IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Otázky, odpovědi, návrhy a doporučení týkající se přístrojového vybavení meteostanic, jejich umístění a upgradů.

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
cvp
Příspěvky: 110
Registrován: 25 led 2008, 13:51
Bydliště: Napajedla 260m.n.m., Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od cvp »

Hledam webkameru nebo fotak, ktery dokaze komunikat pres web server. Jde me o pripojeni pres IP primo treba do routeru. Zadny PC kvuli tomu porizovat nechci (uz kvuli zbytecnemu papani elektriky).

Nasel jsem par IP kamer, ale jsou to spise hracky >5000CZK a je to asi zbytecna cena kdyz vemu vpotaz to, ze kamerky delaji i obraz 30fps, coz je pro me zbytecny. Chtel bych delat nejake hezke fotografie po urcitem case.

Upozornim jen, ze kamera bude venku. Nic nebudu davat za okno, pekne to dam ven pod strechu, ale bude venku.

ZNATE NECO TAKOVE?
Obrázek
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od fractal »

Mám tady tu tuším:

http://www.axis.com/products/cam_210/index.htm

Ale je to celkem drahá věc, ale dobrá. Jsem s ní max. spokojen. Mám ji ale doma za oknem, takže obraz není vždy úplně ideální ale ven se mi ji dávat nechtělo, to by chtělo pak ještě vytápěný kryt atd.
Uživatelský avatar
Kopis
Příspěvky: 22
Registrován: 01 pro 2009, 23:19
Bydliště: Staré Město u Bruntálu
Kontaktovat uživatele:

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od Kopis »

Já provozuji tuto IP kameru:
http://www.ipsecure.cz/venkovni-ip-kame ... -acm-1231/
Byla mně doporučena nezávisle několika odbornými firmami jako nejvhodnější pro "meteo" účely. Tedy venkovní instalace, extrémní odolnost, autonomní činnost (zasílání dat na web), nízký příkon, napájení po ethernetu, vysoké rozlišení a především kvalitní optika pro "krajinářský" záběr.
Funkčnost stoprocentně potvrzuji, má již za sebou -25 stupňů, vichřice, vánice. Odesílání dat funguje zcela bez problémů, výsledná kvalita snímku je velmi dobrá. Je to ale ranec peněz... :(
Problém je s tím, že v "levné" ceně jsem neobjevil fuknční řešení. Buďto to není IP kamera (pouze web kamera, nutné PC), nebo není venkovní (nutný dost drahý kryt) nebo má malé rozlišení a výsledný statický snímek je pak nic-moc. Pokud to má splňovat ty tři parametry (IP, venkovní, kvalitní optika a použitelné rozlišení), tak je to vždy přes desítku...
Meteostanice Davis Vantage Pro 2+ s 24 hodinovým aspiračním štítem v lokalitě Bruntál, Jeseníky, CZ, 550 m.n.m.
POČASÍ ŽIVĚ, KAMERA, GRAFY, ROZBORY a STATISTIKY, Stránky pro iPhone
PedroKV
Příspěvky: 44
Registrován: 07 srp 2010, 08:50
Meteostanice: usb teploměr a webkamera
Kontaktovat uživatele:

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od PedroKV »

vytápěné kryty za dobrý peníz se dají sehnat v e-shopech s kamerovými systémy, například Elnika.
HID TemperHUM (SW: UTAC 0.1.6) + webcam Canyon WCAM820 (Tincam)
Uživatelský avatar
www.novapec.cz
Příspěvky: 103
Registrován: 28 úno 2010, 20:01
Meteostanice: Davis Vantage Pro2+ FARC
Kontaktovat uživatele:

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od www.novapec.cz »

Ahoj, já provozuji IP kameru AXIS 211M OUTDOOR VERSO, funkcnost 100%. Mám jí venku ve vyhřívaném krytu. Jedná se o kamery švédského výrobce. Na záběr se můžeš podívat zde: http://www.novapec.cz/webkameranovapec.htm
Meteorologická stanice DAVIS VANTAGE PRO 2+ FARC s webovou kamerou. Více na www.novapec.cz
tamysk
Příspěvky: 68
Registrován: 14 črc 2009, 10:43
Bydliště: Bratislava (Slovakia)
Kontaktovat uživatele:

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od tamysk »

Zdravim.

Tiez som sa zaoberal myslienkou kupit kvlaitnu webkameru, ale ceny kamier, ktore by mi vyhovovali po stranke kvality boli nekrestansky drahe, cez 1000E (30 000 sk). Tak som kupil postarsi fotak, ktory snima max 5mpx. Adapter na napajanie a specialny SW.

Vysledok mozte vidiet na http://www.pocasiemost.vija.sk/wxcam-history.php
Naposledy upravil(a) tamysk dne 06 říj 2010, 10:26, celkem upraveno 1 x.
Meteo stanica Most pri Bratislave: pocasiemost.vija.sk
Meteo stanica Zliechov: zliechov.vija.sk
PedroKV
Příspěvky: 44
Registrován: 07 srp 2010, 08:50
Meteostanice: usb teploměr a webkamera
Kontaktovat uživatele:

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od PedroKV »

tak se pochlub s detaily
HID TemperHUM (SW: UTAC 0.1.6) + webcam Canyon WCAM820 (Tincam)
tamysk
Příspěvky: 68
Registrován: 14 črc 2009, 10:43
Bydliště: Bratislava (Slovakia)
Kontaktovat uživatele:

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od tamysk »

No, takze ako webkamera je pouzity cca6 rocny fotak Olympus C-500 Zoom (5mpx). Stare fotaky mali funkciu (tajne menu) ktore im dovolovalo prepnut USB port do rezimu vzdialeneho ovladania z pc.

Na ovladanie fotaku po USB pouzivam SW Cam2Com http://www.sabsik.com/Cam2Com/ . Je tam aj zoznam fotakov, ktore tuto funkciu maju, ale zohnat dajaky je doslova umenie..

Na predlzenie USB som pouzil redukciu, ktora dovoluje po LAN kabli predlzit usb na 45m, takze fotak mam pod altankom. Neskor pojde na strechu, ale musim vyrobit stiesku aby nan neprsalo. A rovnako, kupil som univerzalny adapter, takze fotak napajam z elektriky.

To je tak vsio :)
Meteo stanica Most pri Bratislave: pocasiemost.vija.sk
Meteo stanica Zliechov: zliechov.vija.sk
PedroKV
Příspěvky: 44
Registrován: 07 srp 2010, 08:50
Meteostanice: usb teploměr a webkamera
Kontaktovat uživatele:

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od PedroKV »

a text do fotografie ti tam dává software od meteostanice?
HID TemperHUM (SW: UTAC 0.1.6) + webcam Canyon WCAM820 (Tincam)
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od fractal »

To jsou opravdu luxuxsní snímky, ve srovnání s webkama! Skvělé řešení.
tamysk
Příspěvky: 68
Registrován: 14 črc 2009, 10:43
Bydliště: Bratislava (Slovakia)
Kontaktovat uživatele:

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od tamysk »

Zdravim.

No, na vkladanie textu do fotiek pouzivam php script:

Kód: Vybrat vše

http://www.642weather.com/weather/scripts-weather-cam-text.php
Rovnako aj galeriu snimok atd. Momentalne bola kamerka cca 2 dni mimo. Vyrabal som vyhrievanie. Zatial pouzita 5W ziarovecka z auta. Mam kupene aj rezistory, ale pri prvej skuske mi zhorel adapter :roll: , takze cakam na lepsi transformator, nakolko mam v plane napajat nim jak vyhrievanie webkamery v zime riadene termostatom + cez leto zapnutie ventilatoru a aj vyhrievanie zrazkomeru.
Meteo stanica Most pri Bratislave: pocasiemost.vija.sk
Meteo stanica Zliechov: zliechov.vija.sk
PedroKV
Příspěvky: 44
Registrován: 07 srp 2010, 08:50
Meteostanice: usb teploměr a webkamera
Kontaktovat uživatele:

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od PedroKV »

Rád bych se pochlubil s mojím řešením:

koupil jsem z Aukra PC Dell, P4 s 1GB RAM a 160GB diskem. Na tom už se dá rozběhat všechno. Cena 2100 Kč s poštovným.

Starý CRT monitor, klávesnici a myš jsem vyštrachal doma.

Jako kamerku jsem po shlédnutí a doporučení Meteo Čachovice - http://www.meteocachovice.unas.cz/kamery/kamery.html pořídil na Alze za 480 Kč CANYON CNR-WCAM820. Má 2 Mpixely a opravdu velmi pěkný obraz. Musí se nainstalovat ovladače, pak umí, při malé framerate, rozlišení až asi 2560x2048. Zatím ji testuju teď večer doma, ale obraz fakt pěkný.

Předtím jsem se spálil s 1,3Mpix kamerkou Omega Besra. Ta měla vestavěnou kompresi videa a to byly omalovánky a ne kamera. Cena 350Kč.

Nejsem blázen do počasí, celé jsem to pořídil, abych věděl, jaké počasí je v místě rekontruovaného baráčku. Takže mám pouze snímač teploty USB TEMPer za asi 8USD z eBaye. Mám dva, ale softíky si se dvěma moc nerozumí, takže tam bude asi jen jeden.

Software na zjišťování teploty používám UTAC, verze od Albert's Greenhouse. Umí logovat teplotu, dělat graf, posílat to na web. Blbý ale je, že nedokáže psát jen teplotu do souboru-jen prostě co zadaný interval, to napsat do .txt souboru aktuální teplotu. Ono to do souboru píše, ale teplotu za teplotou, do souboru to přidává a ten roste a roste. Tak jsem si UTAC přeprogramoval a píše mi to tam datum, čas a teplotu. Tenhle soubor to pořád přepisuje. Nevýhodou je, že díky tomu asi nejde graf, ale čert ho vem.

Jako softík na kameru jsem objevil TinCam. Zatím trial, poté 19 USD. To jde. Má super funkci a sice že umí zpracovávat více kamer a obraz z nich posílat na web, nějaká motion detekce atp. A umí Captions. Takže mám nastavený overlay obrázek, který dělá vpravo nahoře bílé políčko a do toho se vkládá text z UTACu-datum,čas,teplota, za to TinCamem vkládám "°C".

Celé se to posílá co minutu na web. Zároveň tam mám nastaveno, aby se vytvářela historie posledních 60 snímků. PHP skriptem pak dokážu reloadovat obrázky za poslední hodinu. Trošku to u toho bliká, jak se to natahuje, ale na lepší variantu jsem zatím nepřišel.

Jestli se kamerka osvědčí, přemýšlím, že vezmu ještě jednu, nastavím na ní velké rozlišení a namířím ji na prostor, který bych chtěl hlídat. A nastavím detekci pohybu a posílání na mail. Přijde mi to lepší, než analogové PAL kamerky, na které mám i PCI kartu, jenže ta umí jen 4fps (to by nevadilo) a 640x480 rozlišení (bída na větší vzdálenost).

Tož jsem se chtěl pochlibit s konkrétním řešením, třeba se to někomu bude hodit.

EDIT: ještě přemýšlím o šedém přechodovém filtru. Chtěl bych zabírat ne celou oblohu, ale tak napůl se zemí. Z toho je pak expozičně kočkopes-buď jde vidět zem a nebe je přepálené, nebo jdou vidět mraky a místo země je tma. Přechodový filtr je nahoře tmavý a dole světlý a pomůže srovnat expozici-vylezou mraky a zároveň jde vidět, jak je na zemi.

A ještě ke krytu: objevil jsem doma vyhřívaný kryt na 230V. Spínat by měl při teplotě <15°C a rozepnout při >25°C. Akorát "ta destička" docela dost hřeje, když je zrovna seplá. Plastové kamerce to zrovna moc dělat dobře nebude. Tak jsou 3 varianty:
a) Kryt bude natočen nahoru-víc k nebi a topná destička se dá za kamerku-teplo doputuje nahoru ke kamerce.
b) Kamerka sama o sobě docela topí, tak možná na ní udělám jen krabičku z polystyrenu, jen malou, aby se tam vlezla, tím pádem se dobře vytopí a dopředu přisilikonuju sklo. K téhle variantě se kloním čím dál víc.
c) Kamerka zůstane v originál krytu, ale odpojené vyhřívání. Dozadu do krytu se dá molitan, aby prostor v krytu byl co nejmenší a kamerka si to vytopí sama. To se mi ale moc nezamlouvá, kryt je zbytečně velký, těžký a ještě je to jak pěst na oko.

EDIT 2: všiml jsem si, že při používání většího rozlišení kamery, než 640x480 roste zatížení procesoru. V rámci testů jsem zkoušel 1024x768 a procesor (Pentium 4 2,4GHz) byl vytížený na 90%! Chvíli jsem si hrál s rozlišením a přišel jsem na to, že při 800x600 je procesor vytížen na snesitelných 20% a při 1600x1200, označovaných jako "default" asi na 40%. Při těchto 2 rozlišeních mi také přijde obraz nejlepší. Celkem by mě zajímaly zkušenosti s kamerkou Canyon CNR VCAM813, která má 1,3Mpix.
HID TemperHUM (SW: UTAC 0.1.6) + webcam Canyon WCAM820 (Tincam)
peteres
Příspěvky: 2
Registrován: 28 lis 2010, 21:46
Meteostanice: rtuťová

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od peteres »

Používám vnitřní ip kameru axis 210 (koupenou v aukci za 2500) umístěnou venku pod přesahem střechy, na JV straně, bez jakéhokoli venkovního krytu. Napájení je pasivním PoE po utp kabelu cca 12m dlouhém. Běží už asi rok, přežila bez problému vydatnou zimu 2009/2010. Žádné rosení optiky, žádné výpadky. Jediný problém, na který jsem hned v začátku narazil, je absence automatické clony a tím přesvícení obrazu při ranním slunci. Problém jsem vyřešil naklopením kamery tak aby nebyla vidět obloha.
PedroKV
Příspěvky: 44
Registrován: 07 srp 2010, 08:50
Meteostanice: usb teploměr a webkamera
Kontaktovat uživatele:

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od PedroKV »

přepálení oblohy může vyřešit ten přechodový filtr.
HID TemperHUM (SW: UTAC 0.1.6) + webcam Canyon WCAM820 (Tincam)
jojala73
Příspěvky: 2
Registrován: 16 zář 2015, 09:24

Re: IP kamera/fotak - posilani snimku po urcitem case

Příspěvek od jojala73 »

V obchode my odporúčali túto IP kameru
http://www.kameryip.sk/vonkajsie-ip-kam ... -ip-kamery
mne sa to zdá prehnané riešenie. Poznáte lacnejšiu alternatívu?
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - hardware“