Shrnutí počasí v roce 2009

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Shrnutí počasí v roce 2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Flames píše:...Jinak když se tak dívám do shrnutí prosince,mám dojem,že arktické dny, ledové dny,mrazové dny by měly být zvlášť a ne třeba započítány arktické dny v ledových i mrazových...
Myslím, že nemáš pravdu. Např. při denním maximu -11°C je tento den určitě jak mrazový, tak ledový, tak arktický - viz přesná definice na konci stránky zde http://www.chmi.cz/meteo/olm/Let_met/Pojmy.htm#Den , dále viz mapy v "Atlase podnebí Česka" a mám to potvrzené i od známého z hydráku. Otázkou je od kolika do kolika hodin se tyto dny určují - určitě ne v rozmezí 0h až 0h dne dalšího (UTC, SEČ, SELČ, MSSČ ???). Zkusím hodit dotaz... ;-)
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
Flames
Příspěvky: 2140
Registrován: 26 kvě 2005, 14:07
Bydliště: Trutnov 440 m.n.m

Re: Shrnutí počasí v roce 2009

Příspěvek od Flames »

Michal Geryk píše:
Flames píše:...Jinak když se tak dívám do shrnutí prosince,mám dojem,že arktické dny, ledové dny,mrazové dny by měly být zvlášť a ne třeba započítány arktické dny v ledových i mrazových...
Myslím, že nemáš pravdu. Např. při denním maximu -11°C je tento den určitě jak mrazový, tak ledový, tak arktický - viz přesná definice na konci stránky zde http://www.chmi.cz/meteo/olm/Let_met/Pojmy.htm#Den , dále viz mapy v "Atlase podnebí Česka" a mám to potvrzené i od známého z hydráku. Otázkou je od kolika do kolika hodin se tyto dny určují - určitě ne v rozmezí 0h až 0h dne dalšího (UTC, SEČ, SELČ, MSSČ ???). Zkusím hodit dotaz... ;-)
Je to možné,že máš pravdu a počítám to blbě-proto zde neuvádím své počty dnů ledových,mrazových...atd.To co říkáš,má logiku,že arktický den,je zároveň ledový i mrazový,ale když se tyto dny sečtou,je to nesmysl...a to mne nutí počítat jak počítám.
Rozhodně předchozích 25 let přepočítavat nebudu,ale plést vás ostatní zde také nebudu.
Otázka od kdy do kdy se mi jeví rozhodně jednodušší.Mimo maximálních teplot,které se sbírají večer ve 21.hod,tak asi vše ostatní se odečítá ráno v 7.hodin a tak bych bral i tyto dny.Jestliže teplota od 7.hod min dne,do 7.hod dnešního dne nevystoupila nad -10 st,je den arktický.
Možná,že jsem uvedl další nepřesnosti a vzniknou další dohady,ale jako amatéři těžko kdy budeme měřit jako profíci.Nějáký pořádek v měřeních být musí,aby hodnoty byly srovnatelné,ale rozdílné způsoby měření,měřidel-stanice,"ruční sbírání hodnot" nám to stejně rozhodí více.Spíše vidím za důležité měřit stále stejným způsobem na jednom místě(samozřejmě přestěhovat se někdy musíme :) pak však máme vlastní řadu se slušnou vypovídající schopností-nepříliš porovnatelnou s ostatními-to bude asi můj případ.
Případ některých z vás bude,že máte stanici,která má senzor měřící o 0,x - x,x od reálné teploty která je venku.Pokud tou stanící budete měřit 10-15-20 let dobrý,ale až koupíte novou,je to v háji.Nikoho nechci uvedeným napadat,jen to zde zmiňuji.Elektronických hraček na trhu je spousta-ceny jsou přijetelné,s leckterými jsem si hrál,ale výsledky-přesnost byly žalostné (digitální teploměry)U ostatních měřičů větru apod to zřejmě nebude lepší,ale nikomu to neberu.. a nikomu nebudu zpochybňovat hodnoty i když mne jazyk hodně často svrbí.Možná zde na fóru má někdo profi stanici za padesát litrů a měří stejně přesně jako já a sype mu to každý den tisíce hodnot,mnozí z vás zde však napíšou zhodnocení počasí za uplynulý den ve čtyřech řádcích s pěti čísly tak výstižně,že to bohatě stačí.Jsme přeci jen amatéři,i když leckdo má vyšší ambice.Tím bych asi skončil :)
Uživatelský avatar
Michal Geryk
AMS
Příspěvky: 2011
Registrován: 22 srp 2006, 17:35
Bydliště: Přerov - centrum, 209 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Shrnutí počasí v roce 2009

Příspěvek od Michal Geryk »

Flames píše:...Mimo maximálních teplot,které se sbírají večer ve 21.hod,tak asi vše ostatní se odečítá ráno v 7.hodin a tak bych bral i tyto dny...
A co když dojde k maximu teploty v noci po 21h MSSČ? Viz nedávné vánoční teplo na V-SV nebo Kyrill.

Pokud vím, tak maxima i minima se sbírají 2x denně zvlášť za období 7-21h MSSČ, zvlášť za období 21-7h MSSČ a posílají se zprávou INTER (2x denně v 7h a ve 21h). Mám stále v posuzování letních, ledových, mrazových a dalších dnů "časový" zmatek a stále beru časové období 0h až 24h občanského času, byť vím, že to není dobře...

Nechcete se někdo někoho v hydráku na toto zeptat ať se furt neptám já ???... :lol:
Z rozhraní Hornomoravského úvalu a Moravské brány zdraví Michal.

kamera videa fotografie
Skype: geryk.michal
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Shrnutí počasí v roce 2009

Příspěvek od dobrmanek »

Sice budu vypadat jako blbec :D , ale poslal do hydráku pár dotazů, tak uvidím co mne přijde.
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Uživatelský avatar
Petr Malina
Příspěvky: 305
Registrován: 26 čer 2006, 19:18
Meteostanice: Davis Vantage Pro2
Bydliště: Košíky, okr. Uh. Hradiště , 286,7m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Shrnutí počasí v roce 2009

Příspěvek od Petr Malina »

Ahojte všichni
Tento dotaz ohledně počítání teplot se tu již pokud se nepletu objevil minulý rok .
Tak mě to tenkrát nedalo a napsal jsem na hydrák a tak jsem dávám celý přepis otázky a následně odpovědi kterou jsem obdržel.

Můj dotaz:
Dobrý den :
Jsem amatérský meteorolog a mám na Vás takový dotaz ohledně teploty a její
správné definice .
V jednom dnu bylo naměřeno minimum -5°C a maximum -1°C mělo by to být do
statistiky bráno jako den ledový a zároveň jako den mrazový ? Nebo jenom
jako ledový ? Jaká je tedy správná definice pro statistiku ?
Děkuji Vám za váš čas i za odpověď
S pozdravem Petr Malina

Odpověď kterou jsem obdržel:
Dobrý den, na základě Vašeho dotazu Vám sděluji, že do statistiky o počtu
dnů se bere den ledový i den mrazový.
Den ledový je den s maximem teploty vzduchu <= -0,1 °C, den mrazový je den s
minimem teploty vzduchu <= -0,1°C.
S pozdravem

Jarmila Palkovská
Český hydrometeorologický ústav
pobočka Ostrava
K Myslivně 3/2182
708 00 Ostrava-Poruba
palkovska@chmi.cz

Tak taková je odpověď a to samé je u letních a tropických dnů tj. pokud je teplota max. např. 30,2 bere se to jako letní i tropický den
Pokud admin uzná, že tyhle přízpěvky patří do jiného vlákna nech je přesune dík.
Aktuální data http://www.pocasi-kosiky.cz/aktualni-pocasi/ - jen při zapnutém PC
Webkamera aktuální snímek http://www.pocasi-kosiky.cz/webkamera/ - jen při zapnutém PC
Uživatelský avatar
fractal
Příspěvky: 2399
Registrován: 05 led 2007, 08:33
Meteostanice: DAVIS Vantage VUE
Bydliště: Podivín okr. Břeclav; 170 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Shrnutí počasí v roce 2009

Příspěvek od fractal »

Zak já pro změnu přidám zase nějaká ta data:

Průměrná teplota (v Hlohovci. ke měřím v takové pseudo meteobudce své konstrukce datalogerem) činila: 10,98 °C.

V tabulce níže uvádím ostatní průměry pro srovnání. Je jasné, že měřím svým specifickým způsobem, navíc data nejsou zcela konzistentní v tom, že do roku 2002 byl průměr počítán z denního maxima a minima a od roku 2002 jako průměr desetiminutových hodnot z datalogeru, nicméně v grafu to vypadá velice dobře a žádný výrazný zub při změněně počítání dat vidět není.

Pokud je denní křivka teplot hodně symetrická liší oba dva způsoby výpočtu denní teploty cca o 0 - 0,2 °C, pokud symetrická není, rozdíly jsou větší ale v celkovém měsíčním či pak ročním průměru se různé odchylky vcelku vyruší.

Časem jsem ještě napíšu průměrnou teplotu z dat z elektronické meteostanice v Podivíně, uvidíme jak se dané hodnoty budou lišit.

Rok Průměrná teplota [°C] Celkový průměr [°C]
1989 10,60 10,48
1990 10,97
1991 9,67
1992 10,95
1993 9,77
1994 11,11
1995 10,19
1996 8,93
1997 9,66
1998 10,48
1999 10,55
2000 11,28
2001 10,20
2002 10,84
2003 10,63
2004 10,25
2005 9,92
2006 10,43
2007 11,41
2008 11,17
2009 10,98

Co se srážek týká, tak ty měřím od roku 1989 stejným způsobem a to manuálním měřením srážkoměrem se sběrnou plochou 100 cm2. Za rok 2009 napršelo 622,0 mm, což je asi o 100 mm nad dlouhodobý průměr (524 mm). V Podivíně kde měřím elektronicky (data můžete online sledovat na mých www) jsem naměřil cca 625 mm což je až podezřelá :D shoda s daty z Hlohovce. Pro názornost uvádím všechny roční sumy srážek, data jsou na rozdíl od teplot konzistentní, měřena pořád stejně (poslední dobou především zásluhou taťky v důchodě :-). Upozorňuju především na povodňový rok 1997 a extrémně suchý 2003.

Rok Dohromady srážek [mm] Celkový průměr [mm]
1989 386,5 524,38
1990 399,0
1991 380,0
1992 449,5
1993 504,5
1994 452,0
1995 601,0
1996 572,5
1997 705,5
1998 494,5
1999 538,5
2000 631,0
2001 667,0
2002 659,0
2003 314,5
2004 501,7
2005 539,1
2006 600,9
2007 577,7
2008 415,5
2009 622,0
Uživatelský avatar
dobrmanek
AMS
Příspěvky: 1469
Registrován: 30 lis 2006, 20:57
Meteostanice: Davis Vantage VUE
Bydliště: Větřkovice 380 m.n.m - 550 m.n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Shrnutí počasí v roce 2009

Příspěvek od dobrmanek »

přikládám odpověď na mnou zaslané dotazy do CHMI:

tyhle dny, které souvisí s maximální nebo minimální
teplotou se počítají podle toho, jak se daný prvek měří z klimatologického
hlediska. Tzn. Pokud je maximální teplota tj. od 21 hod včera do 21 hod dnes
byla -10°c, je to den arktický a bude se to počítat, že to je ten dnešní
den, nikoliv oba. Ono to vlastně je docela logické, ty pochybnosti vznikají
až když máme automatické stanice, které měří v pravidelném intervalu např.
každých 15 minut včetně noci. Ale když si vezmeme klasickou manuálku, kde je
maximální teploměr, tak ten by o půlnoci nikdo nepřečetl. Takže podle vašeho
příkladu - půjde pouze o den ledový a mrazový zároveň, o arktický nepůjde.
No a to je vlastně i odpověď na druhou otázku - do statistiky se počítají
všechny dny, které splňují dané podmínky. Takže mrazový den je vlastně
podmnožinou dne ledového a ten zase arktického. Když se tedy vyskytne den
arktický, zároveň to bude i den ledový a den mrazový, nic se neodečítá.

Tomáš Prouza: Chtělo by to nějak rozumně pročistit ať je tady skutečně jen shrnutí počasí a to ostatní přesunout do jiného tématu
Ze Slezska zdraví Zbyněk Černoch
Online data ze stanice
Odpovědět

Zpět na „Průměrné hodnoty v roce 2009“