Nastavení referenčního tlaku

Otázky, doporučení a řešení problémů týkajících se programového vybavení meteostanic (software / firmware)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Jirka

Nastavení referenčního tlaku

Příspěvek od Jirka »

Dobrý den,
pokud je to možné dovolil bych si Vás někoho požádat o malou radu týkající se nastavení meteorologické stanice WS 3600. I po prostudování fora na meteorologie.unas.cz mi není jasné jakou referenční hodnotu tlaku mám nastavit na meteorologické stanici. Na stanici je nastaven Relativní tlak vzduchu (Rel. Pressure) → na místně platný referenční tlak ve vztahu k místní nadmořské výšce (předvolení 1013,0 hPa).
Moje nadmořská výška je asi 406 mnm, absol. tlak 968 hpa a relativní 1012,1 hpa. Nevím tedy jestli mám ten předvolený tlak 1013 hpa ponechat či změnit.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2350
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Tlak na WS 1815

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Včerejším dnem jsem rozšířil řady uživatelů elektronických meteostanic. Ta moje není sice nic moc, ale umí měřit aspoň bezdrátově teplotu ze tří nezávislých čidel v okruhu 30 metrů, uchovávat údaje o max/min teplotě každého čidla, měřit vnitřní vlhkost (+ max/min) a měřit tlak vzduchu. S tím však mám problém, protože když nastavím výšku 370 m n.m., výsledek naprosto neodpovídá realitě (ČHMÚ ani klasickému barometru).

Typ stanice je WS 1815 Hyundai - v návodu se píše jen o nastavení výšky, ale asi to bude ještě v něčem jiném.... Pokud by někdo věděl, prosím tímto o radu.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
hrdla3
Příspěvky: 1022
Registrován: 24 črc 2005, 20:18
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Loket,430 mn.m/Karlovarský kraj/
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení referenčního tlaku

Příspěvek od hrdla3 »

Jirka píše:Dobrý den,
pokud je to možné dovolil bych si Vás někoho požádat o malou radu týkající se nastavení meteorologické stanice WS 3600. I po prostudování fora na meteorologie.unas.cz mi není jasné jakou referenční hodnotu tlaku mám nastavit na meteorologické stanici. Na stanici je nastaven Relativní tlak vzduchu (Rel. Pressure) → na místně platný referenční tlak ve vztahu k místní nadmořské výšce (předvolení 1013,0 hPa).
Moje nadmořská výška je asi 406 mnm, absol. tlak 968 hpa a relativní 1012,1 hpa. Nevím tedy jestli mám ten předvolený tlak 1013 hpa ponechat či změnit.
Jestli máš předvolený tlak 1013hPa,a výpočet podle nadmořská výšky je 1012,1hPa,tak ten 1hPa manuálně uber,aby jsi měl relativní tlak správně pro danou výšku.
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení referenčního tlaku

Příspěvek od filip »

Pro generovani baneru používám HW Publisher. Zobrazovaný relativni tlak ale neodpovídá skutečnosti (rozdíl mezi absolutním a relativním tlakem totiž není konstantní pro danou nadmořskou výšku) proto jsem si napsal utilitku kterou spouštím spolu s HW publisher a která mi přepočítává relativní tlak a upravuje soubor currdat.lst. Čili tlak na baneru je už správně i když je na stanici nastaven špatně. Podobně to dělá i německý program PC Weterstation při zobrazování grafů. Utilitku otestuji a vystavím ji ke stažení. Myslím že by byla vhodná pro všechny kdo mají baner z HW Publisher.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Korekce tlaku

Příspěvek od fractal »

Jéje, to by bylo úžasné, ona ta změna nebude moc velká ale už mě to dlouho leželo v hlavě. Pro mou nadm. výšku (165 m.n.m) se to v krajních hodnotách 970 hPa a 1050 hPa tuším lišilo asi o 4 hPa ale i tak by to bylo skvělé a ti co jsou výš to využijí určitě ještě více.
Aktuální snímek z webkamery zde. Aktuální meteo data zde.
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Korekce tlaku

Příspěvek od filip »

fractal píše:Jéje, to by bylo úžasné, ona ta změna nebude moc velká ale už mě to dlouho leželo v hlavě. Pro mou nadm. výšku (165 m.n.m) se to v krajních hodnotách 970 hPa a 1050 hPa tuším lišilo asi o 4 hPa ale i tak by to bylo skvělé a ti co jsou výš to využijí určitě ještě více.
no tak si stahni tu utilitu HWPress z pocasi-velhartice.wz.cz (link je dole na baneru)
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Valtr
Příspěvky: 36
Registrován: 17 úno 2007, 12:18

Re: Nastavení referenčního tlaku

Příspěvek od Valtr »

Jirka píše:Dobrý den,
pokud je to možné dovolil bych si Vás někoho požádat o malou radu týkající se nastavení meteorologické stanice WS 3600. I po prostudování fora na meteorologie.unas.cz mi není jasné jakou referenční hodnotu tlaku mám nastavit na meteorologické stanici. Na stanici je nastaven Relativní tlak vzduchu (Rel. Pressure) → na místně platný referenční tlak ve vztahu k místní nadmořské výšce (předvolení 1013,0 hPa).
Moje nadmořská výška je asi 406 mnm, absol. tlak 968 hpa a relativní 1012,1 hpa. Nevím tedy jestli mám ten předvolený tlak 1013 hpa ponechat či změnit.
Já někde našel takový složitý vzorec, avšak ve finále se to dá spočítat tak, že vydělíš nadmořskou výšku místa kde měříš konstantou 8 a výsledek přičteš k naměřenému abs. tlaku v hPa který ti ukazuje meteostanice a dostaneš tlak relativní. Tak že v danou chvíli bych nastavil tlak relativní na 1018,8 hPa. Pokud ti to nestačí, snad ten vzorec dohledám. :wink:
Obrázek
___________________
meteostanice WS 3600 non-stop
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení referenčního tlaku

Příspěvek od filip »

Valtr píše: Já někde našel takový složitý vzorec, avšak ve finále se to dá spočítat tak, že vydělíš nadmořskou výšku místa kde měříš konstantou 8 a výsledek přičteš k naměřenému abs. tlaku v hPa který ti ukazuje meteostanice a dostaneš tlak relativní. Tak že v danou chvíli bych nastavil tlak relativní na 1018,8 hPa. Pokud ti to nestačí, snad ten vzorec dohledám. :wink:
Ano takto se to dá přibližně určit. Ale je to plus mínus autobus. Kromě nadmořské výšky se totiž musí počítat i s teplotou - relativní tlak je přepočítán na 0 m/m a 0 °C. Rozdíl mezi relativním a absolutním tlakem pro danou nadmořskou výšku není konstantní, ale mění se. Čím vyšší nadmořská výška tím je tento rozdíl větší. Např pro 600 m/m a teploty -20°C a +30°C je rozdíl už cca 7 hPa. A ukazovat hodnotu relativního tlaku číslem s přesností na desetiny kde je chyba až 7 hPa nemá smysl. Ono stačí srovnat tlaky uváděné na tich našich bannerech mezi sebou a hodnotami z ČHMU a hned je vidět ten rozdíl.
Pokud najdeš ten složitý vzorec tak jej tady uveď. Já to přepočítávám pomocí Babinetovy formule
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Valtr
Příspěvky: 36
Registrován: 17 úno 2007, 12:18

Re: Nastavení referenčního tlaku

Příspěvek od Valtr »

filip píše:
Valtr píše: Já někde našel takový složitý vzorec, avšak ve finále se to dá spočítat tak, že vydělíš nadmořskou výšku místa kde měříš konstantou 8 a výsledek přičteš k naměřenému abs. tlaku v hPa který ti ukazuje meteostanice a dostaneš tlak relativní. Tak že v danou chvíli bych nastavil tlak relativní na 1018,8 hPa. Pokud ti to nestačí, snad ten vzorec dohledám. :wink:
Ano takto se to dá přibližně určit. Ale je to plus mínus autobus. Kromě nadmořské výšky se totiž musí počítat i s teplotou - relativní tlak je přepočítán na 0 m/m a 0 °C. Rozdíl mezi relativním a absolutním tlakem pro danou nadmořskou výšku není konstantní, ale mění se. Čím vyšší nadmořská výška tím je tento rozdíl větší. Např pro 600 m/m a teploty -20°C a +30°C je rozdíl už cca 7 hPa. A ukazovat hodnotu relativního tlaku číslem s přesností na desetiny kde je chyba až 7 hPa nemá smysl. Ono stačí srovnat tlaky uváděné na tich našich bannerech mezi sebou a hodnotami z ČHMU a hned je vidět ten rozdíl.
Pokud najdeš ten složitý vzorec tak jej tady uveď. Já to přepočítávám pomocí Babinetovy formule
Vzorec musíš znát, diskutoval jsi o něm na tomto fóru 21. 8. 2006. http://www.meteorologie.unas.cz/forum/v ... 8n%ED+tlak :wink:
Obrázek
___________________
meteostanice WS 3600 non-stop
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení referenčního tlaku

Příspěvek od filip »

Valtr píše: Vzorec musíš znát, diskutoval jsi o něm na tomto fóru 21. 8. 2006. http://www.meteorologie.unas.cz/forum/v ... 8n%ED+tlak :wink:
No ono těch vzorců je právě několik a já nevím, který použít. Ale už týden testuji přepočet podle Babinetova vzorce (aplikace HWPress) a jsem s tím spokojen. Nyní jsem v publikaci Meteorologie a klimatologie v zemědělství (P. Uhlíř, 1961, ČAZV) našel upřesnění a příklady, takže to už asi víc pitvat nebudu. Doporučuji ale všem "banneristum" tento přepočet používat. Rozdíl mezi číslem na banneru a na stanici u mě za minulý týden činil 1,1 - 3,6 hPa. Rozdíl mezi nejbližší ČHMU stanicí (Kocelovice) byl max 0,4 hPa jinak se lišil spíše o 0,1 až 0,2 hPa. To si myslím už jsou srovnatelné údaje. Na druhou stranu si nedělám iluze o přesnosti mého senzoru, kterou už sebelepší přepočet nezlepší.

Závěr: Zjistit přesně relativní tlak připočtením osminy nadmořské výšky (či jiné konstanty) k absolutnímu tlaku nefunguje. Chyba s nadmořskou výškou roste. Přepočet je nutný.
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
filip
Příspěvky: 169
Registrován: 02 srp 2006, 17:01
Meteostanice: WS3600
Bydliště: Velhartice, 612 m n m
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení referenčního tlaku

Příspěvek od filip »

Pozor! Pokud jste si někdo stáhnul a používáte aplikaci HWPress pro přepočet tlaku v banneru z HW Publisher, tak si prosím stáhněte novou verzi, kde je upraven vzorec přepočtu. Stačí nahradit exe soubor. Díky
Velhartice, 612 m n m, WS3600 na Linksys NSLU2 "nonstop", SW: upravený open3600, 1-wire čidla na solár, TPM, teploty půdy
Obrázek
Uživatelský avatar
bimbo
Příspěvky: 32
Registrován: 03 zář 2005, 16:05
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

WS 2300

Příspěvek od bimbo »

Udelal jsme takove srovnani grafu tlaku z WS 2300 relativni dle WS a druhej prepocteny na hladinu more
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice - software“