje jsou dost daleko od Země na to, aby záření nebylo tak silné, aby poškodilo biosféru.

Semenná banka mimo jiné vznikla hlavě proto, aby zachovala druhy rostlin, které člověk buď už zničil nebo jsou před vyhubením (ne před katastrofou zvenku).

Takže abych to shrnul: Penězmi a mocí si nikdo přírodu nekoupí, i když si v poslední době lidé myslí (nevím proč) opak. Mimochodem z daní se bohatství negeneruje (jo, zdejší Tunelstán je výjimkou), peníze dělá výroba, obchod a spotřeba.

Re: Sluneční aktivita

Napsal: 22 úno 2011, 09:50
od Michal Geryk
Proč se trápit tím, co těžko můžeme ovlivnit? Proč se trápit konspiračními teoriemi? Netvrdím, že se žádné tajnosti či spiknutí nedějí, ale... žijme svůj život naplno právě teď pro tento okamžik!!! :wink:

Máme jen jeden život.