Davis Vantage Pro

Informace, dotazy a rady týkající se provozu meteostanic řady DAVIS (VUE, VANTAGE)

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Bobr
Příspěvky: 203
Registrován: 01 led 2006, 01:43
Meteostanice: NETKOM 265 NE
Bydliště: Velký Beranov, 545 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Bobr »

už něco víš ohledně toho zásahu v bouřce?
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Jan Pícha »

Dnes došlo ke zvratu.Meteostanice je na cestě domů.Ještě že jsem na servis poslal i ISS.Právě tou to bylo, že konzole ukazovala směr větru jen od severu.Já si pořád myslel, že chyba bude v samotném anemometru.Dále bylo třeba vyměnit sběrač dat - dataloger.Ponaučení do budoucna: Nic nepodceňovat a i přes ztrátu dat o rychlosti větru při bouřce všechno odpojit.
Pěkný den z Teplicka :-)
ondrav
Příspěvky: 17
Registrován: 12 led 2011, 17:07
Meteostanice: Davis Vantage Pro2 FARC
Bydliště: Ješetice, okr. Benešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od ondrav »

Také plánuji pořízení meteostanice DAVIS.Myslím si,že je to blbost vypínat stanici při bouřce.Člověk přijde o důležitá data(srážky,vítr).Nemyslím si,že stanice Davis v ČR všichni vypínají.Prosím o vyjádření majitelů stanic Davis- pocasi-volary.cz , meteorotava.cz , novapec.cz .... Předem děkuji.
Myslím si,že při bezdrátovém řenosu dat je zásah blesku téměř vyloučen.A u kabelové stanice musí určitě existovat nějaká ochrana.A hlavně není dobré anemometr umísťovat na železný stožár.
Meteostanice na České Sibiři http://www.pocasijesetice.cz
Uživatelský avatar
Tomáš Prouza
AMS
Příspěvky: 2350
Registrován: 22 kvě 2005, 17:45
Meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Bydliště: Velké Svatoňovice, okr. Trutnov, 370 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Tomáš Prouza »

Dost dobře nevím, co si pod pojmem vypnout mám představit. Pokud je kabelová, no tak tam to problém je, pokud je bezdrátová, tak stačí pro jistotu vyndat konzoli ze sítě - jsou v ní normálně baterie na které může i tak běžet dobu autonomně. A pokud uhodí do ISS, tak holt bude odepsaná, s tím člověk nic neudělá. Rozhodně je ale větší šance, že přepětí přijde normální rozvodnou sítí.
Online data z Velkých Svatoňovic
Chcete se bavit o počasí online? Připojte se na Discord server AMS - pozvánka https://discord.gg/GrG6vdezug
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Jan Pícha »

Zdravím
Tím "všechno odpojit" jsem to nemyslel tak doslovně.Měl jsem na mysli odpojení anemometru, odpojení z PC a odpojení z elektriky => provoz meteostanice na baterky.Srážky, teplota a vlhkost se tak budou dále zaznamenávat.Pořád nevím kudy to přepětí šlo.Zničila se základovka + zdroj počítače do kterého byla stanice připojena.Dále byl vypálen port v routeru z ktereho vede kabel do brachovo PC - vypálená síťovka.Modem ale je zcela v pořádku a port v routeru pro můj PC taky.Na stanici se zničil dataloger a poškodila elektronika ISS.Jaktože se ale nepoškodila konzole a senzory a ISS ano?Hlavně, že se podařila oprava a nebylo potřeba kupovat novou stanici.Co se týče přepěťových ochran.Na PC a na konzoli stanice ji mam, při bouřce však obě zařízení byla vypojená z elektřiny.Jinak jsem sháněl přepěťovku na telefonní kabely už kdysi a taky našel, ale všechny přepěťovky by byly funkční tehdy, kdyby byly zapojeny v zásuvce na 220V.Davis nějaký přepěťovky taky nabízí ale po majlování s dealerem jsem se dozvěděl, že moc účinné nejsou.
Jinak bezdrátovky mají v tomto tedy podstatnou výhodu.Já ale při výběru davisky po předchozích zkušenostech s bezdrátovými meteostanicemi bezdrátovou verzi zavrhnul a jistou roli taky sehrály finance.Pokud někdy budu měnit stanici na mém druhém měřeném místě v Krásné Lípě, tak bych bezdrátovou verzi zřejmě volil, protože současná bezdrátová meteostanice tu fachá na jedničku :-)
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
www.novapec.cz
Příspěvky: 103
Registrován: 28 úno 2010, 20:01
Meteostanice: Davis Vantage Pro2+ FARC
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od www.novapec.cz »

ondrav píše:Také plánuji pořízení meteostanice DAVIS.Myslím si,že je to blbost vypínat stanici při bouřce.Člověk přijde o důležitá data(srážky,vítr).Nemyslím si,že stanice Davis v ČR všichni vypínají.Prosím o vyjádření majitelů stanic Davis- pocasi-volary.cz , meteorotava.cz , novapec.cz .... Předem děkuji.
Myslím si,že při bezdrátovém řenosu dat je zásah blesku téměř vyloučen.A u kabelové stanice musí určitě existovat nějaká ochrana.A hlavně není dobré anemometr umísťovat na železný stožár.

K Tvému dotazu. Stanici mám bezdrátovou. Nikdy stanici při bouřce nevypínám. Akorát jsem si všiml, že při blesku, který uhodí hodně blízko dojde k výpadku signálu mezi ISS a konzolou. Nejspíše něco vyvolá blesk a dojde k přerušení bezdrátového signálu. Ale do 1min se přenos automaticky obnový.
Jinak počítač mám zálohovaný přes APC. Něž jsem koupil tento záložní zdroj měl jsem jiný z OBI či z jiného hobby marketu. A vždy něco v PC (1x) či modemu (3x) při bouřce odešlo. Dokonce odešel jednou samotný chránič před bleskem. A mohu jedině říci jednu věc. Nejsem tak bohatý, abych mohl kupovat levné věci. Od té doby co mám APC ani jeden problém. Zatím...

Jinak anemometr mám na železném stožáru v 10 metrech. Foto ještě před nainstalováním anemometru a ještě chybí v nejvyšším bodě 3 kotvící lana.
Přílohy
PB231678.JPG
Meteorologická stanice DAVIS VANTAGE PRO 2+ FARC s webovou kamerou. Více na www.novapec.cz
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Jan Pícha »

Stanice po včerejším počasí opět v tahu.Vůbec to nechápu jak se to mohlo stát.Odpojil jsem ji před bouřkou od PC, z elektriky a vypojil jsem anemometr a beztak mi odešla elektronika ISS po velmi blízkém úderu....
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Ponik
Příspěvky: 6
Registrován: 09 kvě 2011, 13:08
Meteostanice: Analog, WATSON 8681, Davis VP2+
Bydliště: Plzeň-Radčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Ponik »

Jan Pícha píše: Přepěťovou ochranu na PC mám, na stanici nikoliv, kdysi jsem sháněl ale nesehnal jsem.Vždycky po přechodu čela bouřky odpojuji anemometr tentokrát já blb jsem ho nevypnul a takhle to dopadlo.
Vyhodnocovací jednotka... (PC, konzole) to řeší UPSka s přepěťovou ochranou... to asi mají pořešeno všichni.
Stožár anemometru jsem zazemnil a na kabel vedoucí od anemometru jsem zapojil přepěťovou ochranu DL-100 ETH E (http://www.papouch.com/cz/shop/product/ ... adFile.php) provozu meteostanice tato přepěťová ochrana nikterak nevadí. Ceny těhto ochran jsou různé já je sehnal v bazaru s PC technikou za 100kč/kus... myslím, že by vyhovovala jakákoliv LAN či spíše ADSL přepěťová ochrana (ty jsou totiž mnohem levnější a na anemometr je LAN ochrana, co se počtu vodičů týče zbytečně naddimenzovaná) http://www.lan-shop.cz/prepetova-ochran ... tor-127387. Za přepěťovou ochranu jsem jako ochanu proti případému nakmitání VF energie udělal smyčku s kabelu a na ní cvakl dva toroidní filtry. (VF energie způsobena silným výbojem či blízkým vysílačem... přece jen kabel od anemometru může v některých případech sloužit jako anténa a může způsobovat problémy při přenosech dat s ISS ). Následně jsem meteobudku také zazemnil.
Před přímým úderem blesku stanici samozřejmě neochrání nic, ale přepětí z blízkého úderu to eliminuje dokonale a žádné problémy s přenosem či měřením při bouřkách nemám.
ondrav
Příspěvky: 17
Registrován: 12 led 2011, 17:07
Meteostanice: Davis Vantage Pro2 FARC
Bydliště: Ješetice, okr. Benešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od ondrav »

Děkuji za všechny meteoamatery za sdělení této užitečné informace:)
Meteostanice na České Sibiři http://www.pocasijesetice.cz
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Tom »

Hm tak super po měsíci od uvedení do provozu přestala konzole z ničeho nic komunikovat s ISS (mám kabelovou verzi) zkoušel jsem i výměnu kabelu ale v ISS nebliká ani zelená kontrolka tzn. že přenos není uskutečněn takže zřejmě ISS odešla. No budu muset dát k reklamaci....
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Jan Pícha »

Řešil jsem v září stejný problém a bylo to panelem ISS.Teď už mám po záruce takže nezbývá než se modlit, aby to neodešlo znova.
Pěkný den z Teplicka :-)
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Tom »

Hm sakra no nedá se nic dělat zítra s tím zajdu na reklamaci.Zjistil jsem když zapnu konzoli jede ale jakmile do konzole napojím kablik z ISS stanice vypne když ho odpojím opět se stanice rozjede. Také ti to tak dělalo? Ono je to v podstatě jedno prostě nejede.....Ještě že jsem dal na koupi v ČR mám to kousek z práce nedovedu si představit že bych to řešil se zahraničím.
Naposledy upravil(a) Tom dne 07 lis 2011, 11:52, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Jan Pícha »

Aháá.....tak teda tohle mi nedělalo.Kablík jsem mohl zapojovat jak chtěl a s konzolí se nic nedělo.Jen tupě ukazovala u všech veličin ---, ale že by se zapínala či vypínala to ne.Tak to možná bude problém ještě jinde.
Pěkný den z Teplicka :-)
Uživatelský avatar
Jan Pícha
Příspěvky: 464
Registrován: 28 kvě 2007, 18:07
Meteostanice: Davis VP2 6152C
Bydliště: Střelná u Teplic 323 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Jan Pícha »

Ještě jsem si teď vzpomněl. možná je to pitomost, ale ve zdířce pro připojení ISS by mělo být něco kolem 5V tak mě napadlo jestli příčina poruchy nebude v samotné konzoli, která pustí šťávu do ISS ale pak už nemá šťavu pro sebe samou a zhasne.
Pěkný den z Teplicka :-)
Tom
Příspěvky: 2040
Registrován: 20 led 2008, 17:26
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Holasice okres Brno-venkov 196 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Davis Vantage Pro

Příspěvek od Tom »

No když jsem měl v konzoli baterky a zapnuté na adaptér ukazovalo to jako že všechny senzory jsou nedostupné krom vnitřních hodnot, šel jsem se mrknout do iss a kontrolka neblikala. Odpoledne jsem vydělal baterie a zkusil to zapnout bez nich jen na adaptér a dělalo to tyto problémy. Uvidím nechám to na prodejcích.
Odpovědět

Zpět na „Meteostanice DAVIS“