Vytápění srážkoměru

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Breitak

Vytápění srážkoměru

Příspěvek od Breitak »

Chtel bych se zeptat jaké máte skušenosti s vyhříváním srážkoměru ?
chtel bych tam použít (http://www.conrad.cz/topna-folie+dp52190/)
nezamrzá voda v kolíbce ? nenamrzá voda na spdní části (ranpouch) pod srážkoměrem ?
Dik za odpovědi. 8)
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JeKyLL »

Niekoľko tipov - práve s touto fóliou je na:
http://www.wetterstationen.info/nieders ... essung.php
ale vtipné riešenie so žiarovkami je
http://members.chello.at/susanna.sobotk ... messer.htm
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od storm_ice »

jo také přemýšlim zda zazimovat nebo ne ... ale asi se bude testovat, je na jih a při slunečném dni by sníh měl roztát. Uvidím jak to bude dál od zdi. Jen se obávám, aby voda uvnitř po zmrznutí něco nepoškodila :/
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JeKyLL »

Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by sa dal namontovať topný kábel dovnútra.
Mne sa zdá najvýhodnejšie to riešenie so žiarovkami. Použiť 2x15W/220V zapojené v sérii. Také žiarovky "do ľadničky" by sa tam mali bez problémov zmestiť. V sérii budú mať cca štvrtinový výkon, teda niečo okolo 30/4= 7,5W. Zvonka nejaký Mirelon ako izolácia. Mám WS2300 a tam nie je veľa priestoru. Zatiaľ bez ďalšej regulácie, neskôr to chcem zapojiť na čidlo/regulátor "vykurovania okapov", ktoré chcem montovať.
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od filip »

JeKyLL píše:Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by sa dal namontovať topný kábel dovnútra.
Mne sa zdá najvýhodnejšie to riešenie so žiarovkami. Použiť 2x15W/220V zapojené v sérii. Také žiarovky "do ľadničky" by sa tam mali bez problémov zmestiť. V sérii budú mať cca štvrtinový výkon, teda niečo okolo 30/4= 7,5W. Zvonka nejaký Mirelon ako izolácia. Mám WS2300 a tam nie je veľa priestoru. Zatiaľ bez ďalšej regulácie, neskôr to chcem zapojiť na čidlo/regulátor "vykurovania okapov", ktoré chcem montovať.
Ja jsem si cely srazkomer uzavrel do plechove krabicky s dvojitymi stenami, ktera nema viko (hrdlo krabicky ma stejny obsah jako srazkomer). Dovnitr krabice (mezi steny) jsem dal odporovy drat a zapojil to na trafo 12 V. Nevim jak se to osvedci, delal jsem to uz letos na jare, nejaky snih to rozpustilo, ale celou zimu to nejelo.

Napad se zarovkou me prijde jako dobry, zkusim to, ale radsi zustanu u 12 V. Tahat 220 V do zarizeni, ktere pracuje s vodou neni zrovna bezpecne. Nota bene v amaterine. Pokud budes pouzivat 220 V, tak bych radsi dodrzel IP44!
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Návštěvník

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Návštěvník »

Breitak píše:Chtel bych se zeptat jaké máte skušenosti s vyhříváním srážkoměru ?
chtel bych tam použít (http://www.conrad.cz/topna-folie+dp52190/)
nezamrzá voda v kolíbce ? nenamrzá voda na spdní části (ranpouch) pod srážkoměrem ?
Dik za odpovědi. 8)
Já tam tu topnou fólii od Conrada mám. Celou zimu jsem ji měl napájenou nabíječkou od Nokie (má 12V 500mA, takže poloviční proud, než má fólie mít) a fungovalo to bez problémů. Když chumelilo v bezvětří, měřilo asi dobře. Horší když byl vítr, to se ten sníh v nálevce neudrží a stalo se, že napadlo např. 15 cm sněhu a mě to ukázalo 2mm srážek.
Uživatelský avatar
Th
Příspěvky: 68
Registrován: 09 srp 2005, 19:11
Bydliště: Vítězná-Huntířov, Dvůr Králové 430 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Th »

Pardon, nebyj jsem přihlášen. Poslední odpověď je ode mě.
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od filip »

Anonymous píše: Já tam tu topnou fólii od Conrada mám. Celou zimu jsem ji měl napájenou nabíječkou od Nokie (má 12V 500mA, takže poloviční proud, než má fólie mít) a fungovalo to bez problémů. Když chumelilo v bezvětří, měřilo asi dobře. Horší když byl vítr, to se ten sníh v nálevce neudrží a stalo se, že napadlo např. 15 cm sněhu a mě to ukázalo 2mm srážek.
Na profesionalnim srazkomeru je to reseno tak, ze srazkomer ma trychtyr v roure stejneho prumeru, jako okraj trychtyre. Zkratka, co jednou spadne do srazkomeru, tak uz nemuze ven, ani za vetru. Navic jsem videl, ze se kolem srazkomeru dela jakysi vetrolam, aby kdyz prsi "vodorovne", tak kolem srazkomeru prselo "svisle"

Srazkomer dodavany k meteostanicim (ja mam napr WS3600) je melky a pri silnem desti se dokonce cast kapek odrazi mimo (vypozorovano). Proto jsem zvysil trychtyr srazkomeru a vysledky jsou mnohem lepsi.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Návštěvník

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Návštěvník »

Breitak píše:Chtel bych se zeptat jaké máte skušenosti s vyhříváním srážkoměru ?
chtel bych tam použít (http://www.conrad.cz/topna-folie+dp52190/)
nezamrzá voda v kolíbce ? nenamrzá voda na spdní části (ranpouch) pod srážkoměrem ?
Dik za odpovědi. 8)
Já srážkoměr připlácnul k vyústění komínové vložky (pára z plynového kotle) a vložku jsem zkrátil na úroveň horní hrany srážkoměru. Tak uvidíme. Bude-li zamrzat, obalim ho ještě nějakym vodivym páskem.
JeKyLL
Příspěvky: 61
Registrován: 21 srp 2006, 02:30
Bydliště: Kopřivnice 49N36 18E9 336m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JeKyLL »

filip píše:
JeKyLL píše:Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by sa dal namontovať topný kábel dovnútra.
Mne sa zdá najvýhodnejšie to riešenie so žiarovkami. Použiť 2x15W/220V zapojené v sérii. Také žiarovky "do ľadničky" by sa tam mali bez problémov zmestiť. V sérii budú mať cca štvrtinový výkon, teda niečo okolo 30/4= 7,5W. Zvonka nejaký Mirelon ako izolácia. Mám WS2300 a tam nie je veľa priestoru. Zatiaľ bez ďalšej regulácie, neskôr to chcem zapojiť na čidlo/regulátor "vykurovania okapov", ktoré chcem montovať.
Ja jsem si cely srazkomer uzavrel do plechove krabicky s dvojitymi stenami, ktera nema viko (hrdlo krabicky ma stejny obsah jako srazkomer). Dovnitr krabice (mezi steny) jsem dal odporovy drat a zapojil to na trafo 12 V. Nevim jak se to osvedci, delal jsem to uz letos na jare, nejaky snih to rozpustilo, ale celou zimu to nejelo.

Napad se zarovkou me prijde jako dobry, zkusim to, ale radsi zustanu u 12 V. Tahat 220 V do zarizeni, ktere pracuje s vodou neni zrovna bezpecne. Nota bene v amaterine. Pokud budes pouzivat 220 V, tak bych radsi dodrzel IP44!
Myslím, že 220V sa dá lepšie regulovať triakovým regulátorom osvetlenia a pod - podľa stavu "zamrzania". Prúdový istič eliminuje riziko úrazu. Aj bez neho by to asi vadilo len žížalám. :lol:
Ešte pátrám po povrchovej teplote samoregulačných káblov (Devi a pod.). Ak bude prijateĺná - nerád by som pošpodil ten kus bakelitu - tak to asi omotám káblom, okolo nejaký fasádny EPS 50 - 100mm a je to, aspoň si myslím.
Uživatelský avatar
vasek7
Příspěvky: 6
Registrován: 16 úno 2008, 13:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od vasek7 »

Větrolam kolem srážkoměru? Když prší vodorovně, tak ten větrolam spíš stíní, ne? Nemáte fotografii? Jaké máte zkušenosti s chybami vzniklými silným větrem? Pro svůj srážkoměr plánuji sběrnou plochu 1000 cm², je větrolam na místě i v tomto případě?
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od jirkapocatky »

Přestože mám už několik let stanici Davis a v ní namontované vlastnoručně vyrobené vyhřívání srážkoměru pomocí dvou autožárovek,nebylo toto řešní vždy spolehlivě funkční. Při hustém déletrvajícím sněžení a poklesu teplot níž než -1°C,rozpouštění vázlo.V trychtýři se utvořil led a ten zabránil dalším sněhovým vločkám aby se rozpouštěly.Samotný led se rozpouštěl jen sporadicky,nebo až po několika dnech kdy přišla obleva a pak náhle za jasného dne hlásila stanice déšť.Jistě tuto situaci mnozí znáte.Zakoupit originální vyhřívání od Davise se mi vzhledem k jeho ceně opravdu nechtělo.Váhal jsem když bylo za 4,5tisíce a zcela jsem tuto myšlenku zavrhl dnes, kdy už se cena vyšplhala na 5.988kč.Přesto mi ale nalezení nějaké vhodné náhrady nedalo pokoj.
V závěru loňského roku jsem se náhodou seznámil s Láďou Vaverkou,který mě požádal o pomoc při výběru své první meteostanice.Při té příležitosti jsem se dozvěděl,že je opravářem slaboproudé elektroniky.Zmínil jsem se mu o svých starostech s vytápěním srážkoměru.Poslal jsem mu několik odkazů s vyobrazením výše jmenovaného originálního vytápění.Asi po 14 dnech mi Láďa poslal poštou k vyzkoušení svůj výrobek,který byl téměř kopií originálu.A to včetně parametrů výkonu.Nechyběl ani prostorový termostat,zabraňující zbytečnému přetápění prostoru uvnitř srážkoměru.Celé zařízení je napájeno bezpečným 24 V napětím a po několika testech v praxi se ukázalo, že pracuje velmi dobře a nehrozí poškození vnitřku srážkoměru od vyzařovaného tepla.Pro větší komfort jsem ještě napájení zapojil do zásuvky ovládané spínacími hodinami,které se dá za stovku koupit v každé elektře.Všechny potřebné součástky si Láďa opatřil sám,včetně vyleptání plošného spoje a zdroj stejnosměrného proudu(trafo) jsem si dodal sám.Ovšem podle jeho slov by neměl být problém přiměřené trafo zakoupit v nějakém malo nebo velkoobchodě.Jelikož vím, jak se rychle rozrůstá počet vlastníků stanice Davis,napadlo mě,že by jste i vy ostatní možná měli zájem o toto šikovné vyhřívání a byli ochotni investovat do vylepšení vybavení své stanice.Cena tohoto příslušenství je méně než třetinová a to už opravdu vzhledem k cenám které požaduje Davis nejen za svoji stanici ale i další příslušenství je opravdu přijatelné.Jsem moc rád že jsem se za ty roky nenechal zlákat vydinou dobře fungujícího vyhřívání za neúměrně vysokou cenu a dočkal jsem se takového příznivého řešení.Přemýšlejte i vy o tomto prvku,který zkvalitní vaše měření celoročních srážek a přiblíží jej realitě kterou zaznamenává sít profesionálních stanic čhmú.Na závěr ještě poznámka pro majitele dalších značek meteo stanic.Pan Vaverka přislíbil,že by mohl přizpůsobit velikost a výkon vytápění i do menších typů srážkoměrů.Vše záleží na konkrétní domluvě.Zde tedy uvádím kontaktní e-mail kde už můžete napsat své požadavky. l.vaverka-tex@volny.cz Pokud se chcete podívat na několik fotek mého vytápění mrkněte zde: http://meteo-jirkalina.com/vyhrivani%20srazkomeru.php
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od fractal »

Je to moc pěkné řešení, já si vytápění dělal svépomocí, starý 180 Ohmový topný odpor a cca 37 V z jednoho trafa a mám tu necelých 8 W tepla a i bez izolace srážkoměru to prozatím funguje dobře. Ověřoval jsem to jednak tak, že jsem do srážkoměru hodil ztvrdlé ledové kusy sněhu, které v pohodě roztály asi při -3 °C a také nedávné sněžení o asi 10 cm to také zvládlo vpohodě, i když asi nějakou lehkou izolaci okolo by to chtělo. Obrázek
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Jan Pícha »

Jirka a fratacal
Výborné řešení máte,do příští zimy budu muset také něco podobného podniknout.Tuto zimu jsem podcenil,atak sníh ze sražkoměru musim vybrat a poté nakapat zpět což je docela nepohodlné.
Ps. To je můj bývalý srážkoměr :D
Pěkný den z Teplicka :-)
casesik
Příspěvky: 78
Registrován: 17 led 2009, 14:31
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od casesik »

No pekna to vecicka, myslite ze to pujde upravit i do davis vantage vue? Sel bych do toho ale mam take obavy zda nebude ovlivnovat cidlo ktere je umisteno nedaleko srazkomeru.
Meteostanice Rotava - Davis Vantage Vue
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“