Umístění senzorů na střechu?

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Tom »

No trochu poopravím fungovat by to mělo na max. 100m v otevřeném prostoru při ideálních podmínkách ale to je otázka kdo ty ideální podmínky má většina je asi mít nebude.Bezdrát je oravdu ošidný ale když se chvíli hledá nějaký to místo kde to neblbne se najde.Každopádně srážkoměru stačí i malá vzdálenost nemusí se dávat extra daleko stačí aby neměl v okolí nějakou překážku aby do něho mohla pršet voda není to jako anemometr který potřebuje více prostoru.Co to třeba zkusit dát na zeď a ne za zeď nebo ten problém dělá zeď od domu?Mám Oregona sice chvíli ale v pohodě.Srážkoměr mám tedy na kratší vzdálenost nezkoušel jsem můžu to zkusit a dám sem pak vědět jak se chová přes překážky ale říkám není důvod ho dávat na velké vzdálenosti pokud to podmínky dovolují.
Naposledy upravil(a) Tom dne 12 kvě 2009, 07:27, celkem upraveno 1 x.
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od filip »

Jan Pícha píše:No stim bezdrátem bych si dával pozor,páč já mám frekvenci 868 Mh stanici WS 3650z a všude mi bylo slibováno jak je to dobrý že to má dobrý dosah a nakonec je to o mnoho horší jak 433 Mhz,jsem rád že to rozjedu přes jednu zeď na vzálenost 10 m ze slibovaných 100m.U byvale stanice to jelo přes 5 kamenných zdí na 40 metrů bez problémů. :( tak nevím
Ta WS2355 nemá propojení čidel kabelem? Jestli jo, tak bych radši použil kabel.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Roman -dovozce »

Jan Pícha píše:No stim bezdrátem bych si dával pozor,páč já mám frekvenci 868 Mh stanici WS 3650z a všude mi bylo slibováno jak je to dobrý že to má dobrý dosah a nakonec je to o mnoho horší jak 433 Mhz,jsem rád že to rozjedu přes jednu zeď na vzálenost 10 m ze slibovaných 100m.U byvale stanice to jelo přes 5 kamenných zdí na 40 metrů bez problémů. :( tak nevím
Tak moment - pokud máte problém s dosahem na 10 m , tak je něco špatně. Buď je problém se stanicí, nebo jde o rušení. Frekvence 868 MHz je lepší ze dvou důvodů - je méně náchylná na rušení a je zde povolen vyšší výkon, než na frekvenci 433 MHz. Prodal jsem WS 3650IT+ dost, ale nemám zprávy o krátkém dosahu. Doporučuji vyzkoušet na volném prostranství, nebo na úplně jiném místě. Ale netvrdil bych na základě jedné zkušenosti, že je frekvence 868 HHz horší, než 433 MHz.
Rušit Vás může i soused, který bydlí 300 m od Vás a koupil si bezdrátový zvonek ve výprodeji na tržnici, kde se na výkon a frekvence nehledí.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Tom »

Ještě se vrátím k té frekvenci 868 MHZ.Mám WS1600 a mohu tedy potvrdit ,že signál je vynikající oproti 433MHZ.Stanici mám ,teď už tedy jen teplotní čidlo cca na 60m přes zeď měl jsem i anemometr a srážkoměr a nestalo se mě, že by senzory vypadly.U WXR jsem měl anemometr cca na 40m ok srážkoměr do 20 m,teplotní a uv čidlo cca na 25m ale vše jsem musel dát nad úroveň zdí dělalo to neplechu a docela trvalo než jsem našel místo kde se to neruší ale pak už problém nebyl.No jak jsem psal teď mám Oregona WMRS200 snad už na dlouho poslední :D šel jsem do ní i kvůli ceně(5500kč)Nemá sice vnitřní pamět a dispaly ale to mě nevadí.Pro rychlý pohled na teplotu srážky mám WXR o přenos na net se stará Oregon WMRS200.Myslím si že Oregon WMRS200 je rozumná volba upřednostnuji kvalitu senzorů než má-li stanice pěkný design či osvětlení displeje.Třeba Oregon WMR200 bych si nekoupil z důvodu že cena je tam už o 7000kč vyšší.Navíc má jen vnitřní pamět,displej,solární napájení -senzory jsou naprosto totožné jako u WMRS200 takže pokud již nějakou tu stanici doma máte a chcete jinou a nemusí být s displejem a vnitřní pamětí "což o dost zvedne cenu" šel bych určitě do ní.Cena stojí za to.
Naposledy upravil(a) Tom dne 12 kvě 2009, 16:36, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Jan Pícha »

Roman -dovozce píše:
Jan Pícha píše:No stim bezdrátem bych si dával pozor,páč já mám frekvenci 868 Mh stanici WS 3650z a všude mi bylo slibováno jak je to dobrý že to má dobrý dosah a nakonec je to o mnoho horší jak 433 Mhz,jsem rád že to rozjedu přes jednu zeď na vzálenost 10 m ze slibovaných 100m.U byvale stanice to jelo přes 5 kamenných zdí na 40 metrů bez problémů. :( tak nevím
Tak moment - pokud máte problém s dosahem na 10 m , tak je něco špatně. Buď je problém se stanicí, nebo jde o rušení. Frekvence 868 MHz je lepší ze dvou důvodů - je méně náchylná na rušení a je zde povolen vyšší výkon, než na frekvenci 433 MHz. Prodal jsem WS 3650IT+ dost, ale nemám zprávy o krátkém dosahu. Doporučuji vyzkoušet na volném prostranství, nebo na úplně jiném místě. Ale netvrdil bych na základě jedné zkušenosti, že je frekvence 868 HHz horší, než 433 MHz.
Rušit Vás může i soused, který bydlí 300 m od Vás a koupil si bezdrátový zvonek ve výprodeji na tržnici, kde se na výkon a frekvence nehledí.
Čidlo teploty/vlhkosti je dobré avšak taky jsem u něj čekal lepší dosah,TFA Nexus teda i s teplotním čidlem měla lepší dosah,smrt nastala u trvalého zapojení k PC.U WS je to teda horší mám to teď v přístřšku ve kterém mi to jako v jediném chodí :( a srážkoměr to je teda děs už jsem to dával na reklamaci,tam mi akorát potvrdili mojí stážnost stím,že výměna nepomůže že ten srážkoměr nejede opravdu na 100 m ve volném prostranství tak fakt nevím co stím.Mám chuť TFA Nexus stáhnout z chalupy a začít ji opět provozovat tady... :( nějaké nápady?
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Jan Pícha »

prostě tam kde jsem měl čidla od TFA tak tam jsem měl v úmyslu dát i senzory od WS 3650 a tam to nechodí tak opravdu nevím co to muže být
Pěkný den z Teplicka :-)
orol
Příspěvky: 10
Registrován: 04 kvě 2009, 19:54

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od orol »

Po troch rokoch bezdrôtovej prvádzky svojej WS2300 sa chystám ju presťahovať. Nové umiestnenie plánujem v garáži s tým, že použijem ventilovanú rúru s vyústením na severnej strane garáže (samostatne stojacej - nevykurovanej) cca 50cm od múru so sklonom asi 45 stupňov. Napojenie snímačov na stanicu už bude "po drôte" aj keď donedávna aj ten bezdrôtový prenos fungoval veľmi dobre.

Teraz riešim optimálne prepojenie stanice a snímačov. Bude to nejakých 45 m drôtu. Máte doporučnie ohľadom toho vedenia?
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Tom »

Tak jsem zkusil umístit srážkoměr (WMRS200 Oregon) za zeď cca na 15m a byl jsem nucen ho hned dát zpět ale je to jen má zkušenost!! neříkám že to bude dělat všem.Senzor ihned vypadl takže problém u bezdrátu není jen u WXR,WS......Bohužel člověk s tím musí počítat že může nastat problém s přenosem ať je to stanice za 5000 nebo 15000kč.Bezdrátová stanice určitě není vhodná pro toho kdo má pro přenos mnoho překážek a ovlivnující faktory nemůže experimentovat a hledat to správné místo to je ale ovšem známá věc.V mém případě to problém není můžu si dovolit umístit senzor deště na kratší vzdálenost před zeď.Senzory jsem nechal umístěné tak jako u WXR-LM na osvědčených místech a problém s tím nemám.Ostatní senzory jsem nezkoušel jak se chovají přes nějaké překážky stanici už mám v provozu tak si to nemohu dovolit experimentovat.Nejvíce se mě osvědčila WS 1600 kde problémy se zdí nebyly tato stanice fungovala na nejdelší vzdálenosti.Jinak po 14 denním provozu se stanicí Oregon spokojenost a věřím že tomu tak bude co nejdéle.Ještě dokoupím solární napájení pro anemometr a Uv čidlo škoda že Oregon nemá v nabídce senzor solární radiace ten má myslím jen Davis ale to už je zase jiná třída :D

Mé umístění senzorů Oregon WMRS200:

srážkoměr cca 10m od konzole bez překážek
thermo-hydro senzor: 20 nad zdí na přímou viditelnost s konzolí(možné posunutí i přes překážky jsem netestoval)
anemometr: 30m od konzole bez překážek(delší umístění jsem také netestoval)
Naposledy upravil(a) Tom dne 16 kvě 2009, 18:38, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Jan Pícha »

No to jsem teda rád,protože to je k pláči ty dosahy,tohle jsem u TFA nexus neřešil,tam fakt bylo pohřebiště to stim připojením k USB,teď mám srážkoměr úžasné 4 metry od konzole stanice (hlavně že na krabici je napsáno super turbo 868 Mhz nebo jak to tam je) a JEDE to,na to že to jede o 97m méně to jsem teda fakt při výběru téhle stanice (WS 3650) nečekal,navíc heawy weather mi ukládá místo 0,3 mm ukládá 0,5 mm.Teplotní čidlo teda jede no,ikdyž taky jsem o toho čekal víc,u té starší stanice co jsem měl to teda bylo lepší.Je to prostě jeden velkem podvod. :lol:
Pěkný den z Teplicka :-)
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Tom »

No oni tam mají výrobci v návodech pojistku že může fungovat na 100m v otevřeném prostoru ale záleží na překážkách takže člověk si to s tímto rizikem kupuje je tedy seznámen s tím že se to může stát.Pak záleží zda je ochoten tolerovat tyto nepříjemnosti.Podvodem bych to nenazýval je to bezdrát :D jak říkám s tímto rizikem jsme to kupovali..... bohužel pro někoho.Jen pro zajímavost co jsi čekal víc od toho teplotního čidla?Pokud ti nevypadává tak bych to ani neřešil jestli myslíš nějaké desetiny ty nikdo nepozná a ani to není reálný oproti profi stanicím nic jinýho tento senzor nemá tak předpokládám že je problém v tomto.
Ještě k tomu heavy weather to nebude ale problém stanice ale asi toho software nejde to tam upravit?určitě ano dokalibrovat se to dá.Myslím že WS3650it má 0.25mm překlopení?
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3506
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od kapr »

Jan Pícha píše:No to jsem teda rád,protože to je k pláči ty dosahy,tohle jsem u TFA nexus neřešil,tam fakt bylo pohřebiště to stim připojením k USB,teď mám srážkoměr úžasné 4 metry od konzole stanice (hlavně že na krabici je napsáno super turbo 868 Mhz nebo jak to tam je) a JEDE to,na to že to jede o 97m méně to jsem teda fakt při výběru téhle stanice (WS 3650) nečekal,navíc heawy weather mi ukládá místo 0,3 mm ukládá 0,5 mm.Teplotní čidlo teda jede no,ikdyž taky jsem o toho čekal víc,u té starší stanice co jsem měl to teda bylo lepší.Je to prostě jeden velkem podvod. :lol:
neřvi furt :!: :lol: je to tak, ale jednou už ju mám tak nic nenaděláme..ten soft by možná šel upravit, ale takový expert fakt nejsu..mě to nevadí, stejně si srážky..jako všechno ostatní postupně přepisuju, průběh počasí do sešitu..i když samozřejmě celé data si nakonci měsíce uložím do excelu...ale ty srážky tam vubec nevnímám, až bude nějaký update programu-věřím že bude nová verze(ten srážkoměr je taky celkem nový) tak jdem do toho..jednou za čas je navíc potřeba vytáhnout baterky v čidlech a oživit trochu komunikaci..takže tak..nebo můžeš vykrást banku a kupit davisa :lol:
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3506
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od kapr »

Roman -dovozce píše:
Jan Pícha píše:No stim bezdrátem bych si dával pozor,páč já mám frekvenci 868 Mh stanici WS 3650z a všude mi bylo slibováno jak je to dobrý že to má dobrý dosah a nakonec je to o mnoho horší jak 433 Mhz,jsem rád že to rozjedu přes jednu zeď na vzálenost 10 m ze slibovaných 100m.U byvale stanice to jelo přes 5 kamenných zdí na 40 metrů bez problémů. :( tak nevím
Tak moment - pokud máte problém s dosahem na 10 m , tak je něco špatně. Buď je problém se stanicí, nebo jde o rušení. Frekvence 868 MHz je lepší ze dvou důvodů - je méně náchylná na rušení a je zde povolen vyšší výkon, než na frekvenci 433 MHz. Prodal jsem WS 3650IT+ dost, ale nemám zprávy o krátkém dosahu. Doporučuji vyzkoušet na volném prostranství, nebo na úplně jiném místě. Ale netvrdil bych na základě jedné zkušenosti, že je frekvence 868 HHz horší, než 433 MHz.
Rušit Vás může i soused, který bydlí 300 m od Vás a koupil si bezdrátový zvonek ve výprodeji na tržnici, kde se na výkon a frekvence nehledí.
no právě..navíc mám pocit, že rušení je opravdu častější o víkendech, kdy jsou hodně lidi doma a mají toho pozapínané hodně..jenom ten srážkoměr má poněkud slabší vysílač asi, když porovnám obě dvě čidla..teplota je v klidu, vypadne málokdy při tom jsou od stanice v podstatě stejně daleko, stejně zdí...ale jinak s tím jsem asi tak trochu počítal že to bude padat..na tomto mě spíš vadí systém vyhledávání, když dám automatické vyhledávání tak málokdy to ztracené čidlo "naskočí" spíš ztratím signál i s teploměrem, takže pak musím oběhnout obě čidla a vyhodit baterky, po tom už to najde vždycky obě dvě..
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Jan Pícha »

kapr píše:
Roman -dovozce píše:
Jan Pícha píše:No stim bezdrátem bych si dával pozor,páč já mám frekvenci 868 Mh stanici WS 3650z a všude mi bylo slibováno jak je to dobrý že to má dobrý dosah a nakonec je to o mnoho horší jak 433 Mhz,jsem rád že to rozjedu přes jednu zeď na vzálenost 10 m ze slibovaných 100m.U byvale stanice to jelo přes 5 kamenných zdí na 40 metrů bez problémů. :( tak nevím
Tak moment - pokud máte problém s dosahem na 10 m , tak je něco špatně. Buď je problém se stanicí, nebo jde o rušení. Frekvence 868 MHz je lepší ze dvou důvodů - je méně náchylná na rušení a je zde povolen vyšší výkon, než na frekvenci 433 MHz. Prodal jsem WS 3650IT+ dost, ale nemám zprávy o krátkém dosahu. Doporučuji vyzkoušet na volném prostranství, nebo na úplně jiném místě. Ale netvrdil bych na základě jedné zkušenosti, že je frekvence 868 HHz horší, než 433 MHz.
Rušit Vás může i soused, který bydlí 300 m od Vás a koupil si bezdrátový zvonek ve výprodeji na tržnici, kde se na výkon a frekvence nehledí.
no právě..navíc mám pocit, že rušení je opravdu častější o víkendech, kdy jsou hodně lidi doma a mají toho pozapínané hodně..jenom ten srážkoměr má poněkud slabší vysílač asi, když porovnám obě dvě čidla..teplota je v klidu, vypadne málokdy při tom jsou od stanice v podstatě stejně daleko, stejně zdí...ale jinak s tím jsem asi tak trochu počítal že to bude padat..na tomto mě spíš vadí systém vyhledávání, když dám automatické vyhledávání tak málokdy to ztracené čidlo "naskočí" spíš ztratím signál i s teploměrem, takže pak musím oběhnout obě čidla a vyhodit baterky, po tom už to najde vždycky obě dvě..
Jojo to je taky položka sama o sobě...proč když manuálně vyhledám signál musím vyndat baterky z čidel? :lol: to vymejšlel zas nějakej chytrák.No co se týče toho padání já teda počítal že mě to padat nebude :(,bohužel to vypadá že si přestěhuju pokoj do jinyho místa v baraku tak aby stanice byla opravdu ve volnym prostanství,ikdyž jsem to už taky zkoušel a taky to nebylo stopro,tak nevím.....chce si stim fakt hrát :lol:
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od Jan Pícha »

Tom píše:No oni tam mají výrobci v návodech pojistku že může fungovat na 100m v otevřeném prostoru ale záleží na překážkách takže člověk si to s tímto rizikem kupuje je tedy seznámen s tím že se to může stát.Pak záleží zda je ochoten tolerovat tyto nepříjemnosti.Podvodem bych to nenazýval je to bezdrát :D jak říkám s tímto rizikem jsme to kupovali..... bohužel pro někoho.Jen pro zajímavost co jsi čekal víc od toho teplotního čidla?Pokud ti nevypadává tak bych to ani neřešil jestli myslíš nějaké desetiny ty nikdo nepozná a ani to není reálný oproti profi stanicím nic jinýho tento senzor nemá tak předpokládám že je problém v tomto.
Ještě k tomu heavy weather to nebude ale problém stanice ale asi toho software nejde to tam upravit?určitě ano dokalibrovat se to dá.Myslím že WS3650it má 0.25mm překlopení?
V heavy weather se asi nic kalibrovat nedá ale dá se to přepsat..ale kdo má těch 19 000 dat co tam mám přepisovat? :?
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3506
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Prosím o radu - umístění senzorů na střechu?

Příspěvek od kapr »

Jan Pícha píše:
Tom píše:No oni tam mají výrobci v návodech pojistku že může fungovat na 100m v otevřeném prostoru ale záleží na překážkách takže člověk si to s tímto rizikem kupuje je tedy seznámen s tím že se to může stát.Pak záleží zda je ochoten tolerovat tyto nepříjemnosti.Podvodem bych to nenazýval je to bezdrát :D jak říkám s tímto rizikem jsme to kupovali..... bohužel pro někoho.Jen pro zajímavost co jsi čekal víc od toho teplotního čidla?Pokud ti nevypadává tak bych to ani neřešil jestli myslíš nějaké desetiny ty nikdo nepozná a ani to není reálný oproti profi stanicím nic jinýho tento senzor nemá tak předpokládám že je problém v tomto.
Ještě k tomu heavy weather to nebude ale problém stanice ale asi toho software nejde to tam upravit?určitě ano dokalibrovat se to dá.Myslím že WS3650it má 0.25mm překlopení?
V heavy weather se asi nic kalibrovat nedá ale dá se to přepsat..ale kdo má těch 19 000 dat co tam mám přepisovat? :?
když se nudíš a nevíš co bys dělal:)) jo s tím dosahem--přestěhuj se na zahradu, tam postavit stan a je to:)) nevim ale má to i pozitvní stránky
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“