Tlak ovlivněný teplotou

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Kunki
Příspěvky: 12
Registrován: 10 pro 2010, 20:40
Meteostanice: Sencor SWS 180
Bydliště: Jihlava 527 m.n.m

Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od Kunki »

Zdravím,
mám takový menší, možná větší problém s mojí stanicí.
Vypozoroval jsem, že hodnota tlaku kterou stanice zobrazuje je závislá na vnitřní teplotě.
Poku se v místnosti ochladí, tak tlak výrazně klesne a naopak.

Psal jsem už do autorizovaného servisu a odpověděli mi, že se s tím ještě nesetkali a ozvou si mi až zjistí informace od výrobce.

Setkal se někdo s podobným problémem???
Tady přikládám odkaz na graf, ve kterém je vše perfektně vidět.
http://picasaweb.google.com/lh/photo/qz ... directlink

Myslíte, že je to vada jen tohoto kusu, nebo to může být nějaká chyba levných stanic?
Setkal jste se někdo s tímto problémem?
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od Tom »

Ano ja to mam za oknem a když na to sviti tlak o dost poklesne a jak přestane svítit zase se vrátí do normálu ale vyloženě to děla jen slunce když to zastíním je o ok.....Myslím si že by to mělo být vpokojové teplotě ani chlad ani nějaké velké teplo.
Uživatelský avatar
Lukáš Ronge
AMS
Příspěvky: 17
Registrován: 27 kvě 2007, 19:30
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od Lukáš Ronge »

Ano, tlak vzduchu reaguje na teplotu, platí pravidlo, že barometrické čidlo by mělo být v co nejstabilnějším prostředí co se teploty týče.

Např. relativní tlak by se měl počítat nejen podle nadmořské výšky, ale také podle teploty v okolí čidla.
Kunki
Příspěvky: 12
Registrován: 10 pro 2010, 20:40
Meteostanice: Sencor SWS 180
Bydliště: Jihlava 527 m.n.m

Re: Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od Kunki »

Lukáš Ronge píše:Ano, tlak vzduchu reaguje na teplotu, platí pravidlo, že barometrické čidlo by mělo být v co nejstabilnějším prostředí co se teploty týče.

Např. relativní tlak by se měl počítat nejen podle nadmořské výšky, ale také podle teploty v okolí čidla.

No a myslíš si, že je možná až taková změna???
Na tom mé grafu je vidět, že když se zvedla teplota v místnosti cca o 8 °C, tak tlak stoupl o více jak 11 hPa.

Navíc se na tom výkyvu podepíše změna už o necelý 1°C. Ten tlak doslova kopíruje teplotu. Když jsem měl staré bezdrátový teploměr za 500, který také ukazoval tlak, tak s tím nikdy problém neměl....
Jsem zvědavý, co mi odepíšou ze servisu.... :roll:
tamysk
Příspěvky: 68
Registrován: 14 črc 2009, 10:43
Bydliště: Bratislava (Slovakia)
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od tamysk »

Ja mam Oregon WMR s200, momentalne je uz druhy mesiac vonku na zahrade, v takej malej budke a tlak pracuje ako ma. Bolo uz aj -14°C, aj +5°C a ziadny problem. Pokial viem, oregon, konkretne nas hub ma nejaku internu redukciu podla teploty.
Meteo stanica Most pri Bratislave: pocasiemost.vija.sk
Meteo stanica Zliechov: zliechov.vija.sk
Kunki
Příspěvky: 12
Registrován: 10 pro 2010, 20:40
Meteostanice: Sencor SWS 180
Bydliště: Jihlava 527 m.n.m

Re: Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od Kunki »

Asi jsem to špatně popsal, ale venkovní teplota na to žádný vliv nemá. Tlak měří přímo stanice, která je položená v pokoji na skříňce. Pokud v zimě otevřu například okno, a v místnosti se ochladí, tak najednou klesne tlak, který stanice zobrazuje. Pokud naopak začne do pokoje svítit slunce a teplota stoupne, tak se tlak naopak zvedne. V tom obrázku co jsem přiložil je vidět, jak stoupl tlak o cca 12 hPa když na stanici svítilo a ohřála se o cca 8 °C. Jaká je teplota venku na to nemá vůbec vliv.
Vypadá to, že součástka, která ve stanici měří tlak, je velice závislá na teplotě okolí, a to dokonce v řádu jednotlivých stupňů.
tamysk
Příspěvky: 68
Registrován: 14 črc 2009, 10:43
Bydliště: Bratislava (Slovakia)
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od tamysk »

Ja mam praveze prijimaciu cast z meteostanice vonku :)
Meteo stanica Most pri Bratislave: pocasiemost.vija.sk
Meteo stanica Zliechov: zliechov.vija.sk
Kunki
Příspěvky: 12
Registrován: 10 pro 2010, 20:40
Meteostanice: Sencor SWS 180
Bydliště: Jihlava 527 m.n.m

Re: Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od Kunki »

Tak to se to potom vysvětluje :D
Můžu se zeptat, proč jí máš venku??
Většina lidí je po většinu dne uvnitř, tak tam má i stanici :)
tamysk
Příspěvky: 68
Registrován: 14 črc 2009, 10:43
Bydliště: Bratislava (Slovakia)
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od tamysk »

Lebo celu stanicu mam na zahrade, je tam taky maly domcek, kde je pc a cele vybavenie k stanici aj webkamere atd atd.. Zatial som spravil vyhrievany kryt len pre webkameru, prijimacia cast pojde do vyhrievanej krabicky v utorok :)
Meteo stanica Most pri Bratislave: pocasiemost.vija.sk
Meteo stanica Zliechov: zliechov.vija.sk
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od fractal »

A co absolutní tlak? Nemůže ta chyba vznikat při přepočtu na rel. tlak ve stanici, která třeba nějak špatně bere v úvahu teplotu? Pokud i absolutní tlak kolísá v závislosti na teplotě, tak je asi nefunkční teplotní kompenzace tlakového čidla (alespoň si myslím že ji běžné stanice mají).
Kunki
Příspěvky: 12
Registrován: 10 pro 2010, 20:40
Meteostanice: Sencor SWS 180
Bydliště: Jihlava 527 m.n.m

Re: Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od Kunki »

Tak u absolutního tlaku se problém také objevil.
Pokles teploty => pokles tlaku a naopak....

Počkám co mi napíšou ze servisu a potom jí asi pošlu na reklamaci. Snad nebudou chtít i jednotlivá čidla. Než bych je zase všechna sundal..... no uvidíme.
kurtn
Příspěvky: 2
Registrován: 02 úno 2012, 21:53

Re: Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od kurtn »

Lukáš Ronge píše:Ano, tlak vzduchu reaguje na teplotu, platí pravidlo, že barometrické čidlo by mělo být v co nejstabilnějším prostředí co se teploty týče.

Např. relativní tlak by se měl počítat nejen podle nadmořské výšky, ale také podle teploty v okolí čidla.

Zdravím, dovolil bych si znovu otevřít toto téma. Chystám si postavit vlastní zjednodušenou meteorologickou stanici (měření teploty, tlaku a vlhkosti). Právě jsem ve fázi návrhu schématu venkovního modulu.
Váš komentář mě trochu zaskočil - chtěl jsem umístit čidlo tlaku do venkovního modulu. Skutečně mají všechny komerční i profesionální stanice tlakoměr umístěn někde ve stabilním prostředí? Tzn. nejspíše v hlavním těle stanice, která je umístěna např. doma?
Ale když o tom ted přemýšlím, nic mě nebrání dát tlakoměr ven i dovnitř (pro srovnání...).
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od fractal »

Měření tlaku (absolutního), je vcelku problém. Dle mého nejspolehlivější je klasická toricelliho trubice. Máme jeden takový krásný starý tlakoměr v práci a každý den ho chodím okukovat. Přímo na něm je umístěn teploměr. Proč? Protože pokud chceme znát tlak přesně musíme znát minimálně hustotu rtuti (závisí na teplotě) případně i tenzi par rtuti (závisí na teplotě) pokud chceme odečítat s přesností na Pa (tedy 0,01 hPa). Samozřejmě ideální je aby se teplota měnila co nejméně, přepočty jsou pak zbytečně komplikované a vnáší se do výsledku systematické chyby (nestejnoměrné rozložení teploty apod.)

Podobné, ne-li horší problémy vznikají u elektronických tlakových čidel. Odezva závisí na teplotě a tak pokud se teplota mění, program z nějaké kalibrační závislosti provádí přepočet na správný tlak (alespoň předpokládám, že u lepších čidel to tak je), pokud se teplota výrazněji mění, tak vždy dochází ke vzniku nepřesností. Pokud chcete měřit tlak vzduchu co nejpřesněji, je nutné měřit při co nejstabilnější teplotě, tedy v místnosti.
kurtn
Příspěvky: 2
Registrován: 02 úno 2012, 21:53

Re: Tlak ovlivněný teplotou

Příspěvek od kurtn »

OK, děkuji za odpověd.
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“