Nová stanice

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Kross
Příspěvky: 336
Registrován: 24 kvě 2005, 10:11
Bydliště: Most, 270 m.n.m.

Nová stanice

Příspěvek od Kross »

Dobrý den všem! Prosím o radu, jakou stanici zakoupit v ceně okolo 6 tisíc?! Čidla budou umístěna na střeše, o tři patra výše, v paneláku. Chci připojení na PC, měření větru, teploty, srážek atd. Bezkabelové připojení. Měření větru od 0,1 m/s. Displej bude umístěn v bytě, chci mít přehled hned na disleji, přenos dat cca jednou týdně do PC stačí. Poradíte? Díky za odpovědi.
Most-místo měření 270 m.n.m., nadmořská výška Mostu 205-415 m.n.m.
storm_ice
Příspěvky: 5578
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová stanice

Příspěvek od storm_ice »

Zdravim kolegu, tak nikdo zatím nic nepíše, ale zkusil bych se optat třeba na WS 3650, jak je to se signálem, někomu to blblo, ale jiným to snad jde dobře. Vzhledem, že to je nástup za stanici, kterou mám já a jsem s ní celkem spokojen :) Cena je asi 7000 Kč.
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3506
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Nová stanice

Příspěvek od kapr »

ohledně této pak můžem pokecat, mám ji druhým rokem..sice po pár výpadcích a hledáním signálu jsem nadával, že začnu šetřit na Davisku, tak pořád k tomu ještě nedošlo :!: :lol: a asi jsem si na její záludnosti zvykl, spíš jsem začal investovat do ostatních přístrojů, např příruční anemometr atd....Davis je někde jinde, a třeba na ni i našetřím, ale zatím není taková krize..
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová stanice

Příspěvek od fractal »

Taky mám WS3650 a vcelku spokojenost, vlastní stanice je skvělá, poněkud horší je ale komunikace s PC, kdy se občas v PC zobrazují nesmyslná data, na stanici je vždy vše OK. Co se mi na ní dost líbí je rozlišení srážkoměru nějakých 0,25 mm, to kromě Davise snad žádná jiná nemá.
Kross
Příspěvky: 336
Registrován: 24 kvě 2005, 10:11
Bydliště: Most, 270 m.n.m.

Re: Nová stanice

Příspěvek od Kross »

Ahoj! Děkuji všem za odpovědi. Teď se rozhoduji mezi TFA Primus nebo WS3650IT. Ale chtěl bych poprosit, zda má někdo zkušenosti s TFA Primus. Ohledně WS3650IT jsem přečetl dost, díky. Hodně se kritizuje u TFA Primus, ten bezdrátový přenos mezi jednotlivými čidly, a taky že jsou na solární pohon, ale někde jsem i vyčetl, že jsou tam nějaké záložní baterie, nevíte, zda je to pravda? Děkuji předem za odpovědi. Kross.
Most-místo měření 270 m.n.m., nadmořská výška Mostu 205-415 m.n.m.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3506
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Nová stanice

Příspěvek od kapr »

fractal píše:Taky mám WS3650 a vcelku spokojenost, vlastní stanice je skvělá, poněkud horší je ale komunikace s PC, kdy se občas v PC zobrazují nesmyslná data, na stanici je vždy vše OK. Co se mi na ní dost líbí je rozlišení srážkoměru nějakých 0,25 mm, to kromě Davise snad žádná jiná nemá.
ano, ty nesmyslná data..týkají se hlavně maximální rychlosti větru, což je zajímavé, u maximálních nárazů se to ještě nestalo... někde to tam hapruje( i když při dalším impulsu se původní nesmyslná hodnota většinou opraví a naskočí ta která tam byla před tím), to umístění čidel, když se vyladí s konzolí, tak je to v pohodě..je to podle mě dobrá stanice, i když ta cena nevím no, představoval bych si už u ní trochu lepší soft za tu cenu..eště bych vyzdvihl dotykový displej, kdy člověk nemusí pracně mačkat nějaké tlačítka, na cokoliv klikneš prstem nastavíš za vteřinu..ohledně signálu mi hodně pomohlo stanici postavit na výšku, dřív jsem ji měl prakticky položenou na tom držáku, ted je opřená o stěnu a výpadky ojedinělé..
vlkoid
Příspěvky: 43
Registrován: 28 dub 2009, 14:56
Meteostanice: WMR300
Bydliště: Dolni Cermna, 402mnm

Re: Nová stanice

Příspěvek od vlkoid »

Já mám TFA Primus již téměř rok (kupoval jsem v Německu, kde vyšla skoro o 40% levněji). Připojení čidel ze začátku dělalo problémy, hlavně srážkoměr zlobil, což mohlo souviset s nedostatkem energie v nabíjecích baterkách, které jsou krmeny právě solárem. Po pár dnech a trochu hledání vhodných stanovišť se vše rozběhlo a běží bez potíží. Nyní mám srážkoměr ve vzdálenosti cca15m - přímá viditelnost, anemometr cca 20m - signál musí přes střechu a hlavní konzolu od teploměru cca 6m - přes dvě zdi ve starém domě (cca 50cm zdi). Od konzole posílám data do netbooku (spotřeba do 10W) ve vedlejší místnosti, který běží furt a posílá data na web.
Jak jsem už psal, jak srážkoměr i anemometr jsou napájeny solárem ale mají i nabíjecí baterky, klasický AA. Konzole a teploměr běží na normální CR10 monočlánky. Měnit baterky v konzoli musím měnit každých 6 měsíců - neustála komunikace něco žere. Data ukládám co 5 minut a WUHU mi je posílá na net. Dodávaný SW je na prd a tak si data exportuji do excelu a dělám si vlastní tabulky. Displej nemá podsvícení, což mě nevadí jelikož stejně koukám na netbook. Nejvíce mě tak mrzí, že se nedají přidat další čidla.

http://www.wunderground.com/weatherstat ... =ICZDOLNI2
TFAexcel1.jpg
TFAexcel2.jpg
TFAexcel3.jpg
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová stanice

Příspěvek od fractal »

Hmm ty grafické výstupy jsou všechny z excelu? Vypadá to moc pěkně.
vlkoid
Příspěvky: 43
Registrován: 28 dub 2009, 14:56
Meteostanice: WMR300
Bydliště: Dolni Cermna, 402mnm

Re: Nová stanice

Příspěvek od vlkoid »

Tak tak všechny grafy jsou z excelu. Zprvu to byla taková znoucectnost, protože Heavy weather neumí spočítat ani průměry. Nakonec to skončilo tak, že mi excel počítá kde co a vytváří grafy teploty, vlhkosti, rosného bodu, max min a průměr teplot, tlaku, srážek, větru včetně nárazů směru a četnosti směru s filtrovaním nad 1m/s.. Co jeden list to jeden měsíc plus jeden list pro celý rok (odchylky atd.). Soubor má 30Mb :)
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová stanice

Příspěvek od fractal »

Mě by hlavně zajímalo, jak je udělán ten poslední graf, ta analýza směru větru?
vlkoid
Příspěvky: 43
Registrován: 28 dub 2009, 14:56
Meteostanice: WMR300
Bydliště: Dolni Cermna, 402mnm

Re: Nová stanice

Příspěvek od vlkoid »

Někde v listu mám pod sebou vypsané jednotlivé směry větru (N, NNE....), ve vedlejším sloupci mám ke každému směru zadaný vzorec "=COUNTIF(O$42:O$8969;AG10)". Ten mi vrátí počet kolikrát se vyskytuje v daném sloupci (v tomto případě O42-O8969) stejná hodnota jako v políčku AG10 (dejme tomu NNE). Takto vytvořené dva sloupečky se směrem větru a počtem jednotlivých směrů vynesu do paprskového grafu.
Ještě poznámka, ve sloupci "O" mám data filtrována a jsou tu pouze zapsány směry pokud byla rychlost vyšší než 1m/s. Toho se dosáhne vzorečkem "=KDYŽ(J72>1;K72;"")" - když je hodnota v políčku J72 (rychlost větru) vyšší než 1m/s zapíše se do příslušného políčka hodnota z K72 (směr větru). Pokud je rychlost menší políčko zůstává prázdné a ani do žadného grafu se nic nezapíše.
JV
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová stanice

Příspěvek od fractal »

Díky moc.
kammik1
Příspěvky: 11
Registrován: 04 úno 2012, 15:00

Re: Nová stanice

Příspěvek od kammik1 »

Dobrý den, našel jsem tohle forum o počasí a protože zapisuji jeho stav již nějakou dobu chtěl bych se zeptat kolegové na zaznamenávání a hlavně vytvoření grafu v excelu. Mám základní takulky vytvořené i grafy, ale chtěl bych vytvořit graf s více vedlejšíma osama. Představoval jsem si to nějak takhle viz odkaz http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... VMEZ01.PNG Je vůbec nějaká šance takovýto graf vytvořit v excelu? Předem děkuji za odpověď a případnou radu.
S pozdravem Petr Kamínek
vlkoid
Příspěvky: 43
Registrován: 28 dub 2009, 14:56
Meteostanice: WMR300
Bydliště: Dolni Cermna, 402mnm

Re: Nová stanice

Příspěvek od vlkoid »

Já používám excel97 tam ta možnost myslím není. U excelu2010 to vypadá, že by to mohlo jít, alespoň co jsem rychle našel na:

http://office.microsoft.com/cs-cz/excel ... rticalaxis

Hledal bych googlem možnosti podle vaši verze excelu.
JV
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“