Projekt - nová meteostanice

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

COMsystems
Příspěvky: 2
Registrován: 30 srp 2010, 19:46

Projekt - nová meteostanice

Příspěvek od COMsystems »

Dobrý den,

zastupuji nově vznikající českou firmu zabývající se měřící a řídící technikou. Naším pilotním projektem by měla být meteostanice určená právě pro amatéry. Uvítám jakékoliv podměty a nápady k tomuto projektu. Navrhněte si svoji stanici podle svých představ. Je pro vás zajímavé aby se naměřená data (grafy, statistiky...) zobrazovala na http serveru (jako www stránky) ? Jaké veličiny je vhodné měřit? Uvítali by jste software pro automatické čtení a zpracování průběhů veličin (grafy, statistiky...) ? Co říkáte na úplnou autonomnost stanice (dobíjení solárními panely). Naším cílem je vytvořit meteostanici ve spolupráci s Vámi přímo pro Vás

Děkuji
Pavel Křepelka
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od Jan Pícha »

Zdravím
Tak stanice dle mých snů by měla obsahovat přesné teplotní/vlhkostní čidlo,které bude ve štítě, který bude spolehlivě redukovat sluneční paprsky......zatím ani u základního davise vp2 toho nebylo docíleno a pro přesnější měření teploty je třeba úprav.Potom samozřejmně čidlo tlaku,miskový anemometr s vyhříváním lopatek a krouhve a vyhřívaný srážkoměr s větší sběrnou plochou s měřením srážek po 0,1 mm.Tohle by asi tak podle mě měl obsahovat základní model stanice :lol: No pak by ještě nebyly špatné nějaké přídavné teplotní senzory pro měření v 5 cm nad zemí apod.Potom by se hodil senzor solární radiace,UV čidlo a indikátor srážek,který registruje zda se jedná o srážkový den či nikoliv.Bezdrátu nevěřím takže bych veškeré údaje posílal do konzoje kabelem.Konzole by ani nemuslea obsahovat nějaký displej stačilo by aby se dala připojit k počítači a pomocí dodaného programu sledovat data.Software je těžká otázka,zatím mi nejvíc vyhovuje program weather link.Hlavně aby uměl uploadovat grafy a tabulky s aktuálním počasím na web a aby uměl exportovat data to excelového nebo do txt formátu.Ještě teda bych uvítal měření rychlosti větru maximálně po 2 sec.
Naposledy upravil(a) Jan Pícha dne 06 zář 2010, 18:59, celkem upraveno 1 x.
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
www.novapec.cz
Příspěvky: 103
Registrován: 28 úno 2010, 20:01
Meteostanice: Davis Vantage Pro2+ FARC
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od www.novapec.cz »

Stanice mých snů:
- Srážky po 0,1mm, srážkoměr záchytná plocha 500cm2, vyhřívaný, dostatečně hluboký, aby se kroupy nedrážely ven
- teploměr a vlhkoměr umístěn ve ventilovaném 24 - hodinovém štítu
- všecha čidla kalibrovaná
- dále velkou pamět na ukládání dat bez nutnosti aby běžel PC. Min. na jeden měsíc při ukládání dat 1 min intervalu.
- vítám myšlenku solární stanice, i vím kam ji umístit, ale problém vidím v tom, že není možné měřit v zimě srážky a tím pádem veškerá data o srážkách ztrácejí význam
- čidlo na délku sl.svitu
- čidlo na teplotu v +5cm
- vyhřívaný miskový anemometr i se směrovkou, citlivý na vítr
- dále co by mohla stanice obsahovat, ale není podmínkou: měření teploty a vlhkosti půdy, výpar atd.
Mnoho věcí zde uvedených měřím, ale vidím, že by se to dalo vylepšit.
V případě dalších dotazů mne můžete kontakotvat na info@novapec.cz či zde na tomto fóru.
Meteorologická stanice DAVIS VANTAGE PRO 2+ FARC s webovou kamerou. Více na www.novapec.cz
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 347
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Dobrý den,
naprosto souhlasím se zdejšími 2 příspěvky a nenapadá mě již nic co bych mohl doplnit. Snad bych jen dodal interval měření hlavně u větru maximálně po 1s. Možnost rozdělit venkovní čidla tak aby srážkoměr byl v 1m, štít ve 2m a anemometr někde na střeše domu by byla taky výborná. Čidlo UV záření bych oželel, ale čidlo solarní radiace bych uvítal.
Naposledy upravil(a) Jakub Vaclavovice dne 07 zář 2010, 19:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od dobrmanek »

Zajimavá myšlenka a fandím Vám.
Co by měla obsahovat stanice.
Základ konsole s datalogrem. Možnost postupného připojení různých kombinací čidel (např. 4 teplotní čidla + anemometr atd) . Přenos dat jak po kabelu, tak bezdrát (200 m). Propojení s počítačem a s tím spojený software, kde by bylo možno rychle a jednoduše nastavit statistiku průměrné denní teploty a dalších hodnot v termínů buď 0-24 h (klasika na všech stanicích) nebo 7h -7h dle standartního měření.

Čidla:
teplotní čidlo + kvalitní odstínění (problém všech stanic pro amatéry)
barometr
anemometr
vyhřívaný srážkoměr
teploměr 5 cm
půdní teploměr
UV záření

Samozřejmě vše s co největší přesností a za přijatelnou cenu. Konsole v ceně 10 000 - 15 000 kč + jednotlivá čidla v ceně do 5 000 kč za jedno.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od filip »

Taky připojím svůj názor.
1. Stanice by měla být snadno rozšiřitelná o další čidla - můj ideál jsou čidla na sběrnici 1-wire, případně podobý princip.
2. Dále by bylo velice dobré aby komunikační protokol s PC byl jednoduchý a spolehlivý, s podporou nějaké komunity, opět je vzorem 1-wire, kde existuje řada programů pro Windows i Linux.
3. Je třeba aby měla vnitřní pamět na data a nezávislý zdroj energie (baterie pro případ výpadku proudu)

Souhlasím s předchozími příspěvky co se týče čidel a provedení - ventilovaný štít (teplota vlhkost), velký a hluboký srážkoměr (500cm2, hloubka cca 30 cm, vyhřívaný), samozřejmě miskový anemometr (vrtulka je na nic). Ostatní čidla bych dal jako volitelná (solár, příz. min 5 cm, teplota půdy a vyhřívání anemometru). To právě souvisí s bodem 1. o snadné rozšiřitelnosti.

Uvedu konkrétní údaje o mém rozšíření na bázi 1-wire sběrnice.
Cena: Převodník USB-1wire - do 800 Kč i s dopravou
Teplotní čidlo DS18B20 - cca 50 Kč
Kabel 2 vodiče - 5-10 Kč/m
software - digitemp pod Linuxem - zadarmo

Přidání čidla znamená připojení čidla paralelně k ostatním (netahá se extra kabel), konfigurace skriptu, kde se přidá ID čidla. Toť vše. Tento způsob kromě mě požívají kolegové ve Volarech, Chropyni a do budoucna v Hrušové. Zpracování dat probíhá na serveru (MySQL, php), není žádná lokální kopie dat, nebo generování statistik na straně stanice (na rozdíl od např Meteohubu). Jediné co se zálohuje je databáze (otázka pár kliknutí) a skripty.
Jádrem stanice je NSLU2.

Nevýhody:
- Při výpadku proudu stanice neukládá data (lze řešit záložním zdrojem pro NSLU)
- Stanice nemá display, pokud nemá člověk zapnuté PC s internetem, tak se údaje z čidel nedozví.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
storm_ice
Příspěvky: 5579
Registrován: 16 čer 2006, 21:09
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Teplice-Trnovany 227 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od storm_ice »

Zdravím,
tak většina věcí tu již byla napsána, jen bych rozepsal, to co načal dobrmánek. Možnost nastavení 24h maxim a minim 0-24h a 7-7h, popř. libovolně po hodinách (k tomu aby stanice uměla přepnout na letní čas + zároveň posunout min/max např. ze 7-7h na 8-8h) U softu aby se ukládala již zmíněná min/max ke každému dni (alespoň u teplot a větru). Tohle jako základ, rozšířená verze na zpracování dat již s počítáním průměrů atd.
Pěkný den z Teplic
web http://pocasivteplicich.wz.cz/
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od dobrmanek »

Jak si čtu, tak tady jsou hodně náročné požadavky, holt jsme už trochu namlsaní :lol:.
Úspěch v ČR i jinde v Evropě bude, když se Vám podaří sestavit stanici v ceně okolo 8000 Kč s perfektně odstíněným teplotním čidlem. Kdy odstíněné čidlo na slunci bude ukazovat stejně nebo podobně jako čidlo v meteobudce (žádná amatéská a poloprofi to dnes nedokáže, pokud se neudělají dodatečné úpravy). K tomu miskový anemometr, interval měření maximálně 3 sekundy s možností vyhřívání (mírný příplatek) + srážkoměr rovněž s možností vyhřívání (mírný příplatek). Stanice by rovněž měla mít vnitří paměť, pro uložení záznamů až za 1 měsíc. Volitelná kombinace drát nebo bezdrát. Samozřejmostí propojení s PC a zpracováním dat na počítači.


Otázka pro COMsystems.
V jaké cenové hladině plánujete sestavit stanici ?
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3506
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od kapr »

no jo pěkné požadavky...stanice snů..to je taková stanice o které si můžu nechat leda zdát.. :lol:
ale dobře, zkusím naznačit..přemýšlím, jestli "drátovou" verzi nebo bez..kupodivu poslední výpadek mojí WS3650 jsem měl někdy v červnu...až hledím, jak tedka šlape..
moje požadavky:
-hlavně propracovaný software (můj HeavyWeather brát jako odstrašující příklad), určitě grafy, možnosti počítání různých průměrů veličin
-rozlišení srážkoměru 0,1mm:)+ určitě bych tam chtěl mít už v základu vyhřívání, pokud možno napájení z baterie, otázka spínače, ale i to by snad šlo ošetřit; je to celkem na nic sníh ze srážkoměru rozpouštět ve sklenici a pak opětovně vodu lít zpátky..navíc podle mě tady ta přesnost nebude nic moc
-anemometr rychlá komunikace se stanicí kvůli nárazům, které jsou z vetru pro pozorovatele asi to nejcenější..
-čidlo teploty uričtě s aspiračním štítem, plus jak píše kolega i jedno čidlo mít těsně nad zemí.
-komunikace více méně tam asi s tím moc nejde udělat, jediné co bych chtěl vysílač ve srážkoměru aby byl dostatečně výkonný a nepadal, to samé v čidle teploty, ale s tím problém ted nemám..
-a poslední pro mě asi nejdůležitější: pokud by nastal výpadek signálu tak bych chtěl aby na stanici nebo v programu, někde by mě blikalo, pípalo nebo něco nějaké upozornění na ztrátu signálu a s tím souvisí, i pokud by nastal někde výpadek, tak abych nemusel všechny čidla kvuli tomu restartovat výměnou baterií a následným novým hledáním signálu na stanici..s tímto mám neblahé zkušenosti, že pokud mi vypadne u jednoho čidla signál, musím "nahazovat" všechna čidla...
-eště by se mě možná líbila funkce měření délky slunečního svitu, UV asi ani moc ne..
držím pěsti..cenu ani asi radši netipuju:)

eště jak píše dobrmanek: zatím na meteobudku nic nemá, takže s tím teplotním čidlem si určitě pohrát..jinak už mě nic nenapadá

cenově hm dávám tomu 10 tisíc kč...to byl luxus;)
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od Roman -dovozce »

Nedá mi to, takže se vyjádřím z jiné strany - pokusy vyrobit meteostanici, která by mohla konkurovat zahraničním výrobkům jsem již zažil. Pracovali na tom odborníci, programátoři, vývojáři. Skončilo to vždy na ceně. Nelze konkurovat modelům vyráběným v obrovských sériích. O 8 tisících je možné si nechat zdát. Reálně - pokud se podaří vyrobit stanici bez kompromisů, kde cena bude do 25 tisíc včetně konzole s displejem, radisčním štítem pro teploměr, s perfektním programem - po 15 letech obchodování v tomto oboru jsem skeptik. Toneznamená, že nefandím, jen nevěřím.
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od filip »

Roman -dovozce píše:Nedá mi to, takže se vyjádřím z jiné strany - pokusy vyrobit meteostanici, která by mohla konkurovat zahraničním výrobkům jsem již zažil. Pracovali na tom odborníci, programátoři, vývojáři. Skončilo to vždy na ceně. Nelze konkurovat modelům vyráběným v obrovských sériích. O 8 tisících je možné si nechat zdát. Reálně - pokud se podaří vyrobit stanici bez kompromisů, kde cena bude do 25 tisíc včetně konzole s displejem, radisčním štítem pro teploměr, s perfektním programem - po 15 letech obchodování v tomto oboru jsem skeptik. Toneznamená, že nefandím, jen nevěřím.
V předchozím příspěvku jsem uvedl svou fungující a prověřenou sestavu i s cenami. Stanice měří teplotu ve 2m, v 5cm, v 5 různých hloubkách v zemi a intenzitu + délku sl. záření. To vše za cenu cca 3500 Kč (2200 NSLU, 800 převodník, 8 krát teplotní čidlo po 50 Kč, kabel). Stanice umí odesílat data na internet (každých 5 minut) a jsou k dispozici kromě aktuálních údajů také data za předchozí roky, mesíční a roční statistiky atd.

Není v tom samozřejmě radiační štít, srážkoměr, barometr, anemometr a vlhkoměr. Dále není vyřešeno napájení při výpadku proudu (baterie). Otázka tedy zní, za kolik se dají tyto (chybějící) části vyrobit, resp prodávat. Např PC ventilátor lze pořídit za 200-300 Kč, topné těleso do akvária 30W kolem 300 Kč. Podobně tomu bude zřejmě i u baterie a štítu. Dražší zřejmě bude barometr, anemometr vlhkoměr a srážkoměr.

Myslím si, že pokud by někdo vyrobil modulární stanici, tzn takovou, aby si člověk za rozumné peníze (např do 5 tis) koupil zakladnu (konzoli), a k ní by mohl dokupovat další čidla, tak by to mohlo být úspěšné. Prostě podle financí by se člověk rozhodl, že si dokoupí to a to, včetně doplňků (ventilace, vyhřívání anemometru/srážkoměru, display ke konzoli, větší paměť).
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od Tom »

Ideál stanice pro mě by byla jak se píše zde to se asi shodnem všichni-hlavně ten anemometr těch 10 a víc vteřin co je bežné na dnešních stanicích je moc moc i ty 2,5s je hodně co má Davis no já mám po 14s :roll: náraz je tam i mimo interval ale nikde jsem se nedopídil co to je to mimo interval jaký čas 1,5,10,13s??? nevím .Vyhovovala by mě taky stanice která se dá nenásilně rozšířit jak psal Filip postupně a ne vypláznout naráz 25000kč např.Já jsem zastáncem stanice bez konzole s displejem prostě tu nepotřebuji zbytečnost vyhodit tísíce za to že má pamět to oželím....
COMsystems
Příspěvky: 2
Registrován: 30 srp 2010, 19:46

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od COMsystems »

Dobrý den,

děkuji za reakce. Vysoká modularita systému je samozřejmostí. Takže aby jsme to shrnuli:

Konsole
- Multi-point rozhraní (1-wire, RS485...)
- Připojení PC (USB)
- SW pro nastavení, grafy, statistiky, maxima, export na web, txt, xls apod.
- Rozhraní lze přemostit bezdrátem 433MHz s indikací výpadku
- Uložiště dat - 1 měsíc

Senzory(samostatné moduly)

- Odstíněný teplotní senzor (ventilovaný) + Délka svitu

- Zemní teplotní senzor

- Teplotní senzor 5cm

- Miskový anemometr se směrovkou (rychlé čtení - 1s)

- Srážkoměr (hluboký, modul s rozlišením 0,1mm nebo menším(možnost zvolit), záchytná poloha 500cm2)

- Barometr

- UV senzor

- Vlhkoměr (ventilovaný)

Moduly s možností zvolit výhřívání.
Teď musíme spočítat cenový odhad, abychom zjistili zda jsou stanice cenově přijatelné. Určitě by bylo vhodné navázat spolupráci s někým z Vás a okouknout Vaše úpravy. Kdyby jste měl někdo zájem, prosím, pište na pavel.krepelka@email.cz.

Děkuji
P. Křepelka - COM systems
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3506
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od kapr »

já ještě soouhlasím s kolegou, že ušetřit by se dalo na hlavní konzoli určitě na úkor kvalitnějších čidel, ty jsou podstatné a stejně valná většina uživatelů si spíš zapne pc s programem..takže nějakou ano, ale určitě tam bych byl ochotný ušetřit..
RNDr.
Příspěvky: 206
Registrován: 23 říj 2009, 20:44
Meteostanice: DAVIS VANTAGE PRO 2
Bydliště: Uhrovec - SZ slovensko, meno: MARKO, vek: 15

Re: Nová meteostanice

Příspěvek od RNDr. »

COMsystems, tomu zodpovedá stanica Vaisala (5000€) alebo RainWise (1500-3000€), pokial by sa tolerovalo rozlíšenie zrážok 0,2 mm a vietor intervaly 2,5 s tak Vantage PRO 2 :D neviem či to je k veci
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“