Odvetrávanie radiačného štítu

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Odvetrávanie radiačného štítu

Příspěvek od Rosina »

Zdravím vás. :)
Vedel by mi niekto poradiť aký dať do radiačného štítu ventilátor a ako ho napájať?
Možno by stačilo aj niečo na solárny článok alebo viac solárnych článkov otočených od V až na Z (len aby tam nebolo prepätie). Alebo dať nejakú batériu a išlo by to v kuse (poprípade časovač).
A další problém je aký dať ventilátor. Chcel by som aby zniesol aj nízke T do -30°C. A aby bol malý. Z PC by asi nebol vhodný. :) Diky za odpovede.
Uživatelský avatar
petrik.p.3
Příspěvky: 50
Registrován: 16 kvě 2010, 06:58
Meteostanice: Davis VP2
Bydliště: Znojmo 245,75 m.n.m. přesně
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvetrávanie radiačného štítu

Příspěvek od petrik.p.3 »

Zdravím,
Právě teď řeším úplně stejný problém, dnes jsem dokončil stavbu meteobudky se žaluziovými stěnami, dvojitým dnem a střechou a řeším ventilaci. V PC shopu jsem si vyhlídl PC ventilátor 12cm průměr na 12V. Našel jsem doma jakýsi adaptér na 12V a zítra to zkusím propojit.
Teď jen řeším dvě otázky, jestli ventilátor vydrží extrémě nízké teploty a druhá věc, jestli se mi přes žaluziové stěny nedostala na ventilátor voda, např. při silnějším dešti s větrem( To by se snad dalo vyřešit podložením nad úrověň podlahy meteobudky)
Do budoucna plánuju přechod na nějaké solární napájení, pokud se ventilátor ukáže jako dostačující. Dříne jsem používal 15cm novodurovou trubku s 8cm větráčkem a stačilo to, tak předpokládám že by mělo i toto. Každopádně budu rád za každý poznatek. Snad se nám dílo podaří :idea: :)
http://www.pocasiznojmo.cz/

Za Znojma zdraví Petr!!
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: Odvetrávanie radiačného štítu

Příspěvek od Rosina »

V búdke treba ventiláciu? :) Ja že stačí už tá prirodzená.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvetrávanie radiačného štítu

Příspěvek od Jan Pícha »

Rosina píše:V búdke treba ventiláciu? :) Ja že stačí už tá prirodzená.
No jak v které.Ta moje se prostě zahřívá, byť mám klasické žaluzie,takže ji už 2 roky nepoužívám a vypadá to následující rok, že ji spálim.
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Rosina
Příspěvky: 113
Registrován: 25 srp 2009, 11:14

Re: Odvetrávanie radiačného štítu

Příspěvek od Rosina »

A potom aké by mali byť aby to bolo dobré? :)

Vie mi niekto poradiť ako odvetrávať ten rad. štít? ;)
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvetrávanie radiačného štítu

Příspěvek od fractal »

No já mám udělané takto: http://pocasi.astronomie.cz/moje/cidlotd.jpg. Je to plastová pixla bez dna a nahoře je ventilátor z PC 80x80 mm 12 V a napájený adaptérem na nějakých 8 V, jede tedy na méně než na poloviční výkon (souvisí s druhou mocninou napětí). Ventilátor musí vzduch od čidla odsávat, jinak by čidlo zahříval. Větrák jede už asi 4. rokem a vydržel teploty kolem -20 °C bez problémů.
orol
Příspěvky: 10
Registrován: 04 kvě 2009, 19:54

Re: Odvetrávanie radiačného štítu

Příspěvek od orol »

Teplotné a vlhkostné čidlo svojej meteo-stanice mám v odpadovej PVC rúre (fi 110 mm) na ktorej je hore koleno (presnejsie dve kolená - jedo 90 stupnov a druhe 45 st) a na dolnom koci je ventilátor z PC (mimochodom, tak isto, ako fractal, to napájam 7,5 V z adaptéru). Celé je to asi 50 cm vysoké. V tejto konfigurácii beží už rok a pol.
casesik
Příspěvky: 78
Registrován: 17 led 2009, 14:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvetrávanie radiačného štítu

Příspěvek od casesik »

No tak i ja se pridam jelikoz to mam udelane uplne stejne jako OROL a FRACTAL, vetracek myslim ze to je prumer 100mm a napajen je tusim 12V adeapterem bezi tu uz od ledna a preziva to i -20c mrazy. Cekal jsem ze to vydrzi min ale vetrak obycejnej za 80kc fakt prekvapil.
Meteostanice Rotava - Davis Vantage Vue
PedroKV
Příspěvky: 44
Registrován: 07 srp 2010, 08:50
Meteostanice: usb teploměr a webkamera
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvetrávanie radiačného štítu

Příspěvek od PedroKV »

Já mám PC větráček 4cm napájený z PC 5 volty a taktéž přežívá mrazy. Ale stejně svítící sluníčko můj kryt/nekryt z bílé lékovky zahřívá. Napadlo mě udělat přes to ještě futrál z bílého polystyrenu, neb polystyren je přeci izolant. Udělat takové ty obrácené misky pod květináč z polystyrenu, mohl by být výsledek nejlepší. Ale chce to nějaké závětří a nebo XPS polystyren.
HID TemperHUM (SW: UTAC 0.1.6) + webcam Canyon WCAM820 (Tincam)
casesik
Příspěvky: 78
Registrován: 17 led 2009, 14:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvetrávanie radiačného štítu

Příspěvek od casesik »

PedroKv, zkus si koupit v OBI hlinikovou lepici pasku, spolehlive to odrazi slunecni paprsky a tudiz se to neprohriva tolik.
Meteostanice Rotava - Davis Vantage Vue
PedroKV
Příspěvky: 44
Registrován: 07 srp 2010, 08:50
Meteostanice: usb teploměr a webkamera
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvetrávanie radiačného štítu

Příspěvek od PedroKV »

tu někde mám, zkusím, díky.
HID TemperHUM (SW: UTAC 0.1.6) + webcam Canyon WCAM820 (Tincam)
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“