ultrazvukový anemometr - Davis VP2

Informace, dotazy a rady týkající se provozu meteostanic řady DAVIS (VUE, VANTAGE)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 347
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

ultrazvukový anemometr - Davis VP2

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Na českých stránkach DAVISu jsem objevil, že se u nás začal před nějakou dobou prodávat ultrazvukový anemometr. Kromě celkem brutální ceny (jako za celou stanici) jsem ovšem nenašel žádné bližší informace a výhody oproti standardnímu anemu. Nechci se bavit o těch přednostech které jsou na první pohled jasné, jako žádne pohyblivé části atd. Spíše by mě zajímaly výhody jako častější přenos dat? Přesnost oproti klasice? Tak se Vás ptám máte s tím někdo zkušenost, případně máte už ho někdo doma?
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3506
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: ultrazvukový anemometr - Davis VP2

Příspěvek od kapr »

to by mě taky zajímalo.. nějaký názor od toho kdo už ho má. Já mám nyní objednaný ten nový vnitřek srážkoměru, tak jsem zvědavý jak bude měřit.. ale docela dlouho se na něho čeká, anemo zatím funguje, tak není třeba měnit, ale třeba přijde ledová bouře v zimě a budu muset pořizovat nový, tak pak bych po něm asi šáhl, ta baterie uvnitř má mít životnost prakticky celé stanice, nějakých 10 let? Ale tak ono se ty kompomenty průběžně obměňují s tím jak odchází..
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 347
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: ultrazvukový anemometr - Davis VP2

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Zajímala by mě u toho anema i možnost vyhřívání. V manuálu od Davisu k tomuto anemometru jsem se dočetl, že je provozní teplota "pouze" do -15°C. Otázka je co se stane potom? Přestane měřit úplně nebo se nějakým výrazným způsobem změní přenost? Nevím je to první verze dejme tomu čas, třeba další příjdou s vylepšením i vyšším teplotním rozpětím. Na ten nový srážkoměr jsem taky koukal a jsem na něj zvědavý. Nevím jaký má princip měření a proč by měl být lepší než ten původní, teda pokud vůbec je? Mohl by si tady potom založit nové vlákno a přidat nějaké fotky a postřehy s měřením?
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3506
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: ultrazvukový anemometr - Davis VP2

Příspěvek od kapr »

jo, uvidím, zatím čekám, má být dostupný až v průběhu června... používám hlavně klasický srážkoměr, davisku jen jako vedlejší měření.. protože pravidelně podhodnocuje, jsem zvědavý jaký bude rozdíl mezi oběma srážkoměry až ho nainstaluju. U toho anemometru mě taky zarazilo, že funguje jen do -15 °C.. takže do nějakých chladnějších oblastí určitě není, ale zase kolikrát tady zaznamenám takovou teplotu... to už je poslední roky vyjímečně, však až se objeví na meteoshopu, tak můžem poslat dotaz, oni ho určitě předají na dovozce a ten na výrobce, jak to je, jestli nižší teplota může anemometr nějak poškodit. Třeba u Davis Vantage Pro 3 už bude tento anemometr součástí stanice...
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 347
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: ultrazvukový anemometr - Davis VP2

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Pokud podhodnocuje tak ho překalibruj. Taky jsem ho musel těmi šrouby pod vahadly poštelovat. Návod na to tady na foru je.
Uživatelský avatar
kapr
Příspěvky: 3506
Registrován: 15 bře 2009, 11:09
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2+. Srážkoměr Stratus
Bydliště: Buchlovice, okr. Uherské Hradiště, Zlínský kraj, 265 mnm.

Re: ultrazvukový anemometr - Davis VP2

Příspěvek od kapr »

Při námraze nízké rychlosti a nesmyslný náraz větru.. Praděd, kromě toho i sám výrobce uvádí, že může měřit nesmyslné hodnoty při dešti.. takže zatím zůstávám u klasiky...
Přílohy
Screenshot_20201113-091237.png
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice DAVIS“