Amatérská meteostanice kolem 3000

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Jakou neteostanici kolem 3000 koupit?

TE831X
3
20%
FKT WS1080 / Watson W-8681
2
13%
FKT WS1090
3
20%
SENCOR SWS 180
4
27%
Topcom 265 NE
3
20%
lacrossetechnology WS 2350
0
Žádná hlasování
lacrossetechnology WS 2355
0
Žádná hlasování
lacrossetechnology WS 2357
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 15

pokusnyt
Příspěvky: 3
Registrován: 24 lis 2010, 02:07
Meteostanice: scháním

Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od pokusnyt »

Jakou meteostanici kolem 3000 kopit na amatérské měření?
Stačí jen teplota + vlhkost vnitřní/vnější, směr a rychlost větru, množství srážek a připojení k PC.
Zatím je můj favorit SENCOR SWS 180, vzhledem k ceně a bezdrátovým čidlům.
Ale nemohu k němu zjistit žádné reference.
Podle obrázků se mi zdá, že to je přejmenovaná TE831X.
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od dobrmanek »

Hodně oblíbená je Watson W-8681, ale prý jde špatně sehnat. Těžko doporučit.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
pokusnyt
Příspěvky: 3
Registrován: 24 lis 2010, 02:07
Meteostanice: scháním

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od pokusnyt »

dobrmanek píše:Hodně oblíbená je Watson W-8681, ale prý jde špatně sehnat. Těžko doporučit.
Podle obrázků vypadá Watson W-8681 stejně jako FKT WS1080, a tu mají v jednom nejmenovaném e-shopu skladem lehce pod 3000,-.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od Jan Pícha »

Kámoš má Topcon NE 265 a je stím spokojený.
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 347
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Já bych šel do topcom 265ne. Je z těchto stanic nejlevnější (co jsem se díval tak na netu se dá sehnat pod 2000kč) a nabízí to samé jako ostatní stanice. Mezi WS kami o kterých se zde zmiňujete není kromě designu konzole žádný rozdíl. Stejně tak jako mezi topcom 265ne a WS1080. Dalšími stejnými stanicemi je
TE831X a SENCOR SWS 180. Nejdůležitějšími rozdíly, které mezi těmito stanice jsou tak jsou v ceně a rozlišení srážkoměru popř. v intervalu měření jednotlivých veličin což je ale někdy problém na netu zjistit.
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od Bobr »

topcon, watson, .... jsou stejné stanice prodávané pod různejma názvama - mám ji taky a spokojenost - u mě na webu jsou i fotky z loňský zimy co musela chuděra vydržet :shock:

tak počasí zdar a měření zvlášť :D :D
pokusnyt
Příspěvky: 3
Registrován: 24 lis 2010, 02:07
Meteostanice: scháním

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od pokusnyt »

Tak jsem si objednal toho Sencora,
ty levnější jako topcom 265ne a WS1080 mají čidla propojená kabelem k sobě a bezdrátově je jen komunikace "s displejem" a to my moc nevyhovuje.
Ještě jsem zjistil, že vnitřní paměť má na 200 záznamů.
Tak uvidím, jak bude fungovat.

Dík všem za rady.
tamysk
Příspěvky: 68
Registrován: 14 črc 2009, 10:43
Bydliště: Bratislava (Slovakia)
Kontaktovat uživatele:

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od tamysk »

Sencor je to iste co Conrad TE831X, ktoru som mal a nikdy viac. Vietor to meria primerovo, max naraz je priemer z 3x 11s. Cize priemer za 11s, dalsi priemer za 11S a dalsi a z tychto hodnot vyrata akoze maximalny naraz vetra.. To iste aj priemernu. A ak je trvalo napojena na USB, hrozia vo velkom vypadky cidiel..
Meteo stanica Most pri Bratislave: pocasiemost.vija.sk
Meteo stanica Zliechov: zliechov.vija.sk
Kunki
Příspěvky: 12
Registrován: 10 pro 2010, 20:40
Meteostanice: Sencor SWS 180
Bydliště: Jihlava 527 m.n.m

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od Kunki »

Tak jsem nakonec koupil Sencor SWS 180. Původně jsem uvažoval o TOPCOMU 265, ale začít hledat e-shopy kolem 13.12 s tím, aby mi stihli doručit stanici do Vánoc bylo docela pozdě :)
Proto jsem nakonec zvolil Sencor.
Stanice je totožná s modelem od Conrada, s tím rozdílem, že já jsem jí koupil za 2930 Kč, a u Conrada stojí 4090 Kč, přitom v parametrech jsem nenašel žádný rozdíl.
Zatím vše šlape jak má.
Senzory:
Senzor teploty/tlaku mám asi 20 m od stanice, ale tato vzdálenost je celá přes barák, tak jsem spokojený. Plno bezdrátových teploměrů a jednoduchých stanic, co jsme měli doma na tuto vzdálenost a terén nepracovalo.
Anemometr: jsem umístil na střech, na tyč od staré antény, je asi 5-10 m od stanice a mezi je jen střecha. Zatím také není žádný problém. Akorát já měl menší problém s lezením na střechu, tak doufám, že baterky vydrží dlouho :D
Poslední senzor je srážkoměr no tady nastává otázka, co se srážkoměrem v zimě??? Já ho mám zatím doma na poličce. Vím že funguje, nalil jsem na něj trochu vody, ale jsem z Vysočiny a tady pořád mrzne a jen sněží, tak mám obavy, aby se mu nic nestalo. Našel jsem zde na fóru, že někdo ho třeba vyhřívá, ale u mě nepřipadá v úvahu.
Tak by mě zajímalo, jak to dělají ostatní, jestli ho necháte zasněžený, nebo ho na zimu uklízíte?

Jeden z důvodů, proč jsem vybral tuto stanici bylo i to, že má všechny senzory bezdrátové. Uvedu zde i dosahy, kdyby někdo o stanici uvažoval, protože nejsou nikde k sehnání. Já se je dozvěděl až od distributora v ČR. Teploměr/vlhkoměr má dosah až 100m, zbylé dva mají dosah až 30m. Jinak baterie by měli vydržet 12 měsíců, ve srážkoměru až 18. V každém segmentu na stanici je ukazatel vybitých baterií, takže Vás stanice včas upozorní.
Další věc, která by mohla někoho zajímat je interval přenosu z čidel. Ty jsou následující:
Teplo/vlhkoměr cca 47s
Anemometr: cca 33s
Srážkoměr cca 183s
Hodnoty mi přijdou dostačující, jen u anemometru by mohl být interval kratší. Lze vybrat zda chcete zobrazit průměrnou hodnotu větru, nebo náraz větru za tento čas.

Jinak jako reakci na výše uvedený komentář uvádím, že při připojení k pc, se výpadky čidel nekonají.

Ke stanici byl dodaný software Weather Capture Advance. Není to žádná sláva, tak bych se chtěl zeptat, jaký jiný by jste mi mohli doporučit.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od Tom »

S tím srážkoměrem já ho mám volně na zahradě a po každém sněžení sníh rozpouštím doma.Srážkoměru se nemá co stát je přece dělaný na venkovní podmínky.Ty intervaly jako to není vůbec dobré hlavně anemometr je hodně špatný ten kdo to nebere až zas tak vážně s přesností je to dobré asi ale jinak to stoji za belu s přesností jako všechny tyto stanice za pár korun.Kdybych měl začít jak se říká od píky nikdy bych si tyhle typy stanic nekoupil a rovnou bych investoval do kvalitní stanice např.Davis bohužel jsem začal od těchto sprominutím šuntů a ve finále už jsem dal do toho co za kvalitní stanic Davis což mě hodně mrzí.
Naposledy upravil(a) Tom dne 26 pro 2010, 13:50, celkem upraveno 1 x.
Kunki
Příspěvky: 12
Registrován: 10 pro 2010, 20:40
Meteostanice: Sencor SWS 180
Bydliště: Jihlava 527 m.n.m

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od Kunki »

No je mi jasné, že to není nic super turbo, ale mě prozatím vyhovuje. Je mi jasné, že když bych za pár let koupil něco stejného, tak by mě štvalo, že za stejné peníze jsem mohl mít rovnou lepší stanici, ale jako student moc peněz nemám, a rodičům to přijde jako blbost :roll: , takže jsem musel docela bojovat, aby mi dali k Vánocům alespoň takovouto stanici.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od Tom »

Tomu plně rozumím pokud ty peníze nejsou na rozjezd je to dobré-spíš tady u těch levnějších stanic by mě asi dnes stačil jen teploměr protože ostatní senzory většinou nejsou kvalitní ale další stanici už bych bral jedině tu lepší protože když si to člověk pak propočítá zapláče nad výdělkem.Já jsem začinál na WS1600 stanice dobrá ale bez připojení na net to byl první omyl.2 omyl byla WXR-LM špatná to stanice signálově a i měření veličin nebylo nic extra tady se hraje spíše na design.No a do třetice mám Oregon nenazval bych to omyl ale stanice to není taky ideeální je dlouhá na intervaly(vítr,teploměr) srážkoměr ubohých 1mm rozlišení.pokud ještě někdy budu kupovat stanici jdu bez rozmýšlení do Davisky protože této stanici u poloprofesionálních stanic se nic nevyrovná.Mrzí mě spíš na výrobcích ,že většina hraje na design ale už ne na kvalitu zpracovaní.Bohužel hodně lidí dá na design jak vypadá konzole ale na kvalitu senzorů (přesnost měření,interval měření)už nemyslí.Na druhou stranu dnes se tlačí na cenu aby byl výrobek co nejlevnější a pak to takhle dopadá většina stanic k ničemu ale v popisu u prodejců se čtou pak jen superlativa(nehážu vinu na prodejce ti mají popis v lepším případě od výrobce).Je jasné ,že se tam nebude psát nedostatky i ten nejhorší šunt bude v popisu výrobku výrobcem pochlebován :D když jsme u toho designu pro mě nepochopitelné že je někdo ochotný dát třeba za tohle takové hříšné peníze http://www.meteoshop.cz/meteostanice-tf ... p-561.htmltady jde jasně vidět že tady to je o designu někomu se to ale samozřejmě líbí pro mě je to vyhození peněz.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Kunki píše:Poslední senzor je srážkoměr no tady nastává otázka, co se srážkoměrem v zimě??? Já ho mám zatím doma na poličce. Vím že funguje, nalil jsem na něj trochu vody, ale jsem z Vysočiny a tady pořád mrzne a jen sněží, tak mám obavy, aby se mu nic nestalo. Našel jsem zde na fóru, že někdo ho třeba vyhřívá, ale u mě nepřipadá v úvahu.
Tak by mě zajímalo, jak to dělají ostatní, jestli ho necháte zasněžený, nebo ho na zimu uklízíte?
Tak u Davisky je srážkoměr nedílnou součástí ISS, takž se sundat nedá. Teoreticky ho lze zakrýt, aby se v něm nehromadil a nezamrzal sníh. Ale je to zbytečné, otvor nálevky je tak malý a geometrie nádoby taková, že i když voda zamrzne led nemůže nic poškodit. Při oblevě jsem celý blok ledu vytáhl a vyhodil - bez problému. Přes zimu proto používám plastový zemědělský srážkoměr, který vždy načas odnesu domů a obsah nechám rozpustita odečtu. Cena plastového výlisku je do 100,- Kč.

A kdo s čím začínal... Já jsem měl od roku 1993 do roku 2006 jen lihové teploměry a plechový barometr, pak 4 roky Hyundai WS 1815 a až od letošního května Davisku a nějak méněcenně se necítím :)
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od jirkapocatky »

Tomáš Prouza píše:.

Tak u Davisky je srážkoměr nedílnou součástí ISS, takž se sundat nedá. :)
Dovoluji si oponovat-srážkoměr u Davise není až tak zcela nedílnou součástí ISS venkovní jednotky.Lze jej poměrně snadno oddělit a umístit po úpravě kablíku o kus dál než čidlo teploty a vlhkosti.
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Kubík
Příspěvky: 9
Registrován: 02 led 2011, 16:43
Meteostanice: SWS 180

Re: Amatérská meteostanice kolem 3000

Příspěvek od Kubík »

Kunki píše:
Jinak jako reakci na výše uvedený komentář uvádím, že při připojení k pc, se výpadky čidel nekonají.

Ke stanici byl dodaný software Weather Capture Advance. Není to žádná sláva, tak bych se chtěl zeptat, jaký jiný by jste mi mohli doporučit.
Ahoj,
také jsem vlastníkem SENCOR SWS180. Čidlo anemometru mám umístěné na střeše rodinného domu a stanice je v přízemí. Vzdálenost je asi 7 - 8 metrů a mám docela problémy s příjmem. Až budu mít čas tak zkusím o kousek přesunout celý stožár. Bohužel po připojení k PC přestane stanice přijímat veškeré údaje o větru. Jinak jako software lze použít PC Wetterstation. Zatím jsem se jen tak zběžně seznámil s programem a docela se mi líbí, ale ještě bude potřeba se prokousat různými detaily. Oproti Weather capture advance je určitě výhoda čeština a jistě mnoho dalšího.
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“