Vytápění srážkoměru

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Rosina »

Čo hovoríte na moj náčrtok? Spravil som ho narýchlo :D Može to tak byť?
Všetko by bolo v nejakom kýbli (čierna). Na zväčšenie citlivosti by sa zvačšila plocha a zároveň by sa to aj vyvýšilo aby nevyskakovali krúpy a aby mal kam padať sneh (sivá). Vyhrievanie by bolo pod zväčšenou záchytnou plochou aby sa to roztápalo (modrá). A na spodku by bol starý zrážkomer. A dole na kýbli dierky aby to malo kam vytekať. Čo myslíte, dať vyhrievanie aj viac ku starému zrážkomeru?
Přílohy
načrt vyhrievania zražkomera.JPG
načrt vyhrievania zražkomera.JPG (14.95 KiB) Zobrazeno 7553 x
texi
Příspěvky: 76
Registrován: 20 říj 2009, 08:20
Bydliště: Lužec nad Cidlinou , 231 m n.m.

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od texi »

Vyhřívání bych umístil asi 1cm ode dna "kýblu", teplo stoupá a není potřeba ho těsnat do horní části . Zevnitř kolem kýblu dávám izolaci.
Zdravím Vás od Cidliny.
Davis VantagePRO2
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Rosina »

texi píše:Vyhřívání bych umístil asi 1cm ode dna "kýblu", teplo stoupá a není potřeba ho těsnat do horní části . Zevnitř kolem kýblu dávám izolaci.
Jj, dik za tip.

-A takýto elektro zrážkomer sa neodporúča dávať na zimu mimo prevádzky, alebo to len plastový klasický?
-Čo dať ako izoláciu? :)
-Existujú nejaké vykurovacie odpory ktoré by to vyhriali dostatočne keby boli zapojené na baterky a vonku by bolo -15 až -20°C ? :D
Alebo keď baterky tak jedine zohrievať žiarovkami?
tamysk
Příspěvky: 68
Registrován: 14 črc 2009, 10:43
Bydliště: Bratislava (Slovakia)
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od tamysk »

Zajtra sa idem o vyhrievani poradit s jednym slaboprudarom. Nakolko nechcem aby to zralo vela elektriky, chcem aby to malo autoamticku regulaciu. Cize sa zapne len v pripade, ak teplota klesne pod dajme tomu 0.5°C (vyvedene cidlo teploty dajme tomu 20cm od zrazkomeru), ale aby samotny priestor, ktory bude vyhrievat neprekrocil cca 5°C ( koli co najvacsej eliminacii mozneho odparovania). A zaroven, aby to zvladlo pracovat do -20°C.

Ak sa daco dozviem ,hodim to aj sem.
Meteo stanica Most pri Bratislave: pocasiemost.vija.sk
Meteo stanica Zliechov: zliechov.vija.sk
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od jirkapocatky »

tamysk píše:Zajtra sa idem o vyhrievani poradit s jednym slaboprudarom. Nakolko nechcem aby to zralo vela elektriky, chcem aby to malo autoamticku regulaciu. Cize sa zapne len v pripade, ak teplota klesne pod dajme tomu 0.5°C (vyvedene cidlo teploty dajme tomu 20cm od zrazkomeru), ale aby samotny priestor, ktory bude vyhrievat neprekrocil cca 5°C ( koli co najvacsej eliminacii mozneho odparovania). A zaroven, aby to zvladlo pracovat do -20°C.

Ak sa daco dozviem ,hodim to aj sem.
myslím že ti v tom slaboprudar poradí jen na 50%.Zbytek bude na systému pokus/omyl.Je tam mnoho ovlivnujících faktorů a v neposlední řadě se vše musí "napasovat"na konkrétní konstrukci srážkoměru at už originál nebo vlastními silami upraveném.Myslím ale,že by jsi měl velmi spěchat,neboť podmínek pro korektní pokusy valem ubývá. :!:
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Rosina »

Škoda že moj zrážkomer je malý. Nevlezie sa to doň.

Tamysk: Ak niečo zistíš, budem rád ak to sem hodíš. Ako to chceš napájať? Na koľko V ? :)
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od fractal »

No já výkon prostě odhadl, řekl jsem si že kolem 5 W by mohlo na tání sněhu stačit, protože u nás na Jižní Moravě stejně sněží většinou když je kolem 0 °C, takže stačí i malé teplo a sníh roztaje.

k dispozici mám takové moc pěkné trafo, má asi 5 kg a výstupy cca 16, 25, 33, 35, 30 V, které se dají vedle sebe i spojovat, tedy když spojím 1. a druhý dostávám 41 V (16+25) atd., kdo trošku dělá do elektriky, ví o čem mluvím. No a ze svých mladých let mám různé zásoby roztodivných odporů atd. tak jsem našel jeden pěkný stařičký ale funkční 180 Ohmový odpor. Z Ohmova zákona a dalších pak plyne:

Proud protékající odporem = napětí / odpor = př. 35/180 = 0,194 A.

Výkon odporu se spočítá jako = proud * napětí = 0,194 * 35 = 6,8 W

Když dáme dva výše uvedené vzorečky dohromady dostaneme jeden: výkon odporu = napětí ^2 / odpor

Zapojil jsem to a těch cca 7 W sníh bez problému rozpouští, zatím to zvládlo sebesilnější sněžení. A to nemám srážkoměr ani izolovaný. Topení pouštím manuálně, když se očekává sněžení, tuto zimu to jelo v součtu cca 5 dnů v kuse, takže náklady na elektriku vcelku zanedbatelné.
texi
Příspěvky: 76
Registrován: 20 říj 2009, 08:20
Bydliště: Lužec nad Cidlinou , 231 m n.m.

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od texi »

Napájet se dá z patřičně dimenzovaného trafa a nebo z impulsního zdroje , který má výhodu menšího rozměru. Celkově to pak spouští např. mechanický časovač, na kterým je možné nastavit různé intervaly provozu viz Jirkapočátky (i já to tak mám).
Rosina- udej vnitřní rozměry , napasovat by to určitě šlo.
Zdravím Vás od Cidliny.
Davis VantagePRO2
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Rosina »

. .
Naposledy upravil(a) Rosina dne 09 led 2015, 19:49, celkem upraveno 1 x.
texi
Příspěvky: 76
Registrován: 20 říj 2009, 08:20
Bydliště: Lužec nad Cidlinou , 231 m n.m.

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od texi »

Rosina píše:
texi píše:Napájet se dá z patřičně dimenzovaného trafa a nebo z impulsního zdroje , který má výhodu menšího rozměru. Celkově to pak spouští např. mechanický časovač, na kterým je možné nastavit různé intervaly provozu viz Jirkapočátky (i já to tak mám).
Rosina- udej vnitřní rozměry , napasovat by to určitě šlo.
No asi by to nešlo. :( V tom zrážkomeri sú po oboch stranách súčiastky. Na jednej strane batérie a na druhej všetok ten "rozum" zrážkomera. A siaha to až po dno. Pridávam foto.

FRACTAL: Ty to trafo máš také že to mení z 220 na tú požadovanú hodnotu alebo ako? Lebo aj nemám do tej časti záhrady ako doviesť 220 V linku.
Skutečně by se vyhřívání nevešlo, jedině změnit spodní část...?
220V přetransformovat na požadovanou hodnotu někde v místnosti a bezpečné napětí posílat kabelem ke srážkoměru.
Zdravím Vás od Cidliny.
Davis VantagePRO2
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Tom »

Rosina: srážkoměr má blbý tvar je to elipsovitého tvaru taky jsem ho měl a s tím vyhříváním je to celkem problém díky tvaru a málo místa ...trošku nechápu proč zvolili tenhle tvar.
fcc
Příspěvky: 9
Registrován: 23 pro 2006, 12:26

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od fcc »

Zdravím,

Na vyhřívání PTZ kamer se jako jedno z řešení používá podobná topící fólie http://www.vakomo.cz/auto . Na trhu jsou i výkonější řešení. Stačí hledat...

Pavel
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Rosina »

texi píše: Skutečně by se vyhřívání nevešlo, jedině změnit spodní část...?
220V přetransformovat na požadovanou hodnotu někde v místnosti a bezpečné napětí posílat kabelem ke srážkoměru.
Problém je v tom že ťažko tam dostať hocijaký kábel. Keby bola tak možnosť bateriek alebo hocičoho iného. A keď už nie odpory tak aspoň žiarovky. Len či by to šlo aj pri -20°C. :?
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Tom »

Rosina píše:
texi píše: Skutečně by se vyhřívání nevešlo, jedině změnit spodní část...?
220V přetransformovat na požadovanou hodnotu někde v místnosti a bezpečné napětí posílat kabelem ke srážkoměru.
Problém je v tom že ťažko tam dostať hocijaký kábel. Keby bola tak možnosť bateriek alebo hocičoho iného. A keď už nie odpory tak aspoň žiarovky. Len či by to šlo aj pri -20°C. :?
Ty ale budeš dělat větší rozlišení tzn. že to bude velký nádstavec a pochybuji že bude stačit dát vyhřívání do toho malého origo srážkoměru pokud uděláš ten nádstavec bude teda potřeba větší příkon žárovkama to rozhodně nerozpustíš.Budeš asi muset nějak zaizolovat i ten nádstavec pokud ho budeš tedy dělat...
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Rosina »

Tom píše: Ty ale budeš dělat větší rozlišení tzn. že to bude velký nádstavec a pochybuji že bude stačit dát vyhřívání do toho malého origo srážkoměru pokud uděláš ten nádstavec bude teda potřeba větší příkon žárovkama to rozhodně nerozpustíš.Budeš asi muset nějak zaizolovat i ten nádstavec pokud ho budeš tedy dělat...
Jj, jasné že nie iba do toho originál zrážkomera. Pridávam obrázok ako som si to predstavoval. Ale už mi tu niekto poradil že tie odpory majú byť na spodku lebo teplo predsa stúpa tak aby to vyhrialo celý priestor. Ja mám jediný problém a to ako to napájať keďže nemám možnosť tam dotiahnúť akýkoľvek kábel.
Přílohy
načrt vyhrievania zražkomera.JPG
načrt vyhrievania zražkomera.JPG (14.95 KiB) Zobrazeno 7354 x
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“