Přehled SW pro zobrazení dat pro Linux

Otázky, doporučení a řešení problémů týkajících se programového vybavení meteostanic (software / firmware)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
rp1
Příspěvky: 32
Registrován: 05 kvě 2009, 15:56

Přehled SW pro zobrazení dat pro Linux

Příspěvek od rp1 »

Dobrý den,
pročítal jsem tohle fórum a googloval, ale úplně jasno ve výběru SW pro zobrazení naměřených hodnot nemám. Moje sestava je WS2355 připojená na ASUS 500G, kde mi běží Open2300. Výhoda je, že nemusím mít zapnutý počítač - ten ASUS je náš domácí WiFi router. Na ASUSu mám tedy naměřené veličiny a ty bych rád poslal na velký Linuxový server, tam je uložil a něčím vizualizoval. Samozřejmě hledám něco, co hezky zobrazí průběh měření za den, měsíc, rok, celé měření období no a potom extrémy.

Všiml jsem si, že většina z Vás používá WD, ten mi ale přijde hrozně grafický, pomohli byste mi sestavit seznam dostupných řešení vizualizace naměřených dat pro Linux?
rp1
Příspěvky: 32
Registrován: 05 kvě 2009, 15:56

Re: Přehled SW pro zobrazení dat pro Linux

Příspěvek od rp1 »

Pěkný přehled softwarů je na http://www.wunderground.com/weatherstation/index.asp

Osobně jsem se rozhodl používat superobecný Cac Ti http://www.cacti.net/ tak uvidíme, jak se mi to podaří.
m23
Příspěvky: 10
Registrován: 24 dub 2008, 14:47

Re: Přehled SW pro zobrazení dat pro Linux

Příspěvek od m23 »

Zdravim,
pokud se k vycitani dat pouziva Open2300, tak chcete spise neco co z toho na webu vytvori grafy a tabulky ?
Ja pouzivam Wviewweather (http://www.wviewweather.com/), ale data na webu se budou tvorit jiz za pomoci jine aplikace, protoze mi styl zobrazeni wview moc nevyhovuje. Bude to na miru vytvorene a provozovane pod CMS Joomla!
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Přehled SW pro zobrazení dat pro Linux

Příspěvek od filip »

m23 píše:Zdravim,
pokud se k vycitani dat pouziva Open2300, tak chcete spise neco co z toho na webu vytvori grafy a tabulky ?
Ja pouzivam Wviewweather (http://www.wviewweather.com/), ale data na webu se budou tvorit jiz za pomoci jine aplikace, protoze mi styl zobrazeni wview moc nevyhovuje. Bude to na miru vytvorene a provozovane pod CMS Joomla!
Přesně tak, poslat data na server, uložit do databáze a vše zpracovat phpkem.

Generovat tabulky, grafy atd. u sebe v PC, NSLU2, routeru atd. mě přijde zbytečně složité a krkolomné a ten HW na to není dimenzovaný. Navíc se přichází o interaktivitu s uživatelem a na serveru zbytečně leží data která nikdo nechce a naopak tam nejsou ta, která by někdo chtěl. Proč trápit vlastní železo, když se může namáhat server?

Já jsem si veškerý obslužný soft napsal sám včetně aplikace v céčku, která doluje data přes USB <-> COM převodník. Důvodem bylo, že jsem nenalezl hotové řešení, které by mě vyhovovalo. Jediné co teď dělám (kromě dalších rozšíření) je záloha databáze, což je pár kliknutí.

Filip
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
m23
Příspěvky: 10
Registrován: 24 dub 2008, 14:47

Re: Přehled SW pro zobrazení dat pro Linux

Příspěvek od m23 »

Tak tak Filipe :wink:

Jednine co pak treba osetrit je co provest v pripade vypadku konektivity se serverem. Aby data nemizela. Kolega mi rikal, ze by rad nejaky sw na PC jako lokalni data .. ale ja v tom nevidim zadnou vyhodu. Pokud nepojede internet neuvidim srazkovy radar apod. takze se rad spolehnu na kompletni data na serveru.
Nejvetsi vyhodou a zaroven nevyhodou je tvorba vystupu na miru ...
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Přehled SW pro zobrazení dat pro Linux

Příspěvek od filip »

m23 píše:Tak tak Filipe :wink:

Jednine co pak treba osetrit je co provest v pripade vypadku konektivity se serverem. Aby data nemizela. Kolega mi rikal, ze by rad nejaky sw na PC jako lokalni data .. ale ja v tom nevidim zadnou vyhodu. Pokud nepojede internet neuvidim srazkovy radar apod. takze se rad spolehnu na kompletni data na serveru.
Nejvetsi vyhodou a zaroven nevyhodou je tvorba vystupu na miru ...
Výpadek konektivity se serverem se opravdu občas stane, zvláště u freehostingu typu webzdarma. Na druhou stranu to není tak dramatické. Tim myslím vypadek serveru. Pak může vypadnout konektivita v místě stanice - výpadek elektřiny, bouřka, porucha místní sítě, v krajním případě krach providera či odpojení neplatiče :-) Já to řeším tak, že mám napsaný softík, který tam chybějicí data doleje. Občas to musim takto doplnit při výpadku elektřiny. Vysosnu data ze stanice do csv, vyberu část která chybí, vložim a nahraju na server.

Jinak nerozumím tomu, k čemu mít lokální data. Jak je venku vidím z okna a na stanici, jak bylo mám na serveru. Kdyz náhodou nejede net, tak počkám až pojede, za těch pár let, co to takhle ukládám se to mockrát nestalo a vždycky jsem to nějak přežil :-)

Dříve jsem ukládal data do souboru history.dat - klasika HW soft. Ještě teď mám různě po PC zálohy tohoto souboru a kompletní data jsou tím pádem rozstrkána po x souborech a už se v tom nikdo nevyzná. Také mi odpadly problémy se srážkoměrem viz. nejrůznější nářky zde na fóru, že se špatně počítají srážky.

Další nevýhoda - upload hotových grafů (a jiných souborů) na server generuje v ročním souhrnu docela slušný trafic na síti. Zatímco přenesení cca 10 údajů každých cca 5 minut na server je proti tomu docela zanedbatelné.

Tvorbu vlastního výstupu vidím v mém případě jednoznačně jako výhodu - vím přesně co to dělá, jak to dělá a mohu to kdykoliv změnit.

Prostě zatím nevidím jediný důvod proč to dělat jinak.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
m23
Příspěvky: 10
Registrován: 24 dub 2008, 14:47

Re: Přehled SW pro zobrazení dat pro Linux

Příspěvek od m23 »

Jinak protoze chci prejit na Wview 5 rad bych NSLU2 casem vymenil za SheevaPlug (openplug.org), ktery ma 1.2 Ghz procesor a pak na tom spustil i dalsi sluzby a mozna pak mohl ozelet dalsi PC. Zatim to stoji 99 USD coz je velmi dobra cena, jen v CR to nikdo neprodava a tim padem doprava z USA stoji polovicku ceny celeho zarizeni. Snad se Sheeva uchyti, protoze vykon je uzasny, RAM dostatecna, rozmery zanednatelne a spotreba do 5W.
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - software“