Vytápění srážkoměru

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

texi
Příspěvky: 76
Registrován: 20 říj 2009, 08:20
Bydliště: Lužec nad Cidlinou , 231 m n.m.

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od texi »

casesik píše:No pekna to vecicka, myslite ze to pujde upravit i do davis vantage vue? Sel bych do toho ale mam take obavy zda nebude ovlivnovat cidlo ktere je umisteno nedaleko srazkomeru.
Ahoj, čidla teploty i vlhkosti jsou umístěna v radiačním štítu a dle popisu výrobce jsou ochráněna před sálajícím teplem, takže tady by problem neměl být. Rozměrově se to dá přizpůsobit místu uvnitř. Pro další info mě neváhej kontaktovat na l.vaverka-tex@volny.cz
Zdravím Vás od Cidliny.
Davis VantagePRO2
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od filip »

Ahoj,
možná vám trošku zkazím radost z kutilství, ale myslím že je fér, zde napsat zkušenosti s vyhříváním srážkoměru. Určitě je to v zimě dobrá věc, ale vyhřívání zkresluje úhrny, mohu říci že srážky ubírá. Já jsem si vyhřívání udělal - zde jsou fotky a kolega ve Volarech má VP2 s originálním vyhříváním. Oba jsme došli k závěru, že vyhřívání srážky snižuje a to poměrně vyrazně. Prostě dochází k odpařování.
Pokud je zapnuté vyhřívání během sněžení, tak ztráty jsou nepřímo úměrné intenzitě sněžení - kdo tomu nerozumí tak čím je sněžení slabší, tím jsou ztráty vyšší (při slabém sněžení dokonce 100%). Nejlepších výsledků se dosáhne přerušovaným vyhříváním, kdy se nechá sníh napadnout a pak jednorázově rozpustí. V takovém případě ztráty činí tak max 10-15%, ale spíše se vejdu do 5-10%. Ještě upřesním, že už druhý rok měřím paralelně i manualním srážkoměrem a v nemrazovém období mě oba srážkoměry měří stejně (za rok 2009 byl rozdíl 2,5% ve propěch manuálu)
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Tom »

Není nad to rozpustit sníh v klidu v místnosti nad nulou žádná spotřeba energie chápu kdo nemá dobrý přístup k srážkoměru vyhřívání ocení ale komu to nedělá problém proč platit za elektřinu.Já to dělám tak že po ukončení sněžení dám sníh do místnosti a v klidu to nechám roztát.Pořídil jsem si taky manuální srážkoměr pro kontrolu s elektronickým.
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od jirkapocatky »

filip píše:Ahoj,
možná vám trošku zkazím radost z kutilství, ale myslím že je fér, zde napsat zkušenosti s vyhříváním srážkoměru. Určitě je to v zimě dobrá věc, ale vyhřívání zkresluje úhrny, mohu říci že srážky ubírá. Já jsem si vyhřívání udělal - zde jsou fotky a kolega ve Volarech má VP2 s originálním vyhříváním. Oba jsme došli k závěru, že vyhřívání srážky snižuje a to poměrně vyrazně. Prostě dochází k odpařování.
Pokud je zapnuté vyhřívání během sněžení, tak ztráty jsou nepřímo úměrné intenzitě sněžení - kdo tomu nerozumí tak čím je sněžení slabší, tím jsou ztráty vyšší (při slabém sněžení dokonce 100%). Nejlepších výsledků se dosáhne přerušovaným vyhříváním, kdy se nechá sníh napadnout a pak jednorázově rozpustí. V takovém případě ztráty činí tak max 10-15%, ale spíše se vejdu do 5-10%. Ještě upřesním, že už druhý rok měřím paralelně i manualním srážkoměrem a v nemrazovém období mě oba srážkoměry měří stejně (za rok 2009 byl rozdíl 2,5% ve propěch manuálu)
Neviděl bych to tak dramaticky,vyhřívání srážkoměru není výsada stanice Davis ale vyhřívají i profesionální srážkoměry za 20-30 tisíc.Samozřejmě že jsou studie o tom jaký vliv má vyhřívání na výpar rozpuštěných srážek ale je to bohužel určitá dan,kterou je nutné přijmout.Na druhou stranu my amatéři jsme ochotni pro chod našich stanic lecos udělat jaksi navíc,což v praxi oficiálních pracovišt ČHMÚ není vždy dost dobře možné a proto jsou některé technické vymoženosti jen a pouze v režii techniky ,která je schopná ovládat takovéto zařízení jen pomocí termostatu.Stejně tak je tomu u originál Davisáckého topení,které je zhotoveno jaksi v modu "Plug and play" aby nikdo neměl žádné další starosti.My kutilové a obětaví amatéři jsme schopni tyto negativní vlivy poměrně úspěšně eliminovat a to celkem jednoduše.V mé praxi to funguje tak,že mám topení zapnuté jen když sněží.To za prvé.Pokud přestane vypnu jej.Jdu-li do práce a vidím že bude sněžit asi dost než jen ojedinělé přeháňky,klidně nechám topení zapnuté celý den,ale přes spínačky.15 minut zapnuto,15 vypnuto nebo libovolně jiný interval podle potřeby.Neumím si představit že bych každý den(ani nevím měl -li bych na to vždy čas)nosil domů těleso srážkoměru(což by musel být nějaký další externí) a rozpouštěl a přeléval a měřil a počítal a zapisoval.Nehledě na to že i při přelévání dochází ke skreslování.To už mohu rovnou mít na zahradě klasickou meteobudku s teploměry a chodit třikrát denně zapisovat.Samozřejmě nemám nic proti lidem kteří to tak chtějí dělat ,ale já prostě nemám na tohle zas tolik času.Ne vždy a ne pravidelně.A na konec se domnívám že je lepší zaznamenat rozpuštěné srážky i o nějaké procento pokrácené,než prostě přes zimu hodit na srážkoměr kýbl dnem nahoru.
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Tom »

Trošku zareaguji nejde vůbec o žádné přelévání z něčeho do něčeho vezmu srážkoměr i s podstavcem dám ho do místnosti a za 1-2hodiny podle toho kolik nasněží vrátím na původní místo otázka sledování třeba zpráv a kousek filmu a je rozpuštěno :D :D :D práce na 5minut přenést z bodu A do bodu B rozpouštění už mě fakticky nezatěžuje navíc člověk se aspon trochu otuží a vyleze na čerstvý vzduch taky k něčemu dobré..Je to opravdu každého věc jak to bude dělat každému to vyhovuje jinak jen chci říct že časově to náročné rozhodně není hoďku,dvě před spaním určitě každý má a o otočení kýblu směrem dolů to není :D chce to udělat si tu chvilku.
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od filip »

Svým příspěvkem jsem chtěl pouze upozornit na to, že vytápění srážky ubírá a případný kutil který chce topení přidat by to měl předem vědět. Každý ať měří tak, jaké má možnosti, pokud možno co nejpřesněji a pečlivě. A k tomu je právě třeba mít co nejvíce informací, aby člověk nevymýšlel kolo, nýbrž se mohl rozhodnout jaký způsob zvolí. Parametry některých vyhřívaných srážkoměrů jsou např v http://www.meteoservis.cz/57-SRAZKOMERY. Např topení má výkon kolem 50 W (velký typ dokonce 445W!) což je velký rozdíl oproti VP2, nebo 8W jak psal Dobrmánek. Ale když to funguje tak proč ne, že?

Na některých stanicích se místo vyhřívaných srážkoměrů používají srážkoměry váhové - více info např http://www.chmu.cz/hydro/ohpt/srva.htm případně http://www.meteoservis.cz/fotky/fotos/_ ... 2008_1.pdf ale to je asi spíše jen pro informaci a zajímavost, nebo si ho snad někdo chystá pořídit? :-)
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od jirkapocatky »

Tom píše:Trošku zareaguji nejde vůbec o žádné přelévání z něčeho do něčeho vezmu srážkoměr i s podstavcem dám ho do místnosti a za 1-2hodiny podle toho kolik nasněží vrátím na původní místo otázka sledování třeba zpráv a kousek filmu a je rozpuštěno :D :D :D práce na 5minut přenést z bodu A do bodu B rozpouštění už mě fakticky nezatěžuje navíc člověk se aspon trochu otuží a vyleze na čerstvý vzduch taky k něčemu dobré..Je to opravdu každého věc jak to bude dělat každému to vyhovuje jinak jen chci říct že časově to náročné rozhodně není hoďku,dvě před spaním určitě každý má a o otočení kýblu směrem dolů to není :D chce to udělat si tu chvilku.
Samozřejmě že nemohu než souhlasit,ovšem zásadní rozkol mezi našimi pohledy na tuto problematiku vzniká už v okamžiku,kdy stojí proti sobě skupina meteoamatérů vybavených "pouze" elektronickou meteostanicí a těch druhých,kteří zůstali věrni klasice po vzoru převážné části ofic. stanic ČHMÚ.Nezlob se na mě,ale toto vlákno a mnoho dalších se nachází právě v sekci, která má ve svém názvu "Provoz elektronické meteostanice" a tudíž já kopu za tuto ne zrovna zanedbatelnou skupinu a nemyslím že je nutné tyto uživatele "děsit" něčím co pro ně není v dané situaci na prvním místě.Určitě si ale umím představit že tato diskuse může být přínosná pro již zmiňovanou skupinu uživatelů klasiky a rozhodně nemám zájem tady mezi oběma tábory cokoliv rozdmýchávat.Jsem rád že jsi na daný problém upozornil,sám jsem na něj v dané chvíli zapomněl,ale určitě bych se o tom v dalších příspěvcích zmínil.Vím o tom.Díky
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od fractal »

No já jelikož mám srážkoměr umístěný na střeše, tak nakonec z pravidelného přenášení domů k rozpuštění sněhu sešlo. Je sice na kraji ale přeci jen než vytáhnu žebřík...atd. Navíc srážkoměr je hrozně mělký a víc jak 1 cm sněhu si myslím nezvládne, ve větru asi ani to.

takže topení se nakonec ukázalo jako nutnost. Kdybych netopil tak nenaměřím nic. Takhle těch případných 5-10 % oželím, stejně měřím srážky pro svou informaci a případná menší nepřesnost mi nevadí. Pořádně mi měří srážky otec, kdy se sběrným trychtýřem o ploše 100 cm2 nachytá srážky do nádoby a ty pak rozpustí a měří v odměrném válci. Tyto srážky pak uvádím ve vlastním pozorováním na webu. Elektronické kromě baneru nikde neuvádím.

Jinak měření srážek je vůbec problematická věc. Dle definice je to jasné, co spadne dolů jsou srážky (kromě smetí :D a meteoritů), včetně rosy, zkondenzované mlhy atd, ale např bráno hydrologicky či agronomicky, nemalá část se stejně z povrchu hned odpaří a klasického koloběhu vody se tak nezúčastní.

Pokud napadne půl metru sněhu a zima bude dlouhá, věřím, že klidně 10 cm vysublimuje, či se odpaří při tání atd. takže do země se vůbec nedostane. Nebo třeba při letní přeháňce pokud spadne na zem 0,5 mm, tak za pár minut bude země suchá a takovéto srážky rostliny vůbec nevyužijí.

Prostě jsem chtěl říct, že pokud se nám při vyhřívání srážkoměru něco odpaří, tak venku se stane to stejné, takže nám to nemusí být vůbec líto :-)
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od jirkapocatky »

fractal píše:No já jelikož mám srážkoměr umístěný na střeše, tak nakonec z pravidelného přenášení domů k rozpuštění sněhu sešlo. Je sice na kraji ale přeci jen než vytáhnu žebřík...atd. Navíc srážkoměr je hrozně mělký a víc jak 1 cm sněhu si myslím nezvládne, ve větru asi ani to.

takže topení se nakonec ukázalo jako nutnost. Kdybych netopil tak nenaměřím nic. Takhle těch případných 5-10 % oželím, stejně měřím srážky pro svou informaci a případná menší nepřesnost mi nevadí. Pořádně mi měří srážky otec, kdy se sběrným trychtýřem o ploše 100 cm2 nachytá srážky do nádoby a ty pak rozpustí a měří v odměrném válci. Tyto srážky pak uvádím ve vlastním pozorováním na webu. Elektronické kromě baneru nikde neuvádím.

Jinak měření srážek je vůbec problematická věc. Dle definice je to jasné, co spadne dolů jsou srážky (kromě smetí :D a meteoritů), včetně rosy, zkondenzované mlhy atd, ale např bráno hydrologicky či agronomicky, nemalá část se stejně z povrchu hned odpaří a klasického koloběhu vody se tak nezúčastní.

Pokud napadne půl metru sněhu a zima bude dlouhá, věřím, že klidně 10 cm vysublimuje, či se odpaří při tání atd. takže do země se vůbec nedostane. Nebo třeba při letní přeháňce pokud spadne na zem 0,5 mm, tak za pár minut bude země suchá a takovéto srážky rostliny vůbec nevyužijí.

Prostě jsem chtěl říct, že pokud se nám při vyhřívání srážkoměru něco odpaří, tak venku se stane to stejné, takže nám to nemusí být vůbec líto :-)
Díky za podporu,jen bych chtěl upřesnit jeden nepodstatný detail.I výpar je součástí koloběhu vody v přírodě.Ale to není pro naše téma důležité.Zkrátka máš pravdu,že to neustálé hledání nějakých nedokonalostí u našich elektronických meteostanic je zbytečné.Všichni si uvědomujeme že nějaké ČSN jsou pro ČHMÚ a my se snažíme jen v rámci možností o to nejlepší co jsme schopni dosáhnout.Víc to nechci škrábat a byl bych rád za další příspěvky,zkušenosti nebo nápady jak to vyhřívání dotáhnout k přiměřené dokonalosti.
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Tom »

Každopádně je dobře, že se tu objevilo pro i proti každý má kousek pravdy.Vytápění úplně nezavrhuji ale dokud mám tu možnost rozpouštení tak jak to dělám zůstanu u toho navíc mám dost velký nástavec Amící z Oregonu bohužel hodili rozlišení na 1mm což je hodně slabý takže by topný těleso muselo být větší a ta spotřeba energie by asi byla o dost vyšší .Ještě poznámka k tomu hledání dokonalého jak psal Jirka jsme prostě Češi co chtějí mít dokonalejší věci a podle mě je to dobře :D neznám Čecha který by tak neuvažoval je to lepší než být líný Američan už to jejich rozlišení inch a Fahrenhaity je strašná věc.....Toť vše mějte se víc se k tomu už taky nebudu vyjadřovat.
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Rosina »

Vyhrievanie bvy som bral. Ale pri normálnom rozpúšťaní je zlé keď je normálny zrážkomer plný a stále sneží. Potom nezachytíme to normálneho zrážky čo padajú pokiaľ ho zoberieme dovnútra a prídeme o mnoho zrážok. A elektrický to nezachytí lebo nemá vyhrievanie :) Napríklad u mňa. Čo poradíte v takomto prípade?
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Tom »

Rosina píše:Vyhrievanie bvy som bral. Ale pri normálnom rozpúšťaní je zlé keď je normálny zrážkomer plný a stále sneží. Potom nezachytíme to normálneho zrážky čo padajú pokiaľ ho zoberieme dovnútra a prídeme o mnoho zrážok. A elektrický to nezachytí lebo nemá vyhrievanie :) Napríklad u mňa. Čo poradíte v takomto prípade?
tak já mám nádstavec na výšku skoro 30cm a tam se tedy toho vleze nejaký přesněžení nehrozí....udělat tedy nádstavec který kopíruje srážkoměr aby byl vyšší
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od jirkapocatky »

Rosina má svým dotazem na mysli trochu něco jiného a sice,že po dobu kdy bude mít svůj zasněžený srážkoměr někde v kuchyni u kamen a bude rozpouštět,nebude mít v ten okamžik venku nic.Rozpouštění taky trvá nějaký čas a za tu dobu může nasněžit v určitých případech nějaký objem sněhu.Musel by mít jedině dva srážkoměry na střídačku.Průběžné rozpouštění sněhu ve vytápěném srážkoměru toto neřeší a navíc kontinuálně zaznamenává (sněhové)srážky v čase tudíž lze nejen sledovat intenzitu sněžení,ale navíc je vše průběžně zaznamenáno v grafech a kdykoliv si lze zpětně při pohledu na graf v historii měření udělat představu kdy a jak moc sněžilo v průběhu dne.Toto je při jednorázovém každodenním rozpouštěním vše pasé.
Pro Rosinu nemám jinou radu než to o čem je řeč v celé této obsáhlé diskusi.Jít do nějakého způsobu vytápění-pokud vlastní elektronickou meteostanici.
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Tom »

jirkapocatky píše:Rosina má svým dotazem na mysli trochu něco jiného a sice,že po dobu kdy bude mít svůj zasněžený srážkoměr někde v kuchyni u kamen a bude rozpouštět,nebude mít v ten okamžik venku nic.Rozpouštění taky trvá nějaký čas a za tu dobu může nasněžit v určitých případech nějaký objem sněhu.Musel by mít jedině dva srážkoměry na střídačku.Průběžné rozpouštění sněhu ve vytápěném srážkoměru toto neřeší a navíc kontinuálně zaznamenává (sněhové)srážky v čase tudíž lze nejen sledovat intenzitu sněžení,ale navíc je vše průběžně zaznamenáno v grafech a kdykoliv si lze zpětně při pohledu na graf v historii měření udělat představu kdy a jak moc sněžilo v průběhu dne.Toto je při jednorázovém každodenním rozpouštěním vše pasé.
Pro Rosinu nemám jinou radu než to o čem je řeč v celé této obsáhlé diskusi.Jít do nějakého způsobu vytápění-pokud vlastní elektronickou meteostanici.
Blbě jsem to pochopil omlouvám se :lol: v mých podmínkách tedy na jižní Moravě počasí není tak proměnlivé jako jinde většinou po hlavním sněžení je už klid a srážky se v místnosti rozpustí navíc nějaké extrémní sněžení se tu také nevyskytuje takže zatím se mě nestalo že by mě srážky utekly přicházím tedy jen o to v jakou hodinu byly srážky ale pokud to vyhřívání není je důležitější kolik než kdy.Zimní období je prostě komplikovaněnší co se srážek týče.Výhoda vytápění je tedy v pohodlí že se nemusí čekat až ustane sněžení a strachovat se jestli nezačne při rozpouštění sněžit s tím nezbývá než souhlasit.
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: vytápění stražkoměru.

Příspěvek od Rosina »

Tom píše: Blbě jsem to pochopil omlouvám se :lol: v mých podmínkách tedy na jižní Moravě počasí není tak proměnlivé jako jinde většinou po hlavním sněžení je už klid a srážky se v místnosti rozpustí navíc nějaké extrémní sněžení se tu také nevyskytuje takže zatím se mě nestalo že by mě srážky utekly přicházím tedy jen o to v jakou hodinu byly srážky ale pokud to vyhřívání není je důležitější kolik než kdy.Zimní období je prostě komplikovaněnší co se srážek týče.Výhoda vytápění je tedy v pohodlí že se nemusí čekat až ustane sněžení a strachovat se jestli nezačne při rozpouštění sněžit s tím nezbývá než souhlasit.
Ale nikdy nevieš či také počasie nepríde. :wink:
Napríklad v zime si chcem dať rozpúšťať sneh o 07 hod aby som mohol zapísať koľko mm spadlo od 07 do 07. Ale ako to už bolo napísané, mne počas toho sneženia ktoré bude počas rozpúšťania nič nebude zachytávať. Jedine teraz to skúsim s tým vyhrievaním keď už mám meteostanicu s elektro zrážkomerom. :P
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“