Meteostanice a Linux

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Taylor
Příspěvky: 2
Registrován: 30 lis 2011, 21:14

Meteostanice a Linux

Příspěvek od Taylor »

Zdravim,
zjistil jsem na internetu (a take diky tomuto foru), ze existuje SW pro stahovani dat z meteostanic pro Linux. Zatim jsem nasel zminky jen o meteostanicich La Crosse 2300 (a zrejme i dalsich verzi od teto firmy) a dale WH1080/1090 a jejich klonu.
Nic jsme nenasel o Conrad TE831X alias Sencor SWS 180. Netusite nekdo jestli s touhle stanici komunikovat z Linuxu?
Mam doma router od Asusu s alternativnim linuxovym softwarem a chtel bych to mit trvale propojene. Neni potreba nic komfortniho, stacil by i ovladac, pokud bych mel moznost ze stanice dostat do linuxu jen sadu cisel, zpracovani si naprogramuju klidne sam.

Ted mam stanici Hyundai WS 2011 Wind, umi teplotu, vlhkost, tlak, zapad/vychod slunce, rychlost vetru+poryv (ne smer) a teplotu/vlhkost z az trech bezdratovych cidel (anemometr je pripojeny k cidlu na prvnim kanalu kablikem).
V zasade jsem s timhle spokojeny, jen mi chybi ta komunikace. Zatim mam nekolik 1-wire teplotnich cidel pripojenych dratove k jednoduchymu pasivnimu prevodniku RS232 -> 1wire, ktery jsem si zbastlil a dal pres prevodnik USB-RS232 k routeru a pomoci digitempu a skriptu periodicky vycitam a ukladam informace o teplote, ale rad bych mel i informace z meteostanice.

V podstate by byla naprosto idealni ta Conrad/Sencor (az na nejake stiznosti tady na foru na presnost, ale snad to nebude tak strasny). Nebo jakakoliv jina, tak do 4000Kc.

Davis Vantage je pekny, ale tak vazne to s meteorologii nemyslim a nebydlim v rodinym domku, takze to musim dat na balkon, cimz pro me je mereni slunecniho zareni a smer vetru zbytecny (stena baraku je rovna a anemometr mam vysunuty kus za zabradlim, takze rychlost vetru by nejakou informacni hodnotu mela mit), srazkomer by pri vystrceni na parapet za zabradli neco moh namerit, ale taky se bez nej obejdu.

Predem diky za radu, uz jsem vybiranim stravil par dni, ale zatim bezvysledne. Ty dve zmineny na zacatku se mi moc nelibi - dotykovy displej mi pripada jako nevyhoda, nema zapada vychod slunce a umisteni cidel na jedny tyci je pro montaz na balkon nevhodny.
La Crosse take nema zapad/vychod a podle obrazku nema ani soucasny zobrazeni teploty+vlhkosti vevnitr a aspon jednoho kanalu z bezdrat. cidla.

Omlouvam se za delsi prispevek a predem dekuju za jakoukoliv odpoved.
ESHEN
Příspěvky: 20
Registrován: 14 led 2011, 18:04
Meteostanice: WH1080
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteostanice a Linux

Příspěvek od ESHEN »

Čus,
no jestli myslíš soft. PYWWS Pythoon tak ten podporuje tyhle stanice Elecsa AstroTouch 6975, Watson W-8681, WH-1080PC, WH1080, WH1081, WH3080,Watson Scientific Sales Pro Touch Screen Weather Station, TOPCOM, NATIONAL GEOGRAPHIC 265NE,PCE-FWS 20 ... Ale nevím jakej soft. chceš použít...Já chtěl používat tenhle jaký jsem napsal, měl běžet na routeru asus wl gp500 (tak nějak), jenomže základním problémem, který jsem měl, bylo to, že jsem nepřišel na to, jak ten software mám instalovat na router, či flash disk (ani mi nikdo neporadil:D). Tak jsem se na to vyprdl, koupil si nettop s win7 a bylo hotovo. To bylo pro mě lepší, protože pak jsem pozapooval kamerky taky, ještě k tomu mohu připojit usb teploměr pro měření teploty v krytu kamer...Takže jaký program na tom chceš rozchodit?
Provozovatel meteostanice a webkamery Frýdlant v Čechách dostupných na http://www.meteo-frydlant.wz.cz/
Taylor
Příspěvky: 2
Registrován: 30 lis 2011, 21:14

Re: Meteostanice a Linux

Příspěvek od Taylor »

Konkretni program neni dulezity, hlavne aby to dokazalo bezet pod linuxem a vytahat z toho data. Jak jsem psal, zpracovani dat si pak v necem napisu uz pripadne sam. Zatim se mi nejvic zamlouva ten Sencor SWS 180 (prodavany taky jako Conrad TE831X), bohuzel jsem nikde na netu nenasel neci zkusenost s propojeni tyhle stanice z necim pod linux.

Ohledne Asus routeru, tak nejdriv tam bude potreba nainstalovat Python (coz je programovaci jazyk, v kterym to podle nazvu bude napsany) a pak ten soft. Postup zalezi jaky alternativni firmware tam mas (existuje DD-WRT, Oled, Openwrt a dalsi - ja mam zkusenosti hlavne s Olegem a pak s DD-WRT). Oleguv firmware jsem si rozsiril tak ze mi doma krome routeru funguje jako maly NAS (file server), prehravac MP3 a internetovych radii (ovladany z mobilu pres wifi), budik, meri teplotu na 4 mistech v byte (pomoci kabelem pripojenych 1-wire teplotnich cidel) a jeste par dalsich veci mam v planu. Mezi nima je i automaticky stahovani dat z meteostanice. Kameru mam taky v planu, ale na to jeste nebyl cas.

Pokud by jsi chtel s Asusem nejak poradit, tak se muzu pokusit.
ESHEN
Příspěvky: 20
Registrován: 14 led 2011, 18:04
Meteostanice: WH1080
Bydliště: Frýdlant v Čechách
Kontaktovat uživatele:

Re: Meteostanice a Linux

Příspěvek od ESHEN »

Jojo určitě když bude potřeba tak si nechám poradit, protože vím že to nezvládnu:D ale jak jsem psal vyřešil jsem to windowsama a klasickým pc, protože bych ani po roce nepřišel jak na PYWWS, který potřebuje pythoon jaks e píše v menším mě nic neříkajícím návodu :D . Takže až budu jednou třeba kupovat druhou meteostanici, kterou nebudu připojovat k pc ale k routeru tak si napíšu o radu.-)
Provozovatel meteostanice a webkamery Frýdlant v Čechách dostupných na http://www.meteo-frydlant.wz.cz/
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“