Davis VP2 nový typ srážkoměru

Informace, dotazy a rady týkající se provozu meteostanic řady DAVIS (VUE, VANTAGE)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 347
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Davis VP2 nový typ srážkoměru

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Ahoj, tak co davisáci kolik z vás už přešlo na nový typ srážkoměru (lžička)? Pokukuji po něm, ale zatím se nemůžu rozhodnout. Zajímalo by mě, na jakém principu se zde měří srážky? Nikde jsem ktomu nic bližšího nenašel. U onoho člůnku co máme teď je to jasné, ale jak je to u toho nového? Zkoušel jsem hledat různé videa jak to měří v praxi a nic jsem nenašel, takže budu rád, když mi to někdo vysvětlí. Další věc co mě zajímá, je přesnost měření oproti tomu člůnku. Přenost měření člunku můžu upravovat šrouby, které jsou pod ním, ale jak je to u toho nového srážkoměru? Jde na něm taky nějak "kalibrovat" přesnost? Budu rád za jakoukoli informaci k této novince.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3506
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: Davis VP2 nový typ srážkoměru

Příspěvek od kapr »

Ano, i tady je kalibrační šroubek.. na některých fotkách je trochu vidět, je nahoře na druhé straně než je lžička.. co se týká intenzity jakou zvládne, já s ním zatím nej loni v červenci 198 mm/h. Někteří píšou, že je to to samé jako ve Vue a že tam jsou s vyššími intenzitami problémy. Já nezaznanemal, ono to při vyšší intenzitě deště jinak počítá, ne podle počtu překlopení. Protože, když jsem lil vodu z roztátého sněhu co zůstal ve srážkoměru, tak při té rychlosti asi na 4 cvaknutí byl na konzoli úhrn 3,2 mm.. takže vyšší intenzity jsou ošetřeny.. protože při přívaláku velké intenzity by se ta lžička zřejmě nestačila vyprazdňovat. No a jinak co se týká srovnání s klasickým srážkoměrem, tak při 0,2 mm je to taky 0,2 mm. Čím vyšší úhrn tím větší rozdíl ve prospěch lžičky. Srovnávám se se stanicemi Staré Hutě( uprostřed Chřibů a většinou vlhčí než Staré Město) a Staré Město(spíše sušší stanice). Bývám tedy s úhrny někde mezi těmito dvěma stanicemi. Je tady i srážkoměrná stanice, ale bohužel jen manuální, takže pozorovatel zasílá data do čhmú až po skončení měsíce. Takže za mě není co bych mechanismu asi vytkl. Více na vážkách jsem u ultrzvukového anemometru, kde i sám výrobce poukazuje na možné nepřesné měření při dešti.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis VP2 nový typ srážkoměru

Příspěvek od Jan Pícha »

Princip tam je totožný jako u člunku, tzn. magnet spíná jazykové relé. Za sebe hlavní výhodu vidím v přesnějším měření intenzity srážek, protože u dvou davisů, které vlastním, mám vysledováno, že kolíbky mají přecijen rozdílnou hmotnost a překlápí se po nakapění rozdílného množství vody (bavím se o desetinách ml) Pokud máme jen jedno vahadlo, mělo by spínat pokaždé při stejném množství vody. Jinak po opakované korekci lze velmi slušně nakalibrovat i starší provedení a zejména u novější ze dvou mojich stanic se mi podařilo opakovaně na 50 mm úhrnu/24 hod docílit rozdílu asi 0,6 mm ve srovnání s manálním srážkoměrem. To je velmi slušný výsledek nejen v amatérské hladině měření srážek

Možnost kalibrace u novějšího provedení je dobrou zprávou. Osobně ale zatím nechystám upgrade :D
Pěkný den z Teplicka :-)
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice DAVIS“