Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Informace, dotazy a rady týkající se provozu meteostanic řady DAVIS (VUE, VANTAGE)

Moderátor: Moderátoři

jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od jirkapocatky »

Já jsem upgradoval firmware někdy v loňském roce a postupoval jsem jak popisuje Kopis.Problém nenastal vůbec žádný.S daty v programu to nemá nic společného,pokud by to mohlo ovlivnit data ve vnitřní paměti konzole celkem by mi to nevadilo,ale ani tam jsem žádný problém nezaznamenal.Jestli zůstane zachovaná čeština z původního firmware nemohu potvrdit.Nemám totiž zatím důvod tuto poslední verzi instalovat,protože pokud stanice jede 4 roky dobře a nyní se objevily problémy s vlhkostí,nemdomnívám se že je problém ve firmware.U stanic vyrobených za poslední rok tomu ale může být samozřejmě jinak. WL je program,jehož podpora ze strany tvůrce je veškerá žádná a tudíž co jiného lze od něj očekávat.Maximálně změnu čísla verze :D
Obecně se už několik let na anglicky psaném foru ojediněle vyskytují od majitelů Davise s USB dataloggerm příspěvky o určitých potížích.Není to u všech uživatelů,ale vyskytují se a toto je určitým varováním které je nutné brát na zřetel.V americe je dokonce celkem obvyklé,že pokud někomu nastanou problémy s komunikací konzole s PC přes USB,výrobce po oznámení potíží zdarma těmto lidem vymění datalogger na seriový.Stane se že někdo už ani COM port nemá na svém stroji ,což lze řešit převodníkem USB/COM na který jsem osobně jel dva roky bez problémů.
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Uživatelský avatar
www.novapec.cz
Příspěvky: 103
Registrován: 28 úno 2010, 20:01
Meteostanice: Davis Vantage Pro2+ FARC
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od www.novapec.cz »

Tak dnes jsem nahrál nový sw WEATHERLINK verze 5.9.1 a NEDOPORUČUJI. Počasí se od stanice nestahuje a bez zjevného důvodu odpojí seriový port.
Vrátil jsem se na verzi 5.9.0

Firmware pro konzoli 1.90 NEDOPORUČUJI. Data se do počítače stahují. Vše v PC beží bez problémů jen do té doby než chcete data odeslat na net. Data se neodešlou. Zkoušeno na verzi WL 5.9.0.

Náhlá změna vlhkosti se u mne taky projevuje a dle mého zjištění je to více v zimě. Nejspíše to způsobuje mráz.
Meteorologická stanice DAVIS VANTAGE PRO 2+ FARC s webovou kamerou. Více na www.novapec.cz
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od Jan Pícha »

www.novapec.cz píše:Tak dnes jsem nahrál nový sw WEATHERLINK verze 5.9.1 a NEDOPORUČUJI. Počasí se od stanice nestahuje a bez zjevného důvodu odpojí seriový port.
Vrátil jsem se na verzi 5.9.0

Firmware pro konzoli 1.90 NEDOPORUČUJI. Data se do počítače stahují. Vše v PC beží bez problémů jen do té doby než chcete data odeslat na net. Data se neodešlou. Zkoušeno na verzi WL 5.9.0.

Náhlá změna vlhkosti se u mne taky projevuje a dle mého zjištění je to více v zimě. Nejspíše to způsobuje mráz.
Souhlas,dnes mi to nedalo a vyzkoušel jsem to znova.Pokud jsem dobře pochopil na stránkách davisu konzole by měla ukazovat 2 min průměr větru.To se nestalo.Kámoš mi po té psal že mám na webu poslední data ze 14 hod a to byl zrovna čas kdy jsem odeslal nový firmware do konzole.Od té doby to tedy na net vůbec nejelo.Takže jsem nahrál starý český firmware zpět a od té doby to zas jede.Už nikdy nebudu takhle experimentovat s neověřenými aktualizacemi :evil: Za tento víkend jsem si už zavařil dost.
Pěkný den z Teplicka :-)
casesik
Příspěvky: 78
Registrován: 17 led 2009, 14:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od casesik »

Jo jenze ono to cloveku tak nejak neda a stejne to musi zkusit. vim to z vlastni zkusenosti s windows kde clovek musi stuj co stuj neco vyzkouset a pak se stravi vikend davanim dohromady. Takze budu se drzet hesla NEHAS CO TE NEPALI.
Meteostanice Rotava - Davis Vantage Vue
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od jirkapocatky »

Promiňte ,když to tady tak čtu,pořád mi nějak nedochází kde jste vyštrachali souvislost firmware konzole s aktualizací(odesíláním) na net? :roll: :roll: Vaše postřehy sice poskytují dúkazy o nějakém takovém jevu,ale já to pořád nechápu? Chcete snad spíše říci,že konzole po upgrade nespolupracuje korektně s PC? Kde se to v tom řetězci venkovní čidlo--konzole--PC--WL-- webová strnka začne kazit?
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od Jan Pícha »

Přesně tak to je.
Po nahrání nového firmwaeu při zachování původní verze weather linku (5.9.0) se naprosto potlačilo odesílání dat na net.Mohl jsem stím dělal co chtěl,ani ani si to neškrtlo.Po nahrání starého českého firmwaru se odesílání dat na net obnovilo.Nevím čím toto mohlo být,ale jak je vidět problém nebyl jen u mě.Musel tam být nějaký komunikační zádrhel mezi WL a stanicí.
Pěkný den z Teplicka :-)
jirkapocatky
Příspěvky: 257
Registrován: 26 čer 2005, 07:48
Meteostanice: Davis VP2+
Bydliště: Počátky-Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od jirkapocatky »

Jan Pícha píše:Přesně tak to je.
Po nahrání nového firmwaeu při zachování původní verze weather linku (5.9.0) se naprosto potlačilo odesílání dat na net.Mohl jsem stím dělal co chtěl,ani ani si to neškrtlo.Po nahrání starého českého firmwaru se odesílání dat na net obnovilo.Nevím čím toto mohlo být,ale jak je vidět problém nebyl jen u mě.Musel tam být nějaký komunikační zádrhel mezi WL a stanicí.
No ano -mezi WL a stanicí tomu rozumím,ale ne mezi WL a webem??? JInými slovy se ti data neaktualizují v PC a tím pádem ani ne webu.Ale s odesíláním na web to nic nemůže mít.Prostě upload probíhá ale se stojícími daty,je to tak nebo už tomu ale vůbec nerozumím?
614 m.n.m. stanice VP2+, WS2300,soft WD 24/7 non-stop Obrázek
Skype jméno " jirkapocatky1"
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od Jan Pícha »

Noa to je také zajímavé.Kolega z Nové Pece psal že aktuální zobrazování a ukládání dat v přednastaveneém intervalu probíhalo v pořádku.Zádrhel nastal,pokud program chtěl data poslat na internet.On je prostě neodeslal.Což je i můj případ.Já jsem v 19 hodin zjistil,že mám na webu poslední aktualizaci ve 14:09 hod (což je přesně čas,kdy jsem do ty stanice naladoval nový firmware) Od té doby si to ani neškrtlo.Vždycky když program odesílá data tak se nachvilinku objeví taková tabulka s download data atd která se vůbec tentokrát neoběvovala.Ovšem když jsem nahlédl do aktuálních dat a ukládaných dat v softu,tak jsem problém nenašel.Chvíli jsem pídil čím by to tak mohlo být,hledal jsem i v sitovém připojení atak a nerozjel jsem to.Zkusil jsem tedy poslední možnost nahrát do stanice zpět firmware ktterý jsem tam měl již dříve a okamžitě za 5 minut jsem měl aktuální data na webu.Takže firmware 1.9 zkrátka blokuje odesílání dat na internet.
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
6250
Příspěvky: 14
Registrován: 26 říj 2009, 19:40

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od 6250 »

Dobrý večer všem,
1. Nový firmware 1.90 výkyv vlhkosti neovlivňuje.
2. FW 1.90 a SW 5.9.1 mi s IPdataloggerem (FW 1.08) funguje OK, včetně odesílání dat na web. Zítra zkusím VP2 FW 1.90 vyzkoušet s USBdataloggerem a dám vědět zde. Vue s USB dataloggerem a SW 5.9.1. funguje OK.
3. Odpojili jste před instalací SW upgradu 5.9.1 stanici od PC? Před instalací upgradu je třeba stanici odpojit od PC a připojit až po provedeném upgradu (a raději i následném resetu PC).
Martin Dvořák
Uživatelský avatar
6250
Příspěvky: 14
Registrován: 26 říj 2009, 19:40

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od 6250 »

Při problémech se také můžete mrknout do logu, který zaznamenává všechny důležité údaje. Najdete ho v menu File/View log.
Tenot text se také ukládá do souboru download.log v hlavním adresáři instalace weatherlinku. V závorce je uveden název vaší stanice.

Při odpojení a připojení USB dataloggeru napíše do logu toto:
01.03.10 23:42 (CR vue test) The USB connection to console was re-connected.
01.03.10 23:41 (CR vue test) The USB connection to console was dropped.

23:41 Spadlo spojení (odpojil jsem USB kabel)
23:42 Připojil jsem USB kabel, program obnovil spojení a nahrál USB ovladač stanice.

Při testu nahrátí na web se mi do logu uložilo toto:
01.03.10 23:17 (chrudim test) Upload of Data Upload Profile(s) 1 completed OK.
01.03.10 23:17 Downloaded chrudim test ok.
01.03.10 23:12 (chrudim test) Upload of Data Upload Profile(s) 1 completed OK.
01.03.10 23:12 Downloaded chrudim test ok.
01.03.10 23:11 (chrudim test) Upload of Data Upload Profile(s) 1 completed OK.
01.03.10 23:11 Downloaded chrudim test ok.

Vše OK.
Martin Dvořák
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od Jan Pícha »

Zajímavá funkce,děkuju.Teďka jsem se podíval do toho logu a po nahrání toho firmwaru mi ten log napsal: Error reading data from the Station.Computer gave up waiting for response station .Check port seting and connections.Jak jsem tam nahrál ten starý tak už je tam všude OK.Jestli by mohlo to odpojení z počítače nevím,je to možné,já jsem to nezkoušel :)
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
6250
Příspěvky: 14
Registrován: 26 říj 2009, 19:40

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od 6250 »

Takže jsem dnes vyzkoušel VP2 s USB dataloggerem a se software 5.9.1 a vše funguje bez problémů jak s FW 1.82 tak i FW 1.90.
Naprosto žádný problém, fungují uploady obrázků i dat, funguje i trvale zapnutý bulletin, žádné zpomalení ani zasekávání při běhu programu nebo při stahování. Co snad můžete zkusit je odpojení napájení konzole po upgrade firmwaru (odpojit od PC, vyjmout baterie, vyjmout AC adaptér ze sítě ale v konzole ho nechat, počkat alespoň 1 minutu a připojit v obráceném pořadí). Uvidíme co ještě pošlou za rady z technického od Davise.
Martin Dvořák
Uživatelský avatar
6250
Příspěvky: 14
Registrován: 26 říj 2009, 19:40

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od 6250 »

Tak je zde další info ohledně náhlých výkyvů vlhkosti: technikům u v ýrobce se výkyv v laboratoři daří simulovat a pracují na jeho příčině a odstranění. Každý, kdo mi poslal data ze své stanice, dostane potom malý dárek. Další info bude opět zde.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od Jan Pícha »

Tak v posledních dnech mám zatím nejmenší naměřené vlhkosti od počátku měření a zdá se že při takto malých vlhkostech je to bez problémů.Horší to již je při vlhkostech 80% a výše,tam pak ty stovky skáčou častěji.
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
6250
Příspěvky: 14
Registrován: 26 říj 2009, 19:40

Re: Davis VP2 - náhlé zvýšení měřených hodnot vlhkosti vzduchu

Příspěvek od 6250 »

Zdravím všechny, tak pomalu se dostáváme ke hmatatelnému výsledku. Výrobce zjistil, že bohužel výpočet načítání dat z digitálního čidla teploty a vlhkosti obsahuje chybu, která se projevuje zvýšením relativní vlhkosti za určitých specifických teplot. Tato chybička je obsažena ve venkovní elektronice SIM a má vliv na všechny systémy VP2 s digitálním čidlem. Nyní se řeší, jak nejlépe tuto chybu výpočtu odstranit. Všichni zákazníci, kteří mají VP2 z oficiální ČR distribuce bez ohledu na datum výroby a prošlou záruční lhůtu, budou této chyby zbaveni přednostně a zdarma. Jakmile budu mít další informace, budu informovat opět zde.
Martin Dvořák
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice DAVIS“