Výkyvy teplot při jasné noci

Informace, dotazy a rady týkající se provozu meteostanic řady DAVIS (VUE, VANTAGE)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 347
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Výkyvy teplot při jasné noci

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Zdravím už minulou zimu jsem si všimnul, že když je jasná noc a ochlazuje se tak stanice na to reaguje tak, že teplota se snižuje poté se oteplí např. o 0,5-1°C potom se znova teplota sníží např o 1-1,5°C poté zase o něco zvýši atd.( větrem ani oblačnosti to není). Neřešil jsem to minulý rok ale letos se tento problém začíná objevovat znovu. Zkuste tomu někdo kdo máte Davisku věnovat trochu pozornosti jestli Vám to taky tak skáče nebo jsem jediný. Neberte mě jako stálého nespokojence se svou stanicí :) jenom mě zajimá jestli je to problém většiny davisek nebo jenom te moji.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výkyvy teplot při jasné noci

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Tak tohle mi dělá naprosto nestíněné čidlo od WS 1815, ale Daviska rozhodně ne. Navíc pokud máš štít, kde ventilace neběží v noci, tak má čidlo dost velkou teplotní setrvačnost (VP 2 a WS 1815 se mi dostávají klidně i na rozdíl 2,5°C - avšak extrémy jsou hodnotově vyrovnané). Pokud tedy nefouká vítr a nedochází k nějakým jiným vnějším změnám + nezapíná/vypíná se nucená ventilace, pak bych hledal chybu v čidle / elektronice.

Předevčírem jsem tu měl těch -13,8°C a celou dobu teplota klesala stabilně (s malými změnami tempa), bez jakýchkoliv výkyvů, až dosáhla minima a začala opět stoupat. Graf jsem sice dával už jinde, ale přiložím znovu i sem.

Případně sem taky postni nějaký obrázek výstupu jak to vypadá u tebe.
Přílohy
Křivka noční teploty
Křivka noční teploty
curr24hourgraph.gif (19.46 KiB) Zobrazeno 6976 x
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výkyvy teplot při jasné noci

Příspěvek od Jan Pícha »

Všiml jsem si toho také.Za jasné noci a bezvětří přestane teplota náhle klesat chvíli stojí pak dokonce o 2-3 desetiny stoupne a poté prudce klesne o 0,3-0,5°C a jede to zase nějakou dobu normálně.
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Jakub Vaclavovice
Příspěvky: 347
Registrován: 22 led 2008, 18:54
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Václavovice u Frýdku-Místku 289m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Výkyvy teplot při jasné noci

Příspěvek od Jakub Vaclavovice »

Mám štít bez ventilace nějaká setrvačnost tam je to jo. Obrázek tu dat nemůžu, protože to na grafu nejde ani poznat ono jak píše Jan Pícha pokles se zastavi poté teplota o par desetin povyleze pak se zas o něco víc ochladí. Zkusím se na to ještě podívat jestli to nemá takovou setrvačnost, že foukne vítr a stanice na to zareaguje až o pár minut později. Podmínky na to by v nejbližší době mohly být tak uvidíme.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výkyvy teplot při jasné noci

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Pasivní noční štít by měl právě eliminovat vliv větrných poryvů takřka beze zbytku. Každopádně za jasné noci a slabého větru jsem se s tím, co tu popisujete zatím nesetkal.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
RNDr.
Příspěvky: 206
Registrován: 23 říj 2009, 20:44
Meteostanice: DAVIS VANTAGE PRO 2
Bydliště: Uhrovec - SZ slovensko, meno: MARKO, vek: 15

Re: Výkyvy teplot při jasné noci

Příspěvek od RNDr. »

Také niečo som nezaznamenal ešte. :D
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výkyvy teplot při jasné noci

Příspěvek od fractal »

No mě se zdá to dělá taky a přijde mi i na automatických stanicích ČHMI jsem se s tím setkal (taková jakoby pila na křivce). Jestli to není tím, jak prostě z okolí přitéká a odtéká vzduch různých teplot (zvlášť za jasných nocí a za bezvětří), a tak na to čidlo prostě reaguje...Asi tedy záleží na konfiguraci okolního terénu. Ale je to jen moje domněnka.
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2349
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výkyvy teplot při jasné noci

Příspěvek od Tomáš Prouza »

fractal píše: Jestli to není tím, jak prostě z okolí přitéká a odtéká vzduch různých teplot (zvlášť za jasných nocí a za bezvětří), a tak na to čidlo prostě reaguje...Asi tedy záleží na konfiguraci okolního terénu. Ale je to jen moje domněnka.
Ano, to se děje běžně a vidím to právě krásně na nekrytém čidle (zaprvé má okamžitou reakci, zadruhé oscilaci) - ale štít právě stačí na to, aby takové krátkodobé (v řádu minut) odchylky eliminoval. Aby prošly, musely by trvat delší dobu - prot bych rád viděl nějaký grafický záznam, nebo aspoň výstup z logu.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
www.novapec.cz
Příspěvky: 103
Registrován: 28 úno 2010, 20:01
Meteostanice: Davis Vantage Pro2+ FARC
Kontaktovat uživatele:

Re: Výkyvy teplot při jasné noci

Příspěvek od www.novapec.cz »

Též u mne je ochlazení a pak o několik desetin oteplení a pak opět prudký pokles teploty, ale nikdy mne nenapadlo, že by to byl problém v čidle. Vždy jsem to považoval za různé přitékaní a odtékaní vzduchu či jeho míchání.
V příloze graf.
Přílohy
Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG (119.06 KiB) Zobrazeno 6944 x
Meteorologická stanice DAVIS VANTAGE PRO 2+ FARC s webovou kamerou. Více na www.novapec.cz
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Výkyvy teplot při jasné noci

Příspěvek od Tom »

Sice Davis nemam ale take u me se stane"Oregon" ze teplota stoupa klesa o trochu myslim ze je to normalni...
tamysk
Příspěvky: 68
Registrován: 14 črc 2009, 10:43
Bydliště: Bratislava (Slovakia)
Kontaktovat uživatele:

Re: Výkyvy teplot při jasné noci

Příspěvek od tamysk »

Robi mi to ako jedna stanica, ktora ma cidlo v meteo budke + 24h ovievanie a aj druha stanica, kde je cidlo len v aspiracnom kryte bez ovievania. Takze to je normalne. pravdepodobne ide o prudenie vzduchu v 2m, kedy sa jednotlive vrstvy premiesavaju
Meteo stanica Most pri Bratislave: pocasiemost.vija.sk
Meteo stanica Zliechov: zliechov.vija.sk
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice DAVIS“