UV senzor - jakou meteostanici?

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Pinky
Příspěvky: 10
Registrován: 28 srp 2010, 20:48
Meteostanice: OREGON WMR200A, KW9008
Kontaktovat uživatele:

UV senzor - jakou meteostanici?

Příspěvek od Pinky »

Dobrý den,

k své naprosto základní stanici bych rád pořídil nějakou dokonalejší. Koukám na nějakou s UV senzorem, která by umožnila stahování dat do PC. Mnoho jsem jich nenašel a nejlépe vypadá asi Davis Vantage Pro, ale to už jsou ceny domácí závratné.... Na druhou stranu PLUS verze jestli jsem to dobře načetl by měla mít jak UV, tak intenzitu slunečního svitu a propojení asi bude bezproblémové.
Na Ebayi vidím sadu 6162 (pas.radiační štít) kolem 500 liber, tj. kolem 15tis, s aktivním kolem 20tis - těch kombinací doplňku je tolik že se v tom ztrácím, ale i s poštovným a clem to vypadá zajímavě (+zřejmě další náklady na datalogger/meteoserver)
Doporučili byste mi ještě nějakou jinou stanici při takhle "jednoduché" definici požadavků :D, kde stojí za zvážení poměr cena/výkon?
Díval jsem se i na stanice La Crosse 35xx a 36xx, ale nevím zda k nim jde UV čidlo - máte někdo zkušenost? Jak je to u nich s automatickou aktualizací na ftp??

Díky za rady a doporučení předem!
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterou meteostanici s UV senzorem?

Příspěvek od Jan Pícha »

Ještě je WXR LM II která je za nějakých 8000 Kč ale u té si nejsem jistý s přesností měření UV záření.Už se to takhle blbě prodává x let a furt stim nikdo nic nedělá.Pak teda je teda ještě Irox pro x první generace,která je o půlku levnější a je vhledově naprosto totožná s WXR LM.Jinou stanici s vašimi požadavky neznám.
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 347
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterou meteostanici s UV senzorem?

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Dobrý večer, ještě další meteostanice, která měří UV záření je stanice od Oregonu buď WMR 200 a nebo o něco levnější model WMRS 200. Obě stanice používají naprosto stejná čidla rozdíl je akorát v tom, že WMRS 200 nemá displej, který zobrazuje data a tak musí být stanice propojena s PC kde lze data sledovat.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterou meteostanici s UV senzorem?

Příspěvek od Tom »

WMRS200 mám i s UV čidlem možná trošku nevýhoda je že udává hodnoty po celém čísle tzn. 0,1,2,3.... UVi na druhou starnu oproti třeba WXR LM která má hodnoty po 0,1Uvi je ale o poznání přesnější WXR je úplně mimo v měření nedoporučuji tenhle Uv senzor(WXR) měl jsem WXR stanici také ale nebyl jsem spokojen ty desetiny ale u mě nehrají roli nikdo se nedívá že je UV index 1.4 ale bere se to 1.2.3 atd.Uv senzor na Oregon stojí k 1500kč neříkám, že je kvalita 100% když Davisácky senzor stojí 10000kč tuším ale co jsem tak porovnával není to tak hrozné.Celkově jsem s Oregon stanicí spokojen nestěžuji si za tu cenu je to dobrá stanice (WMRS200).

Pokud můžu doporučit nekupoval bych WMR200 podle mě je to zbytečné uplně stačí WMRS200 rozdíl je velký na to ,že je tam rozdíl jen v displeji to se radší za těch skoro 8000kč rozdílu mrknu na data v počítači.Navíc k té konzoli bez displeje se dá dokoupit ve státech doplňkový Display http://oregonscientificstore.com/oregon ... 44&mfgno=1 za 169 USD takže dá se to o tu konzoli ta WMRS200 kdykoliv rozšířit a i tak to vyjde levněji
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterou meteostanici s UV senzorem?

Příspěvek od Roman -dovozce »

Podstatný rozdíl není jen v displeji. Hlavní jednotka WMR200 s displejem obsahuje také paměť na cca 41 tisíc záznamů, model WMRS200 je bez paměti, takže musí být počítač stále v provozu. Pro někoho to nemusí být dobré řešení mít stále počítač v provozu.
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterou meteostanici s UV senzorem?

Příspěvek od Tom »

Podstatný rozdíl není jen v displeji. Hlavní jednotka WMR200 s displejem obsahuje také paměť na cca 41 tisíc záznamů, model WMRS200 je bez paměti, takže musí být počítač stále v provozu. Pro někoho to nemusí být dobré řešení mít stále počítač v provozu.
A přesto to jde udělat jinak :D i bez nutnosti mít tu konzoli s pamětí na 41 000 záznamů pokud má někdo v šuplíku NSLU nebo Meteoplug kozole WMRS200 se do toho vrazí a archivace dat i bez nutnosti mít zaple pc je zaručena Data si stahuje to NSLU ze stanice. Pc k tomu tedy nepotřebuji.Je pravda kdo to NSLU nemá rozdíl už tak velký není co jsem se díval ta sestava vyjde o trochu levněji NSLU+WMRS200 je za 10.400kč oproti WMR200 za 13000kč za těch 2600 rozdílu si mohu koupit Uv čidlo a skoro další teplotní čidlo :D
Uživatelský avatar
Roman -dovozce
Příspěvky: 233
Registrován: 31 kvě 2006, 20:28
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterou meteostanici s UV senzorem?

Příspěvek od Roman -dovozce »

Tom píše:
Podstatný rozdíl není jen v displeji. Hlavní jednotka WMR200 s displejem obsahuje také paměť na cca 41 tisíc záznamů, model WMRS200 je bez paměti, takže musí být počítač stále v provozu. Pro někoho to nemusí být dobré řešení mít stále počítač v provozu.
A přesto to jde udělat jinak :D i bez nutnosti mít tu konzoli s pamětí na 41 000 záznamů pokud má někdo v šuplíku NSLU nebo Meteoplug kozole WMRS200 se do toho vrazí a archivace dat i bez nutnosti mít zaple pc je zaručena Data si stahuje to NSLU ze stanice. Pc k tomu tedy nepotřebuji.Je pravda kdo to NSLU nemá rozdíl už tak velký není co jsem se díval ta sestava vyjde o trochu levněji NSLU+WMRS200 je za 10.400kč oproti WMR200 za 13000kč za těch 2600 rozdílu si mohu koupit Uv čidlo a skoro další teplotní čidlo :D
Souhlasím, že lze kombinovat. U takové kombinace zase nemám displej a počítač musím zapnout, abych se podíval na teplotu. A pokud mám v šuplíku čirou náhodou Vaisalu, pak nepotřebuji Oregon... :D
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterou meteostanici s UV senzorem?

Příspěvek od Tom »

Roman dovozce:
ano souhlas :D někomu stačí bez displeje někdo chce s displejem.Je dobře že jsou 2 typy této stanice každý si vybere co mu vyhovuje buď levnější či dražší varianta.

A ještě poznámka ani tak to není ztracené dá se koupit doplňková konzole(jen v USA) .Je aspoň vidět, že se to dá také zkombinovat ale samozřejmě to už vyjde dráž tato kombinace s tím displejem .Je to dobré pro toho kdo chce investovat do toho postupně a naráz nemá 13000kč nejdřív koupí WMRS200 s nutností zaplého PC pak dokoupí NSLU pokud nebude chtít jet přes PC no a až našetří koupí tu konzoli a je.Já to tak udělal postupně a peněženku to nárazově nebolelo proto jsem v té WMR200 viděl zbytečnost(jen z mého pohledu) můj názor nikomu samozřejmě nevnucuji :D .Už to tu nebudu radší zahlcovat.Mějte se
Pinky
Příspěvky: 10
Registrován: 28 srp 2010, 20:48
Meteostanice: OREGON WMR200A, KW9008
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterou meteostanici s UV senzorem?

Příspěvek od Pinky »

Děkuju všem za dosavadní odpovědi, trochu jsem se tím prohrabal, vyspal se na to mám o něco jasněji. V budoucnu bych chtěl automatcky stahovat data ze stanice a zpracovávat si je na webu, mít ale zapnuté PC nechci, takže jsme do úvah zahrnul ještě Sheeva+Meteohub.

WXR jsem zavrhl, cena příznívá, ale na fóru na několika místech zmíněné problémy s bezdrátovou komunikací čidel, vypadávání... nemůžu mezi tím běhat pořád takže raději spolehlivost.

Oregon WMR 200 asi spíš než WMRS, přece jen chci mít doma konzoli na kterou mrknu dle potřeby abych nemusel kvůli tomu sedat ke kompu a dívat se na vzdálené úložiště :( .

Moc se mi líbí i WS 3650IT, konzole v domácnosti designově vypadá líp než profi look WMR enebo Davis konzolí, hlavně ale má jako jedna z mála ukazatel rychlosti trendu změny tlaku. Jinde jen indikace klasickou šipkou (klesající, setrvalý, pokles), WS36xx mají pod tlakem ten vodorovný indikátor který ukazuje rychlost změny. Líbí se mi to, protože jen pohledem na konzoli byc měl jasno jak strmý ten sešup/nárůst je... jinak samozřejmě rychlost změny zpětně vyčtu z grafu, ale tohle je okamžité. Bohužel ale není UV čidlo :( ačkoliv bych jako slaboproudař zvládl dodělat externí čidlo v baňce pro přepočet intezity slunečního záření (další lákadlo, se slunečními kolektory které mám na střeše mě napadají další možnosti srovnání, bohužel ale v topném systému nemám dosud kalorimetr).

No a třetí cestička vede k.... Davis Vantage... Cenově úplně jinde ale pokud jde o spolehlivost, stahování záznamů, měření UV i slunečního svitu prostě komplexní řešení které má nejméně mušek. Pořídil bych jej ale nejspíš z USA, vychází mi Pro 2 ve verzi PLUS (s UV a solárním čidlem), dopravou i DPH/clem do 25ti tisíc, což je úplně jinde než cena takové sestavy v Evropě. Davis ale na stránkách píše že dodává tři verze - US, UK a Evropskou. Předpokládám že hlavně kvůli patici napájecího zdroje, u US verze někde uvádějí jinou frekvenci pro komunikaci čidel. Dají se na stanici přepnout zobrazované jednotky? Míle, Fahrenheity, palce na Km, Celsia a mm??? Předpokládám že ano.. pak by napájení byl jediný a snadno řešitelný problém... Co na to uživatelé VP2??

Díky za další popostrčení! :roll:
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterou meteostanici s UV senzorem?

Příspěvek od Jan Pícha »

Ano já mám evropskou verzi a i na ní lze přepnout na americké jednotky, takže by to u té americké mělo být stejné.

PS: z WS3650 jsem byl na prášky co se týče spolehlivosti bezdrátu :-)
Pěkný den z Teplicka :-)
RNDr.
Příspěvky: 206
Registrován: 23 říj 2009, 20:44
Meteostanice: DAVIS VANTAGE PRO 2
Bydliště: Uhrovec - SZ slovensko, meno: MARKO, vek: 15

Re: Kterou meteostanici s UV senzorem?

Příspěvek od RNDr. »

WS 3650 mala problémy ?? Ja čo som mal WS 1600 to je to podobné tak problém nebol absolutne žiadný zo signálom. A jednotky na Vantage pro 2 sa dajú prehadzovať, už neviem či aj ked to je z USA :? Inak zatial maximálna spokojnosť mám ju presne 6 mesiacov :D
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“